trip-krainetrip-ukraine-dark
Moseli jõe org

Moseli org on Reini jõe oru, Baieri Alpide ja Schwarzwaldi kõrval Saksamaa atraktiivsemaid turismipiirkondi. Kaunis loodus, keskaegsed kindlused ja lossid, armsad väikesed saksa külad, põnevad matkarajad ja suurepärased (minu meelest Saksamaa parimad) veinid teevad Moseli jõe orust koha millest ei tüdine ning mis alati pakub midagi uut. Kuna elan siin lähedal siis olen orus seigelnud lugematuid kordi kuid alati kord olen leidnud mingi uue teema või nüansi.

Mosel on Reini lisajõgi mis algab Prantsusmaalt, Vosgeeside mäestikust ning voolab 544 kilomeetrit esmalt läbi Prantsusmaa siis u. 45 km. Luksemburgi ja Saksamaa piirijõena kuni pöörab Wasserbilligist täielikult Saksamaale ja u. 300 km. pärast suubub Koblenzis Reini jõkke.

Luxi ja Saksamaa piirijõena, Perlist kuni Wasserbilligini voolates ei ole peale jõe kaldaid katvate viinamarjaistanduste eriti midagi väga põnevat vaadata. Autoga võib selle vahemaa ühe jutiga läbi sõita. Soovitaksin seda teha mööda Luxembourgi poolset kallast kuna vaated on seal ilusamad, ning leiab sealt ka üht teist vaatamiseks ning ka mitmeid suuri veinikeldreid mida külastada. Kuid Lux pole praegu teemaks.

Wasserbilligist edasi läheb juba põnevamaks. Esimene oluline vaatamisväärsus asub piirist 3,6 km kaugusel asuvas väikeses külas nimega Igel. Moseli org on rikas Vana-Rooma mälestusmärkide poolest ning külas asub aastal 250 roomlaste poolt ehitatud 25 meetri kõrgune võimas monument Igeler Säule mida on külastanud ja kirjeldanu muuhulgas ka Goethe.

Igelist 10 km mööda jõeäärset teed edasi sõites jõuame Moseli oru suurimasse. 150 000 elanikuga Trieri. Trier on üks külastamistväärt koht. Tegu on Saksamaa peaaegu vanima linnaga mis asutatud roomlaste poolt üle 2000 aasta tagasi. Rooma ajal elas siin üle 40 000 inimese ning see oli üks suurimaid Rooma impeeriumi põhjapoolsemaid linnu. Tänapäeval on Trieris põhja pool Alpe asuv suurim Vana-Rooma arhitektuurimälestiste kogu mis kantud ka UNESCO maailma kultuuripärandi nimekirja.

Põhilised vaatamisväärsused mida soovitan Trieris külastada.

Porta Nigra - Trieri sümbol ja suurim ning uhkeim Rooma aegne mälestis Saksamaal. 2000 aastat tagasi ehitatud monumentaalsed linnaväravad. Neid võib imetleda nii väljastpoolt kui ka seestpoolt. Pilet siseruumidesse maksab 3 EURi ja tornist avaneb kena vaade vanalinnale.

Keiserlikud termid (Kaiserthermen) - pirakas Vana-Rooma termidekompleks. Kindlasti soovitan osta pileti (4 EUR) ja minna sisse kuna põhiline fun on maa-alused katakombid. Sealsamas lähedal asuvad ka Barbara termid (Barbarathermen) kuid nendest eriti palju säilinud ei ole.

Vana-Rooma amfiteater - asub kesklinnast natuke eemal (25 min jala) kuid kes on näinud amfiteatreid Itaalias, Lõuna-Prantsusmaal või mujal Vahemere ääres siis neile see eriti muljet ei avalda. Pilet oli ka vist u. 8 EUR.

Konstantinuse basiilika - Vana-Rooma aegne peaaegu täielikult säilinud aula. Väga huvitav, ning sissepääs tasuta.

Kuurvürsti loss - kohe Konstantinuse basiilika kõrval asub barokkne Kuurvürsti loss koos 17. sajandist kena pargiga. Pargi teises otsas paiknevadki Keiserlikud termid. Lossis asub maakonnamuuseum.

Toomkirik (Dom) - kindlasti tuleb läbi astuda kuna tegu on Saksamaa vanima kirikuga. Romaani stiilis Toomkiriku kõrval asub ka väiksem gootis stiilis Liebfraukirche.

Römerbrücke - vanim, Vana-Rooma aegne Moselit ületav sild Trieris.

Karl Marx`i sünnikodu - Trier on Karl Marxi sünnilinn ning tema sünnikodus asub muuseum. Kindlasti hakkab teile linnas silma suur hiinlaste kontsentratsioon. Kui Hiina turist tuleb Euroopa ringreisile siis on Karl Marxi sünnikodu ja seega ka Trier koht kust kindlalt läbi astuma peab.

