Serbia eluolu

Kas Serbiat ka viimasel ajal keegi külastanud on ja millised on muljed? Belgrad? Maapiirkonnad?

Ma olen seal viiamsed 3.5 aastat seal elanud. Minu muljed on Belgradist positiivsed. Maapiirkondades regulaarselt ei käi, aga need 10 korda kui on olnud võimalus, olen alati rahule jäänud. Toredaid turismitalusid, matkaradasid jms leiab.

Kui on konkreetsemaid küsimusi, siis vastan kui oskan.

Ma külastasin lühidalt Belgradi ning ehk mingi aja pärast tuleb seal pikemalt viibida. Kas maapiirkondades on elatustase palju madalam kui Belgradis? Kas seal järvi-jõgesi ka leidub piisavalt kus ujuda-päikest võtta? Palju ka Belgradis regulaarselt Eestlasi võiks olla?

Maapiirkonnad on oluliselt madalama elatustasemega. ca 200 eurot keskmine sissetulek. Isegi Novi Sad (heaolult nr 2 Belgradi järel) on ca 50% odavam - kinnisvara, restoranid jms näiteks.

Järvede-jõgedega on keeruline. Doonau ja Sava ujuma otseselt ei kutsu - mudane ja prahine, tihe laevaliiklus. Ülejäänud jõed on enamjaolt mägi-jõed i.e jäävad külmaks. Sama häda järvedel - enamus asuvad mägedes ja on kaua külmad. Tara mäestikus, Fruska Goras jne leidub palju idüllilise paiku, kus päevitada on kindlasti mõnus, aga ujumisega on nagu Eesti meres. Palic (Ungari piiri ääres) on taas kriitikanooli saanud oma mustuse tõttu, aga asub merepinnal i.e pikalt soe. Belgradi rahvas käib palju Adal, mis on jõesaar Savas ja paisjärv saarel. Puhtusest otseselt ei pakata, aga väga hullu ka pole. Ma olen siiani jäänud kesklinna välibasseinide kasutajaks ning siis veedan mõned nädalad mere ääres, kas Aadria, Ioonia või Egeuse.

Eesti kogukond on väike, aga tegus:

  • kaks eestlast, kes on leidnud Belgradist oma hingesugulase ning seal pere loonud (ja nende 3? last)
  • üks poole kohaga investor i.e 50% ajast Belgradis
  • üks ettevõtte juht (50% ajast Belgradis)
  • minu pere (2+2)
  • hetkel ajutiselt veel üks Eesti tüdruk, kes küll mai algusest ära kolib
  • iga kuu käib seal ka mõni suurem või väiksem Eesti taustaga äri-delegatsioon maad kuulamas. Mõnel neist ka väiksem operatsioon käimas ning visiidid seetõttu sagedasemad
  • kohe tulevad ka Eurolaulikud paariks nädalaks :)

Partizani ja Crvena Zvezda fännid kaklevad ikka? Kuidas seal üldse inimeste meelestatus on? Euroopa Liitu tahavad saada või jumaldavad pigem Putini Venemaad?

Mulje linnast jättis küll suht külmaks, midagi erilist seal ei olnud, aga loodus (Sava ja doonau jõgi) ja linnat ööelu on külastamist väärt (restoranid/baarid/klubid/lounge'id) olid viimase peal. šhokeerisid need hooned, mis NATO pommitamisest on alles jäänud ja neid pole restaureeritud...kõhedaks võttis. Hotellid, nagu ma aru sain, kuuluvad ka riigile, et remonti pole neis kaua aega tehtud, vbl kallimad on ok. Esimene asi, mis silma hakkab, et uatod on enamuses väga vanad. Inimesed tundusid kõik väga toredad ja positiivsed. Palgad on jah madalad, aga inimesed näevad kenad ja hoolitsetud välja. Soovitan minna ja kevadel on sela kindlasti veel ilusam!

Snoop'ile vastuseks, et nendega, kellaga mina kohtusin, siis nemad küll venemaad ei jumalda (sain aru, et minevikus vene valitsus olevat neil kodud ära võtnud jne), pigem ikka siia Lääne poole vaatavad.

