Rattamatk Ahvenamaal.

Kust punktist alustada ja kuidas odavamalt jõuda sinnakanti?

Võib sõita Tln-Helsingi ja siis Helsingist rongiga (rattad saab rongile panna) Turusse, kust läbi Turu saarestiku rattaga sõita Ahvenamaale. Tagasi võiks sõita Mariehamnist ja minna sealt öösel Stockholm-Tallinn laeva peale. Teine variant on alustada Stokholmist ja sõita läbi mandri-Rootsi Ahvenamaale. Kõige tähtsam on reis korralikult ära planeerida, et praamide ja levade graafikud oleks selged, mõnelt saarelt käib praam vaid paar korda päevas.

Roheliste Soome rattaretk on käinud nii Ahvenamaal kui Turu saarestikus. Uuri nende marsruute!

Turu ring käis jah nii, et rongiga Turgu, sealt ratta selga ja ringteed mööda saartele ring peale.

xx soovitus on päris täpne. Võimalik on Tallinnast ka otse laevaga Ahvenamaale minna, ent laev jõuab keset ööd. Alternatiivina soovitan Turu saarestiku ringteed, mis on just rattamatkajatele mõeldud. Ühtekokku on raja pikkus ca 260 km, vähemalt 15 kohas tuleb kasutada praami, mis on aga jalgratturitele tasuta: http://www.saaristo.org/index.php?page=129&lang=1. Algus ja lõpp on sellel Turus, kuhu Helsingi kaudu hõlpsasti pääseb.

www.loodusretked.ee Suhtlesin ja panin ennast kirja 30.juuniks rattaretkele Ahvenamaale. Kuna elan Soomes ja ei alga reisi Tallinnast, siis sain eraldi kaardi, kuidas jalgrattaga Turust pääseb Ahvenamaale. Ei ole veel joudnud syveneda marsruuti, kuid see pidi olema kaunis ja ponev - seigelda Turu saarestikku pidi Ahvenamaale välja.

Odavus sõltub asjaoludest, esiteks kamba suurusest ja teiseks kasutadaolevatest sõiduvahenditest. Ise käisime mõne aasta eest, tollal kujunes soodsaimaks autoga Kustavisse või Turku ja sealt ratastega edasi. Sama marsruuti on üldiselt ikka soovitatud, sest isegi hindu vaatamata on nimetatud teekond palju huvitavam. Kõik hinnad (rongid, praamid, laevad, lennukid) on netis saadaval ja iga paar klassi kooliskäinud jüts peaks suutma sealt oma taskule sobivaima marsruudi koostada küll, variante on ju igasuguseid, ka päevast ja väljumise kellaajast sõltuvad paljud hinnad, on ka poole hinnaga soodusreise. Puhkusel olev matkaja ei pea end ju kallile tipptunnile tingimata sättima. Soome kaudu minemisel on üheks väga oluliseks lektüüriks saarestikupraamide sõiduplaan, mille käesoleva aasta pdf-i saab alla laadida näiteks siit: http://www.visitaland.com/files/skargardsguide_2009.pdf Kuna sedakaudu liikumisel toimub nn saarelt-saarele hüppamine, siis ei teeks paha oma päevaplaan selle praamigraafikuga klapitada, mõnele saarekesele satub praam vaid korra päevas ja kui sest maha jääd...

Turu on väga sobilik lähtepunkt. Lisaks rongile võib sinna saada ka bussiga, need väljuvad Helsingi bussijaamast üldiselt iga poole tunni tagant. Buss on (või vähemalt oli) rongist natuke odavam, vaatamata sellele, et ratta transpordi eest võetakse paar eurot lisamaksu. Veel odavam on Turusse minna oma autoga, sest rongi- ja bussihinnad on Soomes meiega võrreldes palju kallimad.

Turust sõidetakse Ahvenamaale tavaliselt mööda kahte suurt magistraali, millest üks suundub põhja, teine lõuna poole, neid kasutavad tihti ka rattamatkajad. Kuid mina soovitan minna hoopis keskelt, Naantali kaudu ja edasi üle Turu sisesaarestiku Ahvenamaa-praamide lähtesadamatesse (Galtby või Osnäs). Pärast Naantalit jääb liiklus kiiresti hõredaks ning rattasõit ihuüksi mööda head asfaltteed läbi kauni maastiku on matkale heaks sissejuhatuseks. Ja kui juhtub sobiv ilm, siis on laevaetapp Hanka ja Nauvo sadama vahel läbi saaristumere rahvuspargi terve retke meeldejäävaimaid elamusi.

Ahvenamaa võlu on just väikestes saartes, nii et ükskõik kust alustada, tuleks kindlasti teha vähemalt üks põige peasaarelt kõrvale. Veel parem, kui pühendada nendele mitu päeva.