Lõuna-Ameerika

Kohe on plaanis lennus bronnida. Tallinn-Bogota-Tallinn. Columbias algab me reis....mis edasi on veel lahtine....ehk kes kaarti tunneb ja on seal ringi käinud lähiriikides andku märku kohtadest mida peaks kindlasti kaema jne....ägedad linnad, rannad jne....muid soovitusi nõuandeid jne....veebruaris minek ja märtsi alguses tulek.

Tänud, M

Kui sul on aega alla ühe kuu, siis ma väga palju reisiplaani ei pingestakski. Kolumbia on suur riik ning avastamist vähemalt kolmeks nädalaks küll ja veel. Ma ise pole Kolumbias käinud, aga kohtusin Lõuna-Ameerikas paljudega, kes mainisid oma lemmiksihtkohana just Kolumbiat. Ei tea kas see on Narcose tõttu aga linnadest toodi välja Medellin. Kui aga on soov kuhugi mujale riiki veel minna, siis võiksid vaadata open-jaw pileteid kas Panamasse või Quitosse.

Käisime Columbias eelmise aasta veebr-märts kolm nädalat ning tõsi on, et logistika võtab seal aega. Tulime tagasi läbi Medellini ning kahjuks jätsime sinna vaid ühe täispäeva. Väga mõnus õhkkonnaga linn, kuid kahtlemata sõltub, mida tahta ja otsida...

Kolumbia on üliäge ja inimesed väga sõbralikud! Kolme nädalaga saab paraja maitse suhu ja mina soovitan oma kogemuse põhjal panustada pigem Kariibi rannikusse kui linnadesse. Oleneb muidugi, millist reisi te soovite ja millised reisijad olete. Võimalik on nii hotellist-hotelli kui ka seljakotiga. Mina tegin viimast ja jagan paari muljet. Äkki on kasu? Bogota on suur, aga mõnest päevast piisab. Linn külgneb põhjast lõunasse paralleelselt mäeahelikuga. Rusikareegel on (õigemini oli mõned aastad tagasi, kui mina käisin), et vanalinnast lõunapoole jääv Bogota on geto, linna põhjaosa on turvalisem. Põhjas on palju kohvikuid ja galeriisid jne aga minu arvates on Kolumbias palju ägedamaid linnu. Näiteks Medellin (sissejuhatuseks võiks Netflixist Narcos´t vaadata). Kunagisest Kolumbia kõige ohtlikumast linnast on saanud kõige artsym. Ööbida soovitan El Poblados, see on natukene nagu baare ja ööklubisid täis vihmamets keset linna. 3-4 päeva võib vabalt Medellini avastada. Minu enda suur lemmik on aga rannikul asuv Cartagena (Medellinist kas ööbuss 10h või lennuk). Ideaalselt renoveeritud koloniaalstiilis vanalinnaga. Rannad kui sellised on seal viletsad ja iga 5m tagant pakub mõni prostituut masaaži. Linna enda nautimisel 2-3 päeva ei tasu sellest ennast aga häirida lasta. No ja siis on täiesti ülivõrdes rannik kuni Venezuela piirini välja. Kui rand meeldib, siis Tayrona rahvuspargis võib vabalt olla nädala. See on veidi metsik camping muidugi, variant kas telkida või magada võrkkiiges. Tagangas ja Santa-Martas on hotellid. Santa-Marta on Cartagenast u 6h bussiga. Taganga on Santa-Martast marsruuttaksoga u 30min. Tayrona on Santa-Martast omakorda veel 2h edasi. Tayronaga on see asi, et pargi väravatest on läbi džungli randa jõudmiseks veel 1,5h matkamist. Meie seltskond seebitas Tagangas kalamehe ära ja tegime bussisõidu ja matkamise asemel poolteist tundi paadiga kihutamist mööda rannikut. Ma ei ole päris kindel, kas ma seda soovitan. Aga toona oli võimalik. Tayronasse soovitan ma oma söögi kaasa võtta. Kohapeal saab süüa osta, aga see on sunnitud valik ja kordades kallim. Tayronas peab olema ettevaatlik ujumisega - kui silt on väljas, et ujuma ei tohi minna sest on rip-current ja 100 inimest aastas upub siis nii on. Troopikas matkates võib olla isu suvalises kohas merre hüpata, aga igaks juhuks tasub vaadata. Tayronast edasi päris Venezuala lähedal on veel Palomina. Seal oli ka äge. Vaiksem, vähem turiste. Võrkkiik kahe palmi vahel ja rand ainult iseendale. Pärast kolmandat nädalat õõtsumist hakkas ka juba magamine välja tulema. Igaks juhuks hoiatan ka malaaria, dengue ja kollapalaviku eest. Linnades neid ei ole, aga džunglis... Head reisi!

Meie käisime märtsis 2017 Kolumbias. Põhirõhk läks loodusele ja kokku olime tiba üle 3 nädala. Jõudsime läbi käia järgmised paigad: Bogota(käisime mäe otsas kiriku juures ja kullamuuseumis)-Villa de Leyva (ilus koloniaallinn, kõrval veel fossiile ja Stonehenge laadseid kivisambaid) -Bogota-Pereira (kohviistandused)- Salento, Valle de Cocora (maailma kõrgeimad wax palmid ilusas orus)-Manizales, Los Nevados (kõrgmäestik, Santa Isobel liustik)-Medellin- Guatape (eriti värviline küla, Piedra de Penol - kalju ilusa vaatega)-Cartagena (ilus vanalinn Karbiibimere ääres)- Santa Marta (Ciudad Perdida matk 4 päeva kadunud linna)- Tayrona (rannapuhkus)-Riohacha ja Bogota kaudu Amasoonasesse Leticiasse (seal 5 päeva erinevaid trippe ja 1 ööbimine puu otsas onnis) ja siis tagasi Bogotasse. Kõik pikad otsad lennukiga (kokku 5 siselendu tuli siis), lühemad otsad bussiga.