Turuplats - vanalinna keskväljak mis väidetavalt üks ilusamaid Saksamaal. Et Teisest Maailmasõjast jäi Trier päris puutumata siis on erinevalt paljudest Lääne-Saksamaa vanalinnadest Trieri oma hästi säilinud.

Mida veel siin teha? Muidugi shopata. Vaatamata oma väiksusele on linnas väga mitmekesine poodide valik. Esindatud on kõik Saksamaa kaubamajaketid ning vanalinna jalakäiateosas leiab hulgim igasugu poode (tänavad Simeonstrasse, Grabenstrasse, Fleischstrasse jne.).

Süüa. Saksa toit on mõnusalt kodune ja ka keskväljakul asuvad toidukohad on Saksamaa väikelinnadele iseloomulikult taskukohased.

Moseli veini osta? Trierist veel mitte. Kui sõit viib mööda orgu edasi siis ootaksin veel natuke.

Laevaga Moselil kruiisida. Jõesadamast saab suvel erinevate pikkustega jõekruiisidele minna. Hinnad algasid vähemalt 2011 alates 10 eurost inimene.

Kui linn vaadatud siis soovitan veel autoga tõusta vastaskaldal asuva Markusbergi mäele. Seal on paarisaja meetri kõrgusel vaateplatvorm millelt vaadates on terve linn peopesal. Kõik eelpool mainitud kohad ilusasti näha.

Mööda orgu edasi Ida poole sõites muutuvad kaldad kõrgemaks ja järsemaks ning vaated aina kenamaks. Puutumata loodust orus siiski peaaegu et pole. Üksteise järel tekivad teele väiksemad ja suuremad külad ning kaldaid palistavad katkematult viinamarjaistandused. Iga kord seal sõites imestan kuidas on võimalik niivõrd järskudel nõlvadel viinamarju korjata. Kohati kasvavad taimed peaaegu püstloodis seintel.

Kui plaan on ühe päevaga Moseli org läbida siis peale Trieri on järgmine hea peatuskoht Moseli veinipealinn Bernkastel-Kues. Mööda kiirteed Trierist 45 km. kuid ilmselgelt on sinna mõtekas sõita ikka mööda jõe kallast looklevat teed. Aega võtab see küll rohkem - 60 kilomeetrit ja üle tunni kuid autoaknast avanevad vaated on kenad.

Bernkastel-Kues on Moseli keskjooksu tähtsaim linn ja piirkonna veinipealinn. Elab seal 6000 inimest. Paremal kaldal, peaaegu kesklinnas asub suur tasuline parkla aga nädalavahetustel ja tipphooajal on siin raske kohta leida (kuid mitte võimatu). Bernkastel-Kues`i vanalinn on kindlalt Lääne-Saksamaa ilusamaid. Olen siinkandis palju tiirutanud ja võin seda puhta südamega tunnistada. Ühel pool kõrged kaldad viinamarjaistandustega, teisel pool Moseli jõgi ja nende vahele pigistatud kitsad tänavad lumivalgete puitsõrestikmajadega, ilus.

Teine asi mille pärast siia tulla on veinid. Bernkastel-Kues`i loetakse Moseli veinipiirkonna keskuseks ja pooled äripinnad vanalinnas on veinikeldrite esinduskauplused. Siit saab hea hinnaga laia valiku parimat kohalikku toodangut. Kes aga otsib traditsioonilisi veinikeldreid kus saab vaatide vahel jalutada ja ohjeldamatult degusteerida peab pettuma. Veinikeldreid selle otseses mõttes ma linnast veel leidnud pole. Neid leiab aga maantee äärest. Bernkastel-Kuesi kohal kõrgub ka väike kindlus kud see pole eriti märkimisväärne.

Linna miinuseks on kindlasti liigne turistilikkus kuid kui tulla siia nädala keskel, päikesepaistelisel sügisesel varahommikul siis on küll tunne nagu oleksid sattunud vendade Grimmide muinasjuttu.

Edasi sõites jõuame järgmisesse kopsakamasse kaksiklinna Traben-Trarbachi (mööda jõeäärt 26 km). Sealt võib läbi küll astuda kuid võib ka mitte, väga märkimisväärset seal midagi peale linnaväravate ja jalgrattamuuseumi pole. Kesklinnas, väikeses poekeses asub küll Casper`i veinikeldri väike esinduskauplus. Minu meelest valmistab see kelder ümbruskonna parimat punast veini ja sekti. Selle pärast tasub seal siiski ikkagi peatuda ;) Pood asub paremal kaldal ja minu mäletamist mööda Mittelstrassel. Aga pead ma ei anna kuna tänava nime pole vaadanud. Teisel pool tänavat on igastahes jäätisekohvik.

