Päev Zermattis ja Chamonix-s

Septembri keskel on võimalus neis mõlemas linnas üks päev veeta. Palun  selleks värskemaid soovitusi, sest lugedes varasemaid postitusi ja erinevaid lugusid ei suuda omale programmi koostada. Vaatasin samuti "youtubes" mitmeid nende linnadega seotud videoid, kuid eriti palju targemaks ei saanud. Näiteks kaua kestab tegelikult rongireis Zermatt - Gornegrat või sõit Klein Matterhorni? Mõnele elementaarsed küsimused, aga reaalselt väga vaja teada, et edasi planeerida! Ette tänades!

1
2

Zermatt - Gornegrat rong sõidab 33 minutit, värske lingi ajakavale leiad siit (pileti saad samuti sealt ise ära osta): https://www.gornergrat.ch/en/pages/timetable-gornergrat-bahn

Üles sõites istu paremale, ilusamad vaated. Rongijaamas ole piisavalt enne aega kohal, koduleht ütleb, et 10 minuti enne väljumist värav suletakse. Kui rongireisija half-fare card on olemas, siis see kehtib ka seal. Popp on ühel suunal mingi osa maast jalgsi käia. 

Zermatt - Klein Matterhorn tõstukireis kestab ca 40 minuti: https://www.matterhornparadise.ch/en/Book/Online-tickets/Single-tickets-Matterhorn-Glacier-Paradise

Ümberistumistel on võimalusi jalutama minna. 

Kogu see info on muideks (vähemasti inglise keeles) ühe otsingu kaugusel, olemas ametlikel Zermatti/rongifirmade kodulehtedel. 

Gornegrati rong väljub Zermatti rongijaama juurest, Klein Matterhorni jaoks esimene tõstuk on ca 1.2 km rongijaamast. Kui olla 1 päev Zermattis, siis valiks Klein Matterhorni tiiru, mõlema nimel ei pingutaks. Kui on soov veidigi matkaradadel ringi liikuda, ongi päev sisustatud. Võibolla mõjutab arvamust see, et sealt on värskemad mälestused, kuna sai eelmisel augustil suusatamas käidud, aga Gornegrati rongisõitu sai tehtud ligi 10 aastat tagasi.

Enne minekut vaata kindlasti veebikaamera pilte (kui just lausselge taevas pole).

4
0

Suured tänud "muki" info eest! Sain tunduvalt targemaks. Mõtlesin just mõlemaid külastada, kuigi Gornegrat on samuti üpris kallis. Peab ütlema, et neil kodulehtedel on ingliskeeles infot palju, aga kõik ei jõua mõistusse ja otsuseid on keeruline langetada! Mis mõttes matkaradadel liikuda?  Me ei lähe suuskadega, vaid jalgsi! Ehk saan sealsest olust üldse  valesti aru, (augustis suusatamas)? Minust jalgsi liikujat ei ole!

1
1

Muki! Teie antud link ei võimalda kasutada mulle ettenähtud soodustusi ja kõik minu poolt vaadatud kodulehed on veidi erinevad. Parim tundub olevat Gornergradi Raudtee oma, aga sealt ei leidnud sõiduks kuluvat aega! Veel on:  Zermatt mountain railway ticket, timetable & prices, jt

Oleks neist "passidest" ka aru saaks!

1
1

Seal 3800 m peal saab lihtsalt suvel ka suusatada. Jalgi liigud mööda treppe-radu-lifte vaateplatvormidele, lumel väga palju jalgsi liikuda ei saa. https://goo.gl/maps/EXevA1syq8PZiSkP9 - siia satud, paarsada meetrit saad ehk jalutada mööda suusarada. 

Allapoole liikudes (Trockener Steg) oled lumepiirist allpool: https://goo.gl/maps/rkyYdvpN2tiDwgNz9

Ja järgmine peatus allpool on Schwarzsee.

Ma ei tea mis soodustusi on plaan kasutada, võimalikud variandid on piletite hindade juures välja toodud... Gornergrati raudtee lehel https://www.gornergrat.ch/en/pages/timetable-gornergrat-bahn on link sõiduplaanile: https://www.yumpu.com/da/document/read/66780310/fahrplan-sommer-2022

Swiss travel pass: https://www.swiss-pass.ch/

Half fare card: https://www.sbb.ch/en/travelcards-and-tickets/railpasses/half-fare-travelcard.html

Kui minek on mingil kindlal fikseeritud päeval, siis võib ilm muidugi teemaks olla, suure tuule korral võivad olla (kõrgemad) tõstukid suletud. Võibolla on piletid mingitel tingimustel (mingi ajani) tagastatavad.

2
0

Veelkord aitäh, muki! Väga head lingid! Tõesti minek on kindlal päeval ning seda enam muuta ei saa. See on üks põhjus miks esmalt eelistaks rongi, sest tõesti võib tugev tuul olla ja gondlid jmt ei liigu. Šveits on üldse soodustuste poolest oluliselt erinev enamuste riikide puude, vanuse jmt. kaasnevate soodustuste poolest. EL-s on paljud asjad teisiti, aga meie inimesed ei ela ka nii vanaks kui seal!

0
0

Kas keegi on Matterhorni liustikel suvel suusatanud? Kas tasub suusad jalga ajada? Cervinia talvine kogemus on olemas. Itaalia poolsel liustikul päev otsa ei viitsiks kärutada.

0
0

Reisisell suundub kesklinnas TOURIST INFOsse ja saab 100% abi.

Sveitsis käivad eestlased suht vähe...peapõhjus kõrge hinnatase...

