Soomes lastega (suvel) - mida teha?

Oskab keegi jagada häid kogemusi, mida-kus teha Soomes lastega suvel? Soome all mõtlen piirkonda Helsinkist paaripäevase autosõidu raadiuses. Ja pigem Helsinkist väljas.

Põhiasjad on ära guugeldatud nagu Linnanmäki, Muumimaa ja ohjeldamatult kalapüüki ja kanuutamist jms. Aga äkki on veel häid kogemusi, kus lastel vanuses 3-13 oleks tegevust (soovitavalt värskes õhus). A la seikluspargid, teemapargid...

Ehk on midagi võtta meie 2021. suve reisikirjast:

https://sites.google.com/site/kurinurm/linnad/2021-edela-soome

Käisime Helsingi - Raasipori - Hanko - Turku - Naantali - Rauma - Tampere - Häme kindlus - Helsingi, viis päeva. Kolmene on matkaradade ja kindluste jaoks ehk väike. Meil oli väiksem laps 11 aastane sellel ajal. Igatahes oli väga tore, selline nunnu välismaine mini-puhkus.

Tampere Vapriikki oli ootamatult lahe, tegevust on seal kõigile.

Muumimaa kõrval on mereröövlite saar Väski, see meeldis meile rohkem kui minu arust üsna igav Muumimaa ise.
(Ktiits all lisas, et Väski on paar aastat kinni, kahju.)

1
0

Tänud Tripp, oli abi küll ja sain paari punkti võimalikku marsruuti juurde.

Tekkis ka küsimus, et kas Soomes on ka oma "suvepealinn Pärnu" olemas? Porvoo äkki?

0
0

Hanko peakski olema :)
Puitpitsvillad ja graniidist rannad.

Aga kas sinna nüüd kuurorti jääda nagu Haapsallu või Saaremaale - pigem ei. Mul on suvise Soome osas lisaks tugev sääse-foobia (mis tuleb muidugi kogemuste pealt). Kuid ehk tasub Soome sõprade käest üle küsida.

Porvoo on... ma ei tea, lihtsalt "väike puust linn".

1
0

Väiski on kinni juba paar aastat.

1
0

On siis neid sääski Soomes tõesti rohkem kui meil? Ok, vee ääres teoreetiliselt võiks nende konsentratsioon tõesti kõrgem olla, aga muidu on ju ikka nii, et samas kohas vahel on palju, vahel väga palju ja vahel täitsa norm. Oleneb see kõik 100st asjast.

0
0

Selles vanuses lastele peaks olema sobiv teemapark Puuhamaa (https://www.puuhamaa.fi/).

Seal on tegevust nii pisikestele kui ka suurtele ja kindlasti oma piknikukorv kaasa!

1
0

Sääski - jah. Kindlasti võib olla kohti või aegu või aastaid, kus neid on vähem. Selle augustikuu reisi ajalt ei mäleta ma neid üldse. Mõne teise Soome reisiga on nii, et sääsed ongi ainus, mis meelde jäid. Võimatu väljas olla hetkegi, ehkki meil on kõigile olemas sääsevõrgud ja värgid.

Lapimaa on ilmselt sääserohkem kui Lõuna-Soome.

Soovitan kõigile sellist raamatut nagu "Väikese haugi püük", imeline Soome uusromaan. See algab ka sääskedega :))

1
0

Vanasti sai ikka lastega käidud https://www.tykkimaki.fi/ Seal kõrval oli ka kämping ja järv. Lõbustuspark sobilik väiksematele lastele.

Lappeenrantast sai laevaga Saima kanalile sõita, kus laevaga läbiti mõned kanali lüüsid. Lastele ja endalegi oli põnev.

Siin on kunagi lastega käidud

https://www.visulahti.fi/

Vasas oli vanasti Wasalandia nimeline lõbustuspark. Kah väiksematele lastele sobilik.

Turu saarestiku ring on ka tore. Saab väikeste praamidega sõita.

1
0

Hei!

2 päevaga Oulusse ei pruugi jõuda aga Sinna suunda jäävad sellised asjad -

65.017822, 25.484610, Tietomaa Teaduskeskus, Oulu, Soome. Oulus on väga kõva teaduspark a la Heureka (viimasest ikka tuntavalt vingem;-). See on lastega käimiseks ääretult tore koht, E – P 10–18 (suveaeg), perepilet (2 + 2 või 1) +3) 43 € , (lisapilet perepiletile 7 € / laps), adult 15E, laps 11E, https://www.ouka.fi/oulu/luuppi/tiedekeskus-tietomaa Meil läks seal 6h, lumesaani ja paadi simulaatorid kõige ägedamad ja hinna sees, püssi laskmine jne

62.787978, 22.873909, Dudesons Activity Park, Yrittäjäntie 8, 60100 Seinäjoki, Soome SPOT ja SuperSkypark kokku ja muud kehalised aktiivsed tegevused, laps 16eur, teised 19eur, täiskasvanu tasuta, esmaspäev,11–18.00, https://www.dap.fi/seinajoki7h tegevusi meil. Erinevad rajad turnimiseks, kardirada, hüpe õhkpadjale, rulapark, ahviraudtee, SuperSkypargi laadne ronimislinnak jne jne.