Trabenist edasi sõites võib teha peatuse Cochemis kus jällegi jalutada vanalinnas ning külastada Cochemi lossi (pilet 5 EUR). Lossi tornist avanevad ilusad vaated linnale ja jõele.

Moseli võimsaim ja kuulsaim loss on aga jõest natuke eemal. See on Burg Elz http://www.burg-eltz.de/ ja seda kohta soovitan ma vaatamata suhteliselt krõbedale piletihinnale (8 EUR täiskasvanu + 2 EUR parkimine). Kuna loss asub väikese mäe tipus siis inimesed, kes pisikest ronimist vaevaks peavad saavad maksta veel 2.50 bussisõidu eest.

Elzi loss on kuulunud 30 sugupõlve jooksul ühele perekonnale (ka täna on sama perekonna eraomanduses) ning tänu sellisele stabiilsusele on sisustuses palju ja väga hästi säilinud keskaegseid detaile. Lossihoovi pääseb piletiga vabalt kuid siseruumidesse (mis on põhiline vaatamisväärsus) saab vaid giidiga. Ei ole päris kindel kuid vist iga 30 minuti järel.

Elzist edasi on veel natuke maad ning siis jõuamegi Koblenzisse kus Deutsches Eckil suubub Mosel Reini jõkke.

Selle tuuri teeb põhimõtteliselt ära ka ühe päevaga kui et Moseli oru võlusid täielikult nautida soovitan jätta esimese päeva Trierile ja teise päeva sõiduks Koblenzini. Siis ei lähe liigseks kiirustamiseks. Ning metwurstist, praekartulist ja hapukapsast koosnev õhtusöök Trieri turuplatsi välirestoranis koos Bitburgeri õlle ja pudeli Moseli rieslinguga on tõeline nauding.

NB! Trieris ja mujal Saksamaal on BackWerk`i kiirtoidukohvikud kus müüakse hiiglama häid saiakesi. Ostke neid autosõidule kaasa:)

NB! Moseli veinide eripära seisneb selles et mida lahjem seda kvaliteetsem. Hea vein on kangusega 7-9%, suurepärane veelgi lahjem kuid ka kallim.

Moseli jõe orus asuv Trier on Saksamaa vanim linn. Selle asutas Rooma keiser Augustus 16. aastal eKr. Juba enne seda asus samas kohas keltide hõimu treeverite asula mille Rooma väed alistasid. Umbes 70. aastal muudeti Trier Rooma kolooniaks ning 2. sajandil alustati linnas süstemaatilise arengu ja ehitustegevusega. 3. sajandiks oli linn arenenud suureks kaubandus ja kultuurikeskuseks, seda nimetati teiseks Roomaks ning sellel ajal elas linnas juba 70 000 inimest.
5. sajandil vallutasid ja hävitasid linna germaani hõimud ning seejärel ei suudetud enam oma kunagist hiilgust taastada.

Trieri kuulsaimad vaatamisväärsused ongi pärit 2. ja 3. sajandist. Trieri sümbol ja Saksamaa vanim kindlustus, kurjakuulutavalt hallikasmust Porta Nigra hiiglaslik linnavärav kõrgub üle vanalinna. Selle mõõtmed, pikkus 36m, laius 21,5m ja kõrgus 30m on aukartustäratavad.

Trieris asub ka Saksamaa vanim kirik, 4. sajandil ehitatud Toomkirik, Dom St. Peter mille interjöör on praeguseks huvitav segu erinevatest stiilidest.

Aastal 310 ehitatud Rooma esindushoone, troonisaal Konstantinuse basiilika - Aula Palatina hämmastab samuti oma hiiglaslike mõõtmetega.
Minu jaoks vast kõige põnevamad on aga 4. sajandi Keiserlikud termid - Kaiserthermen. See omaaegne roomlaste spaakompleks oli suuruselt kolmas terves Rooma riigis. Maapealsete varemete all paiknevates põrandaküttesüsteemide labürintides on isegi natuke kõhe ringi luusida kuid kuumal suvepäeval pakuvad need mõnusat jahedust. Lisaks Keiserlikele termidele leiab Trierist veel kahed roomaaegsed termid, Barbarathermen ja Viehmarttermen kuid need nii hästi säilinud ei ole.

Kesklinnast väikese jalutuskäigu kaugusel, kõrgendikul asuvad 1. sajandist pärit amfiteatri varemed. Kohti oli seal omal ajal 25 000 pealtvaatajale.

