Saudi Araabia & Jeddah 2022

2022 lõpus käisin Saudi Araabias, peamiselt Jeddahis. Jagan oma kogemusi :). Käisin üksinda - naine, mittemoslem.

Mõned aastad tagasi kui hakati tavainimestele turismiviisasid väljastama, sai see riik koheselt mu bucket-listis kõrge koha. Vahepeal olid teadagi-mis-aastad. Aga 2022 aasta sügisel tegin otsuse, et nüüd on õige aeg plaan teoks teha.

Viisa saamine oli ülilihtne. Täitsin https://visa.visitsaudi.com/ lehel ankeedi, maksin krediitkaardiga viisa + kohustusliku kohapealse tervisekindlustuse tasu kokku ~132.- EUR ning 20 minutit hiljem oli viisa mul postkastis. Viisas küsiti kui õigesti meeles on hotelli nime, kus peatun ning oli vajalik lisada enda foto. Muu oli tavapärane üldine info.

Hotelli broneerisin booking-ust ja lennupiletid olid Turkish-ilt. Aga ka odavlennufirmadega kombineerides saaks ilmselt hea hinnaga kohale.

Lendamisel kontrolliti viisa olemasolu, nii väljalennul Tln-st kui ka väljumisel Istanbulist (lennuväravas). Seda panin tähele, et Istanbulis lapati passid läbi enne lennukile lubamist - ehk passis ei tohiks olla Saudi jaoks ebasobivatesse riikidesse (nt Iisrael) reisimise infot-templeid. Minu ees üks india välimusega mees tõsteti lennult maha, sest tema passist leiti midagi sellist ebasobivat.

Kohalesaabumisel oli kõigepealt turvakontroll käsipagasile. Mõistlik on enne reisi läbi vaadata, mis lubatud pole - nt alkohol, teiste uskude kohta materjalid-asjad-raamatud jne. ning sellist kraami pagasis mitte omada. Ma ei näinud, et turvakontollis oleks kellegi kohvrit peale läbivalgustamise lahti tehtud, aga kui tehakse ja midagi leitakse, siis ilmselt on Saudi käitumine suhteliselt must-valge.

Sisenemise passikontroll oli kiire. Küsiti kõik 10 sõrmejälge + foto. Ühtegi küsimust ei esitatud.

Esimese asjana peale pagasi kättesaamist ostsin kohaliku SIM kaardi. Jeddah lennujaamas oli 3 erinevat pakkujat oma lettidega. Valisin Mobility - aga pean ütlema, et kohati oli levi kehv, eriti hoonetes sees olles. SIM jaoks oli vajalik pass + sõrmejäljed. Seejärel võtsin ATM-st veidi kohalikku. ATM oli lennujaamas valikus erinevate pankade omasid ja vähemalt see, mille ma valisin, toimis kiirelt ja lihtsalt.

Ühistranspordiga on Saudis keeruline. Suuremate kohtade vahel liikumiseks buss või rong on olemas. Aga linnas sees ühistransport tundus pea olematu (ilmselt on erand pealinn, kus pidi metroo olema - ise seal ei käinud). Seega kasutasin liikumiseks peamiselt appe Uber, Careem ja päris palju km läbisin ka jalgsi. Vahemaad on seal pikad. Kõnniteed on kohati kehvad ning üsna tihti ka puuduvad. Tundus, et igaühel on liikumiseks oma auto ning üldjuhul inimesed jalgsi pigem ei käi. Kohalikud põhjendasid seda kliimaga. Uber-it ja Careem-i sai üldiselt lihtsalt, aga ooteajad olid veidi pikemad kui meil. Appi hinnad olid oluliselt odavamad kui tavataksol. Lisaks oleks saanud tänava pealt väga lihtsalt flag-down takso, st kui tänava ääres seisin ja oma asja ootasin, siis paljud peatusid ja pakkusid taksoteenust, aga see jäi minust proovimata.

