Sulgtäidisega magamiskott Eesti oludes

tere! plaanin välja vahetada järk-järgult kogu oma matkavarustuse. esimese asjana vahetaks vana ja räbala sünteetilise koti millegi etema vastu. kuna olen ise suhteliselt külmakartlik (organism ei kannata väga külma, kuigi vaim on valmis väga rängaks pakaseks) ning olen pidanud kogema -20 ja külmemate ilmade puhul väga ebameeldivaid öid, siis vajan väga korralikku magamiskotti. olen endale välja vaadanud ferrino diable 1200 w.t.s. (-37/-16/-9/+15°C) magamiskoti. samas paljud räägivad, et eesti oludesse (erinevalt kõrgmägedest) ei sobi sulgtäidisega magamiskotid, kuna need niiskuvad pikemalt matkamas olles siinses kliimas kiiresti ning neis väga ebameeldiv pärast magada.

  1. kas see niiskusega seotud info peab paika või on tegu pelgalt eelarvamusega?

  2. kas termokoti kasutamine lisaks (ümber magamiskoti) päästaks niiskusega seotud probleemidest?

ette tänades! tom

Igasugu asjandused väljapool magamiskotti tekitavad koti sisse niiskust. Poe kilekotti ja hommikuks oled läbimärg. Parem mine poodi, osta fliis ja õmble magamiskoti sisse eraldi kott. See vidin imeb endasse sinu keha niiskuse (hiljem vahetad välja ja magamsikott säilib puhtana). Mitte väga ammu olin Hollandis 3 päeva lausvihmas. Oma hooletuse ja laiskuse tõttu (ei pannud bivikotti korralikult magamsikotile ümber) oli magamiskott hommikuks läbimärg. Järgmisel õhtul väänasin magamsikotist vee välja ja pugesin niiskesse kotti. Ebameeldiv. Alguljah. Kuid nii nagu villasel on ka fliisil see omadus, et ta annab ka märjana sooja. Magamiskott annab vaid siis täit soojust kui sa seal võimalikult paljalt oled.

"vidin imeb endasse sinu keha niiskuse" - ma räägin välisest niiskusest, kliimast, ilmastikust. "vaid siis täit soojust kui sa seal võimalikult paljalt oled" - siiski mitte alati. eriti mitte talvel pakasega. tundub, et toivo ei saanud küsimuse mõttest vist aru:

  • kui vastuvõtlik on sulgkott välisele niiskusele? (nt. sünteetilisega niiske ilmaga suurt midagi ei juhtu).
  • ning kuivõrd niiskusthülgav on tavaliselt sulgkottide kate?

1.On küll niiskusele vastuvõtlikum aga mina seda eriti ei pelgaks juhul kui talvel!! matkad. Sule suurim probleem just meie praegused ilmad (rõve ja niiske ja temp kõigub nulli ringis) - ja praegu kasutaks küll synt sisuga (ise kasutan Ferrino Nightec 600 ja julgen soovitada). Kui aga korraliku pakasega (ka külm kuivatab) ja lumisel talvel siis ei näe probleemi ega ka mingit muud alternatiivi sulele. 2.termokott ei päästa...nagu Toivo kirjutas võib tekitada vastupidise reaktsiooni kuna kile alla tekib kondents...ühe päevaga ei juhtu midagi aga nädala lõpuks võib ikke väga ebameeldivaks kiskuda.

kasutaksingi peamiselt praeguste oludega, ent eesti talv on muutlik ja siin on olnud ka -35 kraadiseid ilmasid (mõned aastad tagasi). endal ongi mul praegu nightec 600 extender, ent see ei ole piisav - isegi -5 kraadiga väljas ööbides oli mõni aeg tagasi külm. seega peaks sobima kott temperatuuridele nullist -25/-30ni ja lumest vihmani. ehk siis tüüpilisse eesti talve matkamiseks.

Üldlevinud arusaamade tõttu arvavad paljud, et magamiskoti niiskus tuleb väljast. Praktika on näidanud, et enamus niiskust, kui sa ei jää vihma kätte, tuleb seest. Külmade ilmadega paned eneselegi teadmata näokese magamiskoti ja kogu see hingeaur ladestub magamiskoti sisemusse. Lisame siia juurde rõvedalt niiske kliima, mis ei võimalda magamiskotti kuivatada ja saamegi aeglaselt niiskuva ja jäätuva koti. Praktika on näidanud, et äragtes talve hommikul kusagil x kohas, on magamiskott kaetud kerge jääkirmega. Iseensest on see hea näitaja, sest see on ilmne märk sellest, et magamiskottt on hingav ja niiksus ei jää sisse. Seda jääkirme tekkimise hetkeni. Praktika on näidanud ka seda, et olles paksult riides, on magamiskotis soe olla, kuid koti sisemuses on tugevad miinuskraadid. Või tahab keegi väita, et saapad külmuvad ära pluss kraadidega.

