Rootsi shoppama.

Vabandan kohe ette ära, et tegin jälle uue teema, tutvusin ka vanade postitustega aga sooviks ikkagi nõu küsida, et kuidas kõige kiiremini saab sadamast keskklinna, et mis nr. bussiga ja mis peatuses peaks väljuma ja kui kaua võtaks aega see teekond jala? Milliseid poode kindlasti külastada, ning kas sadama lähedal olemas ka mingit suurt kaubanduskeskust, mis odavam kui keskklinna poed, ning paluks ka võimalikult täpset kirjeldust kuidas sinna kohale saada. Tänud kõigile, kes viitsivad vastata.

Kõige kiiremini saab linna Tallinki bussiga (10-15 minutit, liilusummikute puhul kauem), maksab 40 sek, maha minna cityterminalis. Jala käid seda maad vähemalt 45 minutit, sadama lähedal minu teada küll mingeid poode pole.

Bussiga on tõesti kõige kiirem minek sest jala minnes võib esimest korda üsna palju nalja saada. Ma mäletan kui esmakordselt Stockholmi sattusin ja siis mõtlesin, et mis siin ikka jala minna. Vaatasin, et mingi silt näitab ka centrum ja panin ajama. Õnneks oli suvi ja jalutada oli mõnus aga pean ikkagi tunnistama, et läksin totaalselt vales suunas alguses :)

Olin siis harjunud, et sadamad on nagu Tallinna ja Helsingis kus astud kolm sammu ja ongi südalinn.

ehk E-R Sthlmi jöudnuna, istuda sadamast bussile nr. 76 ja peatus oleks Norrmalmstorg, kui soov kohe sukelduda shoppingusse (paar peatust edasi oleks kultuur e. lossi (tagune) peatus). Jala- no u. 3,5 km..- kaua könnid? Sadama lähedaim kaubanduskeskus on oma 60 butiigiga Fältöversten http://www.faltoverstencentrum.se/ . Jala minnakse, aga ma läheks bussiga nr. 1 (peatust ei oska nyyd nii paugust öelda, a otsida ka ei viitsi). Kesklinna kaubanduskeskus on Gallerian http://www.stockholmtown.com/templates/PageObject____7655.aspx?epslanguage=EN , aga muidu jäävad need kaubanduskeskused ikka äärelinnadesse, kuhu siis metrooga oleks söit. Millist poodi kindlasti kylastada?..- no nt. kogu Stureplan on butiike täis http://www.stureplan.se/frame.php?main=/avd/34/ . LV, GUCCI,.. pole Eestis sellist OstuParadiisi- nii et, astu aga ligi, saad maigu man :D Ka kÖIK samasse ketti kuuluva kaupluse hinnad on samad siin riigis!- ei ole nii, nt äärelinna H&M hinnad on odavamada, kui kesklinna omad. Apteek ja alkohol (SystemBolaget) on monopol.

Allahindlused on juba tasahilju alanud. Tänavu antakse allahindlustele e. REAdele avapauk majanduskriisist lähtuvalt juba ennem Jöule! Täna nt olid paljud kauplused osati oma kaupa pakkumas -50%ga ja olid ka nt H&Mis osakonnad (suurte) allahindlustega.. Noh, paar ndl veel ja siis see tösine allahindlusmöll algab!

Välkommen att shoppa!

Tean, et on suur pood aga kas tasub sinna minna?

Nacka Forum on minu arvates jama. Sinna minekuks kulub palju aega ja üsna kehva mulje jättis ka.

Mulle meeldib Stockholmis metrood liiklemiseks kasutada - väga mugav ja kiire võimalus. Sadama juurest kesklinna kanti jõudmiseks läks vist u 30 seki.

Ise olen ka kesklinna jalutanud kaart käes ja südatalvel. Ei olnud kõige targem tegu, sest päris pikk maa oli ja kõige otsemat teed pidi ka ei läinud vist ikkagi. Samas kohale jõudsime ja nii hull ka polnud. Lihtsalt bussi või metrooga sõitmine säästaks aega ja oleks lihtsam. Laeva infoletist saad ka kindlasti infot peatuste ja transpordi kohta. Siiani olen seal ainult abivalmis töötajad kohanud, kes oskavad kõik puust ja punaseks ette teha. :)

Rootsi poodlema 30.06

Peale jaanipäeva peaksid suured aled olema vist? Kuhu tasub minna suurtest keskustest, kus oleks palju poode koos. Huvitaks pigem odav rõivaketid (H&M jne).

H&M-e on palju kesklinnas asuval jalakäijate tänaval. Samas on ühel tänaval küllaldaselt ka paljude teiste firmade poode.

Allahindlused (Rootsis REA-d) algavad juuni lõpu poole. Aga tuleks arvestada seda, et allahindlused erinevad poodides, näiteks H&M ühes poes võib olla üks asi soodushinnaga, kõrvaltänavas asuvas poes aga mitte. http://www.hm.com/se/store-locator sellelt leheküljelt saad vaadata kus poed asuvad ning mis osakonnad seal on ning mida müüakse, lehekülg on rootsikeelne (dam - naised, herr - mehed, barn - lapsed). Tuleks arvestada ka järjekordadega, sest just nüüd on lõppemas Rootsis kooliaasta ning seega võib tänavatel palju rahvast liikuda. Jalakäijate tänaval on ka palju mõnusaid butiike, kuhu võib sisse hüpata ning vaadata, mida seal odavalt müüakse.

