Piiriületused Kesk-Ameerikas

Kellel on kogemusi K-Ameerika maismaapiiride ületamisega. Mul on järgmised küsimused:

  • Olen kuulnud erinevaid ületusaegu 15 min - 6h, kas keegi on seal 40C käes pool päeva istunud?
  • Kas piiripunktides rahavahetus on hea mõte? Mu sõbral juhtus nii, et sai 5a tagasi käibelt kadunud raha.
  • Kas on hea võtta buss mis sõidab kohe üle piiri või on parem minna ühe bussiga piirini ja siis teisega edasi? Juhul kui viivitused tekivad ma mõtlen.

Aitähh,

Indrek

  1. Üldjuhul läheb piiriületus kiiresti, üle poole tunni ei tohiks minna. 40C on ka ehk kerge liialdus.
  2. Piiril ei pruugi rahavahetust ollagi. Aga pole ka probleemi. Vajadusel maksa dollaris.
  3. Vahet ei tohiks olla. Mis viivitusi seal ikka tekib. Lihtsalt piiriülesed bussid on eelkõige pealinnade vahel liikumiseks. Tavaliselt õnnestub piirilt lähimasse suuremasse linna edasi minna ka jagatud taksoga.

Mõned vihjed Kesk-Ameerika piiride ja busside kohta on aadressil: http://arne.planet.ee/Mexico.htm

Kas passe tembeldatakse kõvasti? Mul on 6 riiki ja 4lk tühjad, ja igaüks vist tahab, et vähermalt 1lk oleks sisenemisel vaba veel...

Ühele lehele võiks mahtuda neli templit (s.t 2 riiki).

Kontrollisin passist. Marsruudil Mexico-Panama löödi mu passi ainult 7 templit.
Hea paigutuse korral mahuvad need ära kahele leheküljele (3-4 templit leheküljele).
Iseasi kuidas piiriametnikud neid templeid parasjagu lüüa viitsivad.

Mehhiko - Belize Yukatanil: sõitsime Mehhikost Chetumalist bussiga Belize Citysse. Piiriületusel buss ootas. Aega veidi läks, sest bussitäis rahvast tuli kontrollist läbi lasta. Toiduaineid ei lubatud üle piiri viia. Rahavahetajaid isegi ei mäleta. Chetumalis bussis väljumist oodates tormas bussi tulivihane seljakotireisija, kelle see sama buss oli Belizest tulles piirile maha jätnud.

Belize- Guatemala: Buss Belize Cityst Floresesse. Piiriületus oli kiire. Varjualuste puudumine (mõlema riigi piirivalvurid istusid nn "soojakutes" ja temperatuur oleks andnud võimaluse küll palava päikese käes praadimiseks. Igasugu asjamehi (rahavahetajaid) sebis ringi.

Guatemala- El Salvador: Buss Guatemala Cityst San Salvadori, piiril vähe rahvast, piiripunkt korralik, "agente" ei olnud.

El Salvador- Honduuras: Bussiga piirile ja sealt teise bussiga edasi. Piiriületus taas kiire, varjualused olid olemas.

Nikaraagua- CR: Bussiga piirile, järgmisega edasi. CR pool oli korralik, Nikaraaguas oli palju tegelasi, kes üritasid sulel müüa riigist välumise vorme. Neid samu, mida piirivalvuri käest muidu tasuta saab.

Minu kogemused on seega üpris valutud. Tõenäoliselt vahetasime piiril ära eelmisest riigist jäänud peenraha, aga üldiselt ei ole hea mõte piiril raha vahetada. Eriti siis, kui raha võõras. Passi löödud templitest ja täitmist nõudnud vormidest jäi mulje, et K-A hispaaniakeelsete riikide vahel on mingi piiriületusi reguleeriv leping- vormid olid ühtlustatud.

Suured tänud kõigile, see info on väga hea olnud.

