Sooja ilma mäesuusariided

Niih, siiani olen ise olnud hästi irooniline nende küsimuste suhtes et "mis mäe peale selga panna" aga kui endal probleem tekib, siis pole ikka muud teha kui lolle küsimusi küsida.

Nimelt oleme minemas Alpidesse (Val Gardena) märtsi teises pooles ja teatavasti on siis juba väljas üsna soe. Üleval mägedes ehk jahedam, aga päike kinldasti kütab omajagu. Loodetavasti. Vaatasin üle oma suusavarustuse mis on ilmselgelt sobilik kõvadesse miinuskraadidesse ja olen nüüd hädas et mida peaks üldse soetama, et ennast kuidagi normaalselt tunda. Jooksin täna tiiru teemal Matkasport, Ilves, Rademar ja kohe midagi ei hakanud silma mis oleks sobinud, Ilveses ehk mõni õhem jopelaadne asi. Õhukesi pealispükse mis mäesuusasaapa peale läheksid ei leidnud kusagilt. Allapanu osas on ka probleem, päris Brynje väel ju ringi ei hüppa....

Ühesõnaga, kõik soovitused on teretulnud. Kogu otsingut raskendab veel see, et vaja on komplekteerida kraam ka ca 150 cm pikkusele lapsele.

Ma ka nädala pärast Alpides. Brynje peale soovitan Crafti õhukest fliisi. Vähemalt eile oli neid veel Extreme Spordis müüa - mustad ja hallid jäid silma, kunagi oli ka valgeid. Seal oli ka õhukesi Oxbow pükse, aga ma pole päris keskmist kasvu ja mulle ei sobinud. Loodan kohapealt midagi leida.

Palju sõltub sellest, mis riided sul olemas on :)) Näiteks mina olen oma riietuses sõltuvalt temperatuurist ainult fliisi vahetanud või ta üldse ära jätnud. Selles mõttes on oluline riiete hingavus. Ja riietest võib täiesti piisata pesu ja suusapüksid-jope. Igaks juhuks fliis kotti (Val Gardenas võib ilm muutuda ka kodust kaugel olles, ring ju üsna suur). 150-nene ehk ei aja omal nahka veel nii märjaks, et riided väga olulist rolli mängiks. Peaasi et nahk enam vähem kuiv on. Sõitsin kuu tagasi Val-Thorenis. Kohati Offpiste mäele ronides näitas kell temperatuuriks +20. Samas laskumisel varjulises kohas -5. Ja riietest leidsin et flees seljast ära, pesu peale jope ja tundisn ennast päev otsa väga hästi.

Sobib iga firma vee- ja tuulekindel hingav "kilekas". Sellele alla fliis, mille saad vajadusel vahelt ära võtta ja nt. seljakotti panna. Püksid samast kileka komplektist vms eraldi otsida. Peab ainult vaatama, et alumine ots saapa peale mahuks. Lumelauduritel muidugi oleks soovitav endiselt paksude pükstega sõita, kuna istumist ikka tuleb ette ja tagumik võib külma saada. Või siis üks sooja lühikese pesu kiht lisaks istumise alla. kõige alumine kiht ikka hingav ja vett eemale juhtiv, muidu pole teistest kasu. Ülemisse otsa on tänapäeval muidugi eriti popp panna nn. softshell, st tuule- ja sageli veekindel elastne asjandus, ühesõnaga justkui vooder ja väliskiht üheskoos. Reeglina küll jupikese kallim võrreldes eelpoolmainit kompotiga.

Head liugu!

Ei saa aru mis jura aetakse. Mäesuusavarustuse kombe või püksid-jope sobi nii külmas kui soojas sõites. Põhi vahe mis on , mida alla lisaks pannakse või ei panda. Igasugu kiledega sebida on idiootsus. Praeguseaja suusavarustus(riietus) on ikka arvestatud inimese heaoluks mitte aga kasvuhoone effektiks. Ärge hoidke kokku riietuse pealt ning te elate kaua ja õnnelikult. Tulles aga tagasi kõrgmäestiku juurde, siis kindlasti kuulub varustusse kõrgema UV filtriga prillid ning moka(suurem SF) pulk, samuti kas pearätt või kaelasallpearätik(puff firmat müüakse spordi poodides, vanasti oli see küll ainult sikli meeste kiivrialune peakate). Tasub arvestada ka sulalume sattumisega saabastesse, nii et topelt sokid(ikka suusasaapa sisse mõeldud) kaasa. Kindad saab bajonetiga jope või pükste külge kinnitada kui liiga soojaks läheb.

