Reis LAV-i

Olen planeerinud puhkus reisi Lõuna Aafrikasse.
Kuna viisa nõuetes on kirjas kõikide ööbimis kohtade olemas olu siis reis on juba fikseeritud.

Kas seal käinutel on ettepanekuid/soovitusi

Plaan näeb välja selline:

Lend Johannesburgi, sealt järgmise päeva hommikul kohe Cape Town, kus on planeeritud 3 ööd. Plaanitud on jõuda Kapplinnas olles külastada ära Stellenboschi ümbruses veini külad, käia Table Mountainis ning Cape Peninsulas.

Edasine reis jätkub BAZBusiga (Hop on hop off buss)
Esimeseks peatuseks on George, paar ööd on plaanitud seal piirkonnas.
Teiseks peatuseks Knysna kus planeeritud 3 ööd.
Kolmadaks peatuseks on Port elizabeth, seal sammuti 3 ööd.
Neljandaks peatuseks on Chintsa mis asub East Londoni piirkonnas.
Viiendaks on planeeritud 1 öö Southern Drakensbergis
Seitsmes sihtpunkt on Northern Drakensberg kus siis võtan mõned päevad et teha väike matk mägedes enne tagasisõitu Johannesburgi, kus siis on aega veel 2päeva enne kui on aeg tagasi lennata.

Üsna lühikene aeg, et Lõuna Aafrikat avastada, üritasin võimalikult palju selle aja sisse mahutada, loodan et võtan selle võimaliku ajaga maksimumi !

Mattis

Raske, vahemaad on suured, Soovitaks võtta viisakast firmast rendiauto, mingi jaapani auto, saksa autod võidakse varastada. LAV ei ole koht, kus tahaks pimedal ajal ringi koserdada. Johannesburgis ei viibiks hea meelega ühtegi ööd, ainult päeval. Pigem oleks 5-7 päeva Krugeris.
Stellenbosch on ilus valik, jällegi rendiauto hea. Igal omad eelistused muidugi.

Cape Townis ja ümbruses läheb selle ajaga parajalt rabelemiseks. Stellenbosch ja Cape Peninsula võtab mõlemad sisuliselt päeva ära. Kui soov Table Mountaini otsa jalgsi ronida, siis see võtab 2,5 tundi aega. Lähedal asuvad Camps Bay ja Hout Bay on päevaseks hängimiseks head kohad. Pidu toimub ainult downtownis Long streeti peal :)
Knysnas ja Port Elizabethis endis 3 päeva suurt midagi teha pole. Knysna lähedal võib matkamiseks soovitada Tsitsikamma rahvusparki ja ... Bloukransi sillalt 216 meetri kõrguselt benjihüpet. elamus on garanteeritud. Port Elizabethi juures on mitmeid häid parke, kus safaritripil käia.

Viisale peaks piisama esimesest ööbimiskohast, ise vähemalt üle-eelmine aasta sain nii. OK, olid ka mõned rohkemad ööbimiskohad olemas (nt rahvuspargid, kus pidi selle väga vara kinni panema saadavuse pärast), aga kõiki ööbimiskohti küll ei olnud ja keegi ei küsinud.

Nagu eespool öeldud, autorent on vajalik, ilma selleta ei oleks ausalt öeldes ette kujutanud. Suuremates kohtades majutuse pererahvas ei soovitanud õhtuti isegi 2 kvartali kaugusel olevasse söögikohta jalutada, ei olevat turvaline (kahe nädala jooksul reaalselt ühtki mingit ärevat momenti küll ei olnud). Üksi minnes on kulu muidugi arvestatav, mitmekesi ära jaotatuna aga täitsa OK.

Plaanist - saan aru, et põhiliselt plaanis linnades olla, mitte aga loodust ja rahvusparke külastada? Äärmiselt mööda plaan. Cape Town ümbruses kuluks rohkem aega, Port Elizabethis endas ei ole sisuliselt midagi teha, aga nagu eespool öeldud, sealt natuke välja mitmeid rahvusparke (elevandipark nt jne), mida tasuks külastada. Oma autoga see väga lihtsalt ning mõistliku kuluga teostatav, ilma autota pead ilmselt võtma mingi tuuri, mis maksab ise juba vast nädala autorendi.

Ühesõnaga, võta mingi reisiraamat ette, uuri netist LAV rahvuspargi kodukat (väga hea ja ülevaatlik) ning tee kogu plaan ringi. Suurlinnad unusta ära.

Kui plaan veinipiirkondasid avastada, siis tasuks natuke rohkem aega varuda:
http://www.veiniguru.ee/meie-veinid/louna-aafrika-vabariik.html

Need kohad on avastamist väärt. Muus osas igati mõistlik plaan.

