Itaalia reisi planeerimine

Itaalia asjatundjatelt oleks teretulnud nõuanded, kas nädalaseks puhkuseks tehtud plaan sai enam-vähem reaalne?
Reis algab Bergamo lennujaamast, autoga sõit Viareggio kanti mereäärsesse hotelli. Tahaks rannamõnusid nautida, samas tervet päeva ei viitsi ka rannas vedeleda, osa ajast kasutaks vaatamisväärsuste külastamiseks.

 1. päeval külastaks Firenzet. Ega vist rohkemat ei jõuakski ette võtta. Kas Firenzesse minnes on jätta auto linnaserva ja kuidas oleks mugav kesklinna saada?
 2. päeval võtaks ette Pisa ja ehk ka San Gimignano. Kui sinna veel Siena liita, läheks liiga paljuks? Ei oska arvestada, kui palju aega ühe koha kohta arvestada.
 3. päeval liiguks Cinque Terre kanti vaatama. Siin tekkis küsimus, kas on mõtekas sinna sõita autoga, või on mugavam rongi kasutada? Näiteks Pisast rongiga? Ei kujuta päris hästi ette, kas seal matkamine on jõukohane, kui on tegemist üle 50-ste ja mitte just sportlike inimestega?
  Või oskab keegi midagi muud sealkandist välja pakkuda, mida jõuaks vaadata, et ei läheks liigseks tormamiseks?
  Puhkuselt tahaks natuke randa, mõned ajaloolised vaatamisväärsused ja rohkem ehk põnevamat loodust.
 4. Viareggiost sõidaks edasi põhja poole, Maggiore järve vaatama. Ei teagi, kummalt poolt järve liikuda, kas alustaks idakaldalt ja tagasi tuleks läänekalda poolt? Või kasutaks ainult läänekallast? Eesmärgiks oleks jõuda õhtuks päris Šveitsini ja ööbida Locarno lähedal Muraltos. Järgmisel päeval sõidaks läbi mõned mägiteedele jäävad kohakesed, lõppsihtpunktiks Vezasca pais. Sealt hakkaks jälle allapoole sõitma, tahaks külastada Villa Taranto botaanikaaeda ning kui jõuaks, siis Bella Isola saart. Õhtuks jõuda Bergamo lennujaama, kuhu on hotell broneeritud.
  Selline plaan siis. Ei tea, kas mõnes kohas pingutasin üle? Kõige pikem sõit oleks Viareggiost Muraltosse, 400 km ringis päeva kohta. Samas ei tahaks end väga pingesse ka ajada, tahaks reisi nautida. Postitusi lugedes jäi silma, et probeeme võib ummikutega tekkida. Reis toimub juuli keskel, siis turiste palju kindlasti. Ja kas Maggiore juures jääb tee äärde ka supluskohti, ehk on soovitusi?
  Üldiselt oleks hea, kui annaksite asjakohaseid soovitusi, saaks plaani veel korrigeerida ja lihvida :)

Esimesed kaks asja, mis postitust lugedes pähe tulid:

 1. ärge ühe päevaga Sienat ja Pisat küll plaani võtke, nad jäävad teineteisest natuke liiga kaugele selle jaoks. Kui on suur tahmine Pisale midagi samal päeval lisaks, siis mõelda ehk Luccat või miks mitte ka Livornot.
 2. Cinque Terre alumisi teid pidi jalutades ei peaks küll probleeme tekkima. Minu 75+ vanaema sai ilusasti hakkama, kui ma ta kevadel sinna viisin.

Üldiselt tundub, et program on natuke liiga tihe, eriti kui ütled, et tahate ka nautida ja mitte lihtsalt ringi kihutada. Praegune program tundub rohkem selline autosse, teele, pilt vaatamisväärsusest, autosse, teele, pilt järgmisest vaatamisväärsusest... Mina isiklikult soovitaks jääda terveks nädalaks näiteks Viareggio kanti või siis jagada oma aega Viareggio ja Cinque Terre vahel. Seal kandis on palju mida avastada ning teil oleks aega ka puhata. Firenze, Pisa, Lucca, Cinque Terre, aga ka Genova, La Spezia...

