Paki saatmine (India)

Tahaksin saata ühte pakki Indiasse. Aga ma ei tea kuidas saaksin saata. Millist firmat kasutada? Palju umbes maksma läheb? Kaua aega kulub, et kohale jõuaks? Pakk ise on kuskil 9 kg. Sisu on põhiliselt riided. Kui keegi saaks aidata palun, oleksin tänulik.

Täpne info AS Eesti Post Hind: http://www.post.ee/?id=1517 Maapost 361 kr, lennupost 978 kr

Ma ei tea, kuidas on lood Euroopast Indiasse pakkide saatmisega, kuid vastupidises suunas paki saatmisega on mul väga ebameeldivad kogemused. 2007. a. j6ulude eel saatsin yhe paki Eestisse ja teise Slovakkiasse. Pakkide sisuks olid kashmiiri sallid ja India maitseained. Pakid 6mblesin korralikult, väga "vanakoolilikult" riidesse ja panin 6mblustele veel pitserid ka peale. Paki saatmiseks oli kaks varianti - kas tavalise postiga - hinnaks ca 200-300 eek. V6i siis DHLiga (minu linnas esindas DHLi kohalik kullerifirma BlueDart). Sel juhul oleks paki saatmise hinnaks tulnud miski 2000-2500 eek (ei mäleta, kas yhe v6i kahe paki eest). Kuna pakkide sisu ei olnud väga väärtuslik, tundus tobe maksta saatmiskuludeks rohkem raha, kui j6ulukingid maksid. Nii et saatsin tavalise postiga. Tulemus oli see, et pakid olid teel ligi kuu aega. Kui need sihtpunktidesse j6udsid, siis selgus, et keegi oli karpe ymbritsenud riide lahti v6tnud, sallid välja t6stnud, riide uuesti kinni 6mmelnud ja siis maitseained edasi teele saatnud... Austan Indiat ja Indialasi väga, aga kui ma sellest sigadusest kuulsin, siis olin kyll valmis kellegi maha lööma. Pagana hindudest postimurjanid, ma ytlen! (:

Naabrimees, suur Aitäh abi eest.

Arvo! Ühesõnaga targem oleks vist lennuposti kasutada. Loodan, et minuga midagi sellist ei juhtu. Oleks küll paha lugu kui pooled riided kadunud oleks. Nii kahju, et selliseid asju juhtub. Aga suur aitäh nõuande eest.

Millised on teie kogemused paki saatmisel Indiast Eestisse või üldse Euroopasse. Kõige lihtsamaks, euroopalikumaks ja ühtlasi ka kõige kallimaks võimaluseks on speed post (air mail), millega 5-kg paki saatmine maksab India Posti koduleheküljel toodud hinnakalkulatsiooni alusel 1600–1800 Rs. Samas “bulk bag´iga” kuni 5-kg saadetised üle maailma 350 Rs. Olen kuulnud, et “bulk bag” on merepost ja seega aeglane. Aga kuidas on turvalisusega? Lisaks sellele küsitakse India Posti koduleheküljel, kas saadetis on “registred” või “un-registred” või “insured”? Milles on nende sisuline erinevus?

Merepost. Ise saatsin näituseks raamatuid Nepaalist. 5 kuud tuli, aga tuli ilusasti kohale.

Ju see registered on tähitud (trackable) pakk. Mul tuli tähitud pakk Nepalist ca 10 päeva.

registered - tähitud, st saab peale numbri ja kui see kohale ei jõua, saab teha päringu ning kui on kadunud siis hüvitatakse vastavalt posti omavastutuse määrale kuid mitte rohkem kui sisu tegelik väärtus. Posti omavastutuse määr on 40 SDR+ 4.50 SDR iga kilo eest + saatekulu. SDR on Rahvusvahelise Valuutafondi - IMF(International Monetary Fund) arveldusühik. Kurss on pidevalt ajas muutuv aga post fikseerib selle iga aasta alguses ja toimetab terve aasta ühe kursi alusel kuna iga kuu seda ümber arvestada oleks väga tülikas. Sel aastal peaks see kuskil 17 krooni kopikatega olema.

un-registred - on lihtpakk, st ilma numbrita ja hiljem otsida ning kompensatsiooni nõuda pole võimalik, nn omal vastutusel saatmine

insured - kindlustatud ehk avaldatud väärtusega postipakk. Juhul kui ära kaob, saad kompensatsiooniks selle summa mille peale kindlustasid. Kindlustustasu on enamasti protsent avaldatud väärtusest. Eesti Postil on see näiteks 5%, st kui avaldad paki väärtuseks 1000 kr, maksad lisaks tavapärasele saatmishinnale veel juurde 50 kr ja kui nüüd pakk juhtub ära kaduma või hävinema, siis saad kompensatsiooniks 1000 kr + saatmiskulu. Kui pakk hävineb osaliselt (nt poole asjad seest puudu), siis saad nende eest hüvitist + saatmiskulu

Mul korra kogemusi paki saatmisega Indiasse, Mumbaisse. Vaatasin kah Eesti posti avaldatud hinnakirja postkontoris, et oma 500 EEKi välja käia vaja. Aga oh üllatust, valisin insured e. avaldatud väärtusega postipaki variandi, lennupost ( saadetiseks oli meeste käekell väärtusega 1200 EEKi), ise hinge kinni pidades, et loodetavasti ikka jõuab sõbrale sünnipäevakink kohale ja üllatus oli suur, kui alla 100 EEK`i pidin vaid maksma. Ega hakanud täpsemalt uurima ka, miks nii vähe :) Pakk oli juba 2 nädala pörast kenasti sõbra käes, kuigi postimajast ennustati üle kolme nädala minekut :) Niisiis, mul vähemalt süsteem toimis õlitatult.