Plaanime järgmiseks aastaks ühe tavapärasest pikema seikluse ning kavas on ka Okeaania külastamine, sh soovime ära käia ka Fidži saartel. Olles nüüd lugenud LP-d ja tuhlanud netis, tunduvad mulle huvipakkuvad sellised Fidži saared nagu
Kas keegi on neil saartel käinud? Vaatan, et Vanua Levule ja Taveunile saab nn peasaarelt Viti Levult laevaga, mis sõidab öösel - kas keegi tripikatest on ehk seda kasutanud ja kuidas sõit oli?
Üldiselt, kas Vanua Levu ja Taveuni külastamine tunduvad mõistlike ideedena ning kas saared on ikka hea valik? Mis võiksid olla head alternatiivid?
Huvitavad kohad, mis ei ole eriti turistikad, pigem autentsemad. Ilus ja huvitav loodus, kaunid rannad ja head sukeldumisvõimalused on "must":) Pidutsemine ja möll ei huvita, pigem rahulik tsill. Head söögikohad võiksid aga küll olla.
Ideede ja mõtete eest ette tänades!
Mõned mõttearendused Okeaania teemal.
Sinu varasemate postituste põhjal on tegemist kogenud individuaalreisijatega, kelle reisid on pigem lühemad ja intensiivsemad kui pikemad. Kauge Okeaania jaoks tasuks aega varuda ja potentsiaalselt kombineerida eri sihtkohti, kultuuriti on saared väga erinevad.
Minu esimeseks eelistuseks Okeaania saarestikus Fiji kindlasti ei ole. Peamine põhjus on üldine turvalisus Fiji peasaarel ja sealsed rahvustevahelised pinged. See muidugi ei tähenda, et mõned väiksemad saared ei pakuks toredat ja vahetut kohalikku elamust, fijilased on väga sõbralikud. Neid saari on päris palju, katamaraaniga on võimalik jõuda Yasawa saarestikku, kuid kogu see asi on ülesehitatud kehvalt. Sealtkandist tasub pigem valida mõni peasaarele lähemal olev (üsna kalli kuurordiga) saar, millel on oma laevatransport. Või siis Blue Lagoon Cruises tüüpi kruiisiga ringi tiirutada. BLC söök on korralik. Hotellid mandri poolel on liialt massiturism.
Põnevamaks läheb Fiji muidugi seal, kuhu enamus turiste ei satu. Kuid see kehtib igalpool Okeaanias ja mujalgi. Taveuni on vast tõesti kõige parem valik nende saarte seast, kohale tuleb jõuda lennukiga, laevad tasub unustada. Fiji Link ja kogu Fiji Airways on küll enamvähem ok, kuid jääb minu hinnangul alla Air Tahiti Nuile ja Air Tahitile (mis siis lendavad vastavalt rahvusvahelisi ja siseseid lende Prantsuse Polüneesias). Söögi osas sõltute Taveunil valitud majutuse pakutavast, tasub teha eeltööd Tripadvisoris, midagi väga erilist sealt ilmselt ei leia, ja loodetavasti olete kalatoidulised. Mõned eriti kallid majutused on vast rahvusvahelise tasemega köögiga.
Siit edasiarendus. Eriti kuna tundud valdama prantsuse keelt mingilgi tasemel - kaaluge ka vähem turistsemaid Prantsuse Polüneesia saari, eriti Australi saari. Ka Tonga on omamoodi, vähem turiste, kuigi siseriiklikud lennud on seal probleemsemad ja riik ei ole eriti toimiv. Lisaks veel Samoa. Kuid minu maitsele parima elamuse sai ikkagi Prantsuse Polüneesiast, väiksemad kohad ei ole nii kallid kui arvata (muidugi ei tasu minna Bora Borale, aga nt. Maupitile juba veidi võib, Australi saarestik on majutuse osas oluliselt odavam, ma arvan ka, et odavam kui Taveuni).
