Pealamp

Mõte oli sõpradega matkama minna. Kogu varustus on juba koos kuid puudub pealamp. Kas oskaksite soovitada pealampi mille hind oleks vähem kui 2000 krooni.

Sõltub, milleks vaja on? Kui päris koopa- või allveematka ei korralda, siis üsna korraliku Petzl'i lambi saab sellise raha eest kindlasti.

Sooviks täpsemat mudelit kuna ei te millist valida kuna neid on üsna palju. Kuid tänud ikkagi.

Soovitan primuse pealampi otse maaletoojalt firma nimi oli vist HENKA saad väga hea ja soodsa hinnaga lambi võrreldes matkaspordi või ülespaisutatud hindadega Pezli asemel

Talviseks kasutamiseks on hea selline pealamp, mille aku või patareid käivad põue.
Näiteks Petzl MYO XP Belt (3xAA, Luxeon või SSC). Mitte segi ajada MYOBELT XP-ga, mis on hoopis teine lamp :-) Suvel Petzl MYO XP (3xAA, Luxeon või SSC) või Petzl Tikka XP (3xAAA, 1W Luxeon). Olenevalt rahakotist, nõudmistest või saadavusest, valida siis Luxeon või uuema LEDiga. LEDidel teeb vahet visuaalselt või siis tooteomadusi (Lux ja valgusvihu kauguseid) võrreldes. Näiteks vana Myo XP või Myo XP belt oli 'boost' 65m, uuem 'boost' 97m. Seda saab karbilt lugeda. Petzl Tikka XP vist SSC või Creega veel ei toodeta, aga seda saab ise vahetada, kui vastav jupp tellida ja käsitööd teha.

Niisiis, vanad mudelid on Luxeon LEDidega ja uuemad mudelid (2008 alates?) vist SSC LEDidega, mis annavad sama voolutarbe juures umbes 2x rohkem valgust. Kui aktiivselt patareisid kasutada, siis säästab varsti patareide pealt kallima lambi hinnavahe tasa, kuigi need lambid ei ole ju nii kallid.

Ise kasutan Petzl Tikka XP vanema generatsiooni LEDiga 3xAAA pealampi (1W Luxeon) ja askeldamiseks/nokitsemiseks piisab isegi minusuguse pimekana jaoks. See, et on võimalik valida hajutatud ja kontsentreeritud valgusvihu vahel on väga abiks. Kiireks liikumiseks valiksin siiski SSC või Cree pealambi. Kui viitsimist oleks, siis vahetaksin lihtsalt olemasoleval lambil LEDi Cree vastu ära. Miks? Sellepärast, et koobastes/käikudes vahtimiseks ja pimedas sörkimiseks on 1W Luxeon natuke hämar ning uuema generatsiooni LEDidega kestavad akud sama kauem, kui valida Luxeoniga võrreldav valgustuse tase. Valguse intensiivsus sõltub ka kasutatavatest patareidest/akudest.

Külma ilma jaoks ostaksin ilmselt mainitud vanema generatsiooni Petzl MYO XP Belt lambi ja asendaksin Luxeon LEDi SSC või Cree LEDiga. Kokkuvõttes tuleb odavam kui uuem mudel, aga tegelikult ega SSC või Cree versioongi nii kallis pole.

Primusel pealampe pole ise pruukinud, samuti on Silval mingid variandid.
Muidu PrimeLite PE ja PrimeLite E on samuti Cree LEDidega, aga 2xAAA toitega ning hajutit vist pole.

Petzl lampe müüb Eestis peale Matkaspordi ka http://www.elfaelektroonika.ee/cgi-bin/web_store.cgi?pcode=709&vw=10a1b11c
Soomes on samuti vabalt saada.

EDIT: Petzl MYO XP uues versioonis on vist siiski SSC LED, mitte Cree, aga jutt on sama.

Tasub uurida ka Petzl MYO RXP mudelit, mis eelmisel aastal välja tuli.