Käisime 2008 suvel Hondurases ja sealt ka Nikaraaguas.
Piiriyletused läksid meil ysna kiiresti, Las Manoses pidime maksma kyll yhte kassasse ja siis veel teise, kokku oli vist pea 10 USD...Templit me yleyldse Nikaraaguasse sisenemisel ei saanud. Seda tasub siiski n6uda, sest hiljem tuli sellest ainult tyli ja pahandust...
Tagasi Hondurasesse s6itsime Ticabusiga, seal korraldas bussifirma yletuse, maksma pidi ikka ja templit jälle ei saanud :)
Nikaraaguasse s6ites vahetasime osa raha Las Manosesse s6itvas bussis ja siis pärast ka piiril, selliseid onusid kalkulaatorite ja rahapatakatega oli palju liikvel ning lempira-cordoba kurss oli normaalne. Aga NB! Nikaraaguast Hondurasesse s6ites saime tynga. Piiril oli kurss meeletult halb ning sama k6igil pakkujatel. Räägitakse, et Nikaraagua raha ei saa vahetada kusagil väljaspool riiki, ma ei tea, kas see paika peab aga hämmastavalt halb kurss piiril viitas kyll sellele. Igaljuhul tasub oma cordobatest enne piiri lahti saada kui just pole plaani Nikaraaguasse tagasi pöörduda.

Mu küsimus haakub veidi ülal arutatuga, sestap postitan ta siia.
Mõttes mõlgub idee teha overland trip Kolumbiast, Bogotast USAsse, LA-sse. Kas keegi oskab mulle anda hinnangu, kui palju sellise reisi tegemiseks aega peaks varuma? Eesmärk on läbi käia kõik Kesk-Ameerika riigid ja mitte liialt kiirustada. Reisin üksi ja eesmärk on reisida võimalikult odavalt, st kohalike busside ja rongidega (kui neid liigub).
Kas 6-8 nädalat on enamvähem mõistlik aeg selle tripi jaoks või tuleks rohkem varuda?

Panama ja Kolumbia vahel maismaaühendus sisuliselt puudub, nii et selle otsa teeksin siis laevaga või lennukiga.

Kolumbiase Panamasse mööda maad ei saa kui sa suitsiidimõteid ei kaalu. Seal vahepeal on 100km džunglit mis on asutatud narkoliikluse, guearillade ja niisama piraatidega. Autoteed puduvad täielikult. Seega kolumbiast panamasse kas lenda või võta laev. Aga ma ütleks, et min 2 kuud, saab teha ka nelja nädalaga, siis jääb iga riigi kohta 3 päeva mis arvestades teede olukorda ja kilometraaži kulub ainult läbisõiduks.

Aga sarjas "Vanglapõgenemine" sõideti küll lausa pick-up massinaga Panamast Kolumbiasse;)

Mexico Cityst Costa Rica pealinna San Josesse kulus 8 nädalat. Vahepeal sukeldusime ja müttasime kõnnumaal, aga muidu erilist molutamist ei olnud. Panama oli plaanis, aga jäi ajapuudusel ära.

Dariani maakitsuse ületamisest on muide hiljuti tehtud film "The art of travel", mis on kahjuks aga saast. Lihtsalt hoiatuseks;)

Tegelikult on ka päriselus dariani maakitsus jeepiga ületatud, 1 kord. Sellest on ka dokumentaal aga autoga sõitmisest ei saa seal rääkida. Rohkem oli see nagu raudmehe võistlus kus osalejad suutsid auto vedada läbi selle põrgu :)

Surfasin veel ringi ja LP Thorn Treest leidsin järgmise jutukese:

The same arrangement applies from Cartagena to Panama as it does the other way round. The only disadvantage of taking the boat as oppose to the plane is that it's pretty hard to arrange your boat trip in advance - from the captain's point of view it's not worth running the risk of taking a reservation and someone not turning up since it might delay the voyage.

Aside from this, I'd definitely recommend taking the boat over the flight - on the way, you'll stop at the Comarca de San Blas which hosts some of the most incredible beaches in Central America, and the indigenous Kuna Indians who inhabit the islands are fascinating. If you fly to Panama City, you effectively miss out half the country and have to make quite a detour back to see this.

There's now quite a few captains that do the 5 day Cartagena - Panama sailing route, one who comes particularly highly recommended is Pablo Bennett, owner of Club Nautico Cartagena (http://www.hosteltrail.com/clubnauticocartagena/) who makes the journey in a 44 feet yacht.