Leevi Narusberg

Rändur, liitus Tripiga 13 aastat tagasi

13 meeldimist
2 postitust
32 kommentaari
 

14 külastatud riiki, 7% maailma 195st riigist

2 külastatud linna või piirkonda

Tahab minna

Viimased kommentaarid

Viimasel aastal on siin selle koha pealt kõik nii sassis olnud El Nino tõttu, et väga raske on midagi ennustada. Tegelikult peaks sel ajall juba hooaeg olema, aga kuna hetkel on täielik põud juba kuid olnud ja kõik kõrbeb, siis ei oska keegi ennustada, mis sel aastal vihma koha pealt saama hakkab. Loodus on täiesti sassis omadega...

Improved jm kes siin virisevad, et Filipiinidel on mõttetu ja Tais on nii äge ja arenenud kõik. Jumala eest, minge ja käige seal Tais siis - ega keegi teist siin puudust ei tunne :) :) Mina hoian Taist just kõige selle pärast eemale, mida Improved siin ette loetles. Kogu ehedus on sealt kadunud, ongi üks turistide meka vaid. Ja no liiiiiiiga palju venelasi! Sama teema, miks Egiptusesse ei taha enam!

Kui inimene tõesti ei suuda puhkuse ajal asfaltteest ja uusima mudeli rollerist mööda vaadata, siis võib-olla oleks targem üldse mitte Euroopast välja tulla? :) Sellest igatahes aru ei saa, mida sellised pipsid preilid-prouad-härrad KOLMANDA MAAILMA riigist otsivad? :D

Ise olen siin mitu aastat elanud ja täitsa elus. Küll mitte Palawanil :)

Ja kui Toomel aega pole, siis me elame temast kilomeetrike eemal ja võime sama teha. Samuti kui ajad klapivad ja me ise parasjagu Filipiinide peal ringi rändame, võib meie maja soodsa hinna eest rentida. :)

Veider on see, et Toome olemasolust sain teada alles selle kuulutuse kaudu siin! :D

Bohol Beach Club on OK, aga kui tõeliselt tasemel hotelli (ja selle kandi ilusaimat ja pikemat randa) tahta, siis BBC kõrval on see: http://web.southpalmsresort-panglao.com/ . Olime seal just eile väikesel weekend-getaway'l ja jäime 100% rahule. Teenindus on paremal tasemel kui enamikes heades Euroopa hotellides, söögid on maitsvad, tegevusi pakuvad nad palju, toad on supermugavad ja kenad ning rand on nii pikk, et isegi kui hotell on viimseni täis, on privaatne ja mõnus tunne. Nad ei lase enda hotelli külastajaid väljastpoolt oma hotelli ka, vähemalt siis kui hotellis palju rahvast on. Teised lasevad. BBC kõrval on avalik rand, kus kohalikud käivad. Novembris võis seal vaikne olla, kuna oktoober-november on täielik mõõn turistide osas. Muus osas voorib seal rahvast palju läbi, veendusin eile ise oma silmaga. Avalik rand oli puupüsti rahvast täis ja hiljem jalutasid mööda randa Alona poole. Jalutasid läbi nii BBC kui ka South Palms Resorti veeäärsest rannaribast. BBC-s on neil lubatud ka oma kodinad maha panna kui paar jooki ostavad nt. Vaiksem kui Alona beach on sealne rand kindlasti.

Noortele on õhtul Panglaol tegevust küll. Alates arvukatest rannakohvikutest elava muusikaga ja tuleshowdega kuni ööklubide ja öösukeldumisteni välja.

Ise elame Panglao saarel, Boholil ja siin on ilusaid randu küll ja veel. Tuleb ainult üles leida. ;) Enamik turiste neid ei tea ja veedabki oma puhkuse Alona Beachil, mis on rannas lebotamiseks täiesti õudne koht mu meelest! Mingit rahu seal küll ei leia :) Kuna aga terve Panglao on rannast ümbritsetud, siis ükskõik kuhu poole minna, leiab rahulikumaid kohti ja üks neist on maailma top 15 parima ranna seas ainukesena Filipiinidelt. :P No selle konkreetse edetabeli sõnul vähemalt! :D

