Palawan

Tere! Olen nüüd aasta jooksul 5dat korda Palawanil,kokku selle aja jooksul ehk 4kuud ringi tiirutanud ja vaadanud..Seekord paar ndl oldud ja plaan siin resideeruda.Seetõttu liitusin ka laheda trip.ee seltskonnaga,et endast siin Palawanil märku anda. Kõik nn "tähtsamad kohad",Sabang,El Nido,Port Barton,koos lähedal asuvate privaatresortidega,Coron Island-kõiki korduvalt külastanud. Igat randa v baari saarel ei tea,puht füüsiliselt pole see lihtsalt võimalik,aga tõenäöliselt saaksin jõu ja nõuga abiks olla kõigile siia tulijatele.Tourid,transfer,motod("võrrid) ja kõik muu-pole küsimust ;-) Mu kohalik nr +639952835494,kohalikus mõistes 09952835494(Globe) Mujalt kui Filipiinidelt tulnud sms-d võivad kaootiliselt kaduda,nii et lisan oma meili [email protected] soov,tulen lennujaama vastu ja eks siis vaatab edasi,mis soovid jne. Mu tourid selleks korraks läbi,pesitsen Puerto Princesas,lennujaamast 5min jalutuskäigu kaugusel,hea meelega tuleks ja räägiks "omas keeles". Ps,jõudumööda proovin ka vastata postitustele,mis puudutavad Palawani. Algus nüüd tehtud. Saar on külastamist väärt.. Edu siia jõudmisel!

1
2

Olen ka ise Palawani külastanud, ilmselt inspireerituna sellest, kuidas kõik mu Facebooki sõbrad näisid sealt läbi ratsutavat. Üldiselt ma saare fenomeni ei mõistnud.

Kuna Palawani loodus, ümbritsev meri ja saaretupsud on 100% identsed Taimaaga, siis paratamatult tekib Eesti turistil küsimus - kas on mõtet sinna Taist veel 3+1 tundi edasi lennata?

El Nido on ilmselt Filipiinide kõige kallim koht turistile. Enamikke restorane ja hotelle peavad eurooplased, hinnad on võrreldavad Tallinnaga.

Kohalike seas (keskmine palk 8000 peesot/155 eurot kuus, 250 peesot/5 eurot päevas) on hakanud levima airbnb hullus. Last minute pakkumised on ca 100 dollarit ehk 4000 peesot öö. Varased bronnid saadaval 30 dollariga öö (1400 peesot). Üha enamatel inimestel on suhtumine: tulen sealt 8000-peesoselt teenindustöölt ära ja müün oma maja airbnb-s. Kui õnnestub müüa 100 dollariga, olen kasumis 3 öö väljamüümisel kuus, madalamat hinda pakkudes tuleb rihtida ca 7 öö müümisele kuus, et saada rohkem raha kui kuus päeva nädalas palgatööd tehes.

El Nido on veider paik seepoolest, et pakub lisaks Filipiinide kõige kallimale turistikeskkonnale null atraktsiooni. Kohapealne meri on kivine ja sopane. Lähimad rannad on mõne kilomeetri kaugusel (100-peesone 10-minutiline sõit trikega) - siis saavutad mõne Tai 3. kategooria ranna taseme (räpasem, kallim, aga mingil määral ujutav ja nauditav). Ilusatesse randadesse sõiduks tuleb varuda tunnike aega ja tingimisoskust, et trike-juhi esialgne 1500-peesone ponnistus ca 400 peale kaubelda (üliselt piisab silmade pööritamisest ja minema kõndimisest - meenutage ka 250-peesost päevapalka ja mõistate, kui hästi te tegelikult maksate selle teenuse eest). Ilusad rannad on täitsa võrreldavad Tai 2. kategooria randadega - ainus küsimus on, miks peaks selleks 1+1 tundi loksuma, et sinna saada.