Kliima osas - detsember ja Punase mere rannik Jeddah - päeval umbes 30-32 kraadi. Öösel vist 26 kraadi ringis. Vähemalt mulle oli see ideaalne. Päike oli võrreldes Eestiga oluliselt intensiivsem.

Kohalik elurütm on veidi teistsugune kui meil ning käib islami järgi. Selline aktiivne elu käivitus circa nelja paiku pärastlõunal - tund-poolteist enne päikeseloojangut. Ning käis kuni peamiselt keskööni, kohati ka peale seda. Ehk päevasel ajal inimesed küll liiguvad ja toimetavad, kuid jalutamas-poodides-linnapeal käiakse pigem pimedal ajal. Ka (need vähesed) muuseumid on peamiselt avatud pigem õhtusel ajal - sellega peab arvestama.

Üksikturiste nägin vähe, kui mitte öelda väga vähe. Ka turismigruppe oli vaid üksikuid. Ehk oluline pluss praegusel ajal Saudis on see, et riik on turismist veel suhteliselt puutumata. Mis teistpidi tähendab muidugi seda, et ka turistidele suunatut on praegu veel suhteliselt vähe.

Kõik kohalikud, kellega enda reisi jooksul vestlesin, teadsid, kus on Eesti. Kui mitte täpselt, siis vähemalt sel tasemel, et on Baltikum ja seal on Eesti. Kohalike inglise keele oskus on väga hea. Lisaks kasutasin tekstide tõlkimiseks google translator. Mõned korrad tekkis olukord, kus mobiililevi oli kehv ja seetõttu ei saanud telefoni abil tõlkida, kuid siis oli alati mõni abivalmis kohalik inimene, kes aitas.

Kohalikud inimesed olid valdavas enamuses väga sõbralikud ja abivalmid. Ma loodan, et see ei olnud illusioon, aga tundsin ennast tõesti soojalt vastuvõetuna, mugavalt ja turvaliselt. Kohalikud olid viisakad, rahulikud, piire austavad, puhtad. Üksikuid veidraid kogemusi oli, aga see on alati seikluse osa.

Riietuse osas - alguses olin veendunud, et piisab mu enda pikkadest katvatest riietest. Kuid teise päeva hommikul ostsin endale siiski abaya. Lihtsates poodides ja kaubanduskeskustes on nende valik lai ning kesmine hind 15-25 EUR. Uhkemates kaubanduskeskustes on ka valik olemas, aga hind circa vähemalt 3x kõrgem. Põhjus abaya ostuks oli see, et tundsin ennast selles lihtsalt mugavamalt. Kohalikud seadused ei nõua naistelt enam juuste katmist ja abayat. Aga silma järgi hinnates tundus, et vähemalt Jeddah piirkonnas jälgis 99% naistest endiseid traditsioone ning endal oli mugavam veidi rohkem massi sulanduda.

Kohalikud hinnad. Hotellide valik oli lai ning tase väga korralik. Hinnad pigem veidi Eesti ja Euroopa keskmistest madalamad. Takso hinnad läbi appi veidi odavamad kui Eestis, kuid lihtsalt tänavalt taksot võttes samad või kallimad. Söögikohtade hind varieerus seinast seina - tavapärastes kohalikes kohtades kulus pigem 4-6 EUR põhiroog + jook. Aga on väga lai valik ka uhkeid restorane, kus on võimalik kulutada samale kümme korda rohkem. Söögikohtade valik oli tõeliselt mitmekesine ja rohke. 0,5l värsket mis-iganes mahla väikestest kohtadest 1,5-2 EUR. Kohvikud pea iga nurga peal. Kohvi hind sõltuvalt kohast 2-5 EUR vahemikus. Kohalikus ilusalongis umbes kesmiselt poole odavam kui meil.

Naistele mõeldud kohtade, nt juuksur, ilusalong vms leidmine oli veidi väljakutseks. Väljaspoolt on need üldiselt tähistamata. Pead leidma õige ukse, vajutama uksekella. Ning ukse taga avaneb suht juba samasugune maailm, nagu meil. Ning kaovad ka peast rätid ja seljast abayad :).

