Nuweibast mägedesse, kõrbesse

Otsin mõnd kaasosalist:
millaski käesoleva hetke ja märtsi keskpaiga vahel (kuupäev veel lahtine), plaanis teha Siinail üks jeepimatk veidi kõrgemal mägedes, Gebel Musa (Moosese Mägi) ja Gebel Katarina ümbruses. Täpselt ei tea isegi kuhu, beduiinid viivad mööda mingeid omi radu. Soov näha tuhandeaastaseid oliivisalusid, Püha Katariina kloostri aedu, mahajäetud kabeleid ning aedu ja muud salapärast. Retk algab ja lõpeb Nuweibas, kestab min 2 päeva, võimalik et isegi 3. kaasalööjad peaksid olema valmis kõiksugusteks vintsutusteks. Maksab see värk umbes 50 dollarit/inimene/päev, täpne hind pole veel paigas. Palun mitte segi ajada Moosese mäe matkaga. See toimub küll seal lähedal, aga Moosese mäele ei lähe me sel retkel kindlasti mitte. Võimalikud kaasalööjad võivad resideeruda kas Nuweibas, Tabas või Dahabis. Kui pikk transfeer ei kohuta, siis kasvõi Sharmis. Kontakt mikkor@gis.net või +20187302115.

Praeguse seisuga on sellele matkale vist 5 inimest olemas. See tähendab seda, et pikendatud kerega jeep wrangler tuleb landcruiseri vastu vahetada. See omakorda võimaldab võtta kaasa veel 2 inimest. Nii et soovijad, võtke aga ühendust!
Matka algus on ka paika pandud - 03.03. Kui hästi läheb, oleme 04.03. õhtul Nuweibas tagasi.
Küsimus praegustele asjaosalistele ja võimalikele tulevastele: kas olete huvitatud lisatasu eest teejuht Salmani kodus pidulikust õhtusöögist koos beduiini muusikutega? See toimuks peale matka 04.03. Nuweiba külje aluses beduiinikülas.

Jõudsime just eluga tagasi. 3 päeva ja 2 ööd kõrbes ning mägedes. Minu meelest oli vägev. Eks kuulame ka teised asjaosalised ära. Nendeks olid abielupaar Ott ja Merle ning 3 noort tüdrukut 22-24, Katrin, Katrin ja Mari - kõik Tallinnast.
Nii et lisaks igamehematkadele võime teha ka extreemi. Autoga üle kõrgete mäekurude ja ekslemist tundmatutes orgudes.
Kel on soovi Nuweibast kõrbe minna, andke aga teada mikkor@gis.net või +20187302115
Pilte mu kõrbereisidest saate näha http://nagi.ee/photos/tmikkor/sets/38583/
Päikest!

Eluga tagasi jah ja meie juba otsapidi Tallinnaski. Pikka kiidulaulu kirjutama ei hakka, aga kellel vähegi uudishimu ehedama kõrbekogemuse järele, soovib näha rohkem erinevaid maastikke ja veel kratsimata kanjoneid, soovitan soojalt. Ehe kultuurilaks on kindlustatud. Rändad ju koos paari beduiiniga, kes toimetavad vilunult hattabit korjata, lõket süüdata, leiba, muud sööki küpsetada, ahvikiirusel öömaja valmis sätitada, sina ainult vaatad, naudid ja mõtled, kui erinevaid elusid me ikka elame. Väga lahked ja abivalmis inimesed. Koos beduiinidega mööda kõrbe kulgemine on omaette lahe- niipea, kui landcruiseri asfaldilt maha saime, läksid sellidel silmad särama ja araabiakeelne ümin tekkis suule. Neile on see keskkond, kus nad ennast mugavalt tunnevad ja tahavad seda sinugagi jagada.
Ma lohutaks ette, et väga hirmus ekstreem see polnud, ei maksa ette peljata, et jube saab olema. Ei ole kaljunukkidel kõlkumisi ja bondilikke pääsemisi s.t meil ei tulnud ette :)Selline parajalt ekstreem, just mõnus. Ja ilus puutumatu kõrb, kanjonid, orud, oaasid ning ööd Siinai kõrbes, nojahh- sellist vaikust ja tähistaevast tihti ei kohta, seda peab ise kogema.
Lõpuks veel lisaboonus väikse ja mõnusa reisiseltskonna näol. Nii et tervitused "meie meestele Nuweibas"!