Trieri linnas ja selle ümbruses paiknevad Rooma monumendid kanti 1986 aastal UNESCO maailma kultuuripärandi nimekirja.

Uuematest vaatamisväärsustest leiab linnast Saksamaa vanuselt teise gooti kiriku - Liebfrauenkirche, toreda rokokooliku Kuurvürsti lossi, jõe kaldal kõrguva Püha Matteuse kirikukompleksi jne. Trieri vanalinna keskväljakut - Hauptmarkt`i peetakse üheks Saksamaa terviklikumaks ja ilusaimaks väljakuks. Trieris on sündinud Karl Marx ning tema majamuuseum on avatud kõigile huvilistele. Eriti populaarne on selle külastamine hiinlaste seas. Neile on see kohustuslik peatuskoht nende Euroopa ringreisidel. Seetõttu näeb linnas tavapärasest rohkem hiinlasi. Trieris elab ka palju vene rahvusest väljarändajaid ning linna serval asub laia valikuga suur vene pood.

Ning loomulikult on selles linnas teemaks veinid. Ümber linna kõrguvatel jõekallastel asuvates viinamarjaistandustes valmivatest marjadest tehakse suurepärast valget Moseli veini. Kui tulete Trieri autoga siis tehke kindlasti paaripäevane reis piki jõe orgu. Lisaks lugematutele veinikeldritele leiab sealt armsaid linnakesi, keskaegseid losse ja kindlusi ning kaunist loodust.

Pilte eelpoolmainitud vaatamisväärsustest näeb siit: https://www.facebook.com/euroopasyda

Pikk nädalavahetus Trieris.

Ryanair äsja just alustas lendudega Tallinnast Frankfurti ning juba hakkavad siiakanti jõudma esimesed Eestist pärit huvireisjad. Kuna lennud toimuvad ka laupäeviti ja teisipäeviti on see hea võimalus pika nädalavahetuse veetmiseks.

Et minult on küsitud mida teha Trieris kaks ja pool päeva juhul kui autot rentida ei soovi, siis panen siia kirja mõned soovitused.

Trieris saab selle aja ka autot rentimata sisustatud. Linn on väike ja kompaktne ning kõik vaatamisväärsused on maksimaalselt paarikümne minutilise jalutuskäigu kaugusel. Amfiteater küll asub natuke eemal aga mitte palju.

Nädalalõpureisi puhul peab arvestama et pühapäeval on kõik poed peale mõne turistidele suunatud erandi kinni. Muuseumid on loomulikult avatud. Hinnad on Trieris suhteliselt mõistlikud, eriti kui Eestiga võrrelda. Enamus poode asub linna jalakäijate tsoonis ja kui võtate orientiiriks Porta Nigra siis sealt vanalinna poole. Porta Nigra kõrval leiate Turismiinfo punkti kust saate endale tasuta linnakaardi.

Pikaajalisest kogemustest võin öelda et naisterahvaste üks kindel lemmikpood on sama tänava lõpus paarkümend meetrit enne turuväljakut asuv Orsay :) Orsay poe kõrval asub väike kulinaariakauplus kust mehed saavad endale närimiseks, senikaua kui naised Orsays shoppava, osta näiteks bratwursti või muud kohalikku head ja paremat. Kümmekond meetrit edasi on H&M. Ja nii need riidepoed üksteise järel tulevad. Sealsamas vanalinnas seisab ka suur Kaufhofi kaubamaja ning paar suuremat ostukeskust mida küll Eesti hiiglasuurte ostukeskustega võrrelda ei saa. Teisel pool turuväljakut jätkub jalakäijate tsoon kolme ostutänavaga.

Sooviga head hommikukohvi koos maitsvat pirukaga juua minge kohta nimega BackWerk. Trieris on neid kaks tükki. Üks neist peaaegu sealsamas turuväljaku ja Fleischstrassel nurgal. Seistes seljaga Porta Nigra poole siis on see parempoolne tänav (kella ühe suunas). Oma paari istekohaga näeb BackWerk küll välja nagu suvaline kiirtoidukoht kuid kohv on seal alati suurepärane ja pirukad minu meelest linna parimad. Ilusa ilmaga ostke kaasa et siis pargis muru peal lebotada ja kohvi juua.

Kui soovite lõuna või õhtusöögiks tugevat ja rasvast tõelist saksa toitu (näiteks bratwurst ja peekon praekartulite ja hapukapsaga) siis soovitan sealsamas turuplatsil asuvat restorani Zum Domstein http://www.domstein.de/ Teine hea koht kõht saksa toitu täis süüa on kartulirestoran Kiste http://www.kiste-trier.de/

Elektroonikapoodide külastamissoovi korral leiate vanalinnast Saturni ja raudteejaama vastas asuvast kaubanduskeskusest MediaMarkti. Lisaks riietele ja elektroonikale on Saksamaal suhteliselt hea hinnaga ka kvaliteetsed jalanõud. Kindlasti jäävad silma mitmed kotipoed kuid odavaid kotte ma osta ei soovitaks. Need ei pea kaua vastu.