Suurepärane kliima, super teed. Jääb mulje, et vägivaldse kuulsuse tekitavad vaesematest riikidest pärit illegaalid. Pimedal ajal igale poole nina mitte toppida ja tood naha koju tagasi. Mitte kellegiga ära ülba, eriti politseiga, sest seal ei taha vanglasse sattuda isegi mitte päevaks. Wild coast, Ehtsad auruvedurid enam turisti ei vea Knysna lähedal üle Kaaimans jõe, whale trail, God’s Window (Jumalad on vist hullud), Drakensberg, Table Mountain, Hea Lootuse Neem, pingviinid, Stellenbosch, Franschhoek, Krugeri rahvuspark, Bourke’s Luck Potholes, Surikaadid. Löö netiotsingusse ja leiad hulga paremaid paiku kui linnad.

Kuna sa reisid omal käel siis Ise soovitaks sulle enne kui sinna lähed natuke viia end kurssi kohaliku ajalooga. Apartheidi režiimi(afrikaanide e. Buuride) poolt tehtule on viimased 20 aastat toimunud vastupidine (bantud) vägivald ja kahe kogukonna suhted pingelised. Pigem soovitaks üldse vältida kohapeal arvamust avaldamast poliitika kohta. Edu reisimiseks.

Panen kirja oma paariaasta taguse perereisi marsruudi LAV põhjaossa ja Svaasimaale (koos ööbimiskohtadega). Kasutasin rendiautot. Unustamatu reis. Kõigest võin rääkida ülivõrdes. Kuna vältisime suurlinnu, ei kogenud kordagi ebameeldivusi. Eesmärgiks oli tutvuda Aafrika imelise loodusega ja näha elu väljaspool linnu. Edu planeerimisel ja kaunist reisi! Iga kell läheksin tagasi!

26.12.11 Helsingi – London - Johannesburg
27.12.11 Johannesburg Airport – Long Tom Pass, Sabie htl. Misty Mountain
28.12.11 Long Tom Pass, Sabie htl. Misty Mountain - Olifants Restcamp, Kruger National Park
29.12.11 Olifants Restcamp, Kruger NP - Letaba Restcamp, Kruger NP
30.12.11 Letaba Restcamp, Kruger NP - Skukuza, Mpumalanga, Kruger NP
31.12.11 Skukuza, Mpumalang, Kruger NP – Svaasimaa, htl. Mountain Inn
01.01.12 Svaasimaa, htl. Mountain Inn - Ithala Game Reserve, KwaZulu-Natal
02.01.12 Ithala Game Reserve - Sodwana Bay Lodge, Sodwana Bay National Park, KwaZulu-Natal
03.01.12 Sodwana Bay Lodge, Sodwana Bay National Park, KwaZulu-Natal - Cape Vidal Restcamp
04.01.12 Cape Vidal Restcamp, iSimangaliso Wetland park
05.01.12 Cape Vidal Restcamp, iSimangaliso Wetland park – Shakaland - Umlalazi Nature Reserve, Eshowe
06.01.12 Umlalazi Nature Reserve, Eshowe - Giants Castle Game Reserve, KwaZulu-Natal
07.01.12 Giants Castle Game Reserve, KwaZulu-Natal - Drakensberg, Winterton ,Didima Resort
08.01.12 Drakensberg, Winterton ,Didima Resort - Golden Gate Highlands National Park, Free State
09.01.12 Golden Gate Highlands National Park, Free State - Johannesburg Airport
Kokku 3600 km

Nagu eespool kõnelejad, soovitan samuti üle vaadata reisiplaan, sest Lõuna-Aafrikas ei ole linnad see, mida külastada, vaid rahvuspargid, matkarajad jmt. Rendiautoga liikumine on kõige mugavam, kuid valitud BazBus peaks ka mugav olema. Ööbimiseks on hostelid soodsad ja head.

Kaplinnas soovitan aga küll rohkem aega veeta, sest Kaplinna ümbrus on tõesti vaatamist väärt. 3 ööd Kaplinnas on kindlasti vähe, kui tahad külastada Stellenboschi, Cape of Good Hope'i ja Table Mountain'i. Stellenboschi veiniistandustesse on ka raske ligipääs oma autota. Tuleb mingi tour bookida. Cape Peninsule jaoks on rong põnev ja odav, kuid päris neeme tippu (Hea Lootuse neem) sellega ei saa (vt blogipostitust) ning lisatour maksab 20 euro kanti.

Panen siia oma blogi viited, kust võid leida asjakohast infot:
http://kaplinn.blogspot.com/2012/09/kwazulu-natal-draakonimaed-ja-lion-king.html
http://kaplinn.blogspot.com/2012/10/avastamas-louna-aafrika-vabariiki.html
http://kaplinn.blogspot.com/2012/11/mart-kaplinnas-rongiga-simons-towni.html

Garden Route'il oled linnad paika saanud. Vaata kindlasti üle netist, mis seal lähedal teha saad ja kuhu minna, sest Knysna üksi on 3 ööks väga väga palju. Kohalikud tripid võivad üsna kulukad olla, sellega tuleb arvestada, eriti kui sul transpordiks valitud Bazbus ja liikumisvabadus seega piiratud.
Draakonimägede jaoks soovitan piisavalt aega varuda.

Edu!