Kui on malbemat sorti jalgsimatk, siis saab hakkama suht suvalise lambiga, ei pea 2000 ega isegi 1000 krooni kulutama. Ma olen käinud 80-kroonise Tehnoturu lambiga ja sai hakkama küll... Need kallid Silva ja Petzil mudelid on mõeldud muude asjade jaoks - pimedas orienteerumine, jooks, rattasõit.

Põue pandavate patareide osas on palju vaieldud.. Sõltub jälle oludest, aga lihtsama mägimatka jaoks võtaks ma tavalise "kõik peas" pealambi ja lisapatareid kaasa.

Võimalus vahetada kitsa kiire ja üldvalguse vahel on aga väga abiks.

Vaata ostmisel vaid, et lüliti oleks lollikindel - ei läheks kotis ise põlema.

Lampe saab veel Trekkerist, http://trekker.ee/?module=products&gid=9&from=20.

http://www.elfaelektroonika.ee/cgi-bin/web_store.cgi?artnr=80-951-92#desc
See ajab ikka nii mõnegi asja ära kui just väga kaugele pole vaja näha. Rääkimata mõõtmetest, funktsioonidest, veekindlusest et. Umbes 460 eeki maksis ja olen tõesti rahul. Tuli veel kunagi GO Discoveris mingiks pealampide võitjaks!

Külmade näppudega patareisid vahetada ei olegi nii mõnus, aga sellegipoolest on ju ka põuetasku versiooni korral varupatareid ju kaasas. Põues käivate patareidega lambi puudused on täiendav kaal ning juhe võib põõsastesse takerduda.
Samas, kui patareid on kukla peal, piisab võib olla ka sellest, et tõmbad patareidele mütsi peale ning kapuutsi pähe.

Valgustuse valikul pole mitte ainult oluline kui kiiresti sa liigud, vaid millistes oludes liigud, kui kaugele on tarvis näha, kui hästi sa hämaras suudad näha ning kui kaua suudab lamp vajalikku valgustaset hoida. Märg ja porine maastik on tunduvalt keerulisem kui kuiv ja sile teerada ning seetõttu vajab ka paremat valgustust.

Uue põlvkonna Petzl MYO XP eest ei pea välja käima isegi 1000kr, kui välismaalt osta. Matkaspordis on vist praegu eelmise põlvkonna Petzl MYO XP mudel samuti midagi üle 800kr.

e+Lite on oma kerge kaalu tõttu populaarne lamp, aga siiski "Safety/emergency headlamp" ja seega kompromiss. Endalgi on olnud soov midagi taolist järgi proovida, näiteks suvel või siis varulambina kriitilisemates oludes.

Black Diamond Spot Cree versioon ja Black Diamond Icon Cree versioon on samuti kiita saanud. Trekker müüb vist vanema generatsiooni Spoti (mitte Cree).

Soovitaks ka Primust. Minu 5 LEDiga ja 2 AAA patareiga variant on küll igal pool asja ära ajanud. Patareisid ei pea ju vahetama pimedas ja külmas, kuna kestavad oma ööpäeva. Hind oli kah ca. 200 krooni.

Minek on alpidesse suusuatama ning oli mõte teha midagi ekstreemsemat ,kui lihtsalt mäest alla liuglemine nii ,et kiirus on üsna suur ja valgus vihk võiks üsna pikk olla.

Hakkate pimedas off-pistet tegema?

Kas sellel on mingi seos su esialgse küsimusega "Mõte oli sõpradega matkama minna."?

Siin foorumis reklaamiti paar teemat tagasi Fenix lampe. Olin neist enne kah kuulnud, aga nüüd paari nädala eest soetasin siis endale PD30 akudega ja hajutiga. Turboreziimis näitab kindlalt 200m ja samas võib madalamal reziimil mitu ööpäeva põleda (kastsetatud). Lisaks on ka SOS funktsioon kui jama peaks juhtuma. Hajuti lööb pimedas terve toa valgeks (telkimisel kindlasti kasuks). Paari päeva eest sain kätte ka peapaela lambi pähe paigalduseks (need olid vahepeal otsas vms). igatahes väga asjalik. Tänu sellele sain 2 in 1 taskulambi :D Ja ei pidanudki tuhandeid mitme lambi peale kulutama... Igal juhul soovitan...

