Lapsega kahekesi UASsse

Tere,
Küsimus: plaan sõita puhkusereisile Floridasse 2013 juunis. Plaan minna koos pojaga (7-aastane) kahekesi, ehk siis isa jääb Eestisse. Sain U.S. Customs and Border Protection lehelt aru, et peaksin võtma isalt siis kirjaliku nõusoleku ja soovitavalt notariaalse. Mis info seal üldse kirjas peaks olema? Kuidas teistel kogemused on lapsega ilma ühe vanemata reisimisel?
Ning, ema hiljuti USAsse reisides rikkus viisanormi- jäi kauemaks kui lubatud. Kas see võib saada minu puhul takistavaks asjaoluks? Minu reisi pikkus saab olema 2-3 nädalat ja plaan peatuda peretuttava juures, aga Immigrationis oleks soovitav öelda, et ööbime hotellis? Kas piisab ainult selle ütlesmisest või tahavad nad ka hotelli broneeringut näha?

Tänud juba ette vastuste eest!

Olen korduvalt käinud koos alaealise lapsega ilma lisadokumentideta (lapse isa ei ela Eestis) ning mingeid probleeme ei ole olnud (isegi sünnitunnistust ei ole kaasa vedanud). Lapsel on teine perekonnanimi kui minul. Korra visati kildu, et kas oled koos õega reisil ja kui ütlesin, et lapsega, siis migratsioonionul vajus suu ammuli.
ESTAsse pead niikuinii märkima ööbimise. Loogiliselt võttes on muidugi hotellis ööbimine ametnikele sobivam, kuid valetamist ei soovita, sest kui see kuidagi välja peaks tulema, siis sa riiki sisse ei saa.

NSA näeb kõike, parem mitte valetada peatumiskoha kohta.

Miks sa vassida tahad? Sa pead välja mõtlema konkreetse hotelli ja aadressi ja seda küsimisel enesekindlalt välja ütlema. Bronni ei ole iial näha tahetud, aga kui aadressi küsitakse ja sa puterdama hakkad, siis küll küsitakse. Miks sa ei võiks lihtsalt öelda, et lähed külla ja aadress on selline?

Oma asukoha aadressi pead lennukis valge tolli-lehe peale kirjutama. Jällegi, üldiselt ei kontrolli seda keegi, aga vassimine teeb närviliseks ja selle äratundmine on piiri-ametnike põhiülesanne.

Sine ema ja sina - neil ei ole niipalju piisavalt haldussuutlikkust, et sugulaste vahel seoseid luua. Nii et sellepärast ära põe.

Tänan vastuste eest. Hea meelega tõesti ei tahaks vassida, just et tollitöötajad on treenitud märkama valetamist ja närveerimist. Mu enda jaoks oleks ka parim variant kui saan ausalt ja julgelt öelda, kellele ja kuhu külla sõidan ja kus peatun.
Tänan veel kord!

Käisin 3a lapsega, ei võtnud isalt mingit luba ja keegi ei küsinud ka midagi peale tagasilennu pileti ja kohapealsete plaanide. Hotelli kohta olen lihtsalt printinud info välja või teinud 1. ööks broneeringu, kehtivat broneeringut on küsitud 1 korra Poolas hoopiski, USAs pole selle vastu huvi tuntud. Kui need kelle juurde sa plaanid minna on riigis legaalselt, siis ei pea ju vassima:)

PS, tegelikult on nii, et seda luba võidakse küsida (ja on ka küsitud) hoopis Tallinna lennujaamas (näiteks kui on tegu erinevate perekonnanimedega, kui vanemad on lahutatud või kui reisivad vanaema/vanaisa+lapselapsega jne), et takistada lapsega riigist lahkumist ilma teise vanema teadmata.

Viimasele kommentaarile lisaks: Eestis kehtivate õigusaktide kohaselt Eesti riigipiiri ületamiseks ei ole vaja omada täiendavaid dokumente (volikirju), kuid tulenevalt alaealise piiratud teovõimest kontrollib ametnik piiril tema vanema (seadusliku esindaja) nõusoleku olemasolu. Vanem võib oma nõusoleku esitada lihtkirjalikus vormis. Ka võivad mõne teise riigi piirivalvurid nõuda täiendavaid dokumente. Soovitame alaealisele lapsele kaasa anda käsikirjas loa, kus on kirjas vanemate kontaktandmed ning enne välismaale reisimist pöörduda sihtriigi välisesindusse ja täpsustada nõuded dokumentidele.
https://www.politsei.ee/et/nouanded/piiriuletusinfo/kusimusi-piiriyletusest/

Meil oli USA piiril nii, et isa läks 2 lapsega ees ja mina jäin käruga korraks taha koperdama, siis isalt küsiti küll kohe, et kus on laste ema, pidin siis kiiremas korras tulema oma passi ja näo ette näitama. Esimest ööbimiskohta küsiti nii ESTA taotluses, "migration" vms paberil, mis lennukis täidad, kui ka passikontrollis. Kui teist korda USA-sse tulime (käisime vahepeal kariibidel) ja ka tuttavate juures peatusime siis ei mahtunud nende terve aadress sinna migration paberile ära ning pidime näitama terve aadressi väljaprinditud lehelt passikontrollile ette, kes siis selle kuskile sisse toksis hoolega. Nii, et tasub aadress kindlasti pähe õppida või välja printida, samuti igaks juhuks võtta volikiri isalt, pole mõtet ju selliste väikeste asjade pärast riskida.