65.009123, 25.497620, Oulu Uimahalli, 13eur 5-in perepilet, liutoru, hüpped, lasteala, saun, 3-4h üliodav, ülisuur, nõukaaegse sisuga aga lastele meeldis

63.227793, 22.857968 Jorma Lillbackantie 98, 62300 Kauhava, Soome. Power Park, Tampere ja Oulu vahel, lastele lõbustuspark, sisse suur 8e, üksikpilet 8/päevapilet 42suur, laps32eur https://www.powerpark.fi/en/info/tickets , terve päev, 11-19.00. Suurem ja ägedam kui Linnanmägi, ilmselt rahvast ka vähem. Kindlasti terve päev käepaelaga, laste kõige suurem lemmik.

63.141761, 22.824217, 13km, Kylpylä SPA, 35eur perepilet 5in, aurusaun, hüpped, lasteala moderne, mõnus

60.811160, 23.618580, 90km, Forssa Vesihelmi, SPA, 25eur perepilet 5in, liutoru, lainebass, mull, lasteala. Laste lemmik lainebass. Vist iga täistund 10min laineid.

Sääski on hullult jaanipäeva paiku. Kui algul plaanisin telkimisi ja kalapüüki järve ääres siis esimene õhtu ehmatas korralikult ära ja kuna sääsemütse ei olnud, siis kolisime kõige kuivemale ja tuulisemale lagedale alale asfaltplatsi kõrvale ööbima. Kui ära harjusid ja sääsevastase varustuse ostsid, siis sai järve äärde ja kala ka :-). Matkarajad juunis tormasime nii läbi, et seisma jääda ei saanud, parv oli hetkega ümber. Augusti alguses ja linnades oli sääski vähem.

Jaksu!

2
0

Tere! Plaan juuni alguses oma autoga, Rovaniemi külastada. Seoses sellega mul paar küsimust.

Kas tõesti on keskmine sõidukiirus Ouluni 80 km/h, ja kas kindlasti on vaja öömaja ette broneerida?

Ette mitte broneerimine annaks meile muidu vabamad käed. Aitäh!

0
0

Kui peatusi mitte teha ja kiiresti sõita, võib tõesti keskmiseks kiiruseks 80 km/h saavutada, aga igaks juhuks võiks siiski väiksemaga arvestada.

2
0

Me oleme Soomes alati telgid kaasa võtnud - kas siis plaaninudki telgis ööbida või tagavaraks. Oulu lähedal on Merihelmi kämping, oleme korduvalt seal telkidega olnud ja iga kell läheks veel.

80 km/h on jah aus hinnang. Alguses on kiirtee, aga siis venid ja venid. Kiiruskaameraid jagub. 75 kmh soomlasi jagub. Põhjapõdrad teel on kah reaalne oht. Nagu Olavi kirjutas - arvesta pigem aeglasema kiiruse ja suurema ajakuluga kui Google kaart pakub.

Öömaja kohta tekib arusaam, kui vaatad enne reisi, mida AirBnB või booking vms sulle pakuvad. Kui piirkonnas on vaba majutust ja valikuid lademes, siis saad ilmselt ka reisil jooksvalt broneerida. Eks sõltub ka, kui nõudlik sa oled. Põhja-Soomes saab tõesti suvaliselt metsa alla keerata ja telgis ära magada.

1
0

Väikese viitega panen mõned endapoolsed märksõnad kirja, mida meie lastega Soome reis marsruudil HEL-Turku-Vaasa-Tampere-HEL sisaldas:

- Turku veepark. Täitsa ok koht, kus tegevust leidsid nii mudilased kui ka natuke suuremad 10+. Ainuke kehv asi oli, et sel päeval juhtus olema maru tuuline ilm ja aeg-ajalt pidi saunas käima end soojendamas.

Kohe kõrval oli ka minigolfi rada ja üle tee McDonalds.

- Turku Muumimaa.

- Uusikaupunki automuuseum. Tunnike-paar täitsa ok seal veeta.

- Olkiluoto tuumajaam. Pole küll 100% laste teema, aga noh lapsevanemad peavad ka vahepeal midagi saama :)

- Top Camping Vaasa. See on küll ööbimiskoht, aga seal olid ka lastele väiksed atraktsioonid ja batuut ja pedaaliautod ning ümberringi ka tegevust. Sealsamas Tropiclandia veepark, kuhu kämpingu inimesed said soodsama piletiga sisse. Jalutuskäigu kaugusel minigolf, mida fännasid nii suured kui ka väikesed. Natuke kaugemal seiklusrada suurematele.

- Särkanniemi lõbustuspark Tamperes. Väga suur (äkki Soome suurim) omataoline, kus väiksed ja suured leidsid kõik midagi hommikust õhtuni.

Lisaks veel kalapüügid ja kardisõidud ja mingites kaubanduskeskustes mängumaad jne.

Üldiselt tasub Soome lastega minna, tegevust leiab küll ja rohkemgi veel.

2
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased