Puerto Rico

Oleme minema Puerto Rico-sse 03.02-18.02.2016. Meil on rendiauto võetud ja elamised võetud. Kuna oleme saarel esimest korda, siis olles lugenud eelnenud postitusi saame aru, et Eestist samal ajal veel mõned inimesed seal. Hea meelega vahetaks infot. Võib-olla saame vatastikku kasulikud olla. Kui olete kohal jaanuari lõpust ehk on siis mõni hea vihje anda. Oleme kahekesi ja kuna auto on kogu ajaks, siis saaksime vajadusel autot jagada.

Meie läheme 19.01 ja selleks ajaks oleme juba tagasi.

Oleme neljakesi ja täpselt samal ajal seal.

Kui keegi on Puerto Ricos 31.03-8.04.2016, andke endast märku ja äkki ühendaks jõud ringi sõitmisel? :)

Millist infot vajate? Me siin püsikülalised, võime äkki miskit rääkida. Hetkel PR-s.

Kas kellelgi on kogemusi autorendi firmadega? Millist soovitate?
Hetkel on silma jäänud
https://www.foxrentacar.com/
https://www.nationalcar.co.uk/

See teine variant on ilmselt mõistlikum, kuna mingid kindlustused juba hinna sees. Igasugune tagasiside äärmiselt teretulnud!

ariadne, mina ostsin värskelt PR-i lennupiletid, seega ma pole ülipõhjalikku uurimistööd veel jõudnud tegema hakata, aga mind huvitaks üldjoontes väga teie kogemused ja soovitused:
kui sul oleks 7 täispäeva PR-is, siis millised kohad kindlasti reisiplaani sisse peaks lülitama? Kas on selliseid kohti, mis on üles haibitud, aga tegelikkuses pole midagi erilist ja võib südamerahus vahele jätta? Millised saared on must see?
autorent. Kas on reaalne oht, et autosse murtakse sisse ja millised kindlustused peaks kindlasti koos autoga võtma? Tundub, et ilma autota pole saarel suurt midagi teha?
saar pole ülisuur, kas tasuks nt saare ühte ossa 4 ööks ja teise ossa 4 ööks majutus võtta ja neist baasidest päevatrippe teha või tasuks ööd 1-2 kaupa jagada erinevate piirkondade vahel? Kuhu kindlasti mitmeks päevaks peaks jääma?
on sul ehk välja käia mingeid kulude (või aja) kokkuhoidmise nippe budget reisijatele? :)

Isadora-sul on ainult nädal nagu aru saan. Ma siis paigutaksin end pool ja pool saare erinevasse diagonaali-SJU Condado alul ja (näiteks) Cabo Rojo Combate Beach teiseks pooleks. Ja siis teeks päevatrippe kuni 1,5 tunni kaugusele kohtadesse.
Combate on praegu väga mõnus ja rahulik piirkond-turist siia naljalt ei satu ja kohalikud puhkavad suvel. Rand (v.a.nädalavahetus) on peaaegu privaatne.

Tihti on hinnad antud ilma lisamaksuta. Praegu on müügimaks tõstetud 11,5%-le.

Ilma autota ei saa. Siin on sisuliselt olematu ühistransport ja kui tahad San Juanist väljapoole saada, on auto must-have.
Autorendid-nagu igas turismipiirkonnas, ei ole mõistlik midagi avalikult autosse jätta. Meil on kõik hästi läinud. Kõige enam oleme kasutanud Charlie renti(kohalik), aga diilidega võib saada ka muid firmasid hea hinnaga.

1 päev-San Juan vanalinnas ja El Murro kindlus.
1 päev-üks saartest. Aga mõistlik nii organiseerida, et kindlasti saaks tagasi samal päeval, sest päevi vähe.
Saartest olen käinud Culebral. See on vähe kaugemal kui Vieques ja jätab saarel olemiseks väga vähe aega. Teil on niiehknii võimalik valida saar ainult üheks päevaks, seega vaata ajaliselt, kas Viequesele ja sealt tagasi saaks lühema ajaga. Me jäime Culebrale ööseks, sest ei tahtnud tormata. Ilus on seal ka.

