Siber

Järgmine suvi pole enam kaugel, sestap on tekkinud juba reisiplaane. On kindel kavatsus sõita 2003.aasta suvel Venemaale Krasnojarski kraisse ning käia ka Baikali ääres. Rongiga. Venemaal rongidega sõitmine juba nõuka ajal võis tuua igasuguseid sekeldusi, vast keegi teab, kuis praegu lood on? On keegi käinud viimase aasta paari jooksul Siberi-kandis? Rongide sõiduplaanide ja hindade kohta olen leidnud häid lehekülgi, aga mind huvitaks reisijate isiklik kogemus ja arvamus vene asjadest. Ja kas välismaalastele on piletid teise hinnaga kui kohalikele? Ning kui on, kas seda siis kontrollitakse? Ja mis vahe on tavalisel rongil ja firmarongil? Peale hinnavahe. Ja mis asi võiks olla "suurendatud mugavustega kupee"?

Käisin Baikali ääres ja Burjaatias oma kümme aastat tagasi, aga vaevalt, et Siberis nii ruttu midagi muutub. Transpordi koha pealt ei oska aidata, aga kui kohapealsest eluolust midagi konkreetselt huvi pakub, siis meili.

Käisime augustis Tuvas, mis on Krasnojarski krai külje all, pilte ja juttu võid vaadata mul kodulehelt
Kohalikus matkabüroos soovitati soojalt Krasnojarski krais olevat Jegarki rahvusparki, mis jääb Krasnojarski ja Kõzõli (Tuva pealinn) vahelise tee peale ja kuhu on lihtne transporti leida.
Rongiliikluse koha pealt infot ei oma.

Selle aasta juulis haaletasin pea Moskvani ja siis kusagilt pommiaugust ostsin pileti Moskvani ja Ulan-Ude-ni. Vaadati passi ja pommiaugus vahet ei tehtud kas valismaalane voi kohalik. Paar aastat tagasi tehti kyll vahet ja selle parast ma ostsingi pileti igaks juhuks vaikelinna raudteejaamast. Soitsin platskaardiga(ilmselt) - igas boxis 4 voodit ja seina boxi ja koridori vahel ei olnud. Moskva - Ulan-Ude vahemaa on ligikaudu 6500 km ja pilet maksis 700 EEK ja rongisoit vottis aega 100 tundi. Palju tehakse 20 minutilisi peatusi ja platformidel pakuvad tadikesed sooje pirukaid, kartuleid, suitsukala jms - yhesonaga nalga ei jaa. Kasulik on votta kaasa pakk teed, sest kuum vesi on kogu aeg kaeparast ning peale tee joomise ja lugemise soidu ajal suurt teha pole.
Edu

Tänud, sain t6epoolest vajalikku infi. Tundub, et sealpool ikka käiakse.

tere Marek! Kuna plaanin isegi Siberi varsti minna, siis tahaks teada kuidas seal elamiskoha leidmisega lood on, kas leidub kylalismaju v6i on v6imalik seal ka telkida?

On olemas raamat "Nägin maailma algust". Keegi taanlane Jensen autor. Raamat mõne aasta tagune ja seal kirjeldab just kuidas ta rongiga läbi Venemaa ja Siberi sõidab. Soovitan lugeda.
Venemaal soovitan mängida venelast (kui just passi ei küsita), saab odavamalt. Kõik hinnad välismaalastele on mitmekordsed. Aga rahvas on lahke, kui veidi viina kaasa võtta ja pakkuda, saad öömajale ka kodudesse. Ise pole käinud, aga räägin sõbra kogemustest paari aasta tagant.

Elu on reis, sest iga uus sihtmärk elus on uue reisi algus.

Külalistemaju on ka suuremates asustatud punktides, ainult mõnes kooritakse välismaalastelt (s.h ka eestlastelt) topelttasu, siuke imelik seadus pidavat olema. Aga kõige optimaalsem variant tundub olevat kohaliku rahvaga jutu peale saada ja mõne selgema silmanäoga inimese õue peale telk püsti panna.

See asi kõlab huvitavalt. Samas kas näiteks autoga kannataks sinna kanti minna, või varastatakse vähegi uuem masin kohe ära? Rong oleks muidugi omamoodi elamus, auto aga tähendab suuremat vabadust (ja kahgjuks ka riski)...

Ühte-teist leiab ka sellisest kohast nagu www.monkeyshrine.com. Vilgub ja plingib, aga infot seal on. Mulle meeldis omapära, et hakatakse tulema Hiina poolt.

Vaatasin et Apollo raamatupoodi Tallinnasse on müügile jõudud Lonely Planeti Trans-Siberian Railway, päris esimene edition, juuni 2002. Maksis 385 krooni.

Kohati päris huvitav lugemine, kogu Venemaa ronginduse ajalugu ja sisteem oli ära seletatud, lisaks kohustuslik peatükk "How to drink vodka in Russian way" :P

Tasub vähemalt sirvida, kui raamatupoodi juhtud.

Autoga ei soovitaks sinna minna, kui, siis m6ne vingema jeebiga. N6uka aja l6pus, ei usu, et Siberis selle aja jooksul teedeehitusele palju tähelepanu pööratud, olid paljud teed, mis kaardil märgitud, suvel hoopis läbimatud v6i neid polnudki tegelikult olemas.