Los Angeles

Täiesti lampi panen teema ülesse. Ehk siis äkki keegi pajataks mida huvitavat seal lahedas linnas võiks teha ja kas reisi destination on väärt kaalumist.

"seal lahedas linnas" Sinu kujunenud ettekujutuse on see linn ju lahe. Siis pole midagi kaaluda. Mine!

Maitse asi jah. Aga muidugi mine. Mina läheks sellest lahedast linnast küll kuhugi mujale, aga ega maitsed ei peagi kattuma. Igal juhul vaata ringi Los Angelese vanalinnas, lihtsalt suurepärane betoon ja õpetlik näide, kuidas linnu ehitada ei tohiks.

LA. pole klassikaliine linn, vaid on konglomeraat - segakuhjatis.

Just selle "laheda linna" kirjelduse tõin välja kuna nii ju televisioonis kõik paistabki :) Hetkel kummitabki peas kas uuesti New York või siis L.A. Mis puutub arhitektuuri siis päris ausalt pean ära mainima, et see vana värk ei tõmba nii nagu näiteks uued pilvelõhkujad jne. Sain sellest aru Roomas käies.

Muidugi mine, ma läheks küll veel tagasi, aega jäi väheks, reis oli San Diego - LA, kus kõigest 4 päeva. Linn tõesti ääretult suur, õieti koosneb see nagu mitmest täiesti erinevast linnast. On kesklinnas uhkeid uusi pilvelõhkujaid ja samas on omamoodi auraga see 20-30-ndate linn. Kesklinn on mitte väga suur ja mõnusalt kompaktne. Siis muidugi tohutu suur Hollywood, tasub oma silmaga ära näha - Chinese Theatre, tähtede allee, Dolby Theatre jne. Ööelu Sunset Bulvaril, peab kõvasti kodutööd tegema, kus miski asub, et kasvõi õiges metroojaamas maha tulla, näiteks Sunset Bulvar ise üle 20 km pikk, sinna äärde jääb kõike, alates slummidest kuni ülimalt luksuslike klubideni.(kuhu piirkonda ma ei jõudnudki) Kaotasin palju aega, kuigi oli kodutöö korralik, kaardid olemas, mis on aga petlikud, sest vahemaad tõesti tohutud. Täiesti erinev New Yorgist, kuid igatahes läheks tagasi. Mõned väga kriitilised inimesed ütlevad küll, et seal on vaid siis tore, kui sul on tuttavaid, kes sind põnevatesse kohtadesse viivad. Ma nii ei ütleks - niivõrd erinev Euroopa linnadest, väga kaootiline, mõni ütleb, et nagu üks suur küla ja tõepoolest - esmamulje teel lennujaamast linna ongi selline silmapiirini ulatuv suur küla, maja maja küljes kinni, ei puid, ei rohelust, aga see vaid esmamulje.

Sõltub huvidest muidugi, aga minu meelest on LA-s vägagi palju teha. Jah, see on meeletult suur linn, kus elab palju inimesi, kuid seda ka külastab palju inimesi ning nende kõigi jaoks on üht-teist tegemiseks-vaatamiseks ka loodud, kõik sõltub rahakohti paksusest. Tõsi, looduslikke või ajaloolisi vaatamisväärsuseid seal eriti ei ole, kuid neid leiab samas läänerannikult mujalt. Kunstihuvilistele on näiteks Getty center, tehnikahuvilistele California Science center või Nethercutt muuseum, sõjalaevad jne, filmihuvilised saavad külastada filmistuudioid, rannasõpradele on suur valik erinevaid randasid, toiduhuvilistele on valik restorane, kõikvõimalikke kuulsaid ja vähemkuulsaid klubisid ja baare on terve Sunset blvd täis jne. Lisaks on LA ümberkaudsetes linnades mitmeid väga suuri lõbustusparke. Ütle parem, mis sind täpselt huvitaks ning LA-st leiab sellele kindlasti ühe või mitu vastet. Mida ei ole minu meelest mõtet teha, on need turistidele mõeldud kõikvõimalikud bussituurid, mis sealt Chinese theatre-i juurest algavad. Mõne filminäitleja kõrge ja läbipaistmatu heki passimine on aja raiskamine ;)

Kudas seal shopinguga on? Ja kas mõtet oleks hotell vaadata pigem randa vöi siis hoopis kuskile linna? Kas keegi on sealt läinud mehhiko kruiisile? Aitäh:)

Suured tänud vastamast ja loodetavasti tuleb infot juurdegi. NY ma võtsin küll selle bussituuri ja tegelikkuses oli see päris lahe. Kuna me kauplesime lisapäevad juurde siis kasutasime seda taksona :D Ühesõnaga mulle meeldiks kindlasti pubides/melus olla ja rannas käia. NY ma päris igas muuseumis ei käinud, aga suurimad vaatamisväärsused said enamuses läbi käidud.

rannad jäävad kõigest muust väga kaugele, kui just kuu aega seal viibiks, käiks jah mõned korrad, aga rannapuhkuseks pole küll kõige parem koht. Nii palju on muud näha ja teha, aeg kaob seal kiiresti. Aga LAst on pärit ka elu kõige hullem hosteli kogemus. Broneerisin hosteli MoonPad, kahjuks ei lugenud enne kommentaare, olen olnud NYs, San Diegos ja igal pool mujal, alati broneeringi lambist, kriteeriumiteks asukoht ja hind ja alati on kõik olnud väga OK. Leian, et magamise eest palju raha magama panna pole nagu mõtet. Asukoht oligi ülihea - paar peatust kesklinna ja metroo üle tee, ei viitsi kõike kirjeldada, aga näiteks - tubadel ei olnud üldse lukke, välisuks oli päevad läbi pärani lahti, nn. administraator (mingi ülbe vene tibi) oli kohal vaid kell 5 päeval tunniks ajaks umbes jne, õnneks läks kõik hästi, pääsesime kaotusteta.