...on üldjuhul inimestel soetatud(a la Five) ning see võib ajada higiseks väga kiirelt, mina jäin peale vahetusi pidama jopel, mis kaitseb tuule eest ning on üsna õhukese sisekihiga(antud juhul Bonfire, aga väga kindel, et analoogseid on igal firmal) ja väga rahul-hommikul panen selga oma koguse alusriideid(särk-särk-fliis või misiganes) ja vajaduel viskan muist riietest seljakotti. Alusriided üldjuhul kerged ja võtavad vähe ruumi.

Punkel, enne kui lärmama hakkad, loe postitus läbi. Jutt käib hingavatest vee- ja tuulekindlatest asjadest e. tavalisest 6hukesest Gore-tex vms. koorikjopest v6i tuulepluusist (ok. kui "kileka" nimi ei sobinud). Sooja voodrîga mäesuusajopega rahmeldades v6ib hakata palav, ole seal all v6i alasti. Kasvuhooneefekt tekib samapalju igasuguse sama liiki materjali all. Pole oluline, kas sinu G-tex jope peale on kirjutatud "ainult mäesuusatamiseks" v6i v6ib sellega ka matkata v6i lumelauaga s6ita. Teine variant on muidugi kohe osta 2-kihiline koorikjope, millel fliis alt ära käib.

Jyrka - tänud hea vastuse eest. Kas Sa oskad veel seda softshelli kommenteerida, kuidas seda tarbida ;-). Vaatasin et Ilveses oli sellise poolröögatu hinnaga jäkk ja tundus muidu ka kena. Kas see kõlbab ainult pealiskihiks või sobib ka veel kuhugi vahekihiks? Üldse tundub, et ülemise otsa riietega on päris OK aga just pükstega on probleeme. Ma ei tea milliseid hüperkvaliteetpükse vahepealne toriseja silmas pidas, aga mumeelest on enamus mäesuusatunkesid siiski ka mingi paksema voodriga (kui lihtsalt koorik).

Lugus edasi, et korralikud mägimatka riided (koorik jope ja torminpükisd)sobivad keansti ka suusatamiseks, vastupidi aga mitte. Nipernaadi kodukal on suusriiete kõrval valik Hannahi väga hea hingavusega ja veepidavusega mägimatka riideid, neile saab palav ilma puhul alla panna kas brynje võrgu, see kindlasti kõige premini hingav variant, või siis mõne tiheda tehnilise pesu (Crafto Pro Zero, Odlo, Hannahi Micra etc), mis aiatab higi ihust eemale juhtida ja seega hoiab ka temperatuuri paraja. Kui aga viluks kisub, siis paned järgmise nn soojenduskiht lisaks, kas fliispesu või paksemad fliispüksid/jaki, aga pln ikka microfliis, kuna tavaline karvane materjal võib niiskuse sisse koguda ja siis ikka märg kalts seljas. Ise kasutan riietuse parajaks reguleerimiseks veel ka vesti (välimine või sisemine), mis seljakotis kaasas, et kui ilm ootamatult muutub, siis saab selle peale visata. Samas korralikud (loe hingavad ja õhutusavadega) suusariided ei ole ka soojema ilmaga liiga palavad, need võib kasvõi otse ihu peale panna, vähemalt püksid. 25 soojakraadiga ei suusata sa kuskil, pole lihtsalt lund:). Aga see Hannahi kooriku variant sai eelmine suvi alpides suvesuusatamisel ära proovitud ja ei nurisenud.