El Nidost allapoole liikudes hinnatase jätkuvalt langeb, saavutades Puerto Princesas ca 2-3 korda madalama taseme.

Igasugune Palawani infrastruktuur on Taist ca 10 aastat maas, toidu kvaliteet mõistagi halvem nagu kõikjal Filipiinidel, räpasus tunduvalt hullem (Kambodžaga võrdne laga kõikjal), põhimõtteliselt ükski rand ega meri kuskil pole parem ega looduskaunim kui Kagu-Aasia mandril.

Minu kogemus: seda 3-tunnist lendu Filipiinidele + 1-tunnist lendu Palawanile Kagu-Aasia mandriosast ei ole mitte mingil juhul mõtet ette võtta neil, kes lähevad otsima randu, merd, snorgeldamist, palmipuid. See kõik on eranditult kehvema kvaliteediga Palawanil. Parimal juhul leiate midagi võrreldavat.

Palawan on soovituslik neile, kes soovivad lisada oma reisisihtkohtade nimistusse linnukese või kes tahavad külastada underground riverit Sabangis. See kujutab endast 15-minutilist eimidagiütlevat paadisõitu vesises koopas. Kuna infrastruktuur ei vea välja, on see veerandtunnine koopaskäik enamikule turistidele osa Puerto Princesast algavast 11-tunnisest tuurist, mis kestab umbes kell 7 kuni 16. See on elamus omaette ainult neile, kes pole varem Filipiinidel ega Palawanil käinud.

Seega soovitus: igal juhul võtke underground river ette esimese asjana Palawanil. Siis tundub see pooleööpäevane ettevõtmine pisut huvitav (tüüpilisele Puerto Princesast startivale turistile). Kui olete juba Palawani infrastruktuuri puudulikkusest elamuse kätte saanud, siis igal juhul sõitke Sabangi, ööbige seal ja olge underground riveri järjekorras enne seda, kui Puerto Princesa turistihordid saabuma hakkavad. See lühendab 15-minutilise koopaskäigu mõnetunniseks katsumuseks.

Kui olete sarnaseid koopaid varem külastanud (sest see maailmaime ei ole tegelikult unikaalne ja taolisi koopaid leidub Vietnamis, Uus-Meremaal ja mitmel pool mujalgi), siis kahjuks pettute. Sabangi koopad on küll mastaapsemad, kuid nende esitlemine turistile kehvem kui mujal - nagu kõik muu Filipiinidel. Kuid esmakordse elamusena on asi 100% väärt külastamist.

1
3

Sama teema, ei saanud mina sealt Palawanilt essugi emotsioone. Ainuke, et seal lähedal asuvatele saartele sõites on vesi väga selge ja mereelu piisavalt ning et snorkeldada saab ka saartel rannast.

1
0

Hei! Alustaksin sellest,et kõik lennud ei vii Bangkokki,pigem Kuala Lumpuri :-) Singapur,Manila pole ka kaugel .Oleneb kuskohast muidugi lennata. Tais kordi korda oldud,ehk olen valesid kohtasid külastanud.Pattaya idanaabrite poolt asustatud. Pattaya-haisvad tänavad,Walking street. Bangkok on Bangkok :-) Koh Chang-paaridele ideaalne koht, bungalowd ja paar kena randa..

Laose poole minnes muidugi olukord muutub,see nn ehtne Tai on vägev. Nõustun,et Tais parim köök Aasias,vähemalt Filipiinide mitte midagi ütleva toiduga ei saa võrrelda. Laoses on ikka nats loodust ka. Ei ole kahjuks olnud võimalust Krabil,Phuketil jne käia, tõenäöliselt kenad paigad. Oma kogemusest lihtsalt soovin öelda,et kõikides Aasia (Indoneesia mitte ja kahjuks ka Myanmar) riikides rännates leidsin ma pesa Palawanil. Lopsakas loodus,kenad rannad(kui ikka tead kuhu minna,sõbralik(valelik nagu ikka)rahvas) Kas üks riik parem kui teine-ei tea. Reisihuvilistel väga erinevad huvid,üks soovib templit külastada,teine baari jne. Selle jaoks vist trip.ee ongi olemas ;-), et omakogemusi ja soovitusi vahendada..