1 päev-mõneks päevatripiks.
Päevatrippe ja ideid saab kõige lihtsamalt siit lehelt:
http://www.puertoricodaytrips.com/
Hästi mõnus oli Rocaliza Adventure päevatripp metsas, aga see ei olnud odav -150USD inimese kohta. (http://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g147320-d1235643-Reviews-Rocaliza_Adventure_Tours-San_Juan_Puerto_Rico.html). Meeldejääv kindlasti.

http://www.puertoricodaytrips.com/road-123/- see on hästi ilus tee, aga närvid peavad head olema :)

Kui surfi või lainete sõber, siis 1 päev Rincon ja Aquadilla-seda saaks võtta sel ajal, kui edelas ööbite.
Mina jätaksin vahele Ponce ja vaataksin San Germani selle asemel. Aga see on tõesti maitseasi.

Riik on kallis. Meie oleme tavaliselt võtnud öömaja kööginurgaga(kindlasti mitte hotelli)-siis saab ise hommiku- ja õhtusöögi teha, aga jällegi, võib olla ebamõistlik. Condados on Andalucia Guest House päris armas ja kvartal eemal rannast.

Suur-suur tänu! Meie puhkus on tegelikult 2 nädalat - nädal St Croixil (USVI) ja nädal PRis. Nüüd tunnen aga, et aega 50:50 jagades tegin suure vea ja oleks pidanud rohkem PRi kasuks aega planeerima, kuna saar on suurem ja nii palju on rohkem näha-teha kui St Croixil, kust ei pääse paraku praamiga ka teistele Neitsisaartele :(

Mis see müügimaks 11,5% on? Kaupadele?

Oleme ka veebruari keskel paariks nädalaks minemas, kuid uudised Zika-viirusest teevad murelikuks. Keegi, kes on hetkel kohal või rohkem kursis- on seal neid sääski siis palju? Eeldan, et randades ei tohiks neid eriti olla, küll aga vihmametsas ja mujal?

Puerto Rico bronnitud märtsi alguseni. Keegi veel seal samaaegselt?

Sääski on seal väga palju, kui just tuuleilm pole või otse päikese käes ei istu. Rand või mitterand, mind söödi aktiivselt igal pool. Zikast kuulsin samapalju kui siin. Seal seda pole. Üks palve küll-, kui on plaan minna biobaysse, ükskõik millisesse neist ja panete sääsemürki peale, ärge kätt vette pange. See tapab seda ilusat helendavat planktonit.
Müügimaks on kõigel, mida müüakse. Tõin selle eraldi välja, sest olen palju kohanud seda, et hinnad on(nt.hotellide kodukatel või restoranimenüüs) ilma maksuta. Maksmisel pannakse see juurde.

Endiselt jõus - me Puerto Ricos 31.03–8.04.2016 ja hea meelega ühendaksime kellegagi jõud, kes samal ajal seal. Nt autorendi ja miks mitte ka majutuse osas (mingi apartement airbnb-st, bookingust vms). Kui veel kedagi leidub, kelle PR-puhkus meiega kattub, jätke endast märk ja kontaktid maha ;)

ariadne, rendiautoga väiksematele saartele ei pääse, nagu olen nüüdseks lugenud? Tahaks valida ühe saare ja ööseks jääda, aga see muudab autorendi (plaanime PR-is kogu perioodiks rendika võtta, et vabalt ringi liikuda) suhteliselt mõttetuks, kui auto peab nt Viequesile mineku ajaks põhisaarele sadamasse seisma jätma ja saarel ringi liikumiseks jälle uue auto rentima. Topelt ei tahaks ju autot rentida :)

Bio bay kohta ka küsimus - kas Fajados pakutav looduse vaatemäng jääb kuidagi Mosquito Bay'le alla? Samas, sa ütlesid, et oled Culebral käinud, järelikult sa ei oska vist Viequesi kogemust kommenteerida. Kui Culebra päevatripp valida, siis jääb kuulus Mosquito Bay nägemata, samas helendavat vett tahaks raudpolt näha ja tahtsin kindel olla, kas Fajado on samaväärne elamus.