Teha on Boholil piisavalt. Alates guided toursidest, milledest ma ei soovitaks võtta sellist, kus ühe päevaga kõik asjad ära külastatakse. Need tüüpilised paketid, mida siin igal pool pakutakse. Nendega saavad ka paljud petta. Võtavad alguses ühe paketi ja öeldakse üks hind, hiljem küsitakse iga liigutuse eest raha juurde... Pigem leida endale korralik giid ja rentida korralik van ning ise pakett kokku panna. Nii saad kindel olla, et liigute just selles tempos, mis teile sobib ja käite vaatamas just neid asju, millest huvitatud ka olete. :) Kõige ägedam on veel mitmepäevaseid tuure teha. Ööbite vahepeal kusagil. Tõeline seiklus! ;) Siin on metsikult palju erinevaid söögikohti ja kuurorte, mis on saare peal laiali. Enamik on koondunud Panglaole, kuid ega ülejäänud Boholi peal neid ka vähe pole. Tase on kuurortides superhea mu meelest. Eriti kallima otsa kuurortides. Sukelduma ja snorgeldama peaks siin kindlasti, kuna siin on väga mitmekülgne see värk seal vee all. Selle tõttu siia tullaksegi enamasti. Wikipediasse Alona Beach sisse lüüa, siis räägib ka...

Ilm on aastavahetuse paiku ilmselt veidi vihmane, aga siin kliimas tuleb see ainult kasuks. Seda, et päev läbi sajab, tuleb väga harva ette. Hetkel nt prognoositakse, et ei tule üldse vihma enne Oktoobrit, El Nińo tõttu siis. Üldse on erakordselt kuiv aasta siin. Northern Samaril, kus me varem elasime, ei kurdeta selle üle, aga siin kõrbeb mõnuga... Taifuune karta ei tasu enamasti. Nad annavad neid signaale välja väga kergesti (andsid juba enne supertaifuuni ja seetõttu supertaifuuni puhul keegi hoiatust tõsiselt ei võtnudki), aga enamik neist taifuunidest on lihtsalt huvitavad looduse vaatemängud. Kui asi tõsiseks läheb, siis korralikus kivimajas oled kaitstud ikka.

Norsu, kus ma midagi eestlaste kohta ütlesin? Ma pole mitte sõnagagi maininud eestlaste sallimatust ja vastikust mitte üheski lauses. Filipiinide kohta kirjutasin üsna selgelt, miks sinna siiski minna otsustasime. On üsna ilmne, et igal riigil on oma plussid ja omad miinused. Täielikku paradiisi ei leia mitte kusagilt. Tuleb lihtsalt plusse-miinuseid vaagida ning teha otsus sellest lähtuvalt. Meie jaoks ilmselgelt kaalusid plussid miinused üle, nagu ma ka juba korra kirjutasin. ;) Ja ma ei koli sinna ühe väikese lapse, vaid elukaaslase ja kahe väikese lapsega lausa.

Punkel, sinu provokatsioonidele ma ei vasta. Nagu ütlesin, ei viitsi oma aega raisata kellegi peale, kes lihtsalt vaidlemise pärast vaielda tahab. Leia omale muud meelelahutust. :)

Aa, nüüd tahad veel prantslase teemal vaidlema hakata? Uskumatu vend! :D Ma ei viitsi tuuleveskitega võitlemisele oma aega raisata, tõepoolest. 6 päeva pärast läheb lend ja vaja pakkida. ;)

Sa ei sõima siin mitte ainult mind praegu lolliks, vaid sisuliselt kõiki Panglaol elavaid expate. See jutt pärineb nende suust ja vaadates kui palju inimesi nende seast on viimasel ajal surma saanud, siis viis inimest kuus on juba ainuüksi pisikese Panglao peal vaid hukkunud expate (mitte turistide) kokku lugedes koos. Sa ei ole ikka aru saanud, et Filipiinid ei ole esimene maailm. Seal ei käi asjad nii, nagu sina harjunud oled. Turismist tuleb nende põhisissetulek. Kõik, mis seda ohustab, mätsitakse nii palju kinni kui võimalik. Kui kusagil avalikult Filipiine laimad ja see info mingitpidi kuhugile jõuab, saad automaatselt persona non grataks. Hea, kui sellegagi pääsed. Seal riigis ei maksa ka inimelu midagi kui oma leib kaalul on. Kuu aega tagasi lasti kuul pähe ühele prantslasele, tema naisele ja 4-aastasele pojale. See ei toimunud küll Boholil. Põhjus pidavat olema selles, et ta võitles aktiivselt dünamiidikalastamise vastu.