Kui minek siis 2 nädalat kindlasti nagu NY reisil. Kuna mu NY hosteli kogemus on niivõrd positiivne koos väga laheda hostiga siis kardan igasuguseid uusi kogemusi :) Mul oli ülbe vene tsiki asemele maailma lahedaim Puerto Rico tsikk. Aga see ainult positiivnem et näha ja teha on palju....minu 2 nädalat NY kadus nagu vits vette...kunagi polnud igav ja kui oligi selline puhkepäev siis puhkasid sest keha ei jõudnud lihtsalt enam :)

Aga kas LA liikuda pigem metrooga, taksoga või ikka´gi rendiautoga? Ja ma loodan et ikka shoppamiseks muid kohti ka kui ainult neti poed?:D

Sobivaima liikumisvariandi teadmine oleks küll tore jah :) NY elasin ma linnast metrooga 50min kaugusel rannas ja väga mõnus oli pm igale poole metrooga sõita. Autoga linnas väga raske ikka. Ei tea kas LA sama teema?

LAs eemalt vaadates tundus, et autoga on hullem kui NYs. Ise liiklesin metrooga, aga tuttav on kasutanud rendiautot ja ütles, et päris õudne oli. Põhiliiklus on kiirteedel praktiliselt linna kohal ja tõesti väga kiire, nii et kui täpselt ei tea, kust maha ja peale sõita, et kuhugi jõuda, on päris keeruline vist, hea taju ja reageerimisega inimene saab muidugi hakkama. Metroo on OK, üks liin viib ka randa. Linnaliini bussid on ka muidugi olemas. Kus hostelis NYs olid? Kuigi ma vist rannahosteli ei tahaks, aga 50 min metrooga pole ka hull. Mina olin Chelsea International Hostel, super mõnus piirkond ja hostel väga tasemel.

50min oli muidugi max kaugus kesklinnast. Ööbisime Rockaway Beachil ühes hostelis. JFK-ga hea ühendus ja rand mõned sammud. Sealt pole kaugel ka rikaste rajooon Long Beach. Njah siis ühesõnaga LA ja auto pole hea mõte....ma pole eriti tugev ka roolis võõrastes kohtades.

Me liikusime peamiselt ainult autoga ning seega ühistranspordi toimimise kohta ei oska sõna võtta, aga midagi head sellest kuulnud ei ole. Suurem osa inimesi seal ju just autoga liigubki ning kõik kohad, mida tasuks külastada, asuvad üle LA laiali, seega auto on pigem hädavajalik seal. Midagi hirmsat selles liikluses seal küll ei ole. Kes Tallinnas on harjunud sõitma, saab seal suurepäraselt hakkama, pigem on LAs isegi lihtsam, sest enamik liiklejaid arvestavad üksteisega, lasevad teisi sõidukeid vahele jne. Kiirteel tuleb pigem enam ummikus istuda kui kiirelt sõita ja isegi 80 aastased vanaemad saavad seal liikluses hakkama. Kiirusepiirang kiirteedel on üldiselt 55-65 mph (90-105 kmh). Seega kindlasti tasub auto peale mõelda ja see ei ole ka eriti kallis. Parkimiskohti leiab samuti - mõnes kohas võib parkimine tasuline olla, aga ei mäleta, et see tasu oleks väga suur olnud. Tasuks arvestada seda, et mõned kiirteelõigud on tasulised ning kohapeal mingit tasumisvõimalust ei ole, sest need on elektroonilise järelevalvega. Et nendel saaks sõita, siis tuleb autot vastu võttes vastav „pass“ osta ning „anduri aktiveerimine“ maksab kuskil 9$ päev. Kui seda tasu ei maksa ja ikkagi mõnele sellisele lõigule sõita, siis saadab järelevalvet tegev asutus rendifirmale arve ja kes siis omakorda oma haldustasu (ca 15-25$ ühe rikkumise kohta) otsa kirjutab ning rentijale arve saadab. Samas kui GPSis see tasuliste teede lubatavuse linnuke maha võtta, siis ei ole vaja ka karta, et hiljem mingid lisaarved saabuma hakkavad. Pealegi võib tekkida mõte, et käiks ära ka Las Vegases või San Diegos ja siis on hea, kui auto olemas on. Majutus tasub võtta sinna piirkonda, kus on kavas kõige rohkem viibida. Me võtsime majutuse Airbnb-st, kus omanik oli siis maja jaganud kolmeks eraldiseisvaks osaks, mida ta siis lühiajaliselt välja rentis (link: https://www.airbnb.com/rooms/2763860). Siseõues oli bassein ning kõik vajalik oli toas olemas. Asus see South Highland avenue-l ja Sunset stripini oli sealt täiesti võimalik õhtul ka jalutada (ca 30 minutit).

Tänud nõuannete eest. Airbnb on ka minu lahutamatu sõber ringi reisimisel. On seal ka mingi "õigem" periood ka millal sinna reisida?

Milla on soov teil sinna minna, kauaks ja kas oleks soovi ka reisikaaslasest