Sellist linna katvat jalgrattalaenutuse süsteemi nagu suurlinnades Trieris pole. Kindlasti on aga väikeseid rattalaenutusi kuid nende osas ma nõu ei oska anda. Küsige Turismiinfopunktist. Aga nagu varasemalt mainisin, Trier on väike ja rattaga linnas eriti teha midagi pole. Linnast välja väntamise soovi korral on rattalaenutus täiesti põhjendatud. Moseli kallastel looklevatel rattateedel on väga mõnus sõita.

Mida varasemates postitustes väljatoodud vaatamisväärsustest KINDLASTI külastada kui kõike ei jõua? Muidugi keiserlikud termid http://www.treveris.com/kaiserthermen.htm Pilet sinna maksab 2 euri. Porta Nigra, kuhu pääseb sisse et siis üles ronida ja erinevatelt tasanditelt linna panoraami vaadata. Minu mäletamist mööda samuti 2 euri. Koos muuseumi külastamisega oli kallim. Toomkirikus käige kindlasti ära. Otsige üles uks sisehoovi ning kiriku keldrisse. See on tasuta. Kirikus eksponeeritakse ka Kristuse tuunikat mis oli väidetavalt tal ristilöömise hetkel seljas. Kiriku varakambri külastamise eest peab maksma. Konstantinuse basiilika ehk Aula Palatinas käige ka. Huvitav koht ja tasuta.

Minu piltide hulgas on ka üks vaade linnale kõrgelt mäe otsast. See on tehtud Markusbergilt kust avaneb ilus panoraamvaade linnale ja jõele. Markusberg asub teisel pool jõge. Kui vaatate jõe suunas siis üleval kaldajärsakul paistab kõrge sammast. Sinna peaksitegi ronima. Jalgsi edasi tagasi teeb see üle kahe tunni ning õige tänavaotsa ülesleidmine võib natuke segadust tekitada. Soovitan Markusbergile minna peale seda kui olete linnas kõik kohad läbi käinud. Vaateplatvormilt on neile hea veel pilk peale visata.

Ilusa ilmaga tehke väike laevatiir Moselil teha. Sadam on loomulikult jõe ääres. Ning alati võib ju ka lihtsalt mööda jõeäärset jalutusteed promeneerida.

Juhul aga kui arvate aga et tahate ühe päeva kuskil mujal veeta siis ostke raudteejaamast edasi tagasi pilet Luksemburgi. See pole kallis ja rongid käivad tihedalt. Sõiduajaks arvestage u. tund. Ning kui soovite et keegi teile linna tutvustaks võtke minuga ühendust. Kui mul parasjagu muid toimetamisi pole olen hea meelega giidiks.

Suur tänu johhaidiile, kes on meie 21-24 aprilli reisi Trieri nii hästi ette valmistanud. Luksemburg koos pakutava giiditeenusega on ahvatlev, aga kardan et aega jääb väheseks.

Põnevat reisi :)

Eespool mainitud Trieri vaatamisväärsuste kohta panin pildid ka üles: http://www.facebook.com/euroopasyda

Minu arust on lugupeetud giid natike eksinud Eltzi linnuse suhtes. Minu andmetel on Eltz üks väheseid linnuseid maailmas, mis asub orus. Tõsi, linnus on ehitatud oru põhjas asuvale künkale, kuid ükstaskõik, kust suunast linnusele läheneda, avaneb vaade ülalt. Rongiga minnes tuleb lähimast raudteejaamast kõmpida üle aheliku (30-40 min). Wierschemi pool asub kusagil parkla, mis peaks olema linnusest kiviviske kaugusel. Aga sellegi poolest tuleb linnuse juurde esmalt tõusta ja seejärel laskuda. Vahetult enne laskumist asuvad Truzeltzi varemed (keskaegne linnus). Aga kogu see piirkond on strateegiliselt suhteliselt arusaamatuid kaitseehitisi täis ehitatud. Kõige kuulsamal marsruudil "romantiline Rhein" näeme mäe nõlvadele ehitatud linnuseid, mis on strateegiliselt arusaamatu, kuid poliitiliselt mõistetav. Võimaluse korral soovitan 3-4 tunnist laevasõitu Rheinil (Koblenz-Rüdesheim või Rüdesheim-Koblenz). Piirkonna omapäraks on pidev silmside linnustega. Eltzist veel niipalju, et minu teada on antud linnusest on pärit Robin von Eltz. Täpselt, see on seesama tüüp, kes oli 14 sajandi lõpus lühikest aega Liivi ordumeister. Kuna siin ajaloohuvisi pole, ei hakka ruumi raiskama Eltzi linnuse strateegilise asukoha arutelu üle.

