Kasulapsega Euroopas?

Tere,

On keegi kokkupuutunud, kas kasulapsega Euroopas reisides (autoga) on vaja tema pärisvanema (ema) miskit paberit? Kui siis kas see peab olema notaris tehtud või piisab vabasvormis inglise keelne paber? Notaritest ei taha seda uurida, sest nemad teevad ju raha eest kõike :) Aga ei tea kuhu mujale pöörduda.

Terv,
Raiu

Küll mitte Euroopasse, aga koos minuga Egiptusesse reisimiseks tegi laste ema ühes Eesti väikelinnas notariaalse volikirja ja koos inglisekeelse tõlkega läks see maksma alla saja krooni. Järjekordi seal polnud, lihtsalt läks ja tegi.

See sinu jutt küll kindlasti õige olla ei saa. Esiteks pole mingit vahet, kus kohas notari juures käia, kas Tallinnas pilvelõhkujas büroos või väikelinnas, sest notari tasu on ettenähtud seaduses ja see on igal pool sendi pealt sama. Teiseks ei tehta mitte mingit volikirja selleks, kui laps läheb mitte enda vanematega, s.t. võõra täiskasvanud inimesega koos välismaale. Volikiri on ju dokument, millega üks isik volitab teist enda eest mingeid toiminguid tegema.
See dokument, mida piiri ületades võib piirivalvur vm ametnik lapse käest küsida, on vanema nõusolek. Sellist nõusolekut saab tõepoolest lapse vanem anda notari juures ja kui paber ise valmis teha, siis on notari tasu 200 kr +km antud allkirja eest.
Eks see ole iga vanema enda otsustada, kas ta teeb sellise nõusoleku ja annab lapsele kaasa või ei. Sest kui sellist paberit piiri ületades ette näidata ei ole, ei pruugita last koos jumal teab mis onu või tädiga üle piiri lasta. Ja see nõue on lapse enda turvalisuse huvides.
Igasugune füüsilise isiku volikiri, mis ei puuduta pensioni või toetuse saamist, maksab 440 kr+km. Ja volikirju ei saa tõestada Eestis keegi muu kui notar.
Ja järjekordi pole juba ammu üheski notaribüroos.
Enda kogemus ütleb, et 10x ei küsita ja 1x küsitakse piiril sellist nõusolekut. Minu tuttav notar on sellise nõusoleku teinud alati igaks juhuks inglise keelse.

No tähendab siis vanema nõusolek. Ja 2007-nda aasta detsembris maksis see 19 krooni.
Nii et starter mingu tehku julgesti, ka 200+20% pole tappev summa.

Vaata, Kass Kiti, volikirja saab ikka lapsevanem ise teha küll ja kinnitada volikirja õigsust saab ka kohaliku omavalitsuse sekretär - on ka temal seadusega antud sellised õigused ja riigilõiv sel puhul on A´4 korda väiksem , kui sina välja pakud. Kuskil 60-70 eek. Muidugi on parem, kui volitus on konkreetselt ja õigesti sõnastatud ning omavalitsuse blanketil. Olen aastaid nii toiminud, kui kaasas on võõraid alaealisi lapsi. Ei huvita seal piiril kedagi , kas seisab notari pitsat või miski muu. Ning tegelikult ei saa nõuda ühegi piiri tollikontroll ka ingliskeelset tõlget, see käib ainult kaubasaadetise kohta. Inglise keeles olen teinud ka, kuid ainult selleks , et kiirendada asjaajamisi piiril. 2/3 dollaritest ei valdagi ingl. keelt sel määral , et lugeda läbi kas või pool tekstist.

mõtlesin algul, et ei kommenteerigi...et nii lausjama, et ei ole võimalik.., aga siis hakkasin kartma, et äkki keegi loeb tutkaonu kommi ja võtab seda tõe pähe! Mina olen Trip!`i vana kasutaja ja siit ikka abi ja nõu saanud ja loen oma eetiliseks kohuseks selgitada:

  1. volikiri juriidilises mõttes nõuab volitaja sisulise tahte väljaselgitamist, s.t. et tegemist on tõestamistoiminguga, mida meie riigis tohib teha vaid notar. See toiming, mida kunagi tegid valla- ja linnasekretärid, oli allkirja õigsuse kinnitamine dokumendil. Ja osa nendest kinnitatud dokumentidest olidki kõikvõimalikud avaldused, nõusolekud. Mitte sisulised volikirjade tõestused, neid ei ole mitte kunagi saanud ükski vallasekretär välja anda. Ja nali oli selles, et vana seaduse järgi maksis selline allkirja õigsuse kinnitamine notari juures 10 kr ja vallas 30 kr. Nii et notari juures 3 korda odavam! Mitte vastupidi, nagu tutkaonu väidab.
  2. aga me elame praegu juulikuus aastas 2009. Paar kuud tagasi seadus muutus ja praegu ei saa enam ükski valla- ega linnasekretär allkirja õigsust kinnitada. See õigus võeti neilt ära ja on ainult notaritel. Ja selline avaldus (mitte volikiri!!!) maksab 200 kr + km.
  3. Muidugi võid sa ka ise kodus volikirju kirjutada, aga piiril pole sellest kasu. Piiri peal tahetakse olla kindel, et allkirja oma nõusolekule on andnud just kindlasti lapse vanem, mitte keegi teine ja seetõttu tahetakse paberit, kus on ametniku kinnitus, et allakirjutanud isiku samasus on tuvastatud.