Tänan soovituse eest, kahtlustasin ka, et Pisast Sienani saaks korraga liiga palju. Aga mida arvata San Gimignanost?
Aga kuidas oleks parem Cinque Terresse minna, auto või muu transpordiga? Ei kujuta hästi ette, kuidas need teed on või missugused olud. Autoga ei pidavat sinna pääsema, kas ainult esimese külani saaks?
Nojah, Maggiorest oleks ehk tõesti arukas seekord loobuda, vist jääks aega liiga napiks, aga kiusatus on tugev. Ja tahaks veel seal kandis oma silmaga näha seda võimast tammi ka, kus agent oo7 James Bond tegutses ;D.Ohh neid soove ja kiikse, inimene on ahne. Küll ahmiks neid elamusi, et jätkuks järgmise reisini :)

Kaarti uurides on näha, et San Gimignanosse ei vii kiirteed, päris jupp maad on vist väiksemad kohalikud teed. Seega võtaks kulgemine tõenäoliselt omajagu aega. Aga ehk siis näeks paremini maastikku ja kohalikku eluolu?

Cinque Terresse autoga ei ole mõtet minna, seal on parkimiskohti väga vähe. Kõige mugavam on rongiga La Speziast (äkki veedate sealgi natuke?). San Gimignano on imeilus ja sõit sinna samuti, igal juhul soovitan plaani võtta. Näete täpselt seda loodust, mis Toscana kuulsaks teeb. Kui te pärast liigute Liguria poole, siis võtaks sellele juurde Pisa. Kui tõesti aega on, ka Lucca.

Veel ma soovitaksin tegelikult pigem jätta sinna Šveitsi kanti sõitmata: liiga palju muljeid, väsite ära. Pigem keskenduge kahele maakonnale, Toscanale ja Liguriale ning vaadake neid põhjalikumalt.

Aitähh soovituse eest, lihvin siis pisut oma reisiplaani kompaktsemaks.

Aga jah, kuidas selle Firenze kesklinna saamisega on? Olen aru saanud, et autoga pole vist mõtet Itaalia linnadesse väga trügida, kitsad tänavad ja parkimskohti vähe. Kui jätta auto linna serva, kas kesklinn jääb väga kaugele? Kuidas sinna parem oleks saada, jalgsi või mingi ühistranpordiga? Bussiga, metrooga (on seal üldse metrood?) või on veel midagi, millega mugav edasi liikuda? Tahaks mingit ettekujutust, ei kulutaks seal asjatult aega ekslemiseks.

Firenze kesklinnas võib parkimine tõesti aega võtta; viimane kord, kui sinna autoga juhtusin, tiirutasime pea pool tundi. Firenzes metrood ei ole ning ei ole ka vaja. Ta on tegelikult väike linn, eriti keskklinna osa. Mina olen Firenzet pea alati rongiga külastanud. Olenevalt teie plaanidest, võite ju ka Pisast rongi peale hüpata. Aga samas leiab ka kindlasti keskklinnast paar sammu kaugemal parkimiskoha, eriti kui olete valmis natuke tiirutama ja otsima. Ma eriti ei muretseks selle koha pealt, eriti kui jätate Firenze külastamiseks terve päeva, on piisavalt aega. Kui tahate minna mõnda kunstimuuseumisse (Accademia, Uffizi), soovitan võimalikult vara hommikul kohal olla. Kindlasti minge jalutage keskklinnast võetuna teiselpool Arno jõge, kus jääb turiste vähemaks (ning vähemalt minu jaoks on just see kõige ilusam osa Firenzest). Fiesole Firenze lähedal on ka võrratu.

Cinque Terre koha pealt nõustun Oudekkiga. La Speziast minge rongiga. Ja vaadake kindlasti ka La Spezia üle: isiklikult olin väga meeldivalt üllatunud, kui sinna esimest korda sattusin. Ei osanud midagi oodata, aga tuli välja, et ilus linn.

La Spezia ja sealt rongiga Cinque Terresse tuleb niisiis kindlalt nimekirja. Firenze suhtes ka kohe parem tunne:)
Üks asi, millest Maggiorest loobudes kahju on, et ei näe seal asuvaid aedu (Villa Taranto botaanikaaeda, Bella Isola), ma väikselt aiandushuviline. Aga kindlasti korvab selle kaunis loodus.