Fijile tagasi - Ovalau eeldab ilmselt transfeeri Suva linna kaudu, seda linna soovitan pigem vältida. Muidugi igal pool Okeaanias tuleb väiksematesse kohtadesse jõudmiseks teha ümberistumisi kohalikes pealinnades/peasaartel, mis reeglina ei ole parimad puhkuseveetmise kohad, sama kehtib ka Tahiti kohta. Aga Tahitit ei anna võrrelda Nadi või Suvaga Fijil.
Sukelduja ei ole, ei hakka soovitusi jagama. Rannad Prantsuse Polüneesia paremikust 9/10, Fiji paremik 6-7/10, mõlemad ühtviisi keerulised kohale jõuda (asukohad mitte peasaartel). Suurt ajalugu Fijilt ei leia, looduse osas Taveuni 9/10. Samas kuna Sa vist isegi Madagaskaril oled käinud, siis Taveuni ei ole midagi ülesaamatut. Vanua Levul on liiga palju inimasustuse tihedust, kui tahta midagi väga ürgset tasub vaadata lõuna-Fiji poole, aga lennud sinna on jällegi kallipoolsed ja mis peamine, harvad. Tasub kindlasti tagasilennu eel jätta 2-3 päevane varu kui minna kohta, kuhu on lende vaid 1-3 korda nädalas.
Käisin 2007 oktoobris ca kuu aega Ovalau saarel. Peatusin veidi Levukast väljas oli Ovalau Holiday Resort. Sinna kannatas Levukast jala kõmpida oli vast ca 2/3 km. Klassikalises mõttes resortist oli asi kaugel aga neil oli väike bassein ja rannariba ka. Fidji mõistes on Ovalau null rand, et Yasawas ta nagu kindlalt ei ole ja ranna pärast sinna ei minda aga sel kohal on karakterit. Levuka oli Fidji esimene pealinn ja Unesco kaitse all, sihuke lahe väike briti koloniaal stiilis linnake/suur küla. Turiste oli seal 07 suht näpuotsaga. Nädalaga teavad sind kõik. Tegin seal Padi OWD, algselt muud plaani ei olnud aga sain instruktoriga hea kontakti ja tegin Advanced OWD ka seal. Kaks nädalat 6 päeva nädalas sukeldumist. Ovalau Watesports, seal pole kunagi masse, et personaalne teenindus ja proff värk. Sukeldumine on huvitav, et mitte niivõrd koralli mõttes aga kala on seal küll. Julgen igati soovitada. Nad teevad väljsõite lähedalasuvatele väikesaartele snorkeldamiseks jne kus on ilusad rannad. Oli vist Leleuvia. Muidu on saar ilus selline mägine, vulkaanilist päritolu. Eriti just mere pealt vaadatuna jätab võimsa mulje. Kuna see saar on/oli ikka väga turisti põhiteelt kõrval ja võõraid vähe siis saad seal kindlasti kohalikega lähedasema kontakti, kutsutakse külla. Jood vanameestega kavat ja arutad elu ja asju. Inglise keel on seal kõigil suus. Lendasin Nadi ja sealt bussiga Suva kust siis väikelennuga Ovalau. Hinnad olid/on ok. Siin mainiti Cooki ka. Käisin 2013 nov/det. Peasaar Rarotonga erilist muljet ei jätnud ses suhtes et eks ta ilus oli ikka aga ka liiga palju turiste ja vähe kommerts aga kindlasti seal oma võlu oli. Põhilise aja olin Aitutakil ja see oli küll elamus igas mõttes. See laguun seal on thing of beauty. Turiste on vähe. Alguses sõitsin jalgrattaga paar päeva aga see oli liiga koormav sealse ilmaga siis rentisin scuuteri ja sellega probleeme polnud. Autosid seal suht vähe. Cook on kallim kui Fiji ja Aitutaki kindlasti eriti aga saab seal ka odavamalt. Mingid ööd olin Etu Moana nimelises butiik hotellis ja noh vaated olid seal head aga ujuda seal ees hästi ei saanud aga enamjaolt ööbisin kohe EMoana kõrval on Amuri Sands. Kordades odavam ja vaated on sama head. Kui ise süüa ei tee, mis nagu budget kohtades on täitsa mõeldav siis pead väljas käima, seal nagu pead kõik ette broneerima et nad teaksid arvestada, niisama sisse kõndida ei saa. Amuri Sandsi kõrval oli küll kiirema toidu restoran Puffis, mida pidas väga lahe Samoa naine ja seal sai küll igal ajal head fish&chipsi. Ujumiseks on laguuni pool parem aga see on seal 10 min scuutriga. Sama seal küla kus saad netti, pangaautomaati või poest miskit. Ei sukeldunud seal ei oska selle kohta midagi öelda.
