Nõuandeid Rooma reisijale

Sarnased teemad on küll olnud, aga info tundub vananenud - hinnad ja linnapilt muutub ju mitme aasta jooksul.

Palun kõigilt, kes seal hiljaaegu käinud on või sealkandis elavad. Tekkinud on mõned küsimused seoses kuulujuttudega: Kas tõesti on Termini kandis õhtusel ajal liikumine nii ohtlik nagu räägitakse? Seal pidi pimedas liikumist suisa vältima, aga kuna Itaalias läheb vara pimedaks ja hotell on seal lähedal, kas mul on siis põhjust muretsemiseks? Teiseks: Kas keegi teab rääkida augustikuise Rooma kohta? Linn pidi olema augustis totaalselt inimtühi ning avatud pidid olema vaid hirmkallid turistilõksud ja "tõelist" Roomat ei pidanudki nägema. On see tõesti nii? Kolmandaks: Kui palju inimesi võtavad Rooma taksojuhid korraga peale? On neil ka suuri taksosid? Kui palju (hinnanguliselt) võib maksma minna taksosõit Ciampino lennujaamast Termini kanti kella 23:30 paiku õhtul?

Tänud ette kõigile aitajatele! :)

August on lõuna-eurooplastele põhiline puhkustekuu, sellest ka võib olla see inimvähesus.

Midagi ärevaks tegevat endal küll Termini kandis pimedas hilisõhtusel ajal ringi kõndides ette ei tulnud ja ühtki suuremat kampa ka ei silmanud. Üksinda võõras linnas tühjadel pimedatel tänavatel kõndimist võiks aga alati võimalusel vältida. Mina ei olnud üksi, käisin sügisel.

Tere, vastuseks niipalju:

  1. ei ole ohtlik aga võib ebameeldivaid asju näha. Siin pole tavaliselt sellist vägivalda nagu meil et lihtsalt lõbu pärast antakse molli 2.enam ei ole Rooma augustis inimtühi nagu veel neli-viis aastat tagasi, paljud poed on kinni, aga ei ole enam sellist "kõrbemaastikku", saab hakkama ja tegelikult on linn tänu sellele et paljud inimesed puhkusele lähevad palju eluväärsem ja mõnusam, augustis on ka pisut vähem palav kui juulis
  2. on olemas igas suuruses taksosid, tuleb ainult meeles pidada kurba tõsiasja et Rooma taksojuhid on vist eranditult vargad ja röövlid. Linnavalitsuse otsusega maksab sõit Fiumicino lennujaamast ükskõik kuhu Rooma kesklinnas 40 eurot ja Ciampinost vist 35 (pagas on hinna sees !), mis üle selle on vargus. Hoiduge libataksode eest (pole tore keset ööd kusagil aluspükstes kakerdada) ja tehke enne sõidu alustamist kindlaks et juht ikka õige tariifi järgi sõidab. Kui tekib probleeme lubage politsei kutsuda. Muideks, Ciampinost on palju mõttekam Terravisioni bussiga Terminisse sõita, kui piisavalt suurt taksot ei leia, tasub hinnaliselt ära

Termini-lähedased hotellide tänavad on ses mõttes natuke pelutavad küll, et suht palju on mitte-põhirahvuse esindajaid ja döner-kebabi saab kergemalt kätte kui pitsa, aga samas, kui säilitad mõistlikud ohutu käitumise kombed, ehk ei lõuga, nori tüli ega ole väga purjus, siis vaevalt et on suuremat ohtu kui Tallinnas.

Itaalias on august jätkuvalt puhkuste kuu, mis tähendab, et paljud kohalike kohad on kinni. Aga samas, kui otsida, siis jätkuvalt leiab ka normaalseid kohti. Turistikoha leidmine on lihtne: kui tänaval on väljas ingliskeelne menüü, siis hoia eemale :). Aga kohe seal kõrval võib olla väike tagasihoidlik uks päris-itaallaste kohta. Ja päris-rooma ei lähe tegelikult nagunii puhkusele, majad jm kivid jäävad kohale, turistid samuti, nemad on rooma pärisosa vist juba igal aastaajal. Küll võib augustisse sattuda uskumatult kõva kuumalaine ja arvestades rooma asendit all orus võib päris ebameeldiv olla põhjamaalase jaoks.

Natuke peaks ikka ettevaalik olema, eriti pimedas, kui palju neegerinimesi ringi kolab. Näiteks metroos on hoiatus märk, kus pätt hoiab selja tagant turistil (vist) nuga pea kohal. Selle eest hoiatavad ka kohalikud, et võid nuga saada - väga julmad on seal pätid. Takso info tuleb ennem välja uurida, mis on päris ja mis mitte. Nagu juba mainiti tuleb kindlasti kasutada ainult õiget taksot.

Põhimõtteliselt kipuvad raudteejaamad igal pool keskmisest ohtlikumad olema, kui seal ei ole politseivalvet... Seal on alati suvaline hulk läbisõitjaid ja "kogukonnavalve" puudub jne. Termini ei ole erand ja Rooma on suurlinn.

Samas, ma ei ütleks just, et "pimedas", ma pigem väldiks seda kanti nii pärastkesköisel ajal, siis kui tavaliikumine pigem lõppenud-vähenenud.