Veel üks küsimus Itaalia rongisõidu kohta, puuduvad igasugused kogemused. Meil siin saab pileteid rongist osta, aga kuidas seal on asjad korraldatud? Kas on piletikassad või saab ise automaadist osta, rongist vist mitte?

Olen Bergamost rendiautoga sõitnud otse Aronasse, sealses väikses kaubamajas täitnud pagažniku mineraalvee ja elementaarse toidutagavaraga. Öömaja oli Booking.com kaudu Stresas broneeritud, ning sai seal ennast sisseregistreeritud ning seejärel õhtune reis ettevõetud üle Domosossola Baceno, Formazza ja ikka edasi nii kaugele kui teed mööda oli võimalik mägedesse minna. Uskumatu ilu ja huvitavad kohad!
Oma võtmega saabumise öömajja ning peale hommikueinet Maggiore läänekallast mööda Šveits, Lichtenstein, Austria, Saksamaa, Prantsusmaa. Itaaliasse tagasi alles väga pika läänepoolse ringiga.
Parkimisest - mina ei ole mitte ühegis linnas olnud eriti suures hädas. Ainult Montepulcianos olin sunnitud pool autot panema keelumärgi piirkonda. Fiesoles olen käinud vähemalt 5 - 7 korda ja kuna tegu on väikse linnaga, siis lihtsalt füüsiliselt ei ole kohta. Veidi ootamist, tiirutamist ja saab masina ikka paika.
Firenzes leiab alati koha, ka tasuta. Ei pea sõitma vanalinna, vaid edukalt saab masin jätta ca 10-15 minuti kaugusele, näiteks teisele poole Viale Giovanni Amendola, kus on tegelikult kaupluste rajoon või teisele poole jõge Michelangelo Piazza suunas. Kaubamajades on võimalik tasuta parkida, võtad küll sisenedes pileti, aga väljudes ei taha keegi raha.Muidugi, selle peale ei saa kindel olla!
On olemas kohalikke reegleid, millest meil on raske arusaada. Pienzas tuli üks mees mulle kõvasti parkimise pärast "kallale". Ma ei saanud asjale pihta, aga selgus, et seisan alal, kuhu võivad autod seismajääda ainult kaupade pealelaadimiseks. Mitte mingit märki ei olnud, aga oli itaaliakeelne silt.
Sellised situatsioonid on võimalik edukalt lahendada, kui itaaliakeeles vabandada mõistad!Pärast surud kätt ja lähed sõpradena lahku.

Pileti saab osta kas pileti kassast (kus need veel alles on...) või pileti automaadist. Kindlasti tuleb ostetud pilet enne rongi peale minekut konvalideerida vastavas automaadis, need asuvad nii jaamahoones kui perroonidel (on kas kollast värvi või hallikas-rohelised). Kohalikel rongides tuleb mõnikord sõidu kuupäev ise pileti peale kirjutada, see kuupäeva kirjutamine kehtib siis konvalideerimisena. Konvalideerimata piletid ei ole kehtivad!

Botaanika aedasid leiab kindlasti ka Toscanas ning Linguurias; Cinque Terres on juba niisama jalutades võimalik näha väga mitmekesist taimestikku. Firenzes on näiteks botaanika aga täitsa olemas.

mammule -- meie sattusime kolm suve tagasi autoga Firenze kesklinna ja polnud hullu midagi. Tänaval parkimiskohta ei hakanud silma kuid otse raudteejaama vastas oli suur maa-alune parkla ja seal siis parkisimegi.
Selline veebileht ka abiks: http://www.visitflorence.com/florence-maps/parking-lots-in-florence.html

No suured tänud, väga hea on toetuda teiste kogemustele. Asun kohe õhinaga reisiplaani viimistlemise kallale, see on minu meelest samuti huvitav osa reisist :)