Ei tea jah, mis adrenaliinilaksu see kõrb annab? Pole seda võimalik isegi võrrelda kunagiste mägimatkadega. Viimane jutt igatahes nagu naelapea pihta, ei suuda seda varjutada siiani isegi õhtune külmavärinatehoog. Oma viga, ju siis sai veel vähe liivaga mässatud.

see maastiku ja eluolu oma. Millal Sina käisid, nüüd öösiti eriti külm ei olnud. Kihiline riietus ja beduiinide karvased tekid olid abiks, eriti kui ühe teki külje alla vaibale lisaks sai panna. Kiilakamatel meestel kulus müts marjaks ära. Kõrgemal oli magada sutsa jahedam, aga alla 14 kraadi, ma usun, ei läinud. Ühe öö veetsime külalislahke Tarabini nooruki looduslikus "hotellis" s.t tema piirkonnas ühe eenduva kaljunuki all. Looduslikult ilus koht. Lubas seal lahkelt laagri lüüa ja sõime koos õhtust. Arvad küll, et tühi kõrb ja lage liiv, aga tühjagi- ikka kuskil keegi jalutab. Puht juhuslikult sattusime lõkkematerjali korjanud 17-aastase noorsandi otsa. Rändab ja elab teine üksi, naist veel pole, sest kaamleid pole piisavalt.

Meie käisime jaanuaris, aga kuna mul on igal aastal kombeks endaga kaasa tarida "kirjut seltskonda" (seekord eakamad inimesed), siis otsustasime päevase kõrbematka kasuks taas.
Eelmisel aastal sama lugu, pubekad polnud nõus, tegime samuti päevase kõrbetiiru.
Õnneks on nüüdseks pubekast juba "naisehakatis" sirgunud, kes alles hiljuti tegi ettepaneku, et järgmine kord peaks paaripäevase matka ette võtma sealkandis.
Seega las see noorsant kogub veel kaameleid sealkandis, ehk saame kaubale järgmisel aastal.
Igaljuhul tasub ka see päevane kõõlumine sealkandis ära, puhkuse lõpus oli igatahes meie seltskonna "suur poiss" seitse kilo kergem, mille üle ta ise väga uhke on!
Minu mässamistest kõrbes (mägedes) ei tasu rääkidagi, ma unustan oma sünnidaatumid seal ära, õigemini ma ei teagi, kas mul neid üldse on. Õnneks on digikas ja kaamera enamuse ajast minu käes :).

Tahaks seda kogemust lapskonnaga jagada, kas just siis enam kaheks ööks kõrbe tudule, aga üheks kindlasti. Meil vanem poiss just sama vana, kui see uitav beduiin, igavesti huvitav oli mõttes neid võrrelda.
Meil see matk oli suuresti autos rappumine ja mägedel kurnimine ( omaette lahe), seega väga palju kilukalureid alla ei saand, kuigi oleks ära kulunud kyll. Beduiinid söötsid ka nii, et pärast ainult ägisesid :), see-eest saime suurema maa-ala katta ja näha enam kohti. Teinekord teistmoodi, variante on erinevaid. Tagasi kutsub igatahes.
Mulle tundub see skorpionimatk ka huvitav, tuleb välja, et neid elukaid polegi nii lihtne leida, peab oskama otsida. Peale astuda ei tahaks, aga piiluda küll.

Loksusime meiegi sel aastal ikka päris palju, no muidugi sai ka nalja piisavalt. Ime, et mu püksitagumik tuuletunnelis terveks jäi. Nimelt kökerdas seal ees mu omaenda lihane õde ja all ootas beduiin, millas me alla jõuame. Mina muidugi nagu ikka leidsin siukse lolli koha üles, et ma tundsin, et nüüd on kõik, käed enam ei suuda mind kallakul istudes kinni hoida. Korra juba mõtlesin, et lasen käed lahti ja minek koos ees mökutava õega beduiinile sülle. Jumal tänatud, et mu mees taipas mind seljatagant kinni hoida, see allolev vaene mees oleks endale kaks eesti naist korraga kaela saanud, kui poleks kiire vend olnud.
Eelmisest aastast mainiks ära Gebel Mlehes´i retke. Vot see oli vantsimine, isegi plikadel 16- aastastel võttis võhmale, aga kui vahepeal istud, puhkad, pole nagu viga. Peaasi, et tempo liig pole. Kohati oli liiva sees selline tunne, et astud samm edasi ja kaks tagasi.
Seda skorpionimatka lugesime ka siit, tundub ahvatlev, kuigi mina ja sitikad ei ole sõbrad, mingi ootamatu elukas võib mu häälepaeltele väga kahjulikult mõjuda.
Et tagasi kutsub? Kutsub jah, aga kuna ma loll ükskord juba suure vea tegin ja oma teisel reisil pere kaasa võtsin, siis mõtle järgi ennem :). Saad üksi tihemini käia :).