Minu enda kogemus ütleb, et selliseid pabereid võidakse küsida just idapool- Ukraina, Valgevene ja Vene piiri peal. Aga ka n. Shveitsis, ühesõnaga EUst välja minnes. Ma tõesti kahtlen sügavalt, kas sinna on mõtet minna eestikeelse kodus tehtud paberiga väites et tolli(sic! tollib võõrast last!) pabereid ei tõlgita.

Ise olen teinud mõnikord nii, et kui laps läheb näiteks Tallinnas lennuki peale, siis olen nii kaua seal värava taga, kui on selge, et ta sai üle piiri, vajadusel olen olemas koos sünnitunnistusega, et tõendada, olen ema ja ma luban ta välismaale. See muidugi ei päästa, kui sõidetakse näiteks bussiga läbi mitme riigi, a la Valgevene.

Suured tänud vastajatele, igatahes tõttan nüüd notarisse, et reis libedamalt sujuks :)

raiu

Oleme ka see "moodne Eesti pere", kellel "lapsed segamini". Siinani, viimased 14 aastat, pole piiridel probleeme olnud. Kõikidel lastel, nii "omadel", kui "võõrastel" passid (rõhutan sõna "passid", mitte ID kaartid) korras ja pole probleeme olnud. Keegi pole küsinud mingeid volitusi, jms. Oleme käinud ka nn. probleemsetes riikides. Näiteks vahetult pärast sõda endises Jugoslaavias (aastal 98).

Oh, jõuame taas vaidluseni, et kas on miskit paberit siis vaja või mitte. Mingis vanas teemas on seda arutatud pikalt ja põhjalikult. Jätaks käesoleva teema vaidlutest puhtaks.

Notariaadiseadus §53, küll ma tahan teada millal see muutus ja kus see kajastub.
Nõus , et eksisin tasu suhtes,mitte 60-70 vaid 30eek.-veel parem.
Vaata, Kass Kiti ,lähen just selliselt tõestatud volitusega(nagu ma kirjeldasin) 27.juulil Ukrainasse ja ükski kõutsikräu mind seal rajalt maha ei võta.
Kui sa vastutad oma sõnade eest, siis palun demonstreerida mulle ja ka teistele see seadusemuudatus 24 tunni jooksul.

Notariaadiseaduse §53
Varasem variant
2) valla- ja linnasekretär – dokumendi ärakirja ja väljavõtte õigsuse kinnitamisel, allkirja, sealhulgas allkirjanäidise õigsuse kinnitamisel, auto kasutamise volikirja tõestamisel, pensioni, elatisraha ja toetuste vastuvõtmise volikirja tõestamisel, pensioni ja toetuste teise isiku arveldusarvele kandmise avalduse tõestamisel;
Peale redaktsiooni (jõust 8.06.2009)
2) valla- ja linnasekretär – dokumendi ärakirja ja väljavõtte õigsuse kinnitamisel ning pensioni, elatisraha ja toetuste vastuvõtmise volikirja ja avalduse tõestamisel;

See foorum siin peaks olema ärapanemise vaba; samuti võiks see olla koht, kus inimesed omi vigu tunnistavad, sest inimene on ikka ekslik ja midagi imelikku selles ei ole (kõike ei saa ammendavalt teada).

Tutkaonu: ei ole mõtet niisama oma õigust lõpuni taga nõuda ja minu arvates on lihtne öelda (eriti siin foorumis), et Kass Kitil on õigus. Teiseks: dokument kehtib, kui see oli kehtiv dokumendi väljastamise ajal. Kolmandaks: Kass Kiti vastus on selle foorumi ainus asjalik ja ammendav vastus selles valdkonnas, varasemad on kõik isiklikel kogemustel ja arvamustel põhinevad - sellest ka vaidlused.

Ma vabandan, nii Kass Kiti , kui teiste foorumlaste ees.
Täna hommikul helistasin sekretärile ja tõesti juuni algusest enam seda toimingut teha ei saa. Tegin oma volitust 18.mail. Segadusse ajasid need "paar kuud", millest Kass Kiti mainis - mul kohe karv turris , alles ma ju tegin seda.
Seaduses tekstimuutust ka ei leidnud.
Vabandust , veel kord.