sääsed Lapimaal.

Lugesin mõni aeg tagasi LP ThornTree-st, et sel aastal pidi Põhja-Soomes olema eriti ohtlik olla sealsete sääskede tõttu. Pidid mingit halba viirust kandma. On keegi suvisel ajal olnud Lapimaal ja teab öelda kui suureks probleemiks on kohalikud sääsed. Samas teab keegi ehk öelda, kuidas on võimalik Põhja-Skandinaavias piire ületada, s.t. minna Soomest Rootsi.

Varsti saab teada, ma lähen umbes 2 nädala pärast. Kui oodata kannatab, siis kannan ette ;)

Põhja-Skandinaavias ületa piiri nii, kuidas tahad - edasi ja tagasi, autoga, jala, käte peal või saltot visates. Mõnel pool käseb märk piirihetkel kiiruse maha võtta - nt. 70 km/h vms. muud piirangut pole küll märganud.

Lapimaal müüakse lahedat sääsetõrva sellises ümmarguses plekist karbikeses kreem "Nordic Summer" vms. Peletab sääski päris edukalt ja on sellise mõnusa suusatõrva lõhnaga (või nagu Norra vanad majad :)) Soovitan.

Viirusest ei tea.

Jyrka

nojah, väga küsitav. Teada on, et sindrid malaariat levitavad, aga HIV viiruse seedivad näiteks ära. Ise küll ei täi uskuda, et miskit hirmsat haigust nüüd suure hooga põhjas levitavad. Äkki oli hoopis puukidest jutt? Kuskil augusti teisest poolest või isegi varem peaks Lapimaal juba tulema aeg, kus sääski enam pole või pinisevad vaid mõned üksikud, siis võib seal väga mõnusalt ringi rännata.

charlie, rebaseonu kuhu ja kauaks teil plaanis minna on ja kuidas?

Tahaksin augustis minna Lapimaale rändama ja sealt läbi Põhja-Rootsi,Norra ja Stockholmi tagasi Eestisse tulla. Kas kellelgi on aimu,kas seda on võimalik läbida häälega ning kuidas üldse skandinaavlased suhtuvad hääletajatesse? Või on mingeid muid ettepanekuid,kuidas soodsalt liigelda?

Ning äkki on keegi huvitatud minuga liituma,et kuu aega põhjalas ringi rännata?

Soomlased väidetavalt vaatavad hääletajate peale kahtlustavalt ja Soomes hääletavad väidetavalt ainult välismaalased. Igal normaalsel soomlasel on ju kas auto või kasutab ta yhistransporti (mis on täitsa mõistlik).

Seda kinnitab ka isiklik praktika. Soomes - Norras hääletajaid peale võttes on need ALATI osutunud mittekohalikeks.

Seega jääb yle vaid loota, et mõni kaasmaalane (või näiteks hoopis lätlane) põhja poole sõites yles korjab :)

Juuli teisel poolel ja augusti alguses(möödunud aastal) neid peaaegu et ei olnudki. Meie kõige sääsekartlikum matkaosaleja ka ei kurtnud midagi-)

Ei tahaks nüüd entusiasmi vähendada, aga... ega see vist lihtne ei ole. Peale ei taheta tõesti kuigi hästi võtta, üks põhjus ilmselt viimaste aastate suurenenud kuritegevuses, olla rohkesti juhtumeid, kus hääletajad autojuhte röövivad ja mingi osa hääletajatest pidi lihtsalt kahtlane rahvas olema, nt. ida-euroopast pärit narkodiilerid. Kappellskär-Silja järved-Lillehammer-Stryn-Laerdal-Oslo-Stockholm tiiru, ca 2000 km, tegemiseks kulus 8 hommikust õhtuni hääletamispäeva, päevas õnnestus edasi liikuda 50-500 km, pealevõtmist tuli oodata keskmiselt 0,5-2h.

Mis kõige rohkem häiris - teatud piirkondades õnnestus edasi liikuda vaid väga väikeste jupikestega, 10-20 km korraga. Hääletamiseks oli raske kohta leida, teed kitsad ja kurvilised ning sellise koha leidmine, kus autojuht piisavalt vara sind märkaks ning saaks ohutult tee pealt eemal seisma jääda, tuli tihti jupp aega otsida. Keeruline on ka kiirteedel, kus teadupoolest kõndida ja hääletada ei või. Loomulikult olid probleemiks linnad - autoga kesklinna sattudes tuli hakata jala linna serva kõmpima. Ning kohati oli suureks probleemiks tobe teedevõrk - soovitud kohta jõudmiseks oleksime pidanud hästi lühikeste juppide kaupa suuremate ja väiksemate teede labürinti läbima. Alla 5 kilomeetri pikkuseid juppe me hääletama üldse ei hakanudki, vaid käisime jala, sai rutem.

Mida soovitada - hääletada maksab kindlasti ka karavanautodega turiste, Norra kaunimad piirkonnad kubisevad shlaagreid kuulavatest karavanautodega saksa vanapaaridest, ning vahel tundus, et turistid või muidu teisest rahvusest inimesed (nt. norras elavad türklased) võtavad paremini peale kui kohalikud - Strynist Oslosse sõidul võtsid meid peale vaid 2 norrakat, kokku ca 20-ks kilomeetriks. Enne reisile minekut öeldi, et parim vahed skandinaavias liikumiseks on rekka, peale võetakse hästi ja läbitakse suuri vahemaid. Aga - õige varsti loobusime üldse rekkade hääletamisest, enamikes kohtades oli selge, et rekka ei saa seal ohutult peatuda. Kui rekka peale tahad, hääleta või mis veel parem, räägi otse juhiga bensiinijaamades. Tanklates rääkimisel peaks olema üldse palju suurem kasutegur kui tee ääres pöidla viibutamisel.

Põhja pool hääletamine peaks aga täiesti eraldi teema olema - liiklus on seal ju tunduvalt hõredam, samas jälle räägitakse, et peale võetakse paremini kui lõuna pool.

Sääskede thread, millest Charlie rääkis, on muidu siin.

Tõepoolest, äkki räägiksite reisiplaanidest veidi lähemalt, esiteks põnev lugeda, ja mis seal salata, ega isegi käiks heameelega Lapimaal, äkki jääb ka midagi kasulikku kõrva.