Jyrka mine uuri kuidas riietutakse ja siis tule räägi oma õhukestest kiledest edasi. Tüüpiline jutt, mida vähem riideid seda vähem higistad. Õige riietumise puhul tekitatakse variant kus sinu keha temperatuuri säilitatakse mitte ei lasta soojusel kiirelt eralduda(selle tagajärjeks on tavaliselt higistamine). Mäesuusatamine on just see variant kus temperatuuri tuleb säilitada, kuna mäest allasõites on sul mitu erinevat temperatuuriga tsooni. On sooja on külma on tuult ja tuulevaikust. Kui mäesuusatajal on seljas ntx kile, hingaku see või mitte, siis tekib olukord kus temperatuuride vahe tõttu tekib kehal alajahtumise efekt - paraleele võid ntx tõmmata sukeldumisega, kus soojas vees võib sukelduja alajahtumise tõttu või otsad anda. Ilvese toodangust ei tea suurt midagi, enamus suusariideid tootvad firmad ei kasuta ainult goretex(on ka muid membraani põhimõttel töötavaid tekstiile) pealiskihte vaid on usinalt arendanud aluskihte ning vooderdust(pealiskihi ja aluskihi vahelist materjali). Nende materjalide omadused ja kooskasutamised loovad riietusele erinevaid võimalusi , tänu millele kasutusala ja kasutsuvõimalused oluliselt suurenevad. Suusariietuse paralleele võiks tuua ka sikliriietusega ja seal pole sul kilega midagi peale hakata. Olles proovinud erinevaid suusa- ja sikkliriietusi võin lõdvalt väita, et vähegi normaalsema riietusega(sinu mõistes paksu) pole mingit probleemi ka +25 kraadiga sõita.

kile soovitajale: kas oled kunagi kukkunud, eriti veel mõnel mustal pikal laskumisel - jääb vaid loota et kusagil tuleb vastu piisaval tugev turvavõrk.

Kuule punkel, suht ära hakkavad tüütama mahategevad tekstid. Algatuseks oli värskendav, aga väike stiilimuutus kuluks ära. Ma pole märganud ühtki normaalset panust sinu poolt - mida sa siin hõõrud verbaalselt? Kirjuta ja soovita kõigepealt rahvale midagi. Oled korra vanakal käinud, et nii kõva teksti pillud? Lühidalt - ära laia.

Punkeli jutt on jumalast õige. Ainuke valik on korralik suusajope ja tõesti korralik. Korralikult hingava jopega saab hakkama +20 kraadiga vabalt. Õige suusajope ongi tehtud nii et saad sõita +20 ja -20. Lihtsalt sooja ilmaga alla ei pane peale särgi või pesu midagi. Püksid samamoodi. Sõida edasi nendega millega enne. Olen tegelikult täiesti edukalt sõitnud terve päeva ka ainult kampsuniga, polnud üldse mingit jopet vaja. Kui eriti tihe kukkuja pole saab vabalt hakkama. Aga jopega ikka parem. Samuti punkeli soovitus hoopis teistele asjadele mõelda, nagu nt päikesekaitsekreem on väga tähtis. Sest kõrgmäestikus kui päike paistab saab ühe päevaga naha nii ära põletada, et järgmine päev mäele enam ei saa. Veigo mulle tundub et punkel räägib asjast millest teab ka midagi, sina aga hoopis ainult vingud. Tema postides on midagi tarka öeldud, sinu omas pole ühtegi lauset mis teemasse puutuks.

Kulla Punkel, "suusariietumist" on mul võimalus uurida üsna igal nädalavahetusel. Nimelt on mu elukohast lähimasse üle 2000 m suusakeskusesse umbes tunni aja tee ning parematesse paar kuni kolm tundi. Tunnistan, et võiks võimalust aktiivsemalt kasutada, kuid päris käed rüpes ka ei istu. Nimetust "kilekas" olen siin ehk tõesti ebaõnnestunult tarvitanud ning selgitan veelkord, et selle all olen mõelnud ilma paksu voodrita erinevateks otstarveteks ette nähtud hingavat vee- ja tuulekindlat (koorik)jopet, mille alla võid laduda vajaduse järgi pesu, fliise vms. Ja paksu jopega ON päikese käes palav. Ei aita ka see, kui sinna peale on Spyder, Bogner või Völkl kirjutatud. Ning mäesuusatamiseks SAAB tarvitada ka mägimatka vm. talvespordi riietust. Ning ei sinu suurepärased suusajopefirmad ega teised pole siiamaani leiutanud midagi erinevat ei mäesuusatamise, lumelauatamise ega matka tarvis. Ikka on seesama tekstiil vajaduse järgi erineva paksuse ja koega, ikka samal põhimõttel töötav plastkiht (nimetatagu seda Gore-texiks, Sympatexiks, Omni-Dryks, HyVentiks vms) ja vooder. Pole suusajope midagi revolutsioonilisemat, kui teised täpselt samast materjalist ja sama põhimõtte järgi tehtud joped. Varieeruvad lõiked, värvid, kellad ja viled. Mõned neist olulised, paljud mitte. Fre-le: Pole ausalt öeldes ise softshelli kasutanud, kuna kogu vajadus muude asjandustega kaetud ning moeasjana on ta hetkel üsna ülehinnatud. Eks ta selle mõttega tehtud on, et sobiks nii voodriks kui ka üksinda. Ehk keegi kasutaja kommenteerib lähemalt. Pükstest: otsi, ehk leiad. Minu meelest on küll eriti viimasel ajal poelettidel pooled suusa/lauapüksid õhema voodriga, st ehk mingi õhuke termokiht, aga ilma nn. vatiinita. Need peaksid ju hästi sobima.