See konkreetne grupp on "secret group" ja sinna saab vaid siis kui adminni sõbralistis oled ja tema su sinna lisab. Grupp pole turistidele, vaid ainult neile, kes seal pikemalt elanud on.

Kõik mis mul öelda on, olen öelnud. Ongi tobedalt pikaks läinud see vaidlus meil. Arusaadav, miks see meil tekkis iseenesest. Filipiinidega ongi selline huvitav fenomen (ega ma ei tea, võib-olla mõne teise riigiga veel), et esimesed kuud tundub kõik hullult äge. See on selline turistifaas. Edaspidi on ka äge, aga üha rohkem hakkad aru saama, kuidas asjad toimivad seal riigis. Isegi kui tahaks end selles ilusas mullis edasi hoida, siis lihtsalt hakkama saamiseks peab ikkagi mullist välja astuma ja sellesse osaliselt väga lihtsasse ja siirasse ja teiselt poolt nii räpasesse maailma sukelduma. Õppima seal kuidagi ellu jääma ja hakkama saama. Mida rohkem laieneb tutvusringkond, seda rohkem riiki tundma saad. Mida rohkem kõrgema taseme poliitikuid või ametnikke su (lähemas) tutvusringkonnas on, seda kiiremini aru saad kui räpast mängu mängitakse. Õnneks käib kogu selle räpasusega kaasas ka see, mida turistid näevad - sõbralikud inimesed, ilusad rannad, magusad puuviljad, hea kliima jne. Ega muidu tagasi ei kisuks ju.

Kogu see vaidlus oleks ilmselt üldse olemata, kui me sinuga oleksime mõlemad turistid või mõlemad expatid. See 5 inimest päevas ei kajastu kusagil ametlikus statistikas ju. See on number, mis pärineb kohalikest haiglatest. Jah, mina ei saa ka pead anda, et mõni arst midagi juurde ei pannud või kehva inglise keele oskuse tõttu midagi sassi ei ajanud. Selline number lihtsalt öeldi. Ja suures perspektiivis ei olegi vahet, kas 5päevas, nädalas või kuus. Need kõik on surmad, mis oleks võinud olemata olla kui inimesed oleksid lihtsalt selle paganama kiivri pähe pannud. Kõik need 5 expati, kelle profiilid veel endiselt FB-s üleval ripuvad, võiksid veel elus olla kui nad oleks enne sõitma minekut selle väikese liigutuse teinud. Aga noh, oleks poleks...

Punkel - Terve nett on vait? See, et meedia ei pasunda, ei tähenda, et nett vait on. Vastavates gruppides (ka interneti osa), on info täiesti olemas. Tuleb lihtsalt osata otsida.

Nagu ma juba ütlesin - Filipiinide statistika on täielik naljanumber. Kui oleksid lähemalt tuttav sellega, kuidas seal riigis asjad käivad, saaksid sellest aru. Politseist edasi ei lähe mitte miski kui konkreetne jaoskond seda ei taha või see nende rahulikku argipäeva liialt palju sekeldusi tooks. Pikk jutt, miks ja kuidas seal neil see süsteem toimub, aga kokku võib ikka kaudselt võtta sõnaga "korruptsioon". Otseselt või kaudselt viivad põhjused ikka selleni seal riigis.

Minu tõestamine ei käi netilinkide põhjal, vaid reaalsete kogemuste ja inimestega suhtlemise põhjal. Filipiinid ei ole esimene maailm, kus kogu info andmebaasidesse jõuab ja statistikas kajastub. Isegi paljudes esimese maailma riikides ei jõua siiamaani. See, kas tasub usaldada pigem mõnd alla nädala sealkandis liikunud turisti või inimest, kes on 1.5a Filipiinidel elanud ja sinna kahe nädala pärast tagasi kolib, otsustagu juba need, kes selle teema põhjal transpordivahendit valivad.

Peaaegu nädalane sõitmine ja mitte ühegi laiba kohtamine selle aja jooksul annab tõesti tohutu kogemustepagasi, mille najalt vaielda. ;) Liiklus ongi rahulikum. Nii kaua on, kuniks sulle ootamatult mõni rekka või SUV otsa keerab. Võib juhtuda täiesti tühjal teel.