Tõsi ta on, kuigi linnus asub 320 üle merepinna ümbritsevad teda Eltzbachi jõeoru veelgi kõrgemad servad. Nii et sealt vaadates on ta tõesti orus. Samas on kindlus ehitatud ikkagi künkale mis silma järgi vaadates on ca. 80 meetrt ning linnusesse pääsemiseks tuleb teha päris äkiline tõus.

Arvan, et liik: reisisellid, on rohkem ajaloohuvilised, kui sa ette oskad kujutada, Toivo. ;)

Vaatan pilte ja julgeks väita, et peale Trutzelzi, mida mina nimetaks eeskaitseks, kuigi ta seda pole, pole linnusesse tulles ühtegi tõusu. Ainult laskumine. Võimalik, et me kaasutasime erinevaid teid. Näiteks pikki ojakallast kulges ka tee, mis kadus küngaste varju Moselile vastupidises suunas. Võimalik, et ongi muistne tee. nn rada pikki ojakallast peaks välistama kõik vähegi järsemad tõusud. Minu ajal kasutas enamus turiste asfalteed. Mina kasutasin rongi ja tulin üle aheliku. Ju me kasutasime erinevaid teid ja lisaks on meil on erinevad arusaamad terminoloogias.

Tõus algabki parklast, seesama asfalttee. Kes jalgsi üles minna ei jaksanud ostsid pileti ja kobisid bussi. Ju siis mõnda teist teed pidi saab sinna ka väiksema vaevaga. Terminoloogia osas aga mul arusaam puudub :) Milliseid kindlusi sina Toivo asjatundjana sealkandis veel külastada soovitad?

Arvestades linnuste külastusele kuluvat aega ja kaitserajatiste rohkust, on raske midagi soovitada. Kogu piirkonda peaks vaatama ühtse tervikuna, mitte eraldi. Pealegi on inimestel erinevad ootused ja soovid. Lühiülevaade üleks taoline. Hahnist Koblenzi sõites jäävad tee äärde Kastellauni linnuse varemed. Kastellaunist 5 km kaugusel üht kõrvalteed pidi leiame Burg Balduinsecki varemed (võimsa tornlinnuse varemed, kohanimi Buch). Koblenzist on kaks võrdväärset suunda, millekes on Moseli ja Rheini org. Jalgsi liikudes võime kohata väga huvitava lahendusega maantee ja arhitektuuri kooslust. Alkeni juures avaneb võimas vaade Burg Thurantile, kui natuke vaeva näha ja ronida Bleidenbergile, siis minu mälu järgi avanes Wallfahrtkirche (kindlus-kirik) juurest vaade Alkeni linnusele ülevalt poolt. Sealkandis on ka keltide taastatud kuivmüüritisega kaitserajatisi. Nii nagu Alkeni puhul, on paljude teiste puhul tegemist "ühepereelamutega" ja sissepääsud puuduvad või toimuvad kindlatel kellaaegadel kord päevas. Omaette vaatamisväärsus on mustad bemarid keskaegse linnuse ees. Burg Ehrenburg (Brodenbach) jäi vist ka Moseli piirkonda, kuigi asub jõest eemal. Seal saab süüa, turvuda väljapanekutega, kuulata vanaegset muusikat, tegelda vibulaskmisega võib-olla veel millegagi. Ehrenburgis on väga võimas kaksiktorn. Romantilise Rheini marsruudil pääseb koos giidiga Marksburgi (Braubach), Burg Lahnecki (Lahnstein), kahekordse piletiga saarel asuvasse Pfalzgrafensteini (Kaub, tolli linnus, seal teenisid need, kes mujale enam ei sobinud, nt sõjas haavata saanud teenetega invaliidid). Rüdesheim on omaette vaatamisväärsus koos linnusevaremete ja mitme asulas oleva kaitserajatisega, millest ühte on tehtud veinimuuseum. Sissepääs oli veel sellisesse kohta nagu Burg Reichenstein (Trechtingshausen). Ja nii saaks nimekirja jätkata pikalt. Paljudes lossides on hotell või söögikoht, teine eravalduses, kolmas varemetes, neljandas muuseum. Orus oli tapvalt palav, mujal külm tuul. Minul kulus Rheini ja Moseli oru lossidele üle 10 päeva, siis sai aeg otsa ja Moseli oru alumusest otsast kaugemale ei jõudnudki. Ka Rheini oru lossidega jäi tutvumine poolikuks. Töö sai tehtud hindele 3+. Kohapeal müüakse kaarte, kus kõik või vähemalt tähtsamad ja suuremad linnused kirjad. Kui mina seal käisin, võtsin eesmärgiks kaitserajatiste pildistamise, seega pole mina teistele eriti pädev marsruute koostama. Puuduseks on liiga kitsas silmaring.