0
0

Palawanil El Nido regioonis äsja veedetud 9 päeva. See, et keegi vaatamist, tegemist ega emotsioone sealt ei leidnud, on ilmselt reisiselli oma tegemata kodutöö. Alustada võiks Island hoppingutega, ööbimisega või ilma. Sukeldumisretked, snorgeldamisretked, kajakirent, zipline jne. Ei ütleks, et null. Mis erilist infrastruktuuri vaja on? VesiWc, dush, telekas, wifi pea igas ööbimiskohas on olemas, wifi isegi pea igas normaalses söögikohas, mida veel vaja? Minge ja nautige pigem veel veidike toorest ja rikkumata eluolu. Rentida näiteks 400-500 peeso eest päevas roller istumise alla ning imeilusad, puhtad ja suht inimvaesed rannad nagu Nacpan Beach, Duli Beach on 30-40 minutise sõidu kaugusel. Pooletunnine matk läbi metsa väikeste koskede alla ujuma. Võrreldes ülerahvastatud ning teatud rahvuse valjuhäälset kisakära täis Tai kõrval on Palawan hoopis midagi muud. Kohalike siirus, ausus ja rõõmsameelsus, sellesarnast on raske mujal leida.

1
0

Infra all pidasin pigem silmas seda, et: kohalik trike on kraadi võrra madalam pill kui Tai tuktuk või takso, rolleri saad 400-500 peeso eest sellise, mis Tais on madalaima klassi 150 bahti/200 peesot, island hoppingut teed aeglase väikese paadiga, millega kohtade vahel sõiduaeg on 70% reisist (sellal kui Tai on arenenud kiirkaatrite ajastusse), teed on tolmused-lagunenud-ehitusjärgus, sellal kui mujal Aasias on asfalt juba maas, bussid-minibussid on sellised, mida Tais kasutatakse veel kõige vaestemates piirkondades (kuid El Nido on Filipiinide tipphinnatase) eksklusiivseim massaaž on madrats kuuri all, sellal kui Tai on jõudnud duši, kliimaseadme ja privaattubadega asutusteni jne (kuid El Nidos maksab halvem kvaliteet rohkem kui Tais)

Tais on näiteks ülerahvastatud räpased 3. kategooria rannad (Pattaya, Patong, Chaweng Samuil, Phi Phi põhipiirkonnad). Need on samal tasemel Palawani parimate lähirandadega - El Nido puhul näiteks need linnast 5-100 km kaugusele jäävad Coronid (Tais vähemasti on kuurordid ehtiatud otse randa, mitte El Nido stiilis räpase ujumiskõlbmatu lahesopi kaldale) 2. kategooria Tai rannad (Ko Phangan, Ko Lanta, Ko Tao, Samui, Krabi ümbruse rannad, Phuketi ümbruses mis iganes Katad/Karonid, Ko Rachad, Phi Phi kaugemad rannad ja veel kümmekond saart - Pattaya lähedal Ko Samet, Ko Lan - Hua Hin jne) annavad julgelt välja parima, mis Palawanil pakkuda on. Nii ka selle inimvaese Nacpani/Duli, kuhu rolleri mitterentimisel jõuad bensiiniaurudest laksu all pärast tunnist rappumist trikes, mis sind ülejäänud 300 inimvaesust otsima tulnud trikega randa ootama jääb.