Mis puutub augustisse ja "tõelisse Roomasse", siis muidugi sõltub, mida "tõelise" all silmas pidada. Kui minna mais-juunis, siis näeb ka kõigepealt tohutut turistivoogu, mille alt kohalik elu aeglaselt välja koorub. Selles mõttes on jaanuar-veebruar parem aeg, kui elu tahta :) Teisest küljest, see tohutu turistidevool on ka Rooma igapäevaelu, seega...

Augustis on jah kindlasti suur hulk inimesi puhkusel ja paljud kohad kinni, aga seoses kestva majanduskriisiga, mitte kõik. Lisaks on inimesi, kes nagunii peavad töötama, seega, kui otsida, siis leiab ehk lihtsamaltki need baarid ja trattoriad, mis kohalike jaoks lahti on :) Roomlane, ehk oskad soovitada?

Oh, ma väga tänan asjalike nõuannete eest. Ma uurisin ka lennujaama kodulehelt, missugune õige takso olema peab - valge, plafooni ja taksomeetriga. Väga ei julgeks võõras linnas keset ööd kohvritega ringi kosserdada - parem maksan tiba rohkem ja saan hotelli ukse alla, kui et avastan ennast keset ööd aluspükstes ;)

Kui ma juba teema üles võtsin, uuriksin Roomlase käest, kas see pühapäevahommikune kirbuturg ka midagi väärt on? Hea meelega vaataks selle ka üle :).

Roomlane, kas Sa oskad ka mingit konreetset taksofirmat soovitada, mida tellida? Tasuks mul äkki hoopis juba Eestis takso ära tellida? Meil reisib 6 inimest väiksemate kottidega. Vaatasin sellist taksolehte naguhttp://www.rome-airport.net/transfer/ Oleks sellised hinnad OK või on liiga kallis?

Tänan :)

Tere siis jälle,

see airport.net tundub liiga kallis olevat, vaata siit: www.rome-airportshuttle.com/ciampino_taxi.html, küsivad 6 inimese vedamise eest 45 eurot ja seda saab netist otse tellida. Tavaline takso Ciampinost Rooma kesklinna maksab 30 eurot (mitte 35, sorry), Terravisioni buss (mis sõidab otse Termini jaama) teie rahvale aga ei sobi, sest üks ots on mingi 12 eurot näkku (kes üksi või kahekesi reisib sellele soovitan soojalt. Kirbuturust (Porta Portese, kõige lihtsam on minna Ostiense metroojaamast) nii palju et nagu kõik Euroopa suurlinnade täikad on seegi muutunud mitte enam pruugitud vaid uue (ja odava) kauba müügikohaks, noh see Hiina ja Türgi träni. Kui on aga viitsimist kõik see krempel läbi jalutada, siis päris turu lõpus on selline põnevam koht kus raamatuid ja pilte ja muud sellist leida. Minu jaoks oli Porta Portese suur pettumus, arvasin et midagi sellist nagu Pariisis Montreuil' turg (kus on ikka absoluutselt kõike). Ah jaa, baarid ja trattoriad, noh eks neid ole ikka palju. Väldiks Campo de Fiori, Piazza Navona ja Corso Vittorio Emanuele kanti (v.a. Pizzeria Monte Carlo, vaata netist) ja kui juba elamine on Termini kanti seatud, siis seaks sammud Monti kvartalisse, ehk siis via Cavour'i kanti. Piazza Madonna de' Monti lähedal (vaata google maps) on paar-kolm normaalset pizzeriat mis augustis lahti (Chicco di Grano, Wanted, Le Carrette, vältida asutust nimega Il Giubileo) ja üldiselt seal kandis turistilõksusid pole. Oma kogemusest soovitaks vältida restorane kus mesikeelsed tegelased ukse peal kliente püüavad ja terrasse. Ah jaa, ehtsa Rooma restorani tunneb ära sellest et kliente koheldakse veidi jämedalt (roomlased on tuntud kui "rozzi", ehk siis midagi meie "matsi" taolist) aga otsekoheselt. Lõpetuseks: sellest on tükk tükk aega möödas millal Rooma kesklinnas keegi nuga sai. Ja mis võib oluline olla: siin ei tule karta mitte "neegerinimesi" (oh issand milliseks provintsiks on meie kodumaa muutunud) vaid idaeurooplasi, eriti rumeenlasi. Kui ise vahel hommikul poolunise väljanägemisega kodust välja ronin, habe ajamata ja silmad punased, et naisele kohvi juurde saiu osta, on kohalikud mind nähes paanikas, selline suur valge koll, ei tea mis võib teha...

Suurepärane! Tänud Roomlasele, kes kõigile mu seni vastuseta jäänud küsimustele vastas. Nüüd saab muretu südamega Igavest Linna nautida. Kindlasti külastan soovitatud pizzeriasid ja jagan kogemusi ka siin :)

Veel lisaks: ajasin sassi, Terravisioniga saab praegu 4 euroga Termini raudteejaama (http://www.terravision.eu/italiano/rome_ciampino.html) ! See on ikka väga soodne hind, kuuekesi siis 24 eurot. Taksoga saab muidugi jälle otse hotelli ette...

Saan aru, et Rooma kesklinna Ciampinost üle 30 euro on liig. Kas mõni "roomlane" on nii armas ja annab nõu, kui palju oleks maksimum taksosõidu eest Hotel Victorisse, mis asub lennujaamast 7 km kaugusel linna poole. 3 inimest, igal üks seljakott. Tänud juba ette.

Ei tahaks eksida, aga kuivõrd on tegemist ainult 6-7 kilomeetrise vahemaaga, aga kesklinnast väljas, peaks olema umbes 20 eurot.