Leidsin veel huvitava klipi youtubest pole küll sama mudel, aga üldist vastupidavust näitab ikka


Kui seal otsida midagi Fenix-i nime alt, leiab päris palju teiste firmade lampidega võrdlevaid klippe.

Soovitaks teha ka hästi vinge elukindlustus, muidu maksad helikopterit pool eluaega, või maksavad juba teised. Mäed on mõnikord kurjad...

Mis asi on off-piste vabandan kui tundun lollina, ei.
Teistele see lamp võiks olla ka hajutiga tegelen suvel 24/h rogainiga.
Tänud kõigile kes on kirjutanud mulle ning sooviks edasi kirju saada.
Aga praegu poodi sobivat vaatama. :)

ERC-le minek on minul ka ees. Ma ei seoks rogaini ja (mägi)matka lambi valikut, need on kaks väga eri asja. Karulas oli mul kaks lampi, kilose akuga prozhektor (ekstra ööorienteerumise tarbeks ehitet) ja väike 1 LED-iga lambike. LED-lamp andis ainult pika kitsa kiire, sellega oli tee peal väga hea, aga tihedas võsas vilets. Prozhektor valgustas pool Lõuna-Eestit ära, aga selle aku ei pidanud tervet ööd vastu. Krt, mul pole aimugi, millega suvel Ylläsele minna, aga vähemalt on lambi valikuks pool aastat aega.

Off-piste = raja kõrval / rajalt ära. Küll su sõbrad teavad. Mida te selle "midagi ekstreemsemat kui lihtsalt mäest alla liuglemine" all siis silmas peate? Sain aru, et plaanite sõita a) pimedas b) valgustamata c) hooldamata nõlvadel d) kiiresti, krt ma küll ei tea mis lampi selleks vaja on.

Ühesõnaga,
tavalise jalgsimatka jaoks osta normaalse hinnaklassi lamp (500 kroon kanti), rohkem pole vaja,
rogaini lampi uuri orienteerumine.ee / xdream.ee / .. foorumitest või võta mõni siinpakutu,
ja oma imesuusatamise osas selgita täpsemalt, misasja te plaanite :)

Kui lähed suvel Ylläsele, siis on seal polaarpäev ning mingit lampi pole tarvis :P
72 päeva aastas Ylläsel päike ei looju, nii et kusagilt mai keskelt kuni augustini pole lampi tarvis :)
Vältimaks sääskede/kihulaste ja muude hammustavate/tüütavate putukate massilist rünnakut, soovitan Ylläsel ära käia enne jaanipäeva või veelgi varem.

Kui siin juba pikemaks lambiteemaks läks, on kellegi rohkem praktikat punaste ledide ja/või filtritega?
Punane valgus peaks idee järgi hoidma looduse poolt antud hämmaras nägemise võimet sisse lülituna (kolvikesed, kepikesed, rodopsiin n'sh*t).

Aga.. kohati on olnud kuulda, et punane annab üht-teist juurde ka vahemaade hindamisele. On tegu lihtsalt reklaamjutuga või lükkavad edevemate lampide omanikud ka tegelikult avatud maastikul punase ledi töösse?

ühest alpi kõrgemast tipust alla pimedas.

hbert: 15. august, ma arvasin, et siis on öösel vähemasti hämar. Aga kui ei ole, siis seda parem :) Ja aega valida ei saa.

pank13, kui te seal ära olete käinud, kirjuta siia ka. Te lähete siis päeval/õhtul sinna tippu (millisesse?) ja võtate suusad kaasa (millised?) ja sõidate siis öösel alla? Väga ekstreemne värk, ma ei ole millestki taolisest isegi kuulnud mitte, ehkki igasugu mägede- ja suusahulludega on kokkupuuteid olnud ju palju.

Mina hakkaks juba sinist lampi soovitama :P