Aitäh! Väga asjalik ja profesionaalne ülevaade. Küsiksin veel et kas teil on ka ajaloo või arhitektuuriga seotud amet või on tegu lihtsalt hobiga?

Lisaksin ka paar märkust Trieri kohta. johhaidii on tubli töö ära teinud :) Elasin Trieris üle aasta ja julgen seda linna kindlasti puhkuseks soovitada, vähemalt lühiajaliseks. Trieris on turismisektor vägagi oluline ja seega on turistide jaoks ka palju ära tehtud. Lisan siia nende kodulehekülje, see on üsnagi paljudes keeltes loetav ja sisaldab palju vajalikku (ööbimine,söögikohad, toimuvad üritused, vaatamisväärsused teemade kaupa jm) http://www.trier-info.de/english/index. Nädalavahetusel on linnas väga palju rahvast, laupäeviti on asi kõige hullem, siis on jalakäijate ala Portast Hauptmarktini totaalselt ülerahvastatud, aga kui kiiret ei ole, siis saab vooluga kaasa minna ja uudistada sama, mis ülejäänud (kolme kuninga maja juures on tropp kõige suurem):).

Tooksin välja ka huvitavamad üritused/peod:

  • juunis jaanipäeva paiku (sel aasta 22.06.2012 - 24.06.2012) muutub suur osa jalakäijate alast peopaigaks, muusika, joogi ja söögiplatsid ning pidu varaste hommikutundideni ehk siis on Altstadtfest
  • juuli alguses (06.07.2012 - 09.07.2012) on pidu natukene väiksemal alal ja Moseli kallastel, aga põhimõtteliselt sama ning tegemist Moselfestiga
  • augusti alguses (03.08.2012 - 06.08.2012) on Olewigi linnaosas suur veinipidu
  • autoralli huvilised võivad ka augustis suuna Trieri poole võtta (23.08.2012 - 26.08.2012), siis on Saksamaa ralli Trieris
  • lisaks on septemris Brot&Spiele nimelised üritused, etendatakse vana rooma aega
  • jõuluturgu peavad nad ise ka oluliseks ja päris kena oli ka, samas on Trier üks Saksamaa soojemaid paiku ja lund ja külma väga sageli just pole ja vihmaga mind vähemalt väga sinna ei tõmmanud

Veinihuvilistel soovitan tutvuda Olewigi veinitootjate üldise kodulehega http://www.trier-olewiger-winzer.de/vereinigung.html seal on info nii veinimägede vahel oleva õpperaja kohta, kui ka viited igale veinikeldrile eraldi (tasub lähemalt vaadata, sest osades on võimalik veiniproovidel osaleda). Veinikeldrites saab hästi süüa ning muidugi ka head veini nautida :) Jalutuskäik veinimägede vahel on ka väga põnev.

Jookidest tasub veel proovida Viezi, mida sellise nime all ainult seal piirkonnas pakutakse ning mille jaoks ka omaette kruusid sageli tehtud on. Tegemist on kergelt gaseeritud (loomulik gaas) õunaveiniga. Puhtal kujul on ta üsna hapu, seega serveeritakse seda sageli limonadiga (Viez-Limo). Väga mõnus ja värskendav jook. Kuna Trieris on palju päikselisi päevi, siis on seal ka palju välikohvikuid, neis on väga mõnus aega viita. Huvitava kohvielamuse saab Mondo del Caffeest asukohaga Fahrstrasse 10, jalakäijate ala tagumises osas. Seal müüakse kohapeal värskelt röstitud kohvi. Värskelt röstitud kohvi peaks olema ka ühes Hauptmarkti äärses kohvikus, aga nimi ei tule praegu meelde (Porta poolt tulles vasakul). Väga head jäätist saab Hauptmarktist vasakule (Porta poolt tulles) suunduva tänava äärest. Friikartulite piirkond hakkab Trieris ka juba pihta (Belgia mõju), seega on need ka tänavamüügis olemas :) johhaidii soovitatud BackWerki ma väga otsima ei hakaks, see on suht mõtetu (vabandust johhaidii, aga nii on) kiirpagari kett, kus külmutatud saiakesed üles soojendatakse. Ok, see on võibolla nats odavam, kui tavalised pagarid, aga kvaliteet on ka vastav. Kaasa saab kohvi peaaegu igalt poolt osta, kui kiiresti ja ketist on vaja, siis on Tchibo kett oluliselt parem, nemad on kohvile spetsialiseerunud.