Kui võtta temperatuuriks +25, siis on kehatemperatuuirga võrreldes vahe 10 kraadi. Kui nüüd see samane paks jope ei lase päikesel jopet soojendada(õigemini soojust läbi sissepoole) , siis väline temperatuur tähendab kehatemperatuuri ei mõjuta. Tulles tagasi igatsorti kellade ja vilede juurde nagu siin enne mainitud, siis praeguse aja materjalides on kasutusel igasugu termo ja ventkihid, mis seespoolset temperatuuri nn säilitavad. Kuna nüüd kehal soojaeraldumine on normaliseeritud, väljast ei tule juurde ei sooja ega külma , siis miks peaks äkki palav olema? Kusjuures +25 (õhutemperatuur) tavaliselt mägedes ilma päikeseta ei ole, ehk elimineerides päikese saame juba hoopis teise kraadi, ja siis hakka vaatama juba, et külm ei oleks. Veigo, kui sinu unistuste laeks on vanakal käia, siis ära arva, et teised kuskil mujal ei võiks käia. Olen ka -30 kraadiga mäest alla sõitnud ning ka +20 juures ja tean väga hästi, kus king pigistab. Ning lisaks siia veel , et välimine kiht puhub soojuse mõttes suht vähe pilli, oluline on ikka aluskiht, see mis sul vastu aluspesu(või ka ihu) puutub ning vooder, mis seda kõike reguleerib. Ja lõpetuseks, Jürka sain juba pihta, mida sa kile all mõtlesid aga ei ole mõtet maha teha paksu varustust, kuna sa ka ise mägedes pesitsed, tead väga hästi , et vahel võib ka nädal aega ainult 0 lähedast temperatuuri olla , kus õhukese varustusega päris paha on.

Kellele ema, kellele tütar... Minu kogemus on küll see, et firmad v6ivad oma toodangule igasugu silte peale kleepida, meeletult arendada ja pea peal seista - sellist riietuseset siiski reaalselt tehtud ei ole, mis tegelikult ise ventileeriks, jahedust hoiaks jne. Paksu asjaga on ikka palav, kui seestpoolt kütad ja lisaks ka väljas soe. Muidugi, annab seesama komplekt: ainult paks jope ja pesu, enam-vähem sama tulemuse kokku, mis minu poolt soovitatud pealmine kiht, fliis ja pesu. Ainult siis jääb fliisi ärav6tmise v6imalus ära. Eks inimesed ise otsustavad. Püksid ei s6ida, vaid ikka inimene. Kui terve m6istus abiks, saab ikka hakkama. Käidi ju ka matkal puuvillase sturmaga ning s6ideti suuska kampsuniga. K6ik olid 6nnelikud...

Heee :) , vägisi tuli see võrdlus meelde, sry risustamise pärast.

Tere!

Inimesed, head, laenake järgmiseks nädalaks Are mäepilet, ei raatsi hakata jälle seda 45 SEK-iga ostma ja no mitte ei suuda enda oma kuskilt enam üles leida!

Tänud!

Mariann 5138561

Mina ostsin omale Columbia suusajope, seest äravõetava fliisiga. Käisin Ares, kus tipus oli madalaim temperatuur -25 kraadi. Ma tundisn ennast ülimõnusalt nii mäe jalamil, kui tipus.

Teisena ostsin Rossignoli suusajope, sellel ei käinud midagi seest välja ja tuul käis mõningatest kohtadest läbi. Igatahes nüüd just tulin Trysilist, seal oli -4 ja ma olin üleni higine pärast mogulitest laskumist, siis tõstukiga üles tõustes aga hakkas külm. Loomulikult oli mul HH suusapesu all. No siis lõpuks tegin laskumisel luku lihtsalt nati lõua alt lahti ja järgmiseks hommikuks oli hääl lännu ja kõri jäme.

Nii et parem olnuks Columbia jopel fliis seest ära võtta ja oleks sobinud ehk paremini.