Ning siis on Tais avastada 1. kategooria randu, kus leiab tõelist puhtust, inimtühjust, kivideta merd, valgemat liiva, kordades paremat snorgeldamist ja koralle kui kustahes Filipiinidel, meduusivaba ja ca 3 kraadi võrra soojemat merd (Similan, Ko Lipe, Phuketi lähedal Nai Harn, Phang Nga rannad, Ko Kradan, Samui/Phangani kaugemad rannad, miks mitte Ko Mak jne jne)

Jaotus 2. ja 1. kategooria vahel on muidugi maitse asi, aga objektiivselt on Tais kümneid ja kümneid randu/saari, mis pakuvad a) paremat hinnataset kui Palawan b) selle odavama hinna eest paremat toitu, transporti, rohkem tegevust kui üks poolkuivanud kosk ja zipline c) kvaliteetsemat ja puhtamat rannaelamust kui see, mis on Palawani parim

Ja juurdepääs Palawani parimale on palju vaevalisem ja aeganõudvam kui Tai parimale. Isegi Kuala Lumpurisse maabunud turistil on Malaisias valida Langkawi (mis võrdub Palawani parimaga) või kümneid teisi kohti (Perhentiani saared, Redang), mis on objektiivselt paremad.

Lühidalt on mu postituse mõte see - Palawani parim on kehvem kui enamike teiste Aasia riikide parim. Kes lähevad konkreetselt otsima ranna+snorgeldamispuhkust - mujalt leiate parema kvaliteedi väiksema kohalejõudmise vaevaga. Kõik muu Palawanil tehtav ei erine sellest, mida saab teha ükskõik kus mujal (taolisi koseniresid ja ziplaine on Aasias tuhandeid). Ainus tõeline atraktsioon on Underground River.

1
0

Ohoh, väga tabavalt ja objektiivselt kirjutatud. Täpselt nii see Palawan ongi, lisaks siia veel, et pooled teed onehitamise järgus, siis 50km läbimiseks võib ka 5 tundi kuluda.

0
0

Palawanil pole ise käinud aga mujal Filipiinidel küll ja see on tõsi et hinna kvaliteedi suhe on sealkandis kehvem kui Tais. Ainult alkohol on Filipiinidel poole odavam ;). Underground riveri paadisõitu saab proovida ka näiteks Tshehhis Punkva koobastes.

0
0

Kes suurema turismi välja kannatab, aga soovib lumivalget liivaranda, laia ja head söögivalikut ja ka mõõdukat ööelu, sellele sobib ehk valikuna ka Boracay. Boonuseks on kümned sinipurjelised proad (mitmekerelised purjekad), mis soodsa hinnaga kiiret sõitu pakuvad ja kogu rannajoonele päikseloojangul müstiliselt ilusa ilme annavad. Sellist pilti palju ei näe. Ehkki rahvast on, siis õhkkond on täitsa OK, umbes nagu Balil keskmise rahulikkusega piirkonnas (mitte Kutal:). Tooni annavad lõunakorealased, venelasi vähe.

0
0

Improved jm kes siin virisevad, et Filipiinidel on mõttetu ja Tais on nii äge ja arenenud kõik. Jumala eest, minge ja käige seal Tais siis - ega keegi teist siin puudust ei tunne :) :) Mina hoian Taist just kõige selle pärast eemale, mida Improved siin ette loetles. Kogu ehedus on sealt kadunud, ongi üks turistide meka vaid. Ja no liiiiiiiga palju venelasi! Sama teema, miks Egiptusesse ei taha enam!

Kui inimene tõesti ei suuda puhkuse ajal asfaltteest ja uusima mudeli rollerist mööda vaadata, siis võib-olla oleks targem üldse mitte Euroopast välja tulla? :) Sellest igatahes aru ei saa, mida sellised pipsid preilid-prouad-härrad KOLMANDA MAAILMA riigist otsivad? :D

Ise olen siin mitu aastat elanud ja täitsa elus. Küll mitte Palawanil :)

2
3

Palawanil ka käidud ja olen 100% Improved kirjutatuga nõus. Inimene lihtsalt ütles oma arvamuse ja tal on selleks õigus. Vahest Leevi Narusberg on mõnes teise foorumis "vaimukas"? Ei tunne ka teist siin puudust.

