Kas kellelgi on kogemusi Kilimanjarole ronimises?

Kas kellelgi on kogemusi Kilimanjarole ronimises?Milline route valida? Mida matkajuhi valimisel silmas pidada? Kas peaks bookima enne reisi või leiab asjaliku matkabüroo ka kohapealt?Milline peaks olema varustus? Sissekäidud saapad on olemas, aga kui soe magamiskott peaks olema? Mis lisavarustusse peaks kindlasti kuuluma? etc...Olen uurinud ja lugenud, aga kõik kirjeldused on väga erinevad. Matkapoed müüks muidugi kõik maks varustuse nii igaks juhuks, aga "igaks juhuks" põhimõttel ei taha asju mäkke tassida- koti maksimaalne kaal on 15kg ja sinna sisse võiks asjad mahtuda. :)

Kas kellelgi on kogemusi Kilimanjarole ronimises? Jah.Milline route valida? Marangu (kõige paremad ööbimistingimused, kõige odavam), soovitatavalt ühe aklimati päevaga Horombos. Mida matkajuhi valimisel silmas pidada? Mina valisin hinna järgi. Aga alati võib vaadata ka kommentaare Tripadvisoris või kus iganes. Kas peaks bookima enne reisi või leiab asjaliku matkabüroo ka kohapealt? Soovitatavalt ikka enne reisi.Milline peaks olema varustus? Kõige külmem on tipuöö, siis on vaja kahte kihti jalga ja vähemalt kolme kehasse. Ülejäänud oleneb aga indiviidi külmataluvusest jne. TV3est jooksis just üks Kili teemaline sari. Sealt äkki hakkab midagi kasulikku silma. Sissekäidud saapad on olemas, aga kui soe magamiskott peaks olema? -22 oli ikka väga mugav juba. Mis lisavarustusse peaks kindlasti kuuluma? Camelbak.

Olen roninud 2x Marangu rada ja mõlemil korral üks aklimati päev Horombos nagu sumsarr siin eelnevalt soovitas. Kili paketi tellisin ette ära esimesel korral ühest Keenia firmast (reis hakkas Keeniast), teisel korral aga Moshi's (Kili all) asuvast firmast. Täpsustan veel, et mõlemil korral sisaldasid paketid ronimisjärgset 4-päevast safarit erinevates rahvusparkides ja sama pikka rannalebo Sansibaril.

Tansaaniast ühel korral Eestist pakettreisiga (enne mäge olime ühe nädala Serengetis ja Ngororos).Läbisime 6 päevaga, lühemaga ei oleks tahtnud nii looduse nautimise kui ka aklimati mõttes.Marsruut: 1) Machame - Shira, 2) - Barranco, 3) - Karanga, 4) - Barafu, 5) - Uhuru peak, Barafu, Mweka, 6) - Mweka värav.Võimalusel väldi meie varianti, kus tipupäeval lisaks 1,3 km tõusule veel 3,0 km laskumist. Mõnu kaob ära. Järgmisel/viimasel päeval oli laskumist ainult 1,3 km. Kui magamiskoti koha pealt rendid, siis kontrolli, et see kuiv on.Kaalu kontrolliks soovitan Excelit. Esimesel päeval vihmametsa läbides suure tõenäosusega korralikult sajab. Tipupäeval (öösel) oli meil -18 ja chill -25. Mul oli 4 kihti ja ei olnud palju (alla tulles võtsin vähemaks). Kindlasti korralik tuultpidav kapuutsiga koorikjope ja -püksid, topelt kindad ja topelt müts, näokate, meil poleks suusaprillid ka liiast olnud. Saapad oleks võinud suuremad olla, et oleks saanud teise paari pakse sokke sisse panna. https://www.flickr.com/photos/ruudi/sets/72157651673391419/with/17030644689/

LIsan veel, et kuna nägin kraatris telke, siis uuesti minnes uuriksin seal öö veetmise varianti (eeldab ilmselt paremat aklimatti).

