Sama PCR-testiga Eestist välja ja tagasi?

Äkki kellelgi kogemust sellise olukorraga. Kas saaksin teha Eestis enne välisriiki sõitmist tasulist testi, ning seejärel 1-2 päeva pärast sama testiga naasta? Siis teha uuesti teine nn naasmise test uuesti Eestis? 

Reeglite järgi saab enne Eestisse reisimist teha testi välisriigis 72h enne Eestisse tulemist, seejärel teise testi juba Eestis ca 6 päeva peale esimest testi.

Elan Poolas, kuid hetkel viibin Eestis. Vaja oleks 1-2 päevaks Poola minna ja tagasi Eestisse tulla. Mõtlesin teha testi siin enne äralendu, kasutada sama testi Poolas ning siis ka uuesti Eestisse tulles - sest kõik see toimukski ca 2 päeva jooksul. Ja siis teha Eestis uus test. 

Kas keegi on sellise olukorraga kokku puutunud ja proovinud? Tehniliselt vôttes peaks see olema vist OK? Poolas on lihtsalt testi tegemine tohutu peavalu (test on ca 100-120€, seda saab teha vãhestes kohtades ja tulemusi tuleb reeglina pikalt oodata - see kôik on mu 1-2 päevase reisi jaoks liiga ebaotstarbekas).

Tänud!

See kehtib vaid Läti ja Leedu kohta.

https://vm.ee/et/teave-riikide-ja-karantiininouete-kohta-euroopast-saabujatele

*Vastavalt Vabariigi Valitsuse korraldusele 282 ei kohaldata liikumisvabaduse piirangut haiguse tunnusteta isikute kohta, kes on viimase 10 päeva jooksul viibinud Leedu või Läti territooriumil ning saabunud Leedust või Lätist Eestisse, juhtudel kui:
(1) isik on teinud mitte enne kui 72 tundi enne Eestisse saabumist koroonaviiruse testi, mille tulemus on negatiivne. Eestist nimetatud riikidesse reisides ning Eestisse tagasi tulles võib koroonaviiruse testi teha ka Eestis ja negatiivse tulemuse korral naasta tavapärase elu juurde. Testi tulemuse teada saamiseni peab püsima eneseisolatsioonis.

Vatse - nop, Sa ajad kaks asja segamini. Lätist / Leedust / Soomest tulles, kui on 72 test tehtud, pole üldse isolatsioonikohistust. Mujalt tulles, kui on 72h test tehtud, on isolatsioonikohustus, mis on aga lühem - 6 p arvestus algab juba esimese testi tegemise hetkest (varem luges 1. Eestisse saabumisel tehtud test). 

Mind huvitab just see, kas nn esimeseks testiks sobib ka Eestis enne reisi tehtud test, sest reis on lihtsalt nii lühike.

Allikas: https://vm.ee/et/koroonaviirus-2019-ncov

Milline peab olema välismaal tehtud koroonatesti tõend?

Isolatsiooni lühendamise alusena arvestatakse vaid teste, mis on tehtud RNA määramisel PCR meetodil ning mille tegemist ning negatiivset tulemust suudab isik tõendada. Väljavõte testi tulemusest peab olema ladina või slaavi tähestikus, eesti, vene või inglise keeles ning sellele peab olema märgitud testi tegemise koht, aeg, tegija ning viimase rekvisiidid, testi metoodika (PCR) ning testi tulemus. Testimise üksikasjadega saab tutvuda lehel https://koroonatestimine.ee/patsiendile/reisilt-naasmine/.

Ma korraldusi ei viitsi üle vaadata, aga see lause - _Eestist nimetatud riikidesse reisides ning Eestisse tagasi tulles võib koroonaviiruse testi teha ka Eestis ja negatiivse tulemuse korral naasta tavapärase elu juurde. _- käib minu teada vaid Läti ja Leedu kohta. Võib testi teha ka Eestis.

Mujalt tulles peaks kehtima vaid see - 

Eneseisolatsiooni aja lühendamiseks kehtib järgnev kord (saabudes nii Euroopa riikidest kui ka väljaspoolt Euroopat):

1. inimesed, kes ei soovi olla 10 päeva pärast Eestisse saabumist eneseisolatsioonis, võivad teha koroonaviiruse PCR testi juba välisriigis, kuni 72 tundi enne Eestisse saabumist. Eestis olles on siis võimalik mitte enne kui kuuendal päeval pärast välismaal tehtud esimest testi teha teine test. Inimene vabaneb 10-päevasest isolatsioonikohustusest ennetähtaegselt, kui mõlema testi tulemused on negatiivsed;

2. inimesed, kes ei ole teinud testi kuni 72 tundi enne Eestisse saabumist, võivad teha Eestis esimese testi kohe pärast riiki saabumist ning teise testi mitte varem kui kuus päeva pärast esimese testi tegemist. 10-päevase isolatsiooni saab lõpetada ennetähtaegselt juhul, kui mõlema testi tulemus on negatiivne.