Ma külastasin Belgradi juulis 2007. Sõitsin rongiga Horvaatiast Belgradi. Rong oli vanaaegne, arvatavasti nagu on praegu Venemaal või muujal seal kandis. Sõit oli päris pikk ning selle aja jooksul ma jõudsin pikalt vaadata aknast. Belgrad, minu arust, ongi üks ja ainuke Serbia linn... Ülejäänud on maakohad... Suhtigavad lagedad vaaded - põllud, vanad majad, vanad autod, vanad traktorid... Omapärane, kuid kõike seda sai ka kunagi Eestis näha (seni saab ka Venemaal)! Sissesõit Belgradi oli omamoodi elamus. Rong sõitis nö vanast Belgradist läbi... Vaade oli nagu peale sõda (mis eriti ei imestanud)... Samas linnon iseenesest norm. Pagasihoiuruumis meie käest küsiti passi ning et usutud, et ID ongi pass :D Vast inimesed nägid esmakordselt ID kaardi... Ok... Muidu kohalikud on sõbralikud ja abivalmsad ning isgi väga vahvad ja toredad. Vaesust on aga seal igal pool. Hinnad muidu veidi odavamad kui Eestis. Me käisime ühes nende mõttes päris kallis restoranis (asub peatänaval) ning saime kokkuvõtes arvet, mis oli võrreldav eesti täitsa tavalise pizza baari arvega. Mmmm... Belgradis (minu arust) oli kõige põnevam loss ja vanade sõjaväemasinate kollektsioon selle sama lossi hoovis. Mõnus oli jalutada mööda peatänavat (ei olnud väga pikk) ning käia erinevates baarides/restoranides/ kohvikutes... Suurt poodi a'la meie maksimarket või prisma mul leida ei õnnestunud, vaid väikseid marketeid (väga väiksed). Muidu Belgradis on ka loomaaed (kuhu me kahjuks ei jõudnud). Elamus peale Belgradi külastamist oli päris tugev. Väga väga omapärane linn... PS!Esmakordsel külastamisel on oht saada kultuurilist sokki... ;)

Partizani ja Svezda fännid nääklevad omavahel alati, olgu siis vutt, koss, veepall, kabe või peotants. See viimane mõrv oli siiski Partizani ja ühe Novi Sadi meeskonna vahel.

Meelestatus on nii ja naa. See Kosovo eraldumine on natsionalistlike liikumiste (eriti radikaalid) populaarsuse väga kõrgeks viinud. Nemad vaatavad pigem itta. Kaks kuud tagasi võitis presidendivalimised läände vaatav president 50.5% toetusega. Seega 11. mai parlamendivalimised võivad minna mõlemasse suunda.

Nii nagu Eestis on ka seal otsene seos sissetulekute ja hariduse ning toetatava partei vahel.

Mis sa Eesti eurolaulust arvad? Eriti sellest aspektist, et millise reaktsiooni Belgradis esile kutsub? Ma olen samuti tihe Balkani külastaja. Ma pole veel aru saanud, et sealsed rahvad väga eneseiroonilised oleksid. Vastupidi - igal rahval Balkanil ülitugevad rahvustunded ning sellist Euro-mõnitamist väga naljana vist ei võeta. Sigavales keeles, alustades juba laulu pealkirjast, mis ei ole grammatiliselt korrektne. Tont teab, kes suudab sellest väidetava "Suve valguse" välja otsida. Pigem peaks olema kas "Svetlo leta" või "Letno svetlo". Tore oleks kuulata Tomislav Nikolići arvamust. Või mis?

Kas sa Jüri oled Belgradis, sest abielus kohalikuga? Või muul põhjusel perega seal?

rõõmustav kuulda, et Serbias nii palju eestlasi on. ise elasin 5 kuud põhja Serbias Ungari piiri ääres Subotica linnas. ma küll ei ütleks, et seal millegi pärast halvem oleks kui suurlinnas Belgradis:)Väikelinnade aura ja eluolu on minu meelest isegi mõnusam ja hubasem kui Belgardis. Eesti euroloo kohta: minu sõprade arvamus oli erinev. mõnele meeldis mõnele mitte. sõnadest nad kohati aru ei saanudki:)

kui kellelgi on küsimusi "väikelinnade" või ükskõik mille kohta, siis aitan meelsasti.

Eurolaulu kirjutas Pets ühe 70ndate aastate serbo-horvaadi sõnaraamatu põhjal, mis tal kodus oli. Seejärel saadeti see ühele sloveenlasest sõbrale, kes seal mõned asjad sloveenia keelest tulenevalt ümber tegi ning lõpetuseks mudis Pets taas sõnu, et paremini riimi läheks ja mõnusam laulda.

Kui siia lisada veel vale häädlus (eriti rõhud) ning sõnade kokkulaulmine, siis saabki "to je dosta"'st "tooojedostaaaa". Loomulik, et kohalikud suurt midagi aru ei saa. Kui subtiitrid on, siis tunnevad sõnad ära.

Kohalike reageering on oodatav - arvan, et samamoodi reageeriksid eestlased, kui soome-eesti segakeeles keegi meie murulaule tögama tuleks. Serblastega seob eestlasi see, et omakeskis tehakse enda üle kõvasti nalja, aga kui keegi väljast peaks endale seda lubama, siis tõenäoliselt see hästi ei lõppe. Samas ei saa väita, et kohalikes Eesti eurolaul erilisi emotsioone tekitaks - kellele see hiirepeer ikka korda läheks :-)

Peab siiski mainima, et tantsutüdrukud on kiita saanud. Loodame siis nende peale.

Ise olen siin tööasjus - võtsin pere Tallinnast kaasa ja kolisin siia, et kliimat nautida, tööalaseid väljakutseid vastu võtta ning slaavlastega koostööd harjutada. Selline silmaringi avav elukoha muutus. Aga tulen nüüd suvel tagasi. Aitab küll.

To: Jüri Sul on õigus tantsutüdrukute koha pealt. Minu üliigav kartulikool on Balkanil ka elevusttekitavalt "blond" (hoolimata mu kategoorilisest vastuväitlemisest). Pärisblondid, eriti veel aga neidised, muidugi tekitavad tormi veeklaasis. Bosnias on näiteks lahedasti blonde - tumedate silmade ja kulmudega, kuid meestele ikka meeldib, miks muidu pooled tõmmudest naistest kenad helepääd on.

Korraks veel naistest Balkanil. Jüri, sina oled pereinimene - nii et jäta need read vahele. Aga muidu Eesti mehed tahate silmailu ja kompamisrõõmu, siis kõige vingemad naised Euroopas leiate Dalmaatsiast. Kõige pikemad siredad sääred ja lühemad suvekleidikesed ning tumedamad paksud ja pikad juuksed. :) Samas möönan, et sama käib vist meesisendite kohta - pikad ja tõmmud. Nii et Eesti naised, hoidke end pigem koduligi.

Jüri. Äkki oskad mõnda head linki soovitada, kus võiks leida infot üürimajade kohta ehk kohalikku kinnisvaraportaali, mis oleks ka Inglise keelne kui selline üldse eksisteerib. Kui mitte siis kõlbaks ka Serbiakeelne. Tänud.

Külastasin Serbiat 2007. aasta suvel, riik ja pealinn Belgrad jätsid väga sümpaatse mulje. Inimesed on väga sõbralikud ja abivalmid. Belgradis tasuks kindlasti külastada Kalemegdani kindlust ning ööelu nautida jõeäärsetes klubides. Loodusilu pakub kindlasti Djerdapi rahvuspark, Doonau kaldal. Käisime korduvalt Doonaus ujumas, polnud see vesi nii must midagi. Sealt võib leida jõeäärseid kalarestorane ning arbuusipõlde. Eriti äge oli väikses külabaaris vaadata Tallinna Levadia ja Belgradi Zvezda mängu, mille kahjuks või õnneks serblased võitsid ning millele järgnes pidu hommikuni.

Pole hulka aega trip.ee-sse sattunud ja avastasin kohe esimese teemana selle siin :).

Olen aastaid olnud Balkani fänn ning viimase poole aasta jooksul just Belgradi korduvalt sattunud. Hetkel mõlgutan mõtteid ka sinna püsivamalt asumise peale, aga ei tea, kas need mõtted ka reaalsuseks saavad. Sestap on mõnus siinset teemaarendust jälgida. Olen ka Jüri ekspättide häälekandjat järginud, kahju, et sinna viimasel ajal täiendusi pole tulnud.

Minu kogemus on, et mõnes mõttes on Serbia euroopalikum kui Eesti ja mõnes mõttes vastupidi, aga eks neil on vaja kaotatud aega ka tagasi teha. Belgrad on ikka päris suur linn, ülejäänud on tagasihoidlikumad. Ja vaatamata sellele, et kauget ajalugu Belgradis peale Kalemegdani väga otsida pole mõtet, on seal tegevust nii kultuurihuvilisele kui peoploomale piisavalt.

Käisin Serbias 2007 aasta augustis. Belgradis olin ainult kaks päeva, ülejäänud ajast riigi lõunaosas, väikelinnas nimega Blace. Seal lähedal oli ka üks järv, kus sai ujumas käidud. Vesi oli sogane aga soe. Lõuna-Serbia on mägine ja üldiselt tundus huvitavam, kui põhjaosa. Elasin kohalike tuttavate juures, ja mingit kultuurišokki küll polnud. Inimesed nagu inimesed ikka. Aga väga sõbralikud. Kuna see oli mu esimene korralik välisreis, siis sealne kuumus oli natuke üllatav. Kahel viimasel päeval oli u. 40 kraadi (23 ja 24 august). Ühtki termomeetrit ma ei näinud, aga nii mulle väideti. See-eest sealset 40 kraadist kuumust oli lihtsam taluda kui Eesti 30 kraadist. Kahjuks Blace ploomifestivali ma ei näinud, kuna see toimus minu lahkumisepäeval.

Plaan on ka see aasta minna, ja loodetavasti saan ka Montenegrosse pilgu heita.

Kas räägid ka Serbia keelt natuke juba ? Kas oled jätkuvalt Belgradis?