Lastega/noortega telkima Eestis sügisel?

Kuna siin on palju tarku inimesi, uurin...
Esimest korda on plaan nii külmal ajal lastega telkima minna. Oktoobri teisel nädalavahetusel. Lapsed on 4, 6, 10 ja 11. Kahe perepeale kokku. Läheme autodega, siis matkame ca 2km ja telgime. Autod toome hiljem telkimiskoha juurde. Kaasas tuleb ka GPS et vajadusel täpseid kordinaate öelda.

  1. Nüüd siit uurin, et kas keegi on sellist asja lastega/noortega teinud?
  2. Millised reaktsioonid on lastel/noortel?
  3. Kuidas ise rahule jäite?
  4. Kuids selle külmas magamisega on? Lugesin kuskilt, et mida rohkem telgis, seda parem?
  5. Kas peale soojade riiete ja magamisaluste on midagi olulist, mis kaasa võtta vaja?

2 km on vähe (kui te just üle soo ujuda ei kavatse). Isegi neljase jaoks on vähe. Pool tundi jalutamist?

Alt maapinnast tuleb rohkem külma kui pealtpoolt. Seega - lisaks soojale magamiskotile või tekile hoolitse, et magamisalus oleks soe või et neid oleks mitu kihti üksteise peal. Täispuhutavad õhkmadratsid on head.

Nagu tripp eelpool ütles- täispuhutavad õhkmadratsid on head, eriti head on need paksud 15 sentimeetrised. Kaasa kindlasti soojad/kuivad vahetusriided magamiseks ja panna magamise ajaks jalga paar või kaks sooje sokke(müüakse muidugi ka spetsvarustust, aga see oleks ühekordsel matkamisel väga kulukas). Magamiskott võtta minimaalselt -5C, veel parem -10C.
Lastele loomulikult meeldib, saab õhtul lõkke ääres olla ja telgis magada. Ehkki see 2 km on tõesti liiga vähe, ka neljaaastasele.
Soovitan samuti kaasavõtta priimuse ja toidu valmistamise nõud, lõkkel tegemine nõuab aega ja oskusi. Samuti ära unusta taskulampi, võid võtta ka tuulekindlad küünlad.
Lõpetuseks pead olema kindel, et paned telgi lubatud kohta või vähemalt riigimaale. Üsna nadi on omanikuga hakata pimedas vaidlema ja/või laagrit mujale kolima.

2km linnulennult. Kui õieti rattamatkast mäletan, siis rada oli tegelt 4-5km.
Telkimiskoha lähedalt läheb ca 5km. loodusrada, mis on ka plaanis läbi matkata.
4a. tõesti jaksaks rohkem, kuid mina ei jaksa :D

Oktoober on Eesti looduses ilus aeg matkamiseks ning kui see lastele meeldib, siis miks ka mitte, Sinu plaan on neile esimeste matkakogemuste andmiseks igati mõistlik. Ma ei ole ise küll lastega matkal käinud, ent olen talimatkal nädalavahetuse metsas veetnud. Mõned kommentaarid:

  1. Lapse reaktsioonid on nagu täiskasvanul - üldistada on raske, reaktsioon on individuaalne. Mõni laps saab juba metsa nägemisest šoki, kuna on kuulnud sealsetest tapjapuukidest... teine jälle teeb ürituse rõõmuga läbi ning juba järgmisel päeval pärast matka pärib, millal taas metsa minnakse. Oluline on enne matka lapsega rääkida, et metsas ööbimine pole päris seesama mis koduses voodis. Matkamas olles tuleks tähelepanu pöörata soojale ja mugavale riietusele, samuti mõelda last huvitavatele tegevustele.
  2. Hulgakesi telgis võib soe olla, ent samas on sellises kilukarbis ebamugav magada, lisaks tekib hingeõhust kondensaat, mis muudab telgiõhu ebameeldivalt niiskeks. Pigem on oluline hea mugav magamiskott, mille mugavustemperatuur oleks vähemalt 0-3 kraadi. Kõige külmem ja raskem võib olla koidikune ärkamine. Ise olen telgis kasutanud Colemani gaasipõhist soojapuhurit (http://www.globetrotter.de/de/shop/detail.php?mod_nr=co_01009&GTID=973fd4eafb84b7e6be736c4951549cb4a37), ent pidevalt sellega kütta pole mõtet, pigem korraks sooja sissesaamiseks. Kui on, siis võiks kõige alla panna fooliumikihiga alusmatid, õnneks ei ole veel maapind külmand, aga jahedat sealt siiski õhkab.
  3. Nagu öeldud - hea magamiskott on oluline. Suurim probleem sügisesel ajal on niiskus, mis kipub just saabastesse pugema, seepärast soovitan kaasa võtta sooje vahetussokke ning vahetatavad sisetallad saabastele. Kindlasti veel hea taskulamp, otsmikulambid on mugavad(NB! täis patareidega:).
    Matka võiksite tõepoolest pisut rohkem planeerida, ca 4-5 kilomeetrit.