Kirjutan omast kogemusest. Mina bookisin varakult Eestist ära.5 päevane ilma aklimatiseerimiseta Marangu rada (soovitaks võtta 1p aklimatiseerimisega. Vastasel juhul võid saada tunda, mis tunne on kui iga 100m tagant saab õhk otsa). Marangu rada sai valitud kuna ta on odavam võrreldes teiste radadega.Matkajuhtidest eks sa pead uurima tripadvisor, lonely planet jms kohtadest, mis tagasiside on. Mida rohkem firmast tagasisidet kirjutatud seda parema ülevaate saad.Varustuse kohalt: jalanõud peavad olema kindlasti head. Muus osas annab varieeruda. Mina käisin tipus suusaülikonnas + soe termopesu + veel üks kiht sooje riideid. Põhimõtteliselt on eespool komentaatorid juba kirjeldanud mida selga panna. Ei oska komenteerida teiste kohta aga firma mis mulle matka organiseeris saatis nimekirja, mida vaja on kaasa võtta.Marangu rajal sa ööbid kämpingu majakestes ehk tuulega ei tohiks probleemi tekkida magamisel. Kuna magamiskott lisab suht palju kilosi, siis ma laenutasin selle kohapealt matka organiseerijalt.Põhimõtteliselt kui tahad siis saab  kogu varustuse vajadusel rentida ja mitte kaasa tassida.Mida kindlasti võtta kaasa on WC paber, sest seda ei pruugi WC-s vajalikul hetkel olla:) ja päiksekaitse kreem. Eriti läheb vaja kui päike hakkab hommikul tõusma, siis tuleks 2-3 kihti peale panna. Mina panin ühe kihi ja alla tulin nii, et nägu oli ära põlenud.Sina tassid päeval seljas ainult seda, mida sul rajal läheb sel päeval vaja (vesi, päiksekaitse kreem, midagi näksimist jms). Ülejäänud asjad paned suuremasse matkakotti ja neid tassivad porterid. Kui tekib veel küsimusi anna teada.

Meie käisime Machame rajal, ööbisime telgis. Oli küll veidike kallim, kui Marangu variant aga rada tundus huvitavam ja telgis ööbimine oli meie jaoks atraktiivsem matkakogemus. Mulle meeldis selle raja juures ka veel see, et ülesse ja alla minek oli väga erinevat teed pidi ja see võimaldas imetleda vaateid mäe erinevatelt külgedelt.Meie kasutasime sellist ettevõtet nagu tro-peaks.com, 2014 aastal oli ametlikuks hinnaks 1300 dollarit nägu, kust tulid veel veidi alla. Nüüd kindlasti hind midagi muud. Siis oli see pakkumine üks odavamaid, mis õnnestus saada.Jalanõud peavad olema kindlasti korralikud ja riided kihilised. Üleval on päris külm. Magamiskoti võtsime ettevõttelt ja lisaks ka matkakepid. Kindlasti korralik ja mugav päevakott ka, et soonima ei hakka. 

Milline route valida? -Kui soovite "private" teenust siis võite valida vähem rahvastatud Lemosho või suurima väljakutset pakkuva Rongai. Kui soovite liituda mõne gruppiga, siis variandid ainult kas Machame (telkid) või Marangu (hüttid). IMHO, Machame parem.-ühepäevane aklimatiseerime ei anna teile midagi. Kui teil on looduse poolt kõrguse taluvus, siis saate tippu, kui ei ole siis aklimatisseerimispäev teeb asja ainult halvemaks.Mida matkajuhi valimisel silmas pidada? Kas peaks bookima enne reisi või leiab asjaliku matkabüroo ka kohapealt?-Hind.  Sellest sõltub luksuse tase. Muu on sama. Kõik giidid samad. Rada giidi seisukohast ülilihtne.Koheapeal (tänavalt) te ei leia parimat varianti, või saa kohe esimesel-teisel päeval mäele. Parem on uurida varem.Eesti firmad unustage.Milline peaks olema varustus? Sissekäidud saapad on olemas, aga kui soe magamiskott peaks olema? Mis lisavarustusse peaks kindlasti kuuluma? etc...Olen uurinud ja lugenud, aga kõik kirjeldused on väga erinevad. Matkapoed müüks muidugi kõik maks varustuse nii igaks juhuks, aga "igaks juhuks" põhimõttel ei taha asju mäkke tassida- koti maksimaalne kaal on 15kg ja sinna sisse võiks asjad mahtuda. :)-Sõltub millal minek.Käisin septembris 2017. Mägi oli ilma lumeta. Viimases laagris öösel -4, päeval +5, mäe tipus -5.Magamiskott -10 komfor (naiste komfort) on ok, sellel ajal.Üldiselt kõige soojemad asjad tasub koha peal rentida, valik on üsna suur. Soovitan vähemalt kaks layerit alakehale ja kolm ülakehale.Matka kepid kaasa, kui põlved ei kannata suur koormust. Laskumine Mweka kaudu on sisuliselt pidev hüppamine treppist alla, kus treppi kõrguseks ca 0,5 meetrit.Kaal ei ole oluline porterid tassivad.-Hind oli 1300.- USD + tips 150. NB! tips suurust leppige kirjalikult kokku enne  mäele minekut. Kindlasti leppige trafnsferid lennujaamast või lennujaama, vahemaad on suured ja kokkuleppimata transfer võib ka 30-50 dollarit maksma minna, muidu on "tasuta" paketi sees. NB! leppige kokku kuhu lennujaama teid viia, seal on neid kaks. 