Oii siin juba täitsa infot liigub :) Kõik infokillud oodatud sest seal piirkonnas pole kordagi reisinud...lähedaim koht New York. Nagu keegi mainis on tõesti vaja paika panna mida reisilt oodata/otsida. Number üks minule isiklikult on saada võimalikult kaugele tööst ja kodust siis saab reaalselt puhata ka. Nii see saab täidetud. Sama sõbraga olime me 2017 märts kuu aega Sinapore-Malaysa-Philippines reisil...ma usun, et üldiselt võiks idee olla samasugune...Kuala Lumpuris olime 5-6 päeva luksuskorteris, Filipiinidel elasime üle 2 nädala ühel saarel ja sellises hostelis eraldi tubades....võrkkiigel vist ei kujutaks ette :).... Et ma ainult loodust kohe kindlasti otsima ei lähe...natuke randa, natuke suurlinna. Tsivilisatsioonis ikka rohkem jah...

Sarnaselt teistele soovitan kuuajalise reisi puhul piirduda Kolumbiaga, kuna seal on praktiliselt kõik olemas, mida Lõuna-Ameerikalt oodata: Kariibi meri - on, Vaikne ookean - on, üle 5000 m mäed - on, vihmamets- on, kõrb - on, muistsed tsivilisatsioonid - on, odav õlu - on jne jne.

Ise käisin seal 2011 ja 10 päeva jäid ilmselgelt liiga väheseks. Tegu on ikkagi paraja maalahmakaga, pindalalt nagu kaks Prantsusmaad. Konkreetsemaks planeerimiseks soovitan Bradti reisijuhti (https://www.bradtguides.com/shop/central-south-america/colombia.html), palju põhjalikku infot, paar klantspilti silnmarõõmuks kah. Ainukese asjana on sel kaardid suht kehvad, iseasi palju neid Google Mapsi ajastul enam vaja on. Kui ikkagi väga kripeldab teisi riike näha, siis Leticiast saab teha kiirlaevaga tripi džunglilinna Iquitosesse või põigata Ecuadori.

See teema on mind korralikult maapeale toonud...tuleb asja võtta tõesti ühe riigi piires...algul oli selline tunne, et igale poole põikaks sisse. Aga nüüd on nagunii selline muutus, et planeeritud piletid ei ole Columbiast start-minek...maandume Peruus-Limas...ja lahkume Columbia Bogota. Kuidagi suutsin lennupiletitelt valesti lugeda.

Nii....nüüd on lennud ostetud....Tallinn Lima(Peruu) ja tagasi Bogota(Kolumbia) Liigume siis selle 30+ päeva jooksul Limast...Bogota suunal. Nüüd kus trajektoor on paigas ootan soovitusi kuhu minna...ja kellel on kogemusi näiteks internetiga sealkandis...on seal ka kõnekaarte, millega saaks internetti...nii nagu Filipiinidel näiteks.

Kõnekaartide kohta leiab põhjaliku ja asjakohase info koos andmemahtude ja hindadega vastavalt vikilehelt: http://prepaid-data-sim-card.wikia.com/wiki/Colombia (sealsamas ka info Peruu kohta). Soovituste osas soeta mõni enda maitsele vastav reisijuht (Lonely Planet, Rough Guide, Frommer's, Fodor's, Bradt... you name it), loe läbi ja tee oma plaanid. Sobiva lektüüri leidmiseks võid nt Amazoni lehel otsida mõnda uuemat raamatut, vaadata sisunäiteid jne. No ja muidugi Wikipedia ka abiks.

Suured tänud!!!! Aega kodutööd teha peaks nagu olema :)

vaatasin täna nt Sri Lanka kohta Tripadvisori foorumit ja seal igasugu näidismarsruute, alates nädalast, lõpetades kuuga. Usun, et sama kehtib ka sinu riikide kohta, vali vaid meeldima hakanud välja (ja vajadusel muganda enda jaoks).

Markkula mitmekesi lähete ja kas reisi kaaslast ei otsi? Endal ka plaan minna sellisel ajal, aga üksi eriti ei julge.

Et mitte hakata uut teemat tegema, esitaks teadjamatele siia küsimuse(d). Tahan ka ise minna Lõuna-Ameerikat avastama ja ühe riigina olen mõelnud Kolumbiat. Ma ei rända ainult seljakotiga, vaid jalgrattaga, s.t et igasugused siselennud ja muu ühistransport riigi sees pole eriti mõeldav. Millist piirkonda soovitaksite kuuajasele rattamatkale (huvitaks just näha loodust ja loomi, eriti papagoisid)? Tahaks minna 2018.a varakevadel.

Lõuna-Ameerikas reisime kahekesi :)

Niisama jutu jätkuks lisan, et hetkel siis kohtadest kus veel teadmata aja veedame on Lima-Peru, Medellin-Columbia, Bogota-Columbia siis suurtest linnadest ja randasid ja rannikut otsime Cartagenast.

Tere!Tegime Miretiga hiljuti "Eestlased Ladina-Ameerikas" Facebooki grupi: https://www.facebook.com/groups/359153938197023/Liituge ja kutsuge tuttavaid kes käinud või minemas. Saab loodetavasti varsti sinna rohkem inimesi ja seega kiiremini kasulikku infot vahetada :)Aitäh ja turvalist reisimist!