Allahindlused Stockholmis on juba alanud! - unustage selle igavese myydi leierdamine, et allahindlused hakkavad peale jaanipäeva, peale jöule.. Ajad on muutunud ja nt täna olin Åhlens kaubamajas http://www.ahlens.se/?gclid=COujkenm0LACFSEjcgodTQwDYg, kus kaup kuni -50% allahindluses. Eks oma tippaja saavutab Rea juulis (-70%), aga igatahes alustatud on nende allahindlustega juba praegu. Välkommen!

Ei saa öelda, et see on igavene müüt. Mina mäletan, et kui mina olin väike, siis algasid allahindlused alati novembri lõpus ja pärast kooli lõppu juunis. On meeles veel, kuidas ma emaga sõitsin oma kodulinnast Nynäshamnist rongiga Stockholmi pärast kooli lõppu just allahindlustele. Ja see oli umbes 30 a tagasi. Tänapäeval on ikka muutused toimunud, aga allahindlused on ikka jäänud talve alguse ja suve alguse perioodi. Åhlensis on suur osa aastast allahindused, küll väiksema protsendiga. Ise võin öelda, et näiteks Nynäshamnis on suured allahindused enne jõule ja aprillis-mais, kui pole veel palju turiste. Aga eks leiab igal ajal midagi allahinnatut.

Allahindlused Åhlensis töin ma vaid yhe näitena alanud suvisest allahindlusest ja jutt ei ole siin mingist allahinnatud kaubast stangel seina ääres läbi aasta. Veel kord - allahindlused on juba alanud ja seda siis köikjal Stockholmis.

Kui nüüd aus olla, siis allahindlused on just mõeldud turistidele ning see allahindluse protsent on võetud suuremast hinnast, kui tegelik hind on. Tõsisele rootslasele pole allahindlusi vaja, suured allahindlused on mõeldud turistidele, lisaks sellele on veel väiksemaid allahindlusi. Stangel seisab kaup läbi aasta??? See võib olla väikestes turistidele mõeldud poekestes, aga suurtes kaubamajades?

Allahindlused ja vaid turistidele? Sellist jama on isegi raske kommenteerida... Allahindlusi ootab kohalik rahvas vägagi. Ei könni see kohalik vilistades ja käed taskus REA-reklaamidesse pakitud kauplustest mööda midagi. Ostetakse nii tehnikat, mööblit, matka-sporditarbeid jm ikka just suurte allahindluste ajal, rääkimata röivastest, jalanöudest kogu perele. Stangel seisvat kaupa leiab nt läbi aasta jah köikidest nn odavketikauplustest (H&M, KappÅhl, Lindex, Indiska jms).

Jah, kohalik rahvas käib allahindlustel loomulikult, aga mitte eriti kesklinnas, kus kõik kohad on turiste täis. Allahindluse all mõtlesin ma neid mis on kesklinna suurtes kaubamajades, mis on turistidest pungil. Kohalik rahvas ei trügi suurte massidena kesklinna kaubamajadesse, mis on turiste täis, sama on sadama lähedase piirkonnaga. Kohalikud eelistavad veidi kesklinnast kaugemale jäävaid kaubanduskeskusi. Tuleb tunnistada, et suured REA-d on ikka turisti meelitamiseks ja just kesklinnas. Ning aasta aastalt, mida rohkem turiste tuleb, seda enam neid REA silte tuleb, eriti just viimastel aastatel. Tehnika ja mööbel kuulubki kohaliku elanike pärusmaaks, riidekaup on rohkem turistile.

Ega on vist töesti vöimalik elada erinevas Rootsis ja erinevas Stockholmis... MINU Sthlmis igatahes shoppab kohalik rahvas vägagi kesklinnas ja nt suuremat stardijooksu allahindlustele kui nt NK kaubamajja, ei teagi. Ka rynnatakse massis Biblioteksgatani butiike jt Stureplani kauplusi kui suur Rea käivitub. Ja ei ole tegu turistidega.

P.S ma ei möista seda södivat hoiakut. Allahindlused on alanud (mitte, et "algavad juuni lõpu poole") ja sellega teemale nagu vastatud. Milleks siin see pikk väitlus selle allahindluse ymber ja nagu töestamaks, et ei, ikka pole neid allahindlusi veel vöi mida? Äkki siis tuleb sealt Nynäshamnist Citysse ja kaeb oma silmaga perra, et REAd on täiega alanud ja kohalik rahvas vägagi ostlemas ja seda just riide-jalanöukraami kaubamajadest/butiikidest, milliseid äärelinna kaubanduskeskustes ei ole esindatudki.

Kohaliku rahva all mõtlen mina rohkem ikka põliseid rootslasi, mitte sisserännanuid. Oma jutuga tahtsin ma jõuda ka selleni, et Stockholmis ja Rootsis on teha veel lisaks poodelmisele ka palju muud. Loomulikult on allahindlused, Eestis on need ka, aga kas tasub tulla Rootsi ainult allahindluste pärast? Võibolla jah ma pole hetkeolukorraga kursis, sest elan hetkel ise Eestis ning Nynäshamnis elasin ma lapsepõlves, viimati elasin Stockholmis Östermalmis ning selle väikesed tänavanurgakesed ei olnud küll turistidest nii täis, seal oli ka põliseid rootslasi.

Midagi nii veidrat ja segast kui martahagglund kirjutab, ei ole töesti ammu saanud lugeda... Ja kui nyyd siis ikka liigitada seda Stockholmis elavat rahvast, siis just need nn pölisrootslased Stockholmi kesklinnas shoppavadki ja sisserännanud äärelinnas. Stockholmi tasub vägagi poodlema tulla ja allahindlused on ikka tösised allahindlused, mitte nagu Eestis kus rahvast lihtlabaselt narritakse. Ja kui teema on shoppamisest ja see vaid huvitab, siis milleks peaks siin muust rääkima?