Fantastiline ülevaade! Just selliste postituste pärast on TRIP asendamatu!

Trieri lähistel (minu mõistes lähistel, kaardi järgi umbes 35 km) on Hermeskeili nimeline väikelinn. Hermeskeili vaatamisväärsusteks on lennundus ja raudteemuusem. Lennundusmuuseum on niivõrd mahukas, et päev on garanteeritud. Seega ei ole võimalik võtta Hermeskeili paaripäevase ringreisi nimekirja. Tegelikult oleks targem planeerida muuseumile 2 päeva. Informatsiooni hulk on niivõrd mahukas, et peale 4 tundi tuleks aeg maha võtta, teha paari tunnine mõttepaus ning tegelda millegi muuga. Veelgi targem oleks tulla tagasi järgmine päev puhanud ja värskete mõtetega. Muuseumitest veel nii palju, et Koblenzis on militaarmuuseum, kus asuvad mõned saksa inseneride loodud "kaasaegsete" sõjamasinate katseeksemplarid. Aga need on jällegi nii spetsiifilised ajaveetmiskohad, et perega ja suurema seltskonnaga sinna ei lähe. Inimeste huvid on niivõrd erinevad, et kui sa sõjandusest ja militaartehnikast midagi ei jaga, hakkab esimese 10 minutiga igav. Aga see on minu vaatenurgast.

Külastasin Trieri ja Koblenzit see aasta karnevali ajal. Sõin lõunat Porte Niagra kõrval. Tip-top. Off topic küsimus Toivole: kas Gleiburgi linnus on midagi erilist? Frankfurti naastes eelmine aasta ajas GPS sassi lennujaamad ja alguses tõi mind ühe teise lennujaama juurde, mis on enne Frankfurti ja seal maateedel nägin taustalt mäe otsas olevat kindlust ja kuna oli aega, siis sõitsin sinna ja jalutasin ringi. Kas sellised on tõesti igal pool - väga seff oli.

Nende linnustega on siuke keeruline teema, et linnuste erilisus sõltub meie ootustest ja huvist. Ehituslikult oli iga linnus kordumatu. Otsime kasvõi siitsamast selle loo välja, kus üks tibi hoiatas kõiki Hagia Sophia katedraali eest, sest võeti suurt raha ja hoone oli seest tühi. Minu vaatenurgast teevad asja huvitavaks piirkonnaga seotud ajalugu, millised ajaloolised sündmused on seotud paigaga, kes ehitas, seaosed teiste analoogsete ehitistega või Eestiga. Aga kuldne reegel on ikkagi selline, et mida paremini säilinud, seda haruldasem. Võrreldes Eestiga, on sealne linnuste tihedus mitu korda suurem kui Eestis. Kuid säilinud ehitiste ja varemetes olevate linnuste suhe võib olla enam-vähem sama, mis Eestis. Aga jällegi jõuame sinna välja, et vanade hoonete sälimine sõltub ka piirkonna hilisemas ajaloost. Emajõe äärest ja Narva jõe äärest me mõisad eriti palju ei leia. Kuid sisemaal on väga hästi säilinud mõisakomplekse.

Tänu Toivo heale vihjele käisin ka Hermeskeili lennundusmuuseumis. Tegemist on vägagi muljetavaldava kollektsiooniga, üle saja tsiviil- ja militaarõhusõiduki ning kopteri. Lisaks veel muud eksponaadid. Märkimisväärne on see et kolme siinkandis elatud aasta jooksul pole mulle kordagi selle muuseumi kohta mingit infot silma jäänud. Ei mingeid voldikuid turismiinfopunktides ei reklaame lehtedes ega asjakohastes brošüürides, ei muud teavet. Esimene teeviit sellele pärapõrgus asuvale lennundusmuuseumile leidus 800 meetrit enne väravaid. Kuidas nad küll külastajaid leiavad? Kuid see asutus on kindlasti külastamist väärt. http://www.flugausstellung.de/

Alates 02.04. lendab Ryanair jälle kaks korda nädalas, teisipäeval ja laupäeval Tallinnast Frankfurt/Hahni. Seega saavad kõik veini-, õlle-, (sõja)ajaloo-, looduse-, kunsti-, ja muud huvilised enda reisiplaane siiakanti seadma hakata. Jooksvat inffi piirkonna vaatamisväärsustest, sündmustest ja elust-olust saab endiselt minu FB leheküljelt: https://www.facebook.com/euroopasyda

Väga lahe. Johhaidii - kas ja kuidas wine route on ka rongiga tehtav ? Autot võtta ei tahaks ja jalgratas oleks liiga challenging ?