havoc annab asjalikku nõu, va -ühepäevane aklimatiseerime ei anna teile midagi. Kui teil on looduse poolt kõrguse taluvus, siis saate tippu, kui ei ole siis aklimatisseerimispäev teeb asja ainult halvemaks.Ka ühepäevasest aklimatist on tavaliselt kasu (tõsi, palju sõltub organismist). Mägimatkajate kuldreegel ütleb, et matka kõrgel, maga all. Aklimatipäeval tehakse matk kõrgemale ja tullakse alla magama. Ideaalis peaks 3000 m-st ülespoole matkates tegema puhkepäeva iga 900-1000 m järel. Kili näitel, et kui esimene aklimatipäev (kui on) on Marangu raja näitel Horombo hüttides 3700 m kõrgusel, siis teine puhkepäev võiks olla Kibo hütis 4700 m kõrgusel, aga seal ei puhata pikalt, vaid keskkööl asutakse tipu poole rühkima.

Peale väsitavat matkapäeva 

sumsarr juba mainis ühte  selleteemalist eestikeelset saatesarja. Panen minule teadaolevad rivi peale. Kui keegi teab veel, võiks lisada.2006  Rännud Kersnaga: Kilimandžaaro https://arhiiv.err.ee/vaata/rannud-kersnaga-kilimandzaaro2013  Saladuslik Aafrika: Kilimanjaro (Peeter Vähi ja Tiina Jokinen)     https://arhiiv.err.ee/guid/20131012143422801000300112290E2BA238B440000006264B00000D0F003564...  ja jätkub https://arhiiv.err.ee/vaata/1478972018  Kuni mägi meid lahutab https://tvplay.tv3.ee/kuni-magi-meid-lahutab/  

marks66,Ega ma väga ei mäleta, et seal oleks mõistlikke aktlimatisserimi väljakäike kõrgemale kui 4,5 (seal enne viimas nö koonus on plaato). Meil kohalikud nimetasid akklimatsieerimiseks Shira camp (3850) - Lava tower (4000)- Baranco camp (3900) lõiku, aga see oli ka raskeim päev v.a tipu päev. Viimane laager on alati kõige vastikum koht seal eriti kui ilmaga  hästi ei lähe, seega lisaööd ma seal küll ei soovitaks.Minu lõuna-ameerika kogemus räägib, et suur osa inimestest saabudes lennukiga 4km kõrgusele järgmisel hommikuks on matkamiskõlbulikud aga hästi hakkavad ennast tundma ainult paari nädala pärast.

havoc, meie tegime Horombost kõrgemale ronimist u 500 m, nii 4200 peale. Andides Lõuna-Ameerikas olen ka korduvalt matkanud: kui ronisime Aconcagua't (6962 m), siis esimene aklimati päev oli esimeses laagris (Confluencia) 3400 m kõrgusel, kust tõusime 600 m ülespoole ja siis jälle alla 3400 m peale laagrisse magama, ülevalpool tuli neid laagreid ja aklimatipäevi veel. Samas olen lennanud Peruu pealinnast Lima'st, mis merepinna kõrgusel, Puno'sse Titicaca ääres(pea 4000 m) ja siis oli väga paha olla terve öö ja nõrkus järgmisel päeval. Vabandust off-topicu pärast, sest jutt ju Kili-st!