Ka meil on suvine Itaalia trip plaanis kuid natuke teisiti.
Ryanair Riiast Bergamosse, ees ootamas Avise rendiauto. Edasi sõit Bolognasse kus ööbime kaks ööd. Plaanis on esimesel õhtul tutvuda linnaga kuid järgmisel päeval rongiga sõita päevaks Veneetsiasse. Sama päeva õhtul peale Veneetsiat teha veel tiir Bolognas. Edasi autoga Riminisse kaheks ööks, kui ilmad on head siis puhkus rannas kui kehv siis päevaks sõit autoga Firenzesse. Edasi lõuna suunal rohkem ei liigu, pikim sõit autoga Riminist Barolosse kus ees ootamas kolm ööd veinimõisas. Plaan sõita mööda rannikut, et külastada Pisa torni. Barolo lähedal tutvume sealse veinitootmisega ja maitseme häid veine. Loodan, et jõuab ka Torinot ja Milaanot külastada. Mõlema linna jaoks varutud üks päev. Edasi liigume Verona lähistele kus loodame ööbida ühes Itaalia kuulsamas veinimajas. Kuna reklaam ei ole lubatud siis jätan nimed mainimata. Hetkel on ka see ainus ööbimine millele veel ei ole kinnitust saanud. Kuna lend tagasi on vara hommikul siis viimase öö veedame Bergamo lennujaama lähistel. Kokku reis 9 päeva.
Tahan tänada kõiki kes Itaalia foorumis on tagasisidet ja õpetusi jaganud, teist on väga palju abi olnud.
Vabandan Mammu, et Sinu teemasse sedasi sisse lendasin aga uue teema tegemisel ei näinud erilist mõtet.

Hirmus, teie plaanis tundub palju ringisõitmist. Ma usun, et see on kõik tehtav, aga lihtsalt palju sõitmist tundub ning suvel on eriti Rimini kandis teed hästi umbes. Seal võite tunde ummikutes istuda. Miks mitte marssuut Bergamo-Verona-Veneetsia-Bologna-Rimini-Firenze-Barolo, mis palju loogilisem ja ringi-kujulisem oleks?

Rongipileteid saab osta veebist (Trenitalia.com), hakatakse müüma kaks kuud ette ja kui siis kohe osta, võid saada muidu 20–30 eurot maksva pileti mõnel kellaajal ka 9 euroga.
Enda plaan nädalaks on selline, et kõigepealt rongiga Genova kaudu Cinque Terre kanti, kus viibime kolm päeva, ja siis võtame La Speziast rendiauto ja väisame Luccat, Sienat ja väiksemaid linnu-külasid. Auto tagastame Bolognas, aga sama hästi võib seda ju ka Firenzes teha, meie seekord sinna ei lähe. Bolognast rongiga Milanosse ja sealt bussiga Bergamosse. Ehk suuremad vahemaad rongiga, auto seal, kus sellest rohkem kasu ja mõnu.

Liisu, me jätame algusest lihtsalt Verona ja Veneetsia vahele ning sõidame kohe Bolognasse. Põhjus lihtne, nagunii peame Veronasse tagasi tulema ja Veneetsiasse oli kohe alguses plaan rongiga sõita. Bolognast on seda mugav teha sest hotell on raudteejaama lähedal. Tegelikult algselt oli plaanis olla neli ööd Bolognas kuid siis leidsin Riminist pakkumise millele ei saanud ei öelda. Hetkel vähemalt endale nii väga sõitmist ei tundugi, esimesel päeval Bergamo Bologna. Bologna Rimini vahe ei ole teab mis pikk, vähemalt kaardilt vaadates :) Kõige rohkem küsimärgi all on Firenze, mõistlik oleks see vist vahele jätta ja otse Barolosse sõita. Vahemaa läbi Firenze on üle 500km ja selle läbimine võtab nii palju aega, et tõenäoliselt vaadata ei jõua ikka midagi. Aga õnneks on veel aega plaane sättida kuigi hotellid lähevad iga päevaga kallimaks. Ka meie sõit toimub juulis.

Unustasin mainimata, et päris esimene plaan oli hoopis Eestist autoga kohale. Selle sõidu kõrval tunduvad kõik sealsed vahemaad üpris lühikesed. Ümber sai mõeldud majanduslikel kaalutlustel, lennuk ja rendiauto on kahekesi sõites odavam ja mugavam.

Hirmus, vahemaad ei ole kaardil pikad, aga võivad pikaks kujuneda just ummikute tõttu, eriti Bologna-Rimini ja Rimini-Firenze. Oleneb muidugi millal tulete ja millal neid vahemaid läbite. Juulis-Augustis, eriti nädalavehetuseti, on ummikuid palju, Bologna-Rimini v6ib v6tta tunde. Nädala seest on tavaliselt lihtsam, aga halva vedamise korral võib ikka ummikusse sattuda.