Filipiinide statistika on ise üks "naised saunas rääkisid" jutt. Neil pole oma rahvastikuarvu kohtagi täpseid andmeid, rääkimata siis sellest, kui palju ja mis põhjustel seal neid päevas/kuus/aastas hukka saab. Arv, mille ma välja ütlesin, pärineb Panglao haiglatest ning on ilmselt keskmine. Jälgides juba pikka aega ka sealkandis elavate välismaalaste tegemisi ja arutelusid (mitte niisama turistide, vaid nende, kes ongi seal elanud juba aastaid), võiksin juba ainuüksi nende seast tuua viimase kolme nädala jooksul 5 mootorrattaõnnetuses hukkunut. Nemad olid seal elanud ja sõitnud aastaid. Sealses liikluses karastunud... Olen ise 1.5a Filipiinidel igapäevaselt mootorrattaga sõitnud, aga see oli saare peal, kus oli alla kümne auto ja kiirused ei läinud kunagi üle 40km/h. Isegi seal toimus raskemaid õnnetusi.

Kui keegi leiab, et lihtsam on vastu vaielda ja oma tarkusest minna ja kiivrita sõita, kuna nagunii midagi ei juhtu, siis lasku käia. Kui on õnne, siis ei pruugigi juhtuda. Enamikul ju ei juhtugi midagi. Aga kui õnn maha jätab, siis see kiiver võib päästa elu! Tükki küljest see kiivri kandmine ka ei võta, ma leian. Eestis peab igaüks iseenesestmõistetavaks turvavarustuse kandmist, kuigi siin on liikluskultuur kordades parem. Seal, kus ainus reegel liikluses on, et "mina olen kõige tähtsam", ei hoolita enam turvavarustusest järsku üldse.

Seal kandis elavate välismaalaste sõnul hukub Boholil mootorrattaõnnetustes iga päev 5 turisti! Ei ole see liiklus nii rahulik midagi. Kui te siiski otsustate rolleri/mootorratta rentida, siis päris kindlasti nõudke ka kiivreid! Seaduse järgi ei tohikski nad teile ilma kiivrita rentidagi. Viimase nädala jooksul on toimunud kaks õnnetust, kus kiivrid on elud päästnud. Ning vaadake üle oma tervisekindlustused! Üks noor mees käib praegu haiglate vahet seal. Arve oli eilse seisuga üle 300 000php. Tal on vaid kaks pisemat luumurdu...

Me õnneks elasimegi vaeses piirkonnas. Rannad olid puhtad, teed olid puhtad, hoovid olid puhtad... :) Paradiis!

Exit clearance't ei saa kohalikust harukontorist. Ainult suurtest officitest saab. Meie pidime Manilast minema taotlema, Cebust peaks ka saama. Aga seda ei saa suure tõenäosusega ühe päevaga kätte. Meil läks vist 2 päeva ja need 2 päeva passisimegi ainult immigration office's ja jooksime erinevate sabade vahet seal. Kohtasime aga ka inimesi, kes olid seda juba 2 nädalat taodelnud ja ikka polnud veel saanud.

Whangsta, meil polnud 1.5a jooksul kordagi probleemi. Vahel tuli ette, et aparaat oli rahast tühi ja polnud täidetud, aga see pole enam Mastercardi viga.

Meil Mastercardid ja kasutasime enamasti Metrobank ATM'e. Nendest sai alati kätte kenasti. See peaks neil suurim pank ka olema ja kui just päris pisikene linn pole, siis on nende automaat seal ka olemas. Tricycle'i või pedicabi juhile saabki kohe öelda, et Metrobanki ATM'i viia ja viivad kohale.

Mine ja loe Õhtulehe kommentaariumist vms.

Sa ju pidid äri tundma, mis sa minu käest küsid? Tühipaljas selektiivse lugemisega ärpleja. :) Mine vaidle mõnes vastavas foorumis edasi või tao endale pähe, et sul on oma arvamus ja mul oma ning siin teemas pole keegi küsinud, mida sina, auväärt asjatundja, meie arvamusest pead või ei pea.

