Polaarpäev Soomes

Planeerime lühikest (max 3-4 päeva) reisi põhja-Soome, et kogeda polaarpäeva. Oskaks keegi soovitada kuhu täpsemalt ja mis ajal (juuli algus/lõpp?) oleks kõige parem minna? Reisimine võiks võtta võimalikult vähe aega (rong Helsingist?). Kas Soome põhjaosas kämpinguid vms on või peaksime kindlasti telkima? :) Tänud!

Pole siin midagi enam pikalt planeerida- peate kohe minema hakkama. Polaarpäev juba käes. Jaanipäeva ümbrus on kõige parem, kuid juuli esimene pool ka veel küllalt valge.

Juuli lõpp oli ka ikka väga valge veel.

Mitte küll kõige odavam aga kindlasti mõnusaim majutus on mökkimajutus: http://www.lomarengas.fi/

Polaarpäeva soovitaks nautida Urho Kekkose rahvuspargis kus näeb Lapimaa looduse ilu kõige ehedamal kujul, kuid nagu aru saan olete ilma autota.

http://www.laplandfinland.com/Suomeksi/Tietoa_Lapista/Luonto/Kansallispuistot/Urho_Kekkonen.iw3

Raudteega on see paha asi, et see lõppeb varsti peale Rovaneimit ära. Kekkose rahvuspargini on sealt veel 200 millegagi kilomeetrit. 3-4 päevane reis võib jääda polaarpäeva rahulikuks nautimiseks natuke lühikeseks, kui just lennukiga ei lähe. Nii rongi kui autoga tuleb arvestada 10-12 tundi puhast sõiduaega ühes suunas. Soome on pikkupidi uskumatult suur maa ja vahemaad on üllatavalt pikad.

Polaarpäev on muljetavaldav isegi Rovaniemis.

Rongiga öösel põhja. http://www.vr.fi/en/index.html Näiteks odavaim rongipilet Helsingist edasi-tagasi Kemijärvi, Kolari 165 eur, Rovaniemi 160 eur.

Lennukiga, Sky24 pakub: TLL-Ivalo-TLL 208 eur (ümberistumise ooteaeg küll pikk). Helsingist 175-184 eur.

*Soome (338424 km2) on praktiliselt sama suur kui Saksamaa (357021 km2).

Kui tahta tõelist keskööpäikest näha, siis tuleb vallutada mõni mägi või jõuda läbi Soome mere äärde välja. Päris nii see ikka ei ole, et päike paistab keskööl lagipähe. Päike ei vaju silmapiiri taha, kuid on väga madalal. Väga palju oleneb ka ilmast. Vihmaseid ilmu on seal palju ja ilm võib nii lühikese reisi puhul palju ära rikkuda. Rovaniemi ilmateadet saad vaadata näiteks siit: http://www.yr.no/place/Finland/Laponia/Rovaniemi~638937/long.html

Lapimaa ja polaarpäevaga seoses on veel üks faktor, mida tasub arvestada ja selleks on sääsed. Sääski pole rannikul ja saartel (Norras), samuti sisemaal enne jaanipäeva. Kõndisin just Soomest 5 päeva Põhja-Jäämereni Norras ega kohanud selle aja jooksul praktiliselt ühtegi sääske. Juulis pidid sääsed seal aga kohalike sõnul sööma juba põhjapõtru koos naha ja sarvedega (no eks see sõltub, millal soojaks läheb, vaevalt sääsk kalendrit vaatab). Polaarpäeva praktiline efekt on muidu tõesti see, et ka pilves ilmaga pole karta pimeda peale jäämist :) Soome pikkuse osas on metskaplanil õigus. Helsingist Sevettijärvile jõudmine (rong Rovaniemi + buss edasi) võttis ca 24 tundi. Transpordiühendusi saad muidu vaadata ka näiteks siit: http://www.matka.fi/.