Sularahakriis Indias

Indias kaotati 08.11.2016 käibelt 500- ja 1000-ruupiased sedelid. Hetkel saab turist vahetada 65 € päevas aga selleks tuleb seista paar tundi pangas järjekorras. Sularahaautomaadid on enamasti tühjad ja paljud valuutavahetused suletud. Kui mõnes automaadis on raha, siis välja saab võtta vaid 2000 ruupiat. Delhi lennujaamas oli võimalik vahetada 4000 ruupiat väga madala kursiga ehk 61 rp = 1 € (pangakurss hetkel 72).
Korralikes hotellides ja restoranides on küll võimalik pangakaardiga tasuda aga kes soovib madala eelarvega reisida ning süüa soodsates söögikohtades, jääb paraku raskustesse.
Kuuldavasti on mõnes paigas, näiteks Kirde-Indias, kus asustus pole nii tihe nagu Delhis, asi pisut rahulikum ja sularahaautomaatides järjekordi pole.
Alguses ennustasid kohalikud sõbrad, et asi saab paari nädalaga korda aga nüüd on juba 3 nädalat möödunud (28.11) ja kõik on endine.
Oleks hea kuulda hetkel Indias reisijate kogemusi näiteks töötavate valuutavahetuste/ATM'ide kohta Delhis või kes teistes maakondades liiguvad, siis kuidas on seal olukord.

Tulin just Lõuna-Indiast. Sularahaprobleem on suur, suurem osa pangaautomaatidest ei tööta. Need, mis töötavad, võivad anda ainult kohalikele raha või valivad kaarte mingi arusaamatu loogika järgi. Mõnes automaadis sain mina raha, mõnes abikaasa. Automaat annab korraga ainult 2000 ruupiat aga raha võtmise protseduuri võib korrata. Mõni automaat ütleb kuuendal katsel, et päevalimiit on 10000, järgmises aga saab kasvõi 20 korda 2000 välja võtta, oleneb, kaua endal või järjekorral ukse taga kannatust jätkub.
Kaardimaksete tegemine võib olla ka väga vaevaline ja pikaajaline sest ühendused on halvad.
Muidu on India mõnus.

Teretänud info eest. Plaanin ise ka sõita järgmine nädal Keralasse, täpsemalt varkala. Mida soovitate, kas võtta siis sularaha kaasa eurodes? Kui pangast 2000 kaupa ruupiaid võtta kui palju siis panga teenustasu tuleb umbes - ise oman swedbanki mastero deebetkaarti.

Meil eurosid palju kaasas ei olnud, raha ei vahetanud, ei teagi. Ühe korra läbi häda maksime taksojuhile eurodes, kursiks arvestas 65. Eurosid nad muidu ei taha. ATMist välja võttes tuli kursiks keskmiselt 63,5. Üldiselt on nii, et kohalikud taksojuhid ja tuk-tukimehed vahetavad jooksvalt omavahel infot ja teavad, milline ATM parasjagu töötab.
Me reisisime Kochi- Allepey-Varkala-Trivandrum paari väikese kõrvalpõikega.

Tere. Kas keegi oskab värsket info anda Goa sularaha olukorra kohta? Kuidas ATM id toimivad? Ette tänades

Olin lõuna goas ja no ytleme et eks seal oli ka veidi vaevaline see sularaha välja võtmine. Aga mitte võimatu! Olin delhis ka ja seal oli ikka katastroofi lähedane olukord.

Tulime suurema seltskonnaga üleeile 3-nädalaselt India reisilt ning mingit erilist probleemi sularaha hankimisega ei tekkinud. Marsruut Delhi-Jaipur-Agra-Kovalam-Varkala-Alleppey-Kochi-Cherai.

Delhi lennujaamas vahetasime saabudes igaksjuhuks niipalju kui võimalik. Ühes Thomas Cooki punktis 75 eur / per pass ja mingis kohalikus vähe aeglasemas kohas anti kuskil 60 euri jagu / per pass. Kurss oli Thomas Cooki omas kohutav (kuna lisandusid erinevad vahendus/lisatasud) ca 61.5 ja tolles teises ca 66.