Aitäh vastuste eest! Väga väärt soovitused.
Sigala, meil ongi tegelikult plaanis lõpuks üks pikem reis ette võtta ja käia Okeaanias erinevates kohtades. Hetkel on plaanis Tonga, Fidži ja Saalomoni saared. Lisaks liigume ringi Aasias ja plaanime ka Ida-Timori ning Paapua-Uus-Guinea külastust. Fidži on valikus seetõttu, et sooviks vältida edasi-tagasi sõitmist ja Tongalt saab otse Fidžile minna, et sealt omakorda edasi. Algselt oli kindel tahtmine minna ka Cooki saartele, kuid paraku see tähendaks esiteks Uus-Meremaale minekut, mida hetkel plaanis pole, ja teiseks edasi-tagasi pendeldamist. Nii et vähemalt hetkel jätsime Cooki saared välja. Prantsuse Polüneesia on samuti nimekirjas, kuid jällegi mitte seekord ilmselt - jääb liikumistrajektoorist liiga eemale.
Hetkel tundub, et Fidži peaks meil kavasse jääma, sest on mugav lennusõlmpunkt piirkonnas. Samas pole kava veel lukus, nii et mõtleme edasi ja aitäh ideede eest.
Ovalau Fidžil on ilmselt meile kui kultuuri- ja ajaloohuvilistele siis OK. Randade ja sukeldumise osas pean veel vaatama, kus oleks põnevam (meil AOWD hetkel).
Veelkord tänud ja kõik täiendavad mõtted igati teretulnud!
Päris jõuline reisikava näib olevat, noortele inimestele muidugi sobilik.
Ida-Timori kogemus on kevadest 2012, sai lennatud otse Balilt. Igatahes koht, kus eriti turiste ei käi ja turvalisusega enamvähem ka korras. Küll aga manitseks ma hoolikalt planeerima reisi Paapuale ja Saalomoni saartele, need ei ole nii väga turvalised kohad juhuslikult ringi liikumiseks. Ses suhtes ikkagi selge erinevus Fijist, kus hindud teevad kohati elu ebamugavaks ent mitte otseselt ohtlikuks. Tonga on selline lahe aeglases elurütmis kulgev koht, kus samas üldiselt ka turvaline. Isoleeritud saartel aga on korralik majutus ja toit kallid.
Minu soovitused Cook, Niue, Prantsuse Polüneesia olid mõeldud kui kõige kergemad Okeaania saared, näitamaks et ka nendes saarestikes on piisavalt vähemturistseid kohti ja et Australi saared on mõneti odavamad Tahitist, Mooreast ja Bora Borast. Melaneesia poolel alates Vanuatust leiab muidugi rohkem teravamaid elamusi, aga kodutööd peab ka rohkem tegema. Ise ma jätaks kohti vähemaks, kui Fiji valida, siis pigem vaataks seal pikemalt ringi eri saartel, transport võtab aega ja seal leiab küllalt eksootilisi kohti. Melaneesia ja polüneesia kultuuri kombineerimine tuleks küll plaanidesse sisse kirjutada, s.t. selliselt saab vaheldust.
