Rattaga Saaremaal

Tere, rattasõidusõbrad!

Mõlgub mõttes rattamatk Saaremaale(ehk nii 5-6 päeva, kuskil juunikuus), mistõttu oleksin ütlemata tänulik, kui keegi oma kogemustest põgusalt pajataks. Kuidas teed? Ööbimissoovitusi? Kuhu kindlasti? jne. Kaunist kevade nautimist!

Teed on Saaremaal võrdlemisi head (kui pidada silmas autoteid). Spetsiaalseid jalgrattaradasid - vist nimetatakse kergliiklusteeks - on vähe. Üks läheb Kuressaarest Kuivastu suunas Upale, teine algab linna piirilt Sõrve pool ja viib sanatooriumide juurest mere äärde, sealt lennujaama ning Roomassaare sadama poole. Muidu aga saad ehk ideid siit http://matkarajad.maaturism.ee/index.php?pg=object&id=76 või siis siit http://www.saaremaa.ee.

Metsikult ööbida ei soovitaks, selleks kulus ilgem aeg kuna nt enamus mereäärseid krunte on eraomanike käes. Tteed on kitsad, kuid autojuhid oskavad ratturitega enamasti arvestada.

Sõrve ring tasuks kindlasti ette võtta - Läätsalt või Salmelt paremale keerata ja siis mööda mereäärset kruusateed Sääreni välja, tagasi mööda asfalti Sääre-Kuressaare maanteed. Kaali kraater Kuressaarest 18 km kaugusel on samuti huvitav objekt. Maastikusõidu huvilised saavad turnida Kuressaare lossi vallikraavi äärsetel radadel, samuti on üks huvitav umbes kilomeetri-pooleteisene rada Sõrve poole sõites Viieristi bussipeatuse lähedal. Kuna Saaremaa kliima võimaldab aastaringset rattasõitu, on ka muude sõidukite juhid ratturitega harjunud ja üldiselt probleeme pole. Kuivastu-Kuressaare maantee on heas korras, samuti Kuressaare-Sääre tee. Telkimisega tegelikult probleeme ei tohiks olla, kenasid mereäärseid kohti ikka leiab. Kui väga ei lärma ega laamenda, siis omanik ilmselt ära ajama ei tule. Ööbida (ka telkides) saab ka näiteks Tehumardi puhkekülas, kus on võimalik ka jalgpalli vaadata.

Loodepoolne kant (Panga, Ninase, Undva, Harilaid, Eeriksaare) on väga lahe, asustus hõre ja loodus metsikuvõitu.

Soovitan samuti Harilaidu selle omapärase looduse ja vildaka majaka poolest. Seal on RMK telkimisplats ka olemas. Vilsandi on vapustav. Ööbida soovitaks Kihelkonnas Kihelkonna Suvekodus (www.pikse.ee/kihelkonna, privaatne ja armsa uue palksaunaga.