Võtsime kaasa parasjagu sularaha eurodes ja Delhis sai vahetada erinevates valuutavahetuspunktides kursiga 66-67 ilma probleemideta. Osad küll eelistasid suuremaid kupüüre (küsiti 100 euroseid), aga sai ka väikestega hakkama enamikes. Kaardiga maksta sai küll vähestes kohtades, aga alguses väga ka ei üritanud.

Lõuna pool sai juba rohkemates poodides/söögikohtades kaardimaksete kohta uuritud. Väga palju neid kohti küll kahjuks polnud, kuid kus vähegi sai, seal ka üritasime. Kovalam/Varkala piirkonnas oli kurss keskmiselt 65 ringis. Ühes ööbimiskohas aksepteeris peremees aga ca 275 EURi kursiga 70, mis oli väga positiivne nähtus.

Kochi/Cherai piirkonnas proovisime esimest korda kaardilt raha võtta ja aparaate kust raha sai, oli piisavalt. Ca 3000-4500 kohaliku sai korraga võtta. Mõnes ka 2500, aga neid ei hakanud näppima. Vahetuskurss oli 65-66 ringis.

Seltskond oli 9-liikmeline ja saime ilusti hakkama. Kurss oleks võinud parem olla, aga kartsime hullemat ja raha saadavusega probleeme ei tekkinud.

Tere, kas oskab keegi õelda kui kaardiga maksta nt hotelli eest, kui palju siis on kurss ja teenustasud, mul tavaline Swedbank deebet. Ja nagu ma Soroka jutust aru sain siis dollareid ei olegi mõtet kaasa haarata kuna aktsepteeritakse ka eurosi.

Värskete uudiste kohaselt saab alates 1. jaanuarist 2017 nüüd ATMist korraga välja võtta 4500 ruupiat (umb 60 eurot) ja nädalas max 50 000 ruupiat ühe kaardi kohta. http://timesofindia.indiatimes.com/city/madurai/cash-withdrawal-limit-up-but-hardly-of-any-use-to-people/articleshow/56633460.cms


Lennujaamas oli veel aastavahetuse paiku võimalik vahetada max 80 eurot inimese kohta ühes valuutavahetuspunktis (neid oli saabuvate lenduda alas avatud 3) aga kurss väga halb, nagu tripikate poolt eelpool mainitud. Järjekorrad linnas ATM-ides väga pikad nii aasta lõpus kui ka jaanuari alguses. Lõunaks sageli rahaautomaadid juba tühjad.
Ja kus järjekord, seal raha. Paar tundi võib ära minna, igal järjekorras seisjal võib ju mitu (sugulaste) kaarti ka kaasas olla.
Rahavahetuse punktides sai aga iga kell eurosid vahetada. Mõnes kohas oldi nõus vahetama 50, mõnes 100 eurot. Ilmselt ka rohkem...
Kurss parem kui lennujaamas. 
Dollari kursi kohta ei oska midagi öelda, kui hakkad kodus eurosid dollariteks vahetama, et neid siis kohapeal ruupiateks vahetada, võetakse sult ju kaks korda kümnist.

Enda äsjased rahavahetuste kogemused pärinevad Delhist ja Kirde-India piirkonnast.
Kaardiga saab ikka maksta peenemates poodides ja hotellides. Samas, metroojaamas näiteks metroo pileti automaadid olid kõik suletud, tavalised tokensi järjekorrad pikad.

Ja Indidalased on ise optimistlikud limiidi tõstmise osas:
http://economictimes.indiatimes.com/news/economy/policy/rbi-raises-atm-withdrawal-limit-to-rs-10000-per-day-from-current-rs-4500/articleshow/56598567.cms

Kui kuidagi ei saa, siis kuidagi ikka saab! Head reisi!

Oskab keegi öelda, kas talvine sularahakriis Indias on minevik?

Käisin septembris ja siis sai automaatidest juba vabalt raha välja võtta, samuti valuutavahetustes vahetada.