Paadiga või kanuuga mööda jõgesid Võrust Tallinnasse

Tere On selline asi üldse mõeldav? Äkki on keegi uurinud võimalusi? Järgmine kevad oleks plaan ära proovida.

Kuskil isegi nägin, Peipsi ja siis merematk. Narva kose juurest ei saanud vist ainult läbi.

Mõte on huvitav.

Pakun järgmise variandi: Võhandu jõge mööda üles, maad mööda Pühajärveni (6 km), Väike-Emajõgi, Võrtsjärv, edasi Põltsamaa jõgi, maad mööda Valgejõeni (6 km), see viib Lahemaa rahvusparki ja Loksani. Valgejõelt saaks hüpata ka Soodla jõele, mis on Jägala jõe lisajõgi. Kahjuks pole mul paadimatkadega väga palju kogemusi, ei tea, kuivõrd see marsruut on realiseeritav.

Kui kevadel minna, siis on mõeldav kasutada ka keskaegset Tartu-Pärnu veeteed, st Võrtsjärvest mööda Tänassilma jõgi Viljandisse, edasi Raudna jõgi, mööda Pärnu jõge üles, sealt saab kanalit mööda Jägala jõeni. Siis on võimalik vaadata Soomaa kevadist üleujutust, aga kuuldavasti on Pärnu jõge mööda ülesvoolu liikumine päris raske.

Looduslikult märgatavalt kenam võiks olla teekond mööda Võhandu jõge üles Jõksi järveni, sealt maad mööda Erastvere järveni (4 km), edasi Ahja jõgi terves pikkuses, Emajõgi ja edasi nagu eelnevas. Sel juhul läbitakse hulk looduskaitsealasid (mh Emajõe Suursoo ja Alam-Pedja looduskaitseala, Ahja jõe taevaskojad, Tilleorg), võimalik on teha põige Peipsi järvele ja seigelda Emajõe deltas ning ülemjooksu kanalites.

Suur tänu info eest. Sain kohe päris mitu varianti. Nüüd tuleb mõtlema hakata ja uurima, mis teekonna valiks. Käisime sõbraga umbes kuu aega tagasi proovimatkal Võrust Vahtseliina aga matk jäi poolikuks Noodasjärvel, sest edasi polnud enam võimalik minna. Käisime muidugi puupaadiga, mis on ikka suhteliselt raske. Jõudsime arusaamale, et targem ikka kanuuga. Ja muidugi sügisel mööda jõgesid üldse väga sant matkata. Hein ja värk kõik nii suureks kasvanud. Üldse see rohelus on täies elujõus ja mõnes kohas suhtkoht raske sõuda. Kevadel peaks olema hoopis parem kui loodus alles tärkab.

Viljandi on utoopia, vett mööda vähemalt

Aga kui nii: Võhandut mööda Peipsisse, siis Emajõge pidi Võrtsjärve (vool on seal aeglane nagu enamuses Kesk-Eesti jõgedes) edasi mööda Põltsamaa jõge Adavereni,siis jalutuskäik Imaverre ja Navestile, siis Pärnu jõge pidi üles Paideni. Teiselpool Paidet algab aga juba Jägala. Lõpuks jääb vormistamine piki rannikut Tallinna.

Kindlasti tasub minna kanuuga. Retk läbi terve Eesti peab paratamatult ületama veelahkmeid, mis tähendab, et sõiduvahend peab olema piisavalt kerge, et teda saaks kanda ühest vesikonnast teise. Samuti peab ta olema piisavalt väikese süvisega, et mitte jääda jõgede ülemjooksudel kinni põhjakivide ja vetikate taha. Jõgedel on ka tihti nn inimtekkelisi takistusi (sillad, paisud), mille puhul ainsaks võimaluseks on nendest kogu oma kraamiga mööda minna.

Retk mööda jõge Võrtsjärvest Viljandisse on võimalik, aga et väljavool Viljandi järvest Tänassilma jõkke on tänapäevaks üsna lakanud, tuleb vahetult enne järve mõni km läbida mööda maad (oru nõlval jookseb õnneks Tartu-Viljandi maantee). Muidu on see koht roostikku täis kasvanud ja soine, võib-olla on mingi määrani läbitav kevadise suurvee ajal. Suvel igatahes läheb Viljandisse sisenev maantee üle kuivanud kraavi. Veeteed Viljandi ja Võrtsjärve vahel kasutasid ka need ümber Eesti reisijad, keda MkM mainib, nägin neid juhtumisi bussiaknast Viljandi lähedal maanteel oma pikki süsti vedamas, esiots õlal ja taga rattad all.

Igal juhul tasub arvestada takistustega. Võib-olla on mõistlik seda matka teha rohkem suve poole, kui ilmad on soojemad, siis ei ole ehk nii suurt psühholoogilist tõrget vajaduse tekkides jalga vette pista...

minu arust on kanuu matk see, kui mina istun kanuus, mitte ei kõnni kanuu õlal. Ja enne Viljandit saad sa kõndida küll. Ja mitte ainult enne Viljandit. Kehvema veetaseme juures on juba umbes 5 km Võrtsjärvest mõned probleemsed kohad

Takistustega oleme arvestanud jah ja ka sellega, et kanuuud peab ka vahepeal mööda maad kandma. to 1000V: mina isegi istuks terve matka kanuus aga lihtsalt peab vahepeal kanuud ka mööda maad vedama. Nagu rainerk32 ütles et peab ületama veelahkmeid ning me oleme ka sellega arvestanud, et pole lihtsalt mõnes kohas võimalik mööda jõge edasi minna ja peab kandma jälle mööda maad.

Ja mööda maad kanuuga liikumine on ka aeglasem kui mööda jõge. Ise ei oskagi mingit kindlat aega öelda, et kaua see matk umbes kestab. Kuu ajaga peaks hakkama küll saama?

Ehk olete sellega tuttavad juba, aga link sobiks siia, et ülevaadet saada, kuidas üks sarnane asi toimus http://www.seikleja.com/main.php?lang=et&pg=pages&id=557

Võrtsjärvest allapoole muidugi infot ei saa:(