Omal käel käidud 2016 nov. Nadil paar päeva hotellis Aquarius On The Beach - väga ok, meie nõuetele vastas. Nadil sai sõidetud ringi taksoga erinevates kohtades ja kohalikul turul. Aquariuse kõrval on backbackers kus saab odavalt kõhu täis. Adminni juures saab tellida reisi kaatriga erinevatele saartele. Kokkulepitud kellaaeg unustage ära - fiji time:) Ei soovita hotelli Tropic of Capricorn. Esialgselt oli see bronnitud kuid kolisime sisse ja kohe välja:) Nadi Airport hotellist võiks ka mööda vaadata kuna rannast kaugemal ja suure tolmuse tee ääres. Kaatriga sõitsime Mana saarele ja puhkasime nädalakese Mana Island Resort Spas. Võrratu! Soovitan võtta kaasa sularaha, odavam süüa backbacersite ööbimiskohas. Resortile on aed ümber tehtud, et sa mitte seal ei väljuks, lausa piiripost kus valve kes keelab edasi minna kuna ohtlik. Meid ei heidutanud miski ja käisime koguaeg söömas , kohalikke elanikke vaatamas kus nad elavad. Väga vaesed aga õnnelikud! Bacersite juurest võtsime ka sukeldumise haidega. Tripi Castawey saarele kus filmiti Tom Hanksiga filmi Castawey. Snorgeldada saab muidugi isuga igal pool. Manalt läksime edasi kaatriga Beachcomber Islandile (peosaar)- soovitan võtta mereäärne hotell mitte sisesaarel. Saar on pisike ja kes tahab pidu panna siis kindlasti nädalavahetus:)Liikumine saarel on paljajalu ja poole tunniga kõnnid ümber saare. Söök oli väga hea. Ujumiseks igati sobiv koguaeg 24- 28, lisaks loodus ja muu. Kes plaanib minna antud kohtadesse, jagan rohkem infot. Mitte võtta raha ATM ist.
Seal oli räämas, kanalisatsioon umbes, voodid olid pandud tuppa(tundus, et mida saime seda panime) ja ka rand mis hotellist vette viis oli suht mahajäetud välimusega. Võin saata meilile mõne foto nii sellest Tropicast kui ka seda mis pakkusin siis veendud ise:) Need hotellid on enamuses külg külje kõrval ühel tänaval. Soovitan panna raha kahele kaardile. Üks millega võtad raha ja vajadusel kannad sinna juurde uuesti, et taas võtta. Meil tehti 3 inimesel kaardid tühjaks ATM ist raha võttes.
Ainult kaudselt teemasse haakuv: https://revolut.com Revolut väljastab sulle kaardi, kuhu saab Eestist EURe kanda (0.38Eur sepa makse). Kasutada saad ülemaailma igal pool, kus MasterCard kõlbab (va mõned kohad USAs ja kohad, mis eeldavad päriselt krediitkaarti (st tahavad raha broneerida)). Kuni 500 GBP ekvivalent on sularaha väljavõtt tasuta, lisanduda võivad kohaliku ATM-i tasud (näiteks USAs või Austraalias või Indoneesias). Revolutiga makstes (tasuta on mingi 5k GBP ekvivalent) (ja raha välja võttes) saad sama kursi, mida Google näitab ja ei maksa mingeid lisa teenustasusid (va nädalavahetuseti, siis on kurss natuke kehvem). Lisaks on Revoluti äppis võimalus kõik asjad (raha väljavõtt, magnet riba kasutamine, kaardi numbri kasutamine internetis) kinni keerata va Kiip ja PIN. Viimati sain USAs tasuta buriito, sest kaupmees otsustas raha alles järgmisel päeval maha võtta ja selleks ajaks olin ma kõik asjad jälle välja keeranud. Äpp annab sulle push-notificationiga kohe teada, kui mingi tehing toimub/või oleks tahtnud toimuda. See kõik eeldab edukaks kasutamiseks muidugi ligipääsu mobiilsele andmesidele. PS Ma ei ole Revolutiga kuidagi seotud, ma olen lihtsalt 1,5 aastat väga õnnelikult kasutanud.