0
2

Leevi, see on reisifoorum ja iga infokild sihtkoha kohta on vajalik, olgu see positiivne või negatiivne. Ei ole sinu asi ütelda, kus pipsid käivad. Igat asjad saab võrrelda ja kui võrdluseks on teine analoogne maa(sihtkoht), siis paljudele on see valiku juures abiks.

5
1

Minu kommentaarid on väga konkreetselt inimestele, kes teevad aastas ühe kolmenädalase rannapuhkuse ja võimalik, et valivad näiteks Palawani, nagu arvukad minu tuttavad, sest Tais/Malaisias/Vietnamis on käidud ja arvavad, et äkki on seal midagi veel uhkemat, puutumatumat, odavamat, valgemat liiva ja sinisemat merd. Minu sõnum on, et ei, selleks pole mõtet sinna minna - säästke kallist aega ja sõitke kuskile lähemale, see kokkuhoitud üks päev Palawani edasi-tagasi lennult on ka mitu protsenti kogu reisist.

Kes otsivad ehedust (loe: muserdavat vaesust, mis ei lase inimestel paremini elada) või soovivad pikemalt elada Aasias, lähtuvad teistest kriteeriumitest. Ka mina käin veel Filipiinidel omaenda põhjustel, aga mitte enam rannakuurortides.

0
0

Olles käinud korduvalt Tais kui ka Filipiinidel siis ma ei saa üldse mitte mingil määral nõus olla, et Palawan on halvem, kui Tai. Esiteks, millistest Tai randadest me üldse räägime? Pattaya, mis näeb välja nagu peldik pärast Õllesummerit? Või Phuketi rannad, kus kõik vabad kohad on täis lamamismatte ja varje? Rannad on täis hiinlasi ja venelasi ning vesi on sogane (vä mõni üksik rand, mille läheduses on hotelle vähem)? Kui keegi tuleb ütlema, et Kata või Karoni randades on puhas ja läbipaistev vesi siis nii see ei ole. Krabi rannad samuti suuremas osas mudase liivaga ja väga suure tõusu/mõõnaga. Parimate palade jaoks samuti vaja paadi olemasolu.

Mis need atraktsioonid on, mille puudumisest siin räägitakse? 10 birmalast minutis, kes pakuvad sulle bluetooth kõlareid või päikeseprille rannas olles? PhiPhi saarte trippi koos 30 muu kaatriga, kus on igas kaatris 30+ inimest? Maya bay mahaminek sarnaneb rohkem 1945 a Normandia dessandiga kui paradiisirannaga. Või siis hoopis Racha Yaid, mida nimetatakse, kui veel vähe asustatud piirkonnaks - kus samuti ei ole ruumi, et maale isegi astuda? Snorgeldamised Tais, kus korall on surnud ja limane. Või Krabi hot springsid ja blue lagoonid, kus ei ole vaba kohta varvast vette pista. Similani 1 kategooria rannad. Hea nali. Rannad täis paate ja rahvast, ülerahvastatus. Surnud korall. Kalade puudumine. Similani saarte ligipääs ei pandud just niisama kinni turistidele - põhjusega.

Filipiinid on tõesti ca 10 aastat maas Taist. Siinkohal isegi ei vaidle vastu. Jah, Filipiinide majandus areneb selles Aasia piirkonnas küll kõige kiiremini aga see fakt, et ollakse 10a maas ei ole üldse halb asi. Vastupidi, see on hea. Miks? Just täpselt nende atraktsioonide vähesuse tõttu, inimtühjade randade tõttu, risustamata looduse tõttu. Coroni läbipaistev vesi snorgeldamiseks, puutumata ja inimtühjad rannad Palawanil, mis on kergesti kättesaadavad rentides paati või rollerit.

