Reis alaealisega väljaspoole Euroopa Liitu

Kallid kaasfoorumlased, üritasin kasutada otsingut, aga oma küsimusele ei suutnud vastust leida. Ehk oskate aidata:

Kui alaealine (alla 16-aastane) reisib ühe vanema seltsis Euroopa Liidust väljapoole, siis kas teiselt vanemalt on tarvis kirjalikku luba/nõusolekut alaealise reisiks? Või on meie seaduste järgi ühe vanema kaasasolek piisav?

Sihtkohariigi seadused lubavad alaealise sisenemist riiki ühe vanema seltsis (ja ilma teise kirjaliku nõusolekuta) juhul, kui lähteriigi seadused alaealise koduriigist lahkumist ühe vanema seltsis ei keela. Üritangi nüüd aru saada, mis piiranguid meie seadused täpselt seavad ja kas on tarvis hakata jamama selle asjaga. Eesmärgiks muidugi ajutine turismireis.

Üks vanem on isegi üleliia piisav,saab isegi üksinda rahulikult välja! Mul poiss on korduvalt sõitnud ja tunduvalt nooremalt juba! Venemaal on see ennem Venemaa kodanikele ,aga ka seda lihtsustati paar aastat tagasi, et ühe vanemaga koos on ok.

Alla 16-aastane saab üksi ja ilma vanemate loata reisida väljaspoole Euroopa Liitu? Seda ma küll hästi uskuda ei tahaks.

Meie puhul pole muidugi tegu ka naaberriigi Venemaaga. Reis ise on Lõuna-Ameerikasse. Sealsete riikide seadused kipuvad nõudma mõlema vanema kohalolekut ja/või kirjalikku luba lapsega reisimiseks, aga erand tehakse neile, kelle lähteriik lubab ühe vanema seltsis (ja teise kirjaliku loata) koduriigist lahkumist. Enda loogika muidugi ütleb, et ei tohiks probleeme olla, aga pidasin paremaks siit foorumist üle küsida.

Eesti seadus ütleb, et vanemad toimetavad lapsega seotud asju ühiselt, aga kui tegutseb ainult üks, siis eeldatakse reeglina teise vanema nõusolekut. Mis tähendab praktikas nii seda, et üksi võib tegutseda, kui ka seda, et kahtluse korral võib teise vanema käest üle kontrollida. Kui palju lõuna-ameeriklane Eesti seadustega kursis on, on muidugi iseasi.

Uskumatu aga tõsi,mis puudutab Venemaad, siis neil on ükskõik, kes kellega ja kuhu sõidab,kui tegu ei ole Venemaa kodanikuga,ole või 12 aastane,peaasi et pass ja viisa on ok,iseasi on see,et vedajafirma aksepteerib alla 12 aastase reisimist ilma saatjata,lennukiga on +12 täitsa reaalne paljudel lennufirmadel!Venemaalt, Peterburist oli vist 11 poisil vanuseks kui Eurolinesiga ja hiljem LuxEkspressiga Tallinnasse ja vastupidi sõitis,mõne korra bussijuht küsis,kas ikka vastu tullakse? Üldjuhul ikkagi kõik kaitsevad oma riigi kodanike huvisid,ja turismireisiga ei tohiks üldse mingeid probleeme olla!Ja head reisi sulle, putkavaht!

Suur tänu, Naabrimees (ja teised ka). Paistab, et ühest vastust siis ei eksisteerigi. Sihtkohariigi seadus ütleb muide, et kui lähteriigi kodanik sai lapsega omalt maalt välja, siis eeldatakse et mõlema vanema luba on kusagil teekonna alguses juba nähtud ja sihtkohariiki sisenemisel seda seetõttu ei küsita. Välisministeerium ütleb, et notariaalselt kinnitatud luba peaks kaasas olema ("peaks", mitte "peab") ja viitab jällegi sihtkohariigi seadustele. Seega paistab, et keegi tegelikult ise midagi näha ei taha ja tee peaks vaba olema. Tänu veelkord kõigile.

Kuna teema üleval, siis kasutan ära. Minek Türki, kaasas alaealine, erineva perekonnanimega laps, tavaline turismireis? Kas on mingit dokumenti vaja teha lisaks passile, või pole üldse midagi vaja? Kindlasti on ju paljud vanavanemad lapselapsega koos reisinud, ka väljaspoole EL. Tänan silmaringi laiendamise eest!

Olen koos oma lapsega Türgis käinud, erinevad perekonnanimed. Ei mingit probleemi, kedagi ei huvitanud see.

Putkavahil täiesti õige järeldus,aga, alati võib mõni loll vastas olla kes ise ka ei tea ja kui sa talle selle jutu ära seletad, saab kah pihta ja laseb sul kenasti minna,peaasi et endal on arusaamine olemas ja lollidele küsimustele kenasti vastus olemas!Paberi puhul võib teinekord asja just vastupidi keerulisemaks ajada!

See on oma lapsega, aga mul ei ole oma laps?

Kusagil ei olnud ju kirjas, et tegemist on minu lapsega. Tuimalt kontrolliti passe ja mingit probleemi ei olnud.