Autorendi osas-kui valid kaks eraldi perioodi või ühe perioodi ja kanantad välja ühe kasutamata öö-on teine kasulikum. Kui otsustate Viequese kasuks, võite ka rattad rentida, ei pea autot tingimata võtma. Sõltub sportlikkusest muidugi.
Me jätsime auto sadama lähedale parklasse saareloleku ajaks.

Fajardo biobay meile meeldis. Läikiv vesi oli. Ega me vette ujuma ju ei lähe, inimestel lastakse käsi läbi vee tõmmata. Sel ajal, kui liigutad, sel ajal nad ka helendavad.
Ei oska kommenteerida, kas ja kui palju rohkem helendust võiks Mosquito Bay`s olla.

Ooo, ma tänan. Aga autorendi puhul on täiskasko asendamatu? Kui hull see liiklus ja kuritegevus seal on, s.t mis tüüpi kindlustusi peaks rendikale juurde võtma? Teatavasti lisavad need autorendile kenakese summa...

Mina soovitaks Fajardo helendava lahe vahele jätta. Just sai tuldud. Kui ikka viie kajaki kaupa koormakate peale tōmmatakse, et paari täppi vees näha.... Maitse asi muidugi. Sōudmine pimedas läbi mangroovimetsa oli lahe, aga 45-50 dollarit see ka päris väärt pole. Rendiautosse sissemurdmise kogemust veel pole, muretseda tuleks pigem liiklusreeglite pärast. Märksōna on tähelepanelikkus. Suheldakse signaalitörtsude, käeviibete ja silmside loomisega. Kui vaja keeratakse kolmandast reast lihtsalt paremale, üle kahe otse mineva autoderea... ja keegi ei pahanda

Liiklus on jah nagu jumal juhatab :) Väiksemates linnades on kitsad tänavad, palju ühesuunalisi, aga tihti pole kuskil märki selle kohta. Mitu korda avastasime ennast vastassuunas :) Lõpuks vaatasime selle järgi, kuidas autod tee ääres pargivad, kuhupoole suunaga. Suunatuld eriti ei tunnistata jne. Teedel on kohati ootamatud suured augud. Aga midagi väga hullu ka pole, tuleb lihtsalt tõesti tähelepanelik olla. Auto salongi eriti asju ei jätnud kui ise väljas, ja midagi halba ei juhtunud.

Ei ole seal liikluses küll midagi hullu, kui mitte arvestada jah neid ühesuunalisi märgistamata tänavaid ja vihmavee äravoolu "kraave" mis kohati risti üle ristmike jooksevad.
San Juani ümbruse kiirteed on küll eeskujulikud ja ka liiklusvoog oli suht sujuv.

Aga üldisemalt,
viibisime saarel ühe nädala jaanuari teises pooles (lennufirmaks Norwegian, otselend Stockist, mida tõenäoliselt enamus eestimaalasi kasutab)
Pean ka paraku nõustuma mõne eelneva foorumipostitajaga, et mingit väga suurt WOW-efekti saar kahjuks ei tekitanud.
Asi on ka muidugi selles, et seda WOW tunnet on aasta-aastalt aina raskem saada, kuna käidud ka erinevates eksootilistes kohtades omajagu:)
Meie rentisime auto kogu perioodiks (lennujaamast nationalcar.co.uk/) Auto on põhimõtteliselt kohustuslik, eriti kui on soov saarel ringi liikuda.