Perspektiivide ja vaatevinkli ning soovide küsimus. Kindlasti ei ole see halb, et Palawan on vähem arenenud, kui Tai. Aga kohe kindlasti ei saa öelda, et Tai rannad on paremad, kui Palawanil, puhtalt sellepärast, et sinna sõidab tuktuk kiiremini. Rohkem rahvast võrdub tihtipeale suurema mõjuga loodusele, mis on jätnud oma jälje Tai, tegelikult väga ilusale, loodusele.

Kokkuvõtteks, pannes rõhku just ülalpool välja käidud väitele, et Filipiinid on Taist ca 10a maas. Tai 10a tagasi oli parem, kui Tai praegu. Peaks kõik öeldud olema sellega.

3
2

Phuketi randades on läbipaistev vesi, siis kui on teatud periood. Kui on suured tõusud ja mõõnad ja madal vesi, siis on vesi "udune". Kata rannas on üks parimaid snorkelamise kohti(jääb pareml oleva ranna ja saare vahele). Olen olnud mingil aastal Krabi rannas, kus vesi oli pea nädal aega läbipaistev aga jah kolm korda olen seal udu saanud :) Aga kui sa loed selle pika threadi läbi siis saad aru küll, et räägitakse ikkagi nn "valge inimese" rannamõnudset ja selle vastu Palawan küll ei saa. Ilma odava rummita ilmselt paljud seda maad üldse ei kiidaks :P

1
1

Probleem on ennekõike võrdluses. Ei saa võrrelda Tai kõige äratrööbatumaid ja kümnete aastate jooksul sissesöödetud kuurorte Palawaniga, mis põhimõtteliselt "avastati" mõne aasta eest. Pattaya, Patong ja Krabi ei ole võrdlus Palawaniga, need on kohad, kus sada lennukit ööpäevas maandub otse rannas ja turistide käive on miljonites. Neid võrdle Boracayga või Baliga Indoneesias. El Nido liigub aga kapakuga Phi Phi ja teiste eelpool mainitud mainstream-saarte suunas Tais (millal tuli välja The Beach, mis tegi Phi Phi kuulsaks? 16 aastat tagasi - El Nido ei vaja 16 aastat, et samasse kaosesse jõuda, nad on alles 2-3 aastat tõsiselt arenenud ja 2-3 aasta pärast samas seisus). Kui oled valmis investeerima ööpäeva El Nidosse kohaleloksumiseks, siis võrdle neid samaväärsete eemalasuvate paikadega Tais (neid on siin mainitud küll ja küll - Ko Lipe, Ko Tao, Ko Mak, Similani jää ööbima jne loetelud on ilmselt mujal teemades). Võrdle või tunduvalt arenenuma Panglao saarega Filipiinidel endal. Tai polnud tunduvalt parem paik tüüpilisele valgele turistile 10 aasta eest. Tai oli paik, kus 9 turisti 10-st sai kõhulahtisuse (nagu praegu Filipiinidel) ja kus peamine õpetussõna turistile oli, et ta jumala eest ei laseks kokteili sisse jääd panna (kohalikust kraaniveest tehtud, sest tööstusliku jää transport oli liiga kallis), sest siis lööb kohe põhja alt ära.

Alles aasta eest 24-tunnise elektri saanud ja pidevate elektrikatkestuste käes maadlev El Nido on endiselt paik, kus nõrgema kõhuga turist kaua vastu ei pea - Tais on see etapp möödas ka nendes kohtades, kuhu peab 5 tundi bussiga kohale sõitma. Randade puhtuse osas ei nõustu - El Nido oli tunduvalt räpasem kui Ko Lipe, Ko Tao, isegi Samui või Phangan (seal koristatakse ja puhastatakse, Palawanil mitte).

0
0
1
2
Lennupakkumised
Reisikaaslased