hbert ja trip võibolla eksisid veidi terminoloogias.
Õhkmadratsiga, selles mõttes, et seal sees pole miskit peale õhu, soovitan minna telkima VAID soojal ajal.
Miks ja mida, vaata siit- http://trip.ee/node/6489

Nii, helistasin vahepeal kaasale. Tema ütles, et minu pärast me ei teegi pikemat maad matkamiskohta. Ega tõsi ta on, kui olen praegu juba 2km lasteaiast koju kõndinud, olen väsind. Aga... seal lähedal on 2 matkarada- 7 ja 12km. Idee on lapsed "ära petta" ja minna nendega ringiga. Ise maha jäädes sooja suppi tegema.
Muideks, metsas pole me esimest korda lastega. Minu poisid (6 ja 11a) on käinud üks 6kuuselt, teine igaaastaselt juba metsas matkamas 2-3 korda suve jooksul. Küll aga nii külmal ajal esimest korda.
Plikad 4 ja 10a. on vaid 3 suve korra kaasas olnud. Nii, et metsa nad esimest korda ei näe:D

Kas lastele tasuks siis jalga panna voodriga kummikud?
Valdeku antud lingi järgi olemas olev 200x200 õhkmadrats siis telki ei kõlba üksinda? Termo matid peaks kindlasti alla panema? Kas see apteegis müüdav termokile ei sobi sinna alla? Või näiteks hoopis ehituses kasutatav termokile, mis saunades kasutatakse?

Lugesin ka selle Valdeku antud lingi läbi, väga hea põhjendus.
Telkidel endil on(vähemalt osadel) põhi soojust tagasipeegeldav, täiendav termokile on kindlasti abiks. Käies ise aprillist oktoobrini kasutan ma kargel ja külmal ajal kahte magamiskotti, ainukene mis on hakanud külmetama, on pea ehk siis hommiku poole olen ennast magamiskotti "uputanud".

Mul on Lafuma "isetäituv", mida tegelikult tuleb puhuda. On soojem ja palju pehmem kui "tavaline peno". Aga ühekordseks ööbimiseks mingeid imevahendeid ega z-matte eraldi osta küll pole vaja. Võta lihtsalt mitu tavalist :) Ja autosse paar sooja tekki lisaks, et kui lastel jamaks läheb, siis saab alla/peale panna.

Mida veel? Lastele saapad, mitte külmad kummikud. Vahetusriideid kuhjaga. Sulejope ei ole praeguse ilmaga üldse liialdus. Õhtul ei tohi liiga palju süüa, et ei peaks öösel telgist välja minema - eriti kehtib laste kohta. Lõke on tore, aga söögi jaoks võtke muidugi priimus. Päevaks termosega sooja jooki (kakao, magus tee), kellelgi hakkab niikuinii külm ja siis annab soe suutäis hea enesetunde tagasi. Ja topsik kaasa, et hommikupudru peale jõhvikaid korjata :)

Nagu juba öeldud, on magamiskott ja alusmatt määrava tähtsusega. Kaaluda tasuks ka kahe magamiskoti üksteise külge ühendamise võimalust. Kardan, et laps ei soojenda üksi magamiskotti üles, mitmekesi koos peaks aga soojem olema. Ja mitte teha seda hoolitseva vanema viga, et toppida lapsed (ja ka ennast) magamise ajaks paksult riidesse. Sel juhul ei saa ihuniiskus keha juurest lahkuda ja efekt on vastupidine. Villased sokid olgu muidugi jalas.