Jeddah ise - kilomeetrite kaupa ilusat rannapromenaadi, kus kohalikud massidena jalutavad ja piknikku peavad. Võrratu kultuuri täis vanalinn, mille restaureerimise nad õnneks tunduvad enda südameasjaks võtnud olevat. Väga mitmeid põnevaid kohti lastele (lõbustuspargid, akvaarium, igal pool mänguväljakud jne).

Kokkuvõttena - olin väga positiivselt üllatunud. Sellist araabia muinasjutu hõngu oli tunda vaid vanalinnas ringi liikudes. Muidu on tegu väga kaasaegse (et mitte öelda tugevate ameerika-mõjutustega) riigi ja ühiskonnaga. Maapiirkondades on ilmselt veidi teistmoodi, kuid see reis neisse kohtadesse ei viinud. On näha, et kohalikel on tugev oma kultuur ja ühiskonnareeglid ja kõik 33 milj. saudi-araablast ilmselt nii vabalt ja avatult ei ela. Kindlasti tahan veel sellele maale tagasi minna ja seda edasi avastada. Soovitan :).

Äge, et käisid ja jagasid.

Tõlkimisest. Suuremate keelte jaoks saab rakenduse ja keele oma telefoni alla laadida ja siis pole enam netiühendust vaja. Saad tõlkida ka silte, tekste, kohvikute menüüd jne neid lihtsalt telefoniga "vaadates".

2
1

Väga äge seiklus, endal niheleb samuti juba pikemat aega sinna liikuda. Ryanair siiski sinna riiki ei lenda, Wizz küll, aga nendega on mitmesegmendiline lend liiga riskantne. Kuidas olukord randede ja ujumisega? Paistis üldse mingit sellelaadset taristut ja kas seda kasutati?

1
0

Tänud, jaanusm märku andmast, korrigeerisin algses postituses selle lennufirma teema. Ma ei tea, miks mul meeles oli, et Ryanair. Ilmselt vaatasin Ryanair Viini ja sealt edasi siis see Wizz.

Ma tean, et rannad on seal olemas ja neis saab ujuda. Nt osad hotellid pakuvad privaatranda. Aga avalikke randu ma ei näinud ning promenaadi ääres olid sildid, et ujumine keelatud. Ka hotelli bassein oli täiesti tühi. Pole kursis, aga tundub, et neile meeldib pigem rannas piknikku pidada kui ujumas käia. Vähemalt selles piirkonnas. Saudi Lonely Planetis on info, et mingid avalikud rannad siiski suurlinnadest eemal on olemas, aga kuidas neis elu-olu on, ei tea.

1
0

Jeddah rannad jäävad linnast põhja poole. Seal on leida tasulisi rannaklubisid. Osades on omapäraks see, et naised tohivad vaid bikiinides käia. Püüdlus läänelikuma või dubailikuma stiili poole siis. Linnas endas Corniche'i ääres jääb ujumine keelatuks veel pikalt, sest osa linna solgist voolab ilma igasuguse puhastuseta kusagi Corniche'i keskel mere alla ja jõuab siis ilusti pinnale. Enamikul linnast puudub üldse kanalisatsioon ja suure tõenäosusega suunatakse Corniche'i ääres olevate uhkete hotellide reovesi samuti pikemate torudega mere alla.

Riyadhi metroo esialgu veel ei tööta. Kuna tööle hakkab, ei tea vist keegi. Jeddahs ja Riyadhis on piiratud hulk bussiliine, mida kuulduste järgi saab vahel harva isegi turistile vajalike tegevuste jaoks kasutada. Kuna peamine sihtrühm on välismaised lihtsamate alade töölised, siis on liinivõrgud nende vajaduste järgi paika pandud. Kohalik kasutab autot või äppe.

Parimaks kõnekaardiks on STC. Hind on veidi kallim, aga levi parem. Väiksemad odavamad teenusepakkujad ei toimi isegi suurematel kiirteedel läbi kõrbe. Nagu selgus, siis isegi linnas on levi kehv.

4
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased