Tere
Plaanime septembri alguses minna 4kesi koos Ateenasse ja sealt edasi saartele - Syros, Santorini, Karpathos, Rhodos jms (täpne marsruut ja valikud veel tegemata). Kreekas veedame 14 päeva ning reisil sooviks rannapuhkust, veesporti, pidu, huvitavaid maitse- ja joogielamusi, võibolla matkata, laenutada auto/rattad ja vaadata ringi.
Seoses pagulaskriisiga tekib aga igasuguseid mõtteid - on seal ikka turvaline? Kas on kindlaid saari mida mitte külastada pagulaste tõttu? Mida ma veel seoses kriisiga kõrva taha panema peaksin?
Tervitades, Siiri
Ohtlikkus on selline suhteline mõiste. Viljandi on ohtlik, Tartu on karm koht, kui oma infovälja kohalike uudiskanalitega piirata. Kui nii läheneda, siis peaks Kreekas olema ilmselt veidi turvalisem. Aga iseenda tervet mõistust ei tasuks kunagi päris välja lülitada. Maailm ei ole ohtlik, mõned kohad maailmas mõnel ajal kahtlemata on, aga üle mõelda pole mõtet. Kreeka saared on supervalik. Soovitaks eriti külastada vähemkäidavaid saari, kus on hoopis teine fiiling.
Miks peaksid pagulased ohtlikud olema? Ise elan Belgias vallas, mis suuruselt ja rahvaarvult võrreldav Pärnuga, kuhu aga viimase aasta jooksul on reaalselt elama võetud üle 500 pagulase, valdavas osas lastega pered. Ei ole põhjust seni rohkem karta olnud.
Aga see selleks. Üsna hea ülevaate pagulaste tulekust enim mõjutatud Kreeka saartest annab Telegraphi hiljutine artikkel: http://www.telegraph.co.uk/travel/destinations/europe/greece/articles/greek-islands-affected-by-refugee-crisis/. Ma kuritegevuse pärast väga ei muretseks, pigem kardaks purjus Briti poissmehi kui rannas telkivaid pagulasi. Muidugi, veigoga nõus, terve mõistus võiks ikka olla sisse lülitatud ning kuidas olukord septembris välja näeb, seda on raske ette ennustada.
Ateena puhul lihtsalt tasub vältida kesklinnas piirkonda, kus on narkoärikad, prostituudid jne (seda räägivad ka kohalikud kreeklased). Muidu oli Ateena tunduvalt turvalisem ja kenam, kui ma algselt arvasin. Karpathosel käisin eelmise aasta septembris ning loodetavasti lähen kunagi ka tagasi. V'ga meeldis Samas tasub seal olla valmis, et mingi hetk läheb elekter ära (sest niiskuse ja kuumusega näiteks "plahvatab" mõni elektripost) ja bensiiniga bensiinijaamades oli ka kehvasti (st mõnes lihtsalt ei olnud bensiini).
Ateena elab täiesti tavapärases rütmis. Pagulasi ei ole märgata, tüütuid kaupmehi samuti mitte. Ka Peloponnesus on rahulik ja kõik näib igati tavapärane. Rätipäid ja tõmmusid kohtab haruharva. Kohalike sõnul ei lubata neil Kreeka jääda. Kõik püütakse kinni, suunatakse laagritesse ja edasi Euroopa poole.
Thessalonikis oli põgenikke rohkem märgata. Näis, et nad ilmusid lainetena, vallutades aegajalt tundideks raudteejaama ümbruse viludamad kohad. Eesmärgiks ilmselt rongile saada ja edasi kulgeda. olemuselt on nad rahulikud, kedagi ei tülitanud ja pigem hoidsid alandlikult eemale. Oli peresid, kes silmnähtavalt raskustes, väikeste lastega ja minimaalsete vahenditega. Aga oli ka neid, kes näisid olevat justkui perekondlikul väljasõidul, lipates aegajalt kogu perega lähedalaolevatesse poodidesse shoppama ja närimist otsima. Ateena Thessaloniki öörongis oli ka mõningaid näha, kuid ka seal oli kõik vaikne ja rahulik. Reisijate hulgas oli hulgaliselt üksi reisivaid naisterahvaid, kes ei näinud vähimalgi määral hirmu tundvat. Probleeme võib tekkida streikidega. Olime kohapeal ca nädala ja selle aja jooksul oli 2x2 päeva raudtee ja osaliselt metroo käigust väljas. See võib plaane oluliselt sassi ajada.