trip-krainetrip-ukraine-dark
Pass või ID-kaart

Tere!

Plaanin minna reisile, aga kuna mu pass on kehtetu, siis kas Euroopa riikidesse reisimisel (näiteks Itaalia,Kreeka jne) piisab ka ainult ID kaardist või peab olema ikka pass ka?

Tere. Kes oskab öelda, millised dokumenid on parem välismaal reisimiseks? Võimalikud sihtkohad on Läti ja Soome. Lapsed on 4-aastane ja teine on 1-aastane

Schengeni riikides reisimiseks piisab igati ID-kaardist. Schengenist väljaspool reisides on vajalik pass (isegi kui mõnikord lubatakse riiki siseneda ka ID-kaardiga, ei ole mitte-Schengeni riikidel mingit kohustust ilma passita riiki lubada). Schengenis on peaaegu terve EL (va Küpros, Rumeenia ja Bulgaaria), Norra, Island, Šveits. Suurbritannia ja Iirimaa ei ole Schengenis, kuid neil on eraldi staatus (templit passi UK-sse sisenemisel ei lööda). Seega, Läti, Soome, Itaalia ja Kreeka reisimiseks on ID-kaart igati piisav. Ilma ühegi (ID-kaart või pass) dokumendita reisimine ei ole lubatud.

Tip, su info ei ole täpne. Absoluutselt KÕIGIL Euroliidu riikidel ning lisaks ka Norral, Islandil, Liechtensteinil ja Šveitsil on KOHUSTUS aktsepteerida ID kaarti isikut tõendava dokumendina.

jaanus, võibolla ma eksisin. Norra, Island jt on Schengenis ja ma polegi väitnud, et peab passi olema (aluseks erinevad Schengeni piirieeskirjad jt aktid). Aga kust tuleneb nt mitte-Schengeni riigi kohustus lubada riiki ilma reisidokumendita isikut? (ID-kart ei ole reisidokument)

ID kaardiga riiki lubamine ei ole kuidagi seotud Schengeniga, see on seotud just nimelt Eesti kuulumisega Euroopa Liitu. ID kaardiga sai KÕIGIS Euroliidu riikides reisida alates Eesti liitumisest Euroliiduga 1. mail 2004. Schengeniga liitus Eesti märksa hiljem.

Täpsem info http://www.vm.ee/?q=et/node/4839

Suurbritannia aktsepteerib (ja on kohustatud) ID-kaarti kenasti. Töö tõttu ületan Suurbritannia ülemereterritooriumi iga päev ja piisab ID-kaardist. Ka emamaal, näiteks Londoni lennujaamades.

Ma pole paaril viimasel aastal EU reisidele kordagi passi kaasa võtnud ja pole probleemi olnud.

Jaanus, sain nüüd ise ka targemaks:) Ju siis nii on. Iirimaal olen ise samuti käinud ainult ID-kaardiga, kuid ühel korral sooviti Dublini lennujaamas ka passi näha. Õnneks oli kaasas.

isiklikult kannan mõlemaid kaasas, üks taskus,teine kotis, igaksjuhuks

Igaks juhuks toon välja, et ka Šveits, Norra ja Isand on Schengeni alas, kuigi ei ole Euroopa Liidus. Nendes riikides ei peaks dokumendikontrolli olema kui siseneda Schengeni alas olevast riigist. Eelmise aasta kogemus näitab ka, et nii Horvaatia kui Montenegro aktsepteerivad ID-kaarti (mõlemal ametlikult kodulehekülgedel kirjas ka).

Schengeni alad võivad kehtestada mõnikord mingiks ajaks ajutise piirikontrolli, näiteks NATO tipp-kohtumine, jt. suursündmused.

...aga see ei tähenda passi vajalikkust.

2007 suvel sobis Šveitsis ID kaart väga hästi.

Horvaatia tunnistab meie ID-kaarti riiki sisenemisel ja lahkumisel. Lendan Dubrovnikusse Helsinkist ja dokumendiks ID-kaart, sest passile tehakse saatkonnas viisa järgmise reisi tarbeks. Ega ometi saa soomlased mind lennukisse mitte lubada, sest mul on ainult ID-kaart (läbin ju piirikontrolli ja suundun nn kolmandasse riiki, mis kuulu ei Schengenisse ega ELi)? On kellelgi EL-st Horvaatiaase ainult ID-kaardiga lendamise kogemust? Ideaalis ei tahaks üldse hakata kiirviisa jaoks raha juurde maksma, et pass kätte saada :)

ID kaart on ainult EL-sisene dokument.

Norra ei ole EL-is, aga ID-kaart kehtib ilma probleemideta, nii töötajaks registreerimisel, kui maksuametis jne. Ainukesena pangad ei taha aksepteerida, kui arvet avad.

Norra on Schengeni liige ja Horvaatia aktsepteerib EE ID-kaarti riiki sisenemisel ja sealt väljumisel. Info nende MFA kodulehelt ja saatkonnast. Mind antud juhul huvitaks just info, kas keegi on Schengenist (ja EList) välja läinud ja sisse tulnud ID-kaardiga. Meie VM ütles, et peaks saama küll ja probleeme ei tohiks olla. ELi tagasipöördumiseks peaks ka EL info kohaselt ID-kaardist piisama. Aga kas keegi seda reaalselt teinud on?

Lennu- ja laevafirmad üldiselt ei võta pardale reisijaid, kellel võib tekkida sihtkohariigis probleeme maalesaamisega puuduvate dokumentide tõttu -- nad peavad need reisijad siis omal kulul uuesti tagasi tooma. Tagantjärgi üritavad nad küll selle raha reisijalt kätte saada kuid milleks asjata lisariske võtta, lihtsam on dokumentide olemasolu kontrollida.

Üsna kindlasti ei saa ID kaardiga Euroopast USA-sse või Venemaale suunduvale reisile näiteks. Samas 2006..a USA siselennul kasutasin huvi pärast nii check-in's kui turvakontrollis Eesti ID kaarti ning ei tehtud teist nägugi ja lasti pardale.