Õhukvaliteedi hetkeolukord Bangkok-Pattaya-Koh Chang.

Nagu pressist võib lugeda, on Tais ja naaberriikides viimased paar-kolm nädalat olnud suured probleemid õhukvaliteediga. Kuna ka endal on kahe nädala pärast plaanis Changi reis, siis palun sealolijatel anda teada viimaste päevade kogemustest. Probleem tundub peituvat hooajas (jaanuar-veebruar on rämpsupõletamise ja alepõllunduse kõrgaeg paljudes piirkonna riikides) ja tuulesuunas. Pikalt on puhunud kirde- ja idatuuled, mis on Taisse toonud saastatud õhku isegi Hiinast. Eriti suure panuse annavad hetkel suured põlengud Kambodzas. Selle tulemusel on praegu  Koh Changi AQI ca 190, mis on tugevalt ebatervislik. https://www.airvisual.com/thailand/trat/ko-chang-taiKaardi järgi tuleb tõdeda, et saastatud õhumass jääb Koh Tao joonest põhjapoole. Samas kui tuule suund peaks muutuma, võib ohus olla ka lõunapoolne Tai.Eks ma jälgin olukorda ja vajadusel tuleb reisiplaane muuta, kui olukord ei parane. Õnneks ei ole mul veel Changil majutust broneeritud.  Hetkemuljed ja kogemused oleks abiks.

Jumal tänatud, ilm on Koh Changil kiiresti ja oluliselt paranenud. Veel eile õhtul oli AQI 190, praegu 72.  Ja eilne prognoos näitas terveks nädalaseks perioodiks samuti punast. Praegu tundub, et vaid Bangkokis on õhk ohtlikult halb.

[[38486]]Tuul võib Kambodža poolt olla, aga Tai väited Kambodža põlengutest on ümber lükatud. Pole mingeid põlenguid, Tai õhusaaste on kohalikest allikatest.

Millegipärast pole Kambodžas põlenguid küll märganud. Ka viidatud leht väidab, et perioodil 22-29 jaanuar oli 0 hoiatust.

Taisse jõudnud toss pärineb suuresti eelmistest nädalatest. Kui paned sinnasamma päringusse perioodi alguseks näiteks 6. jaanuar, saad 9237 põlengut. Samas punased täpikesed kaardil tähendavad ju ka viimase 24 tunni põlenguid. Nii on vasakul menüüs kirjas.  Kui zuumida  sisse ja välja, ei ole kahtlustki, et Kambodžas on põlenud ja põleb rohkem kui kusagil mujal Kagu-Aasias. Muidugi on taikad ka ise suured põletajad ja saastajad, selle vastu ma ei vaidle.

Tänaseks õhu olukord Koh Changil jälle kehvem:https://www.airvisual.com/thailand/trat/ko-chang-taiEndal nädala pärast minek koos lastega ja veidi paneb muretsema küll hetke olukord seal. Oskab keegi kommenteerida, kui hull olukord tegellikuses on ja kas lastele kuidagi kahjulik ka võib olla?

Kui need pakutavad saasteindeksid (AQI 150 ja sinnakanti) on reaalsed, siis on see õhk ka täiskasvanutele ohtlik.  Juba AQI 80-90 võib tundlikumatel probleeme tekitada. Pattayal, Hua Hinis ja Bangkokis istuvad paljud inimesed lihtsalt toas. Väljas käiakse maskidega ja hädavajadusel. Soetatakse õhupuhasteid ja istutakse toas nende juures. Masendav perspektiiv puhkuseks. Loodame, et olukord paraneb.Meil ka lastega minek kahe nädala pärast. Kuna õnneks veel majutust ei ole broneerinud, siis ei ole Koh Changiga seotud. Kui olukord ei muutu, läheme kas Koh Tao -  Koh Phangan või hoopis Lantale. Lõunas tundub hetkel veel kõik korras olevat. Hea ülevaaate saaste ulatusest ja tuulesuundadest saab airvisuali lehel selle kaardivaatega:https://www.airvisual.com/earth