Bolognast Veneetsiasse on rongiga päevane reis loomulikult tehtav, aga päev kujuneb pikaks. Olen seda ise mitmeid kordi üliõpilasena teinud, nüüd enam vist ei viitsiks.

Aga tore, et Bolognasse lähete. Olles seal kaks aastat elanud ja hea on näha, et rohkem inimesi selle toreda linna üles on leidnud :)

Head reisi! Ma arvan, et teil on tegelikult tehtav plaan kokku pandud. Niisama torisen, sest ise ei viitsiks nii palju sõita. Aga ma ka elan Itaalias ning saan kõiki neid kohti rahulikult ja üks haaval külastada, kui tuju tuleb. Nii et head reisi ja nautige!

Mina ka soovitaks vältida edasi-tagasi niisama sõitmist. Kui olla kiirteel, siis nagunii ei ole midagi näha (ja nagu Liisu osutas, ummikuoht kui lähete sinna, kuhu kõik teised tahavad ka minna). Pluss, see kõik tegelikult väsitab. Kui teil neid veinimõisaid plaanis ei oleks, siis ma soovitaks üldse autost loobuda, linnade vahel on rongid kõige mugavamad ;) Sõitmine tasub ära siis, kui te tahate loodust vaadata, aeglaselt kulgeda ning avastada tillukesi linnakesi suurematest ja kuulsamatest eemal. Bologna ja Rimini vahel tasub kindlasti Forli, Cesena ja Bertinoro ära vaadata (ja kõrvalepõigates Ravenna ning Ferrara on ka imeilusad). Looduse poolest, ka näiteks Vena del Gesso koopad Bologna külje all tasuvad ka külastamist. Ma ei tea, mis teie huvi rohkem on, linnad või loodus?

Nüüd: Rimini. Ma saan aru, et suvesõit, seega tahate natukene aega rannas olla, sest Rimini on puhas suvituslinn (head restoranid, okeid rannad - kas teil on privaatrand? - aga vaadata suurt muud ei ole). Rimini on sel ajal ka pungis turiste täis, ma loodan, et teie pakkumise juurde käis ka autoparkimiskoht, sest muidu ootab teid peavalu (Itaalias ei ole autoparkimiskohti. Ruumi on vähe. Tund aega otsimist võib olla täiesti normaalne. Või planeerige heaga kõndimisi).

Bologna on juulis kuum ja niiske. Võib juhtuda, et on 35-40 kraadi ja te päeval ei taha üldse linnas ringi jalutada. Siis tasub küll lihtsalt mingid Appenniinide jalutuskäigud sisse planeerida (palju huvitavaid radasid). Mul on endalgi olnud päevi, kus ma istun sõna otseses mõttes päev otsa 20 km linnast eemal jões ja loen raamatut ning söön arbuusi, sest see on ainus viis hakkama saada:) Linnaturismi jaoks on Itaalia tegelikult parem aprillis-mais ja septembris (Bologna on minu arvates kõige ilusam märtsi lõpus, soe ja õisi täis). Firenze on samamoodi kuum, seega, ma pigem soovitaks seekord välja jätta. Pigem valige mereäärseid paiku, Lago di Gardat ning mägesid. Kellaajad nagu lõunamaal ikka - hommikul ning õhtul, pärast lõunat lihtsalt magage oma hotellitoas.

Arvestage planeerimisel, et Itaalia on visuaalselt väga stimuleeriv maa, jalutuskäik väsitab seetõttu rohkem kui Eestis. Ma ei soovita planeerida "pärast päeva Veneetsias veel õhtul tiir Bolognas", te ei jaksa seda teha (ma olen näinud palju turiste, kes üritavad ja siis järsku mõistavad, et nad ei saa mitte millestki aru ja ei suuda isegi eesti keeli enam ütelda, mida nad süüa tahaksid, sest liiga palju muljeid). Seega: vähem on rohkem. Tulge teinekord tagasi.

PS! Bolognas on suvel filmifestival. See tähendab, et poolest juunist augustini saab õhtuti piazza Maggiorel tasuta filme vaadata. Soovitan. Head filmid, kõik on head filmid (ja paljud on välismaised, originaalkeeles).