Rahavahetus Shanghais / Zhangjiajie linnas
Tere!

Kuna pole eelnevalt Hiinas käinud, siis selline küsimus, kas Hiinas raha vahetada on mõtekam ja saab paremat kurssi kui Eestis ? Lend alguses Shanghaisse ja sealt edasi Zhangjiajie linna, interneti järgi saab mõlemas vahetada, kuid kursside kohta väga erinev info. Samuti on ka juhtumeid, kus on " lollilt turistilt " vahelt võetud. Kas kellelgi on kogemusi, eriti Shanghai lennujaama osas ? Või on mõtekam rahuliku südamega minna ja tavidis ära vahetada ?

Miks mitte automaadist võtta?

Julgeks ka soovitada rahaautomaati, eriti just suurema summa puhul. Arvestama aga peab, et Hiinas, ka suurtes linnades ( näiteks Shanghais ), pole sularahaautomaadid nii levinud, kui meil. Ma ei mäletagi, oli seal lennujaamas üldse selline, millest sai meie kaardiga võtta. 

Tänud info eest, kuid Zhangjiajie tundub selle jaoks veidi kahtlane... Kas seal on sularahamajandus siiski esikohal veel praegu ?

Pole ise küll Zhangjiajie's käinud, aga näiteks Google Maps näitab piisavalt automaate. Ja et kindel olla, võid Shanghais raha välja võtta. 

Igaks juhuks võiks erinevad kaardid kaasas olla. Endal näiteks AE ja MC, äärmiseks hädaolukorraks ka Visa Debit ja pole kuskil seni sularahata jäänud. Enamus automaate peaks neid aktsepteerima, samas kaardimaksed välismaa kaardiga on üldjuhul võimalikud ainult lennujaamades ja kallimates hotellides/restoranides.
Hiinas on väga levinud maksed AliPay ja WeChat Pay äppidega, aga turistina neid kasutada on pea võimatu. Seega cash is king :)

Uurisin pangast ja sealt soovitatakse sularaha Eestist võtta ja seal vahetada vastavalt vajadusele... kas sealse vahetusega on kellelgi kogemusi ? Asjaolu on ka, et ma ei räägi sõnagi hiina keelt.

Ma küll Shangais ei ole käinud, see ju suurlinn ja ehk tursitisõbralikum, aga mina käisin Lõuna-Hiinas ning sealsetes linnades olid Bank of China ATM-id ainukesed, kes Eestis väljastatud kaarte tunnistasid. Rahavahetus Dalis Bank of China kontoris oli nii pikaldane ja vaevarikas, et 8 inimest jõudsid ühest ATM-ist tunduvalt kiiremini raha kätte saada, kui üks inimene seda pangas vahetada. Aga põhimõtteliselt vahetada sai ja hiina keelt ka vaja ei olnud.

@jüts 

Kas kurss oli enam-vähem hea või pigem võeti korralikult vahelt ?

Oleneb kaasavõetavast summast.
Mina olen Hiinas käies Davidist raha kaasa vahetanud ning pole muret tundnud.

Arvuta see kursivahe kokku lähtudes oma planeeritavast summast ja vaata kas on üldse pointi seal sellega tegelema hakata.

Probleem ei olegi otseselt kursis, vaid selles, et ei tea kui palju kuluda võib ( kuna kõikide hindade kohta on 10 erinevat infot internetis) ja sellest ka see, et muidu vahetad Eestis liiga palju ja pead pärast tagasi vahetama.

Kursivahe Tavidis on mitu korda suurem kui Hiinas kohapeal ja pikema reisi peale võib see märkimisväärne summa olla. 


Hiinas tänavatel valuutavahetuspunktid puuduvad, valuutat saab vahetada pankades, meie kogemusel ICBC ja Bank of China. Osades kontorites pole valuutavahetus võimalik või peab selleks panga kliendiks hakkama. Nendes, kus vahetada saab, võtab protsess 0,5-1h. Iseenesest pull kogemus, saad seal mässata paberitega, deklareerida enda maksuresidentsust ja võtad kohustuse neid teavitada elukoha muutumisest - reisikogemusena tunni ajase ajakulu eest julgeks isegi soovitada. Pass peab kaasas olema.

Lihtsam variant on võtta raha välja automaadist. Meie kasutasime selleks üldiselt ICBC automaate, pangakaartide tunnistamisega kordagi probleeme ei olnud. Automaate on mõistlikult palju, nt isegi Huangshan mountaini otsas oli pangaautomaat. Soovitan kasutada Transferwise-i kaarti, kuna sellisel juhul väljastajapanga poolne teenustasu puudub. Hiinas mälu järgi ei olnud ka kohaliku panga teenustasu aga kurss oli imevähe halvem kui kontorist vahetades.

@henry777 Ma võtsin raha ATM-ist, ei mäleta palju vahelt võeti.

Soovitan Revoluti kaarti, 200€ kuus sularaha teenustasuta.

Vabandan spämmi pärast, aga selle lingiga peaks kaardi tasuta saama

Transferwise-i puhul minu teada mingit sularaha kuupõhist piirangut üldse pole.

https://transferwise.com/help/18/transferwise-debit-mastercard/2934551/what-are-the-fees-for-my-transferwise-debit-mastercard
  • If you have the currency you're withdrawing on your balance, it's free up to 200 GBP/250 USD/350 AUD/350 NZD/350 SGD (or your currency's equivalent) in total per 30 days. After that, a 2% withdrawal fee will be charged. 
  • If you don't have it in your balance, we'll charge our conversion fee.
  • To avoid extra fees from the ATM, be sure to choose the local currency where the ATM is. For example, if you're in Italy, choose EUR as the currency to be charged in. This will stop the ATM from marking up the currency exchange rate.

Tulin äsja Shanghaist (polnud ka enne Hiinas käinud). Oli endalgi segadus, et kuidas siis selle rahavahetusega on. Võtsime eurosid kaasa ja vahetasime lennujaamas suurema osa. Juurde võtsime väikeste summadena erinevatest automaatidest. Metroojaamades oli küll igasugu automaatide võimalusi. 


Ühe korra vahetasime ka hotellis, oli üsna sama kursiga.

Kurss oli valdavalt väga sarnane igal pool. 

Nii nagu eelpool märgitud, siis sularaha on Hiinas vaja, sest kaardiga reeglina ei saa maksta. Meil olid muidugi kõik mastercard, äkki visaga oleks õnnestunud.

@AnuR


Mis kurss Shanghai lennujaamas oli ?  Ja lisaks, kas see vahetus toimus ise kiiresti või sarnaselt eelnevatele kommentaaridele paar tundi ?

@henry777
Lennujaamas võttis rahavahetus mõne minuti. Samuti saab raha väga kiiresti pangaautomaadist. Vaatasin järgi, et poodides makstes ja automaadist võttes oli vahetuskurss 7.457323 ja 7.825064 vahel.

Ma lennujaama kurssi nii täpselt ei mäleta, kuid kohapeal fikseerisime, et lennujaamas oli soodsam kui automaatidest võttes. 

Igatahes oli rahavahetus kõige väiksem peavalu Hiinas olles :)

Ei puutu küll teemasse, kuid minu jaoks oli asendamatuteks abimeesteks VPN ja Googlest allalaetud lihtsustatud hiina keel. Võib juhtuda, et mõni noorem inimene oskab inglise keelt, kuid see on pigem suur erand. 

Võta kaasa mõni vanem telefon, kuhu osta kohe lennujaamast kõnekaart internetiga. Umbes 20€ sai 8 ja enam G - seal oli erinevaid variante.