Mulle meeldivad Sveitsi kiirteed! ☉

0
4

Toni - hakkas ennast ka huvitama teema ja tuhlasin veidi: 

https://www.youtube.com/watch?v=XxMmnYa-85M

https://www.tripadvisor.co.uk/ShowTopic-g188098-i858-k1585055-Summer_skiing_in_Zermatt_worth_it-Zermatt_Canton_of_Valais_Swiss_Alps.html 

Hintertuxil käisin suvel 3 päeva, Matterhornil ainult talvel oldud. Kokkuvõttes kui sealkandis oma autoga oleksin suvel, siis ühe hommikupooliku võiks veidi jalga proovida. Pikk sinine rada (73) oli juba talvel pointless otse kulgemine ja pmst jäävadki vaid punased 83, 84 ja 85 sõitmiseks. Nr 7 oli talvel hea, aga kuna see on alla 3000m, võib suvel paras pudru juba hommikul olla.  Kuna rajad on vaid kella üheni avatud, siis see ütleb kvaliteedi kohta juba mõndagi. Hintertuxil oli juba kella 10 paiku enam-vähem kõik, ainult vaalud.

1
0

Kas ühe päevaga jõuab Täshist (Zermattist) käia Matterhorn Glacier Paradises ja lõpuks ka Gornergratis? Kas keegi teab midagi parkimisest Täschis peale seda kui oled juba hotellist lahkunud? Youtubist sain aru, et parkimisvõimalused on olemas ainult linnast väljas.

0
0

Suusatamine Zermattis suvel - käisin 2021 augusti alguses. Välja astudes on sirge sinine rada 86, kust mingi hetk paremale läheb punane rada 85 põhiala suunas. Seal on mõned kõrvuti olevad helepunased rajad (83, 84), millest osa sportlastele. All on pisike kohvik (konteineris, väljas mõned toolid). Lisaks läks sinine (90-87 vist) rada kerge kaarega, algselt Itaalia suunas, siis suund mainitud punaste alla, kohviku juurde. Rohkem too hetk avatud polnud, sõltuvalt oludest ja ajast võib vist ka rohkem radu lahti olla. Mingit alla 3000 m minevat rada nagu Alaskaman mainis kindlasti tol hetkel avatud polnud. Olles ise rahulik suusataja, kes kord 1-2 aasta jooksul suusareisil käib, sai paari tunni järel suht villand. Loomulikult mõnus vaheldus suvel suusatada, aga erilist suusaelamust ei saa, tõsine suusahuviline ehk pettub, no ei tea. Mäele varakult, nii nagu tõstukid avatakse! Rahvast on küll näiliselt palju, aga liigub kiirelt ülespoole. Kõrvalorus Saad Fees sai ka mingi aasta juulis käidud - seal vist isegi oli veidi mõnusam, aga kokkuvõttes suht sama. Samas praegu Saad Fee kodukat vaadates on üksiksuusatajatele suletud, ju siis olud kehvad. Kokkuvõttes ikka soovitan, kui sealkandis olla, aega on, ilmad ilusad, ikka tasub minna! Eks kallis ole, ja kuna autovabad külad siis võtab veidi planeerimist minek.

1
0

834arr -- ära üle planeeri. Lase asjadel lihtsalt juhtuda ja tulemus on kordi parem.

Nii Zermatti kui Chamonix osas on mõistlik võtta kõik võimalused teadmiseks ja otsus, kuhu minna teha nii eelmisel või äärmisel juhul üle-eelmisel päeval. Kõik mägedega seotu sõltub ilmast ja selles osas miskeid garantiisid pole. Vaatad koha peal, kuhu mõistlik minna on. 

Täschist ühe päevaga Klein Matterhorn ja Gornergat -- võib-olla teoreetiliselt on isegi võimalik aga milleks? Tahad linnukese kirja saada, et oled käinud? Kelle jaoks?

Täschis parkimisega probleeme küll olla ei tohiks, kogu see küla (linnaks on seda palju nimetada) on üks suur Zermatti parkla kuna viimane on autovaba linn.

1
0

834arr - jah, jõuad. Auto pargi Täschi raudteejaama parkimismajja ja kogu lugu, 16 CHF päev: https://www.matterhorngotthardbahn.ch/en/winter/access/matterhorn-terminal-taesch/. Rong iga 20 min järel, sõit 12 minutit.

1
0

Aitäh "alar" ja "muki"! Mul on Täschis broneeritud hotellis 2 ööd, peale saabumist Austriast ei jõua ju enam kuhugile! See tähendab minu jaoks ühte tervet päeva ja hommikut - lõunat peale hotellist lahkumist. Pargiks kuhugile ja lähen teisele ringile, sest ajaliselt järgmisse kohta jõuan rahulikult kohale ka peale lõunat sõitu alustades. 

"Alar", linnukest ei vaja ja teist sõitu ei poolda ka naine! Tõesti, ma planeerin eelnevalt paljud asjad tõesti üle, aga reaalne elu on, "kõik läheb täpselt nii, nagu minema peab!

0
0

Kas Chamonix-st on võimalik Trient - Martigny kaudu Aostasse sõita? Mont-Blanc tunnel on kindlasti kiire lahendus, aga mul järgmisse kohta jõudmiseks aega jätkub.

0
0

Ikka on. Ja Grand Saint Bernardi teeks ma kuru kaudu. Kui kogemata Martigny ringile ei roni, siis pole Šveitsi kiirtee kleepekat ka vaja.

2
0
1
2
Lennupakkumised
Reisikaaslased