Soovitage huvitavaid kohti Lätis :)

Plaan on juuli kuus jalgrattaga Lätit avastama minna. Uuriks siinkohal kas kellegil võib-olla oleks huvitavaid kohti või ka üritusi soovitada - kohe kindlasti ei pea olema tüüpilised turistikad. Kohad võiksid jääda lääne poole. Ise olen seni kirja pannud Skrunda-1 kummituslinna ja Lijepaja sadamad ning muuli. 

See kummituslinn on nii ja naa, hunnik nõuka kortermaju lääpas ustega ja kogu lugu. Selliseid näeb lähemal ka, Ida-Viru kaevandusasulad suht samad. Vänta Liepajast alla Kura säärele ja naudi loodust:)

Mõisad väärivad vaatamist! Neil on isegi eesti keelsed nende ja muud tutvustused kokku kogutud.  Vaja külastada Läti infopunktide kodulehti ja saab pdf-na kätte. 

Tere!


Skrunda-1 tasuks uurida, kuid aprillis kui seal käisin oli ligipääs suletud.   Tõkkepuu oli ees ja linna sissepääsu valvasid sõjaväelased.  

Liepajas on huvi korral mõistlik käia Karosta vanglamuuseumis. Üleüldse on Karosta kunagine sõjaväe linnak, seega üht- teist sealt leiab. Liepaja muulist põhjapoole jäävad Ziemilu rannakindlustused, kus siis saab näha looduse jõudu.  
 Muuli otsas on kohvik ja wc, samas rattaga päris muuli lõppu sõit võib olla raske, sest sile tee saab poolel muulil otsa.

 Sõjaväe huvilisele on Zante militaarmuuseum ( Tukumsi ja Salduse vahel). Ise ei saanud külastada, kuna tol hetkel oli muuseum suletud. 

Piki rannikut Liepajast põhja poole liikudes on võimalik ka Läti majakaid avastada. Akmenrags, Uzava.  Mõlemasse peaks ka sisse pääsema. 

Ventspilsist põhjapoole jääb Irbene raadioteleskoop.  

Muidugi tasub külastada Kuldigat - Venta juga, Kuldiga vanalinn.  Kuldigast põhjapoole ca 8 km, jäävad Riezupe koopad, mida tasuks ka vaatama minna. 

Tukumsis on Durbe mõis, ja Tukumsi lähedal Cinevilla filmilinnak, veidi turistikas, kuid samas tasub külastada.

 Zebrene lähedal asub Ile punker, mis väidetavalt olla suurim metsavendade punker Baltikumis.  Punkris olla viibinud 29 inimest.


Veel Liepajast:

Üks soodne võimalus Liepajas ööbida on Sporthotellis Dzērves ielal ja selle lähedal veeääres on linnuvaatlusrada. Juulis küll linde eriti ei ole aga laudtee ja vaatlustorn on.

Muuli teine pool on väga äralagunenud aga betoonkamakatel hüpates lõpuni pääseb. Käisime seal  eelmisel suvel.

Liepaja uhkus on arhitektuuri auhindu võitnud ilus ooperiteater Juras iela ääres ja tänava lõpus mereäärses pargis on kõrge ausammas mere kohal kadunuks jäänud USA lennukile ning ühtlasi ka kõigile hukkunud mere- ja kalameestele.  

Liepaja kesklinnas saab veel ronida kõrge muuseum-kellatorni tippu ja olemas on suur turuplats.

Karosta vangla tunnine ekskurss oli NL aegade nostalgiline ja ajastule omaseid toite on võimalus süüa kulunud alumiiniumist lusikate ja kahvlitega. 

Kaks äärmiselt kena linnakest Lätis on Kuldiga ja Cesis (Võnnu). Mõlemasse võib ennast paariks päevaks rahulikult unustada.

Läti on kolmandiku võrra suurem kui Eesti. Seetõttu on ka mastaap läände minnes natuke suurem kui meil.


Sabile kui maailma põhjapoolseim veinipiirkond võiks olla huviväärsus. Selle lähedal on ka minu lemmik väikelinn Kandava - kohalik Saksamaa, mis on kehastunud  Lätis.

Mõisad: Kazdanga, Jaunpils, Dundaga, seal on palju veel.

Läti suured jõed: Daugava, Gauja, Lielupe, Aivikste tekitavad selliseid ujumise, kalastamise ja telkimise võimalusi, mida Eestis polegi. Ise hoiaksin jõgede ligi ja vaataksin, mida nende kallastel leidub.

Plaan on jah jõgede ligi hoida, et saaks mõnusalt supelda ja vabadel hetkedel leiba luusse lasta. Koiva jões on juba ujutud ka :)

 Up!