Sina ravi ennast kasvõi puhta eetri ja kasetohuga kui tahad, mul ükskõik. Näitab ikka tõsist taset, kui niisama lambist tullakse teiste inimeste valikuid maha tegema ja neid mõnitama. Korralik lastetuba! ;)

Umoo, sümptomeid saab leevendada ka viirushaigustel. Samamoodi, nagu võetakse peavalu puhul valuvaigistit või palaviku puhul palavikualandajat, et enesetunne parem oleks.

Johhaidii astus oma kriidi ja jahuga küll ämbrisse. Kriiti ja jahu sisaldavad tavalised apteegis müüdavad tabletid küll ohtralt, aga homöopaatiaterakesed mitte grammigi. :) Nii palju siis "äri tundmisest" :)

Vastan Veigole, kuna Johhaidii-sugustele ei viitsi oma aega raisata ja homöopaatia-teemadel vaielda. Nii palju võin öelda, et mõned aastad tagasi olin samasuguste veendumustega, nagu sina :)

Homöopaatia on selles suhtes keeruline, et ei ole üks aine ei ravi ühte kindlat haigust. Ütleme, et pere nakatub grippi. Meil on peres 4 liiget. Võiks eeldada, et võtame kõik gripi ravimiseks ühte ainet ja korras. Aga homöopaatiaga on asi keerulisem, mis teebki selle algajatele väga raskeks ja paljud löövadki käega ja ütlevad, et ei mõju. Homöopaatias võib vabalt 4-liikmelise pere puhul grippi ravida nii, et igal inimesel on vaja erinevat ainet. Olenevalt inimese tüübist, haiguse täpsematest sümptomitest, inimese tujust jnejne. Mõnel inimesel on nt nahk niiske ja soe, teisel kaetud külma higiga - sellised väikesed erinevused ja juba on hoopis erinevat ainet vaja.

Kuna meie "reisid" kestavad enamasti väga pikalt (alla poole aasta pole veel kestnud), siis selle aja jooksul võib nii mõndagi külge hakata. Paljud ained on ka lihtsalt igaks juhuks kaasas. Teatavasti Murphy armastab ikka vahel rünnata ja kui vajalikud ained kaasas on, siis lootus on, et neid kunagi vaja ei lähe. On haruldasemate haiguste jaoks, on levinud haiguste jaoks. Alates lapse hambatulekuvaeguste leevendamisest kuni leetriteni välja. Leetreid oleme homöopaatiaga korra ka edukalt ravinud. Homöopaatias on veel rakusoolad, mis samuti lähevad nende ainete hulka, aga mis pole päris ravimiseks mõeldud, vaid on midagi muud. Aga kuna see on ikkagi reisifoorum siin, siis kui huvi pakub, otsi internetist :) Pärast veel süüdistatakse homöopaatia propageerimises, kuigi see pole absoluutselt minu agenda. Mul ükskõik, millega teised ennast ja oma peresid ravivad. Hulgiladu on ta küll, aga väga väikestes mõõtmetes hulgiladu. Üks purk on väiksem kui ühe saleda naise väikene sõrm ja sellest jagub aastateks. :)

Viimane kommenteerija on vist ainult Manilaga piirdunud? :)

Olen kaasas vedanud nii Euroopas reisides kui ka väljaspool seda ja pole kordagi probleeme tekkinud. Mul on alati lisaks sellele first aid kitile veel ca 80 ainet väikestes purgikestes kaasas ühes kotikeses. Korra Filipiinidel, Taclobanis hakkas tolliametnik küsima ja kui talle vastasin, et tegu on homöopaatiaga, siis oli aru saada et ta polnud kuulnudki sellest aga ei tahtnud end lollina ka näidata :D Tegi siis targa näo pähe ja vaatas kotti edasi. Seal vaadatigi käsitsi lihtsalt kotte läbi, seetõttu jäi näppu talle.

Elasime 1.5a Filipiinidel koos väikese lapsega. Polnud vaktsineeritud, ühtki haigust ei saanud. Piinlikku hügieeni ka ei jälginud.

Adaptereid saab kohalikust elektroonikapoest, maksavad alla euro tükk. Mõnes hotellis on universaalsed pistikud, kuhu läheb nii Euroopa kui ka USA pistik sisse ja adapterit pole vaja. Samuti on tihtipeale hotellist võimalik küsida adapterit (meie saime ilma lisatasuta).

Tikuga pole seal midagi teha. Kui pole universaalne pistik, siis euroopa adapter lihtsalt sisse ei mahu.