Võivad testi teha juba välisriigis või Eestisse saabudes. Mitte enne Eestist lahkumist.

See Eestis enne reisimist testi tegemine on jäänuk kadunud Balti reisimulli langusaegadest. Lisaks on jah Soome ka seal nimekirjas.

Teiste riikidega minu teada sellist erandit olnud ei ole. Mõte selles, et antud korralduse tegemisel vist siis oktoobris oli mujal Euroopas koroonanumber juba omajagu kõrgem kui meil. Seega polnud kellegil plaanis lasta inimesi paariks päevaks mõnda Euroopa suurlinna hullama, sest seal oleks nakkuse võimalus olnud oluliselt kõrgem kui Eestis. Ja see varem Eestis tehtud test poleks näidanud, mis sa kaasa tood.

Vatse, ma lugesin jah neid samu ridu, ja ka korraldusi :) 

Korralduses pole juttu, kus test tehtud on: 

Punktides 1 ja 1-1 nimetatud 10-kalendripäevast piirangut ei kohaldata, kui:
  1) isik on teinud kuni 72 tundi enne riiki saabumist COVID-19 haigust põhjustava koroonaviiruse SARS-CoV-2 testi ning selle testi tulemus on olnud negatiivne ja isik on teinud Eestisse saabumise järel mitte varem kui kuuendal päeval pärast esimese testi tegemist teise COVID-19 haigust põhjustava koroonaviiruse SARS-CoV-2 testi ning selle testi tulemus on olnud samuti negatiivne või kui arst on tunnistanud isiku nakkusohutuks. Kuni negatiivse testitulemuse teadasaamiseni peab isik viibima oma elukohas või püsivas viibimiskohas [...]

Korraldus siin: https://www.riigiteataja.ee/akt/319022021008

Ehk siis "kui on teinud kuni 72 h enne riiki saabumist [...]". Mind huvitab just see praktiline aspekt. Õiguslik pool korralduses on nagu on - 72h tundi enne riiki saabumist oleks mul test tehtud :) 

Eks ma siis katsetan, sest ega vahet pole - saan ka nädala kodus istuda kui vaja, see pole probleem. Juristina teen selle katse siis ise ära ja vaidlen PPAga, kui peaks vaja olema

Mind huvitas just, kas keegi on sellise lühireisi teinud ja sellise olukorraga kokku puutunud. Kui mitte, siis katsetan ise järgi :)

Kui nüüd pilguga üle lasta, siis tundub tõesti kõik OK olevat :)

See punkt on alates 1. jaanuarist sees ja hiljem on seda lihtsalt veidi muditud. Peaks täiesti JOKK olema ja arvestades hetkel EL-is olevaid koroonanumbreid on see nüüdseks ka täiesti põhjendatud. Kui Poola lubab negatiivse testiga riiki, siis peaks Eesti lubama mitu korda ohutumast Poolast ka sama testiga tagasi.

Ma mõtlen, et kuidas see käib üldse? St ega keegi lennujaamas ju sisenemist ei piira või vägisi testima ei saada? St teed lihtsalt teise testi ja kui terviseameti või politsei tädi ikkagi helistab siis annad ülevaate oma testidest ja nad saavad üle kontrollida? St isegi kui sinu n-ö teine test jookseb ametlikult esimeseks süsteemis, siis kontrollis peaksid ikka õigeks jääma?

Jah, lennujaamas keegi sind testima vägisi ei saada. Passikontrollis (minu teada suunatakse kõik lennud nüüd sealt kaudu) näitad oma tervisedeklaratsiooni ette (see tasub netis ära täita) ja saad kiirelt sealt läbi.  Kuna oled esimese testi teinud "enne Eestisse saabumist  72h jooksul", siis lennujaamast võid välja kõndida ja püsid isolatsioonis.  Ja uue aja kokku leppimiseks helistad 678 0000.

Kuskil ei ole ju kirjas, kus test peab olema tehtud? Määratud on ainult testi tüüp ja aeg.