Mumbai versus Delhi?

Proovime siin ise reisi kokkupanna ja sooviks kuulda Indias kainute arvamusi, et kui valida Mumbai voi Delhi vahel, siis kuhu tasuks lennata? Tahaks moned paevad no. toelist Indiat, kultuuri ja ajalugu nautida ning siis siselennuga Goa'sse minna... kumb linn oleks alustuseks moistlikum?

Mina oma India reisi alustasin Delhist. Reis lennujaamast raudtejaama oli juba nii põnev eriti just see viimane koht, raudteejaam. Mine sinna oma selajakotiga ja igal võimalusel üritab sind keegi sealt eemale tirida ja juhatada kuskile "büroosse", et ainult sealt saavad turistid omale pileteid muretseda. Kui sellest jamast lõpuks läbi murrad ja selle turistide kassa raudteejaamast üles leiad, siis juba super. Mina näiteks ootasin oma rongi u. 12H. Rong hilines sellest u. 5H. Aga kõik see elu ja melu, mis seal ümber toimub on jälgimist väärt. Eriti ma seda linna ei näinud, sest enamus ajast veetsin raudteejaamas tablood jõllitades. Mumbaisse pole veel sattunud, kuid see Goale ju palju lähemal ja siselennu piletid ka odavamad kui Delhist minnes. Mumbai aga India kalleim linn. Eks järgmised jätkavad ja täiendavad.

Mõlemad linnad väga põnevad. Linnana mulle meeldib Mumbai rohkem.

Sellisel juhul jätaks Delhi teiseks korraks.

  1. Mumbai + Goa
  2. Delhi + kuldne kolmnurk + Varanasi + jt.

Mina veetsin Mumbais tunduvalt vähem aega ja see linn meeldis vähem kui Delhi. Soovitan maanduda Delhis, olenevalt ajast teha väljasõit Varanasi (tagasi Khajuraho ja Agra kaudu) või Agrasse ja siis Mumbai kaudu Goasse minna. Või vastupidi, pärast Goa rannapuhkust Mumbai kaudu Delhi ja sealt edasi lennata. Kui annab valida, tuleks ühte ja lahkuks teisest linnast.

Ma pole küll Delhis käinud, aga logistiliselt soovitan ka mina Mumbaid. Näeb seal seda India "päris" elu küll... nii rikkust, kui vaesust. Goast Mumbaisse läksin bussiga...Mis iseenesest oli jälle omamoodi kogemus - terve buss oli narisid täis ja sõit kestis õhtul kella 22 kuni hommikul kella 9-ni. Teekond küll pole pikk, aga kuna seal Indias on igalpool mingi asula, siis kiirus oli suht kesine, ja ega seal bussis väga välja ka ei puhka, kui kogaeg mingi kurvitamine ja pidurdamine käib. Kindlasti tasub teada, et WC-d seal bussis ei ole... kui vaja minna, siis tuleb aga bussijuhikäest peatust paluda :)))

Soovitan ka Mumbaid, Indiaga tutvumiseks algajale veidi leebem, tundub. Et teravamaid elamusi ka saada, soovitan Mumbais palavalt teha tutvust Aasia suuruselt teise, Dharavi slummiga (trippe korraldab firma Reality Tours and Travel, saab juba netis end registreerida). Julgemad võivad muidugi omal käel ka minna, aga siis võib suure tõenäosusega erinevaid ekstsesse aset leida ja orienteeruda on seal ka omal käel üsna keeruline.

Toetan Naabrimehe arvamust: 1.Mumbai + Goa 2.Delhi + kuldne kolmnurk + Varanasi + jt.

Meil samuti minek jaanuaris Indiasse ja valisime Delhi (kuldne kolmnurk) ja siselennuga Goasse. Iseenesest tahaks ka Mumabais ära käia, aga samas mõlemisse ei jõua.

Jaanuaris on Delhi liiga külm. Paremal juhul on keskmine temp. u 15 kraadi, halvemal juhul võib ka lund sadada.