Korralikud hotellid on kallid.
Selle tõttu rentisime apartmenti San Juanist 60 km eemal linnakeses Fajardo https://www.vacationrentals.com/search/world/region:1/keywords:Puerto+Rico+fajardo

Üldine hinnatase on samuti suhteliselt kallis. Võrreldes Eestiga 1,5-2x kallim, (v.a bensiin, mis on ca 50% odavam), eriti panid imestama puu-ja juurviljade hinnad mis võivad olla vabalt ka kolm korda kallimad.

Häiris ka korralike ja autentsete söögikohtade vähesus, riik on täielikult amerikaniseerunud, enamus on kiirtoiduketid (kõikvõimalikud burgeri,pizza ja muu fast-food rämps) vähenõudlikud saavad nendes siiski suht odavalt kõhu täis:)
Kuigi saareriik, on nt. värske kohaliku kala saamine praktiliselt võimatu, kuna industriaalne kalapüük on hävitatud.

Ekskursioonidest,

Tegime kõik väljasõidud omal käel, käisime El-Yungue vihmametsas, praamiga Culebra saarel, San-Juani vanalinnas, Luquillo rannas, jne.
Vihmamets on tegelikult kerge jalutuskäik pargis, autoga kergesti ligipääsetav. Seal on mõned kenad kosekesed, kus kõik oma kohustuslikud pildid teevad. Tore ja kena koht, aga midagi vapustavat ei maksa
loota.
Culebrale läksime praamiga ja vaatamata foorumis levivatele hoiatustele, et piletite saamine on peavalu, sujus meil kõik kenasti.
Läksime Fajardo sadamasse umbes tund enne väljumist ja selleks hetkeks ei olnud seal enam mingit järjekorda ning saime vabalt piletid (4.50USD edasi tagasi)
Megakokkuhoid, arvestades sellega, et algselt planeerisime teha power-boat tripi, mille hind on ca 120USD per face. Aga kuna see paadireis on praktiliselt 100% merel (paat jääb Culebral Flamenco
lahel ankrusse ja maale saab ainult tunniks-paariks vaid ujudes), siis otsustasime praami kasuks ja saime päevaga tervele saarele golfiautoga (rent 35USD päev) ringi peale teha.
Culebrale tasub minna, tegelikult ainult seal sai kogetud ehtsat Kariibi meeleolu, rahulik stressivaba atmosfäär, kõigil on aega palju, inimesed lahked ja sõbralikud - ühesõnaga mõnus väikesaar.
Kes praamiga läheb, soovitan minna nädala sees, sest siis on lootust teha piletiost ilma 2 tundi järjekorras seismata.

Kahjuks ei jõudnud Toro Verde seiklusparki, kuna aega jäi väheks. Seal asub maailma pikim seiklusrada, kus kiirus võib olla üle 100km/h

Kokkuvõtteks,
Oli tore reis, sai päikest ja ujuda Kariibi meres, näha uusi kohti, aga võrreldes Kagu-Aasiaga (Tai, Filipiinid, jne) jäime eksootikast ja eriti tervislikust kohalikust köögist puudust tundma.
Inimesele, kes esmakordselt satub troopilisele maale, on Puerto-Rico kahtlemata tore koht, lõppkokkuvõtteks on ju põhiline see, et keset sügavat põhjamaist kaamost saab jälle valgust näha ja lõunamaist soojust tunda:)

reisimees, väga väärtuslik info, suured tänud! Plaanime samamoodi Culebrale üheks päevaks nädala sees minna. Küsin kohe juurde praktilist infot - kas golfiauto oli ette bronnitud või kust-kuidas teil kohapeal õnnestus see hankida?

Kuna äsja sai Vietnamist tuldud ja Aasia on ka meie lemmik, kardan samuti, er PR on väga amerikaniseerunud. No ja hinnaklassist ärme üldse räägi, eriti peale hiljutist Vietnamis käiku, kus keskmine majutus maksis 8-12 dollarit öö :) Aga tuleb vist siiski PR oma silmaga üle vaadata ja check teha selle koha taha.