Hingeaurust ja õhuniiskusest veel niipalju, et magades talvel kütmata telgis, on kehva ventilatsiooni korral hommikul telgi lagi härmas. Kuid magades avatud ustega on temepratuur sama, mis väljas. Milleks siis üldse telk? See laes olev valge ollus on just see niiskus, mida sa telgita magades kipud magamiskotti sisemusse hingama. Aga märg kott ei ole soe kott ja kui sul puudub võimalus koti kuivatamiseks, hakkab see üha rohkem niiskuma.

Sellist kotti " nullist -25/-30ni ja lumest vihmani" pole olemas. Ainuke lahendus on ühe inimese telk-magamiskott, mida olen näinud vaid televiisorist. Kokkuvõttes võiks öelda, et magamiskoti kaitseks vihma eest on kõige parem lahendus telk ja kaisteks külma eest on korralik isolatsioon sinu ja maapinna vahel. Kui sa ärkad hommikul ja avastad, et küljealune on jäätunud, tähendab see seda, et sul väga suured sooja kaod. Sellest ka külmatunne. Siin ei aita ka miinus 30 kraadine kott.

Kui magamiskoti ümbris ei lase vett sisse, tähendab see seda, et ta ei lase ka vett (niiskust) välja.

Kas sulg või sünteetika, see sõltub maitsest. Igal ühel on oma arvamus ja eelistused.

Midagi ma leidsin - aga kuidas see Eestisse saada? On kellelgi ideid? http://www.bask.ru/catalog/sleepingbags/syntheticbags/42431 Tundub olevat OK, või kuidas kommenteerite?

Toivo, parandan sind veidi. Kui magamiskoti ümbris ei lase vett sisse, tähendab see seda, et ta ei lase ka vett (niiskust) välja - see pole siiski päris nii. Vetthülgavaks muudetakse tootjate poolt kallimate mag.kottide kangad vastavate kemikaalidega töödeldes. Ja nad töötavad tõesti vaid VETT hülgavana, kuid säilitavad suurepärase hingavuse, mis magamiskottide puhul esmatähtis. Veeauru molekulid mahuvad riidekiudude vahelt vabalt ikkagi välja, mis on kõige olulisem. Ka veemolekulid mahuksid läbi, kuid neid takistavad tänu immutusele seda tegemast pindpinevusjõud ja vist ka mingi muu füüsika. Kui kotile aga bivikott ümber tõmmata, siis on teine lugu. Bivikoti membraankangas töötab teistmoodi - membraani poorid nii väikesed, et veemolekul ei mahu läbi, kuid veeaurumolekul küll. Muidugi on hingavus siiski palju kehvem, kui vetthülgaval magamiskoti kangal. Kõik muu jummala õige.

Kipun arvama, et magamiskotti, mis on ühtaegu hea vihmas ja külmas, ei ole. Kas sulekad võtavad niiskuse sisse ja kuivavad aeglasemalt? Jah. Esimesel ööl ei ole veel hullu, aga kui pikema matka ette võtad, siis kolmandal ööl ikka enam väga ei taha sulekaga magada, jahe on kuramus. Mitte küll nii jube, nagu vanaema hanesulgedest padi võiks kolmandal niiskel päeval olla (moodsad magamiskotid on kõva arendustööga), aga natuke ikka. Samas on ka sünteetikal omad probleemid. -20 sünteetiline kott on ikka RÄIGELT suur ja kobakas, sama temperatuuri sulekas võtab 2 korda vähem ruumi ja kaalub ka 2 korda vähem (ja maksab 3 korda rohkem =D). Mina kasutan kahte magamiskotti: 1) +5 kandis sünteetilist North Face'i magamiskotti Cat's Meow, sees ALATI fliisist sisekotti (hoiab sooja, võtab niiskuse endasse, säästab minu magamiskotti pesemise vajadusest), 2) miinuskraadides aga Millet sulemagamiskotti Camp de Base 1600 (maksab Nõmme matkapoes ca 3900 krooni), ka alati fliisist sisekotiga. Ja seni, kuni ilm on miinuses ja vihma ei plödise, olen oma Millet magamiskotiga ULLULT rahul. Või seni, kuni magamiskott püsib ruumikas, vihmakindlas telgis. Kui ma peaksin lörtsisegusesse ilma minema nädalaks ajaks, siis... no siis ma enam väga Millet kotti ei võtaks. Sest ta, kuramus, on sulekas.

kas sissekäiv fliisist sisu on lihtsalt fliisi kangast kokkuõmmeldud kott või tegu on mingi muu leiutisega?

Ise olen paar aastat tagasi pidanud külmetama Norras mingi odavama magamiskotiga, kuigi välistemperatuur oli ainult +8. See aasta oli taas Norra minek ja ma otsustasin osta korralik magamiskott. Otsustasin Ferrino Diable 1000 W.T.S Norra reis läks hästi ja külma muret ei pidanud tundma. Kuid sellisest fliisist sisust kuulsin esimest korda.