Viimase liigutusena avasin oma telefoni, võtsin välja SIM-kaardi ja tõstsin selle ümber oma vanasse masinasse - smartphone on muidu tore asi, aga aku ei pea suurt üle päeva vastu. Kui plaan kolmeks päevaks kõrbesse kaduda, siis ilmselt pole vaja, et elektrooniline abiline lakkamatult WiFi võrke taga otsiks. Seega sobib vana masin paremini ja tema uuem suguvend leiab koha hotelli poolt tasuta pakutavas deposit box:is. Nüüd oli kõik valmis - seljakott pakitud, nokamüts peas ja isegi hommikust olime jõudnud süüa. Telefon, tõsi küll, ei seganud ühelgi päeval järgnevast kolmest. Akut jätkus, kuid võrku vaid üksikutel kõrgematel tippudel - võimaldades vastu võtta SMS:id ning hea õnne korral midagi ka välja saata...

Niimoodi algas meie reis kõrbesse koos Toomase ja tema beduiinidest sõpradega. Tee viis läbi erinevate Siinai kõrbe maastike. Talvine tolmuvaba kõrbetaevas pakkus ilusaid vaatepilte nii kristallselgel öösel kui sini-sinisel päevavalgel. Eriti öösel, kus pilku püüdsid aisale püsti tõstetud Suur Vanker ning eestlase jaoks eksootiline lõunataevas allpool Siriust Suures Penis.

Kel viitsimist leppida välitingimustega jeebu sabas ja pisut jalagi käia, pakub selline kõrbe reis suurepäraseid elamusi. Pisut üle 200 km Siinai kõrbemaastikku on kolme päeva sisse võimalik mahutada vaid uuema aja tehnikasaavutusi kasutades. Kuuleme beduiinidelt, et varasemalt on korraldatud ka analoogseid matku kaamelite seljas, kuid sel juhul tuleks arvestada 8 - 12 päevase matkaga. See ei pruugi ilmtingimasta mahtuda tänapäeva kiires maailmas pakutavate turismipakettide ajakavasse. Paaripäevased kõrbematkad pakuvad aga mõnusat ülevaadet erinevatest kohalikest kõrbevormidest - kivikõrbest kuni liivadüünide ja oaasideni. Samas jõuab kogeda ööbimist kõrbelaagris, kus öösel silmi avades pimestab vaatevälja toanurga ämblikuvõrkude asemel pilvist ja saastest rikkumata tähistaevas, kus Linnutee on sama loomulik osa vaateväljast, kui välkuvad sädemed trollibusside õhuliinidest Tallinnas Mustamäel. Muide - millal te viimati nägite Linnuteed looklemas üle öise taeva?

Matk oli õudsalt lahe - kogu reisi nael! Soovitan soojalt kõikidele, keda huvitab turisti crafity:te poolt rikkumata kaljumaastik ning kel pole kahju ohverdada paari päeva mererannal millegi looduslähedasema ning etnoloogiliselt, astronoomiliselt ja bioloogiliselt huvitavama heaks.

Tervitused ka Mari ja Katrinite poolt ja tänud mõnusale reisiseltskonnale unustamatu kogemuse eest.
Oti ja Merlega tahaks pilte vahetada, kui aega saate, võtke palun ühendust.

Lähen ka sarnasele reisile nädala pärast koos pojaga, kes on huvitatud sellisest matkamisest kõrbes, siis võiks kirjutada mulle meilile liivia@smail.ee ja siis räägin huvilistele lähemalt.

Reis ei tule, ainult 1päevane :)
Kolmapäeval Nuweibasse ja järgmisel päeval Sharmi tagasi.

Üks eesti filmitegelinski tuleb lähipäevil Nuweiba kanti ja soovib minna kõrbe võimalikke võttepaiku otsima. Ilmselt läheme jeepiga äärmiselt vähekäidavatesse Wadi Shallalasse ja Wadi Nasbi. Karmid mäekurud, endised miiniväljad, oaasid ja muu selline värk. Ning beduiinikülad kus turisti nähakse ehk kord aastas. Retk kestab 2-3 päeva. Autos on paar vaba kohta mis lunastatakse välja hinnaga 50 usd/päev/inimene. Retk toimub ajavahemikul 13 - 20 dets. Inf ja liitumine mikkor@gis.net või +20191576039.

... ja pildid nagis üleval http://nagi.ee/photos/tmikkor/sets/148381
Lahe oli see, et 2 Tallina kutti Omari ja Eerik lugesid mu üleskutset veidi peale postitamisjärgset südaööd ja olid 12 hiljem juba Nuweibas minu õuel valmis kõrbe minema. Loodetavasti sai Kadri Kõusaar sel matkal oma plaanitava kõrbefilmi jaoks ideid ja inspiratsiooni.

Kas härra Mikkor ka see aasta talvekodus? Ise märtsi algul paar nädalat seal Nuweibas . Hea meelega teeks mõned sõidud. Tänud.