Ma af-le lihtsalt mainin, et Veigo elabki juba mõnda aastat Kambodžas

Ma olen kõike muud, kui õhusaaste ekspert, aga ma soovitaksin nendesse näitajatesse pigem kriitiliselt suhtuda. Nagu näha eile postitatud saastenäitajate pildist, oli Kambodžas enam-vähem korras, täna oleks justkui täitsa karauul.[[38516]]Võin kinnitada, et võrreldes eilsega pole näiteks Siem Reapis mingit silmaga nähtavat muutust. Ei udu, sudu, tossu ega muud taolist. Sel pole isegi teoreetilist võimalust koguneda, sest hommikust pärastlõunani puhub küllalt tugev tuul. Õhu saastatus või põlengud pole teemaks üheski expatide foorumis, kust muidu igasugune info läbi käib.Sama lugu on ka Tai saartega. No kust see hull saaste keset merd äkki tekib, kui saart põlema just ei panda.Õhu kvaliteedi teema on tegelikult ju väga asjakohane, aga ma tõesti kahtlen nendes andmetes.

Olime piirkonnas Bangkok-Cambodia-Koh Chang-Bangkok 13-24 jaanuar. Ka siis vähemalt Bangkokis oli olukord hull kirjade järgi. Meie vähemalt ninaga seda ei tundnud ja näha ka polnud. Välja arvatud teel Cambodia poole linnast välja sõites ja esialgu ka Bangkoki lähistel. Cambodias oli põlenguid näha vaid teel piirilt Siem Reapi.

Numbrid konkreetsel saidil on jube kõikuvad, ei tea, kust andmed saadakse.Tallinna vaatasin teema postituse ööl, oli 90 ja punane. Päeval õnneks õhusaaste taandus 40-50 peale roheliseks.Peking (esimene räigelt saastunud linn, mis pähe tuli), oli siis 26, Tallinnast paar-kolm korda puhtam. Nüüd kisub 80-100 kanti.Natuke liiga palju pendeldab see nende info, ilmselt tõesti ei tasu iga võnget üle dramatiseerida. Mis jaanilõkke ääres oleks? 300 ja surm viie minutiga?Samas muidugi tõsi, et koole on suletud Tais.

Tänane olukord Changil tundub õnneks kõvasti parem olevat. Tuul on saaste laiali ajanud ja Earth vaates Airvisual Kambodžast mingit suuremat uut saastet peale tulemas ka ei näita. Samas tasub tähele panna, et praegu on sealsamas kaardil hästi näha, kuidas kirdetuulega on Hiinast peagi saabumas uus massiivne saasteala, mis ulatub hetkel  Hong Kongist Vietnami rannikuni. Loodame, et tuul jõuab selle laiali ajada.

Kahjuks tuleb tõdeda, et jälle sama mure Koh Changi turiste kimbutamas. Oleme siin olnud viis päeva ning vine ja tossuhais on pidevalt õhus. Ka prognoos ei näita midagi head - peame reisi lõpuni (märtsi alguseni) ebameeldivat ning tervistkahjustavat õhku sisse hingama.  US AQI indeks on enamasti helepunane või punane. Istun praegu Bang-Bao lahe ääres ja teise kalda mäed paistavad vaevalt läbi halli sudu. Saaste allikaks tundub olema suhkruroo ja võsa põletamine Tais ning Kambodzhas. Nagu siinsel turismil veel vähe probleeme oleks - tekitatakse ise uut juurde. Võimud  avalikult justkui taunivad seda tegevust, aga eriti ei keelata midagi. Kui asi läheb nii hulluks, et jälle Bangkoki koolid tuleb ajutiselt sulgeda, siis tehakse mõni pressikonverents. Phuket ja lõunapoolne Tai on õnneks sellest murest hetkel prii, kui tuuled ei muuda suunda.

Lähema kolme päeva olukorrast saab ülevaate siit, kui ekraani alaosas play nuppu vajutada.

https://www.windy.com/et/-PM2-5-pm2p5?cams,pm2p5,11.982,103.624,6