Fliisist sisekotte ma Eestis päris müügil näinud ei ole, küll aga müüakse neid USAs isegi keskpärase matkavarustusega majapidamistarvetes, matkapoodidest rääkimata. Mina kasutan omatehtud sisekotti, mis on sisuliselt voodilina suurune fliisitükk (Abakhanist ca 200 kr), mis on keskelt kokku keeratud ja nööpide/trukkidega/lukuga küljelt kinni pandud, nagu magamiskott. Kui kvaliteeti väga taga ei aja, võtab isegi käsitsi tegemine alla 2 tunni.

Pärast liustikutelgis elatud suve saan ma aru, miks see julla kaasavõetavate asjade KOHUSTUSLIKUS nimekirjas sees oli, sest fliisist sisu tegi magamise ikka oluliselt, oluliselt, OLULISELT mugavamaks, kui see muidu olnud oleks (üks poiss kiunus meil kogu esimese nädala, et külm on olla, ning teatas alles pärast esimest fliissisuga ööd, et nüüd ta magas hästi) - juba eelnimetatud põhjustel.

Mulle on küll öeldud, et ah, see teeb ju sama välja, kui fliisist pesuga magada, aga ikka ei tee küll: fliisist pesu on mul ümber keha, aga sisekott jääb lohvamalt, laseb nö hingata. See "fliis on fliis" jutt on umbes sama, et magagu, kes tahab, voodilinade asemel linasest riidest riietega (ei tee ju sama välja?) Ja külma ilmaga magan ma üleüldse pikas pesus JA sisekoti JA magamiskotiga, superluks.

Nii et, jah, ta võib olla nii omaõmmeldud kott kui ka mingi brändi juurdehindlusega hüper-puper matkatarve, oleneb, kust otsast vaadata =).

+5 kandis sünteetilist North Face'i magamiskotti Cat's Meow, sees ALATI fliisist sisekotti Mann, aga räägi, kui's fliis soojema ilmaga koti sees tundub? Sa oled sellega ilmselt ka +5..+10 kandis ööbinud ja pidanud seda fliisirulli seljas vedama?

Mul on isegi materjal koju tassitud, aga mida harvemaks öökülmad jäid, seda väiksemaks läks isu OsavateKäteRingi teha. Nüüd põhja jalutama minnes hakkas teema aga jälle kripeldama, samas mõte magimiskraami veel suuremaks-raskemaks ajada ei tundu ka just kõige õigem. Tesisõnu, kui väiksema kotiga jalutama lähed ja kraami vaid seljas tassida saad, pakid Sa eismese asjana oma fliiskoti kaasa või pead mõnikord ka pikemalt mõtlema? Mõnest õhemast asjast suvine kott oleks ehk sobiv kompromiss, aga peale naturaalse siidi ei oska midagi muud head välja mõelda ning siidi peale minnes tuleb ilmselt poodi Ferrino Silk Lineri järgi minna. Või on atlassiid-nimeline riie ka mingi talutav asi?

Mul on neid fliiskotte kaks tükki olnud: üks, millega ma elasin liustikulaagris, ja üks, mis mul praegu kodus on (liustikulaagri oma ei viitsinud USAst Eestisse tassida, moraalselt vananenud oli ja seljakoti kaal oli niigi viimasel piiril...). See, mis mul praegu on, on paksemast fliisist, nö talvine fliis, ja seda ma tõesti +10 sisse ei tassiks, sest ta võtab kokkupakituna ca 15 x 15 x 10 cm mõõtmed. Liustikulaagri fliiskott oli aga suhteliselt õhukesest fliisist, mis oli kerge ja võttis vähe ruumi, ning kui mul see siiamaani olemas oleks, võtaks ma ta silmagi pilkumata kaasa, olgu öösel kasvõi +15. Tegin temaga lõunauinakuid ka +20 päikese poolt soojaks köetud telgis, magamiskotti lihtsalt pehmendusena kasutades, väga mõnus oli - fliis ju hingab.

Olen tegelt mõelnud omale praegugi üks nö suvine fliisikas teha, aga tal (muffi küll!) oli komme nii räigelt toppe ajada, et mul pidid eraldi magamisriided olema - oranzitopilised. Ja kuna ma pole end kätte võtnud, et leida õhuke MITTE toppe ajav fliis, siis mul ongi see paksem fliisikas, ja temaga ma mõtleks küll kaks korda, kas ma +10 sisse kaasa võtaks - õnneks pole viimasel aastal üle +5 temperatuuri väga olnud =P.

Siidi vastu on mul endal, isiklikult, räige vastumeelsus, nii et siidikotiga ei läheks ma siis ka mitte, kui mulle peale makstaks. Aga noh, ma saan aru, et inimestele meeldib, nii et minugipoolest... Ise ma muidugi vahetaks ta ikkagi õhukese fliisi vastu, aga ma olen vist fliisi fännklubi kah, pole eriti adekvaatne argumenteerima =D