trip-krainetrip-ukraine-dark
Tai dtac turisti SIM-kaardi soodukas

Ma olen Tais korduvalt SIM kaarte ostnud, viimati eelmisel aastal, aga mis operaatorilt ja mis hinnaga - täielik mäluauk. Nüüd põrkasin uudise otsa, et dtac-il on promo 15 GB 16 päevaks 299 THB eest. Ehk parema mäluga inimesed hindavad seda pakkumist.

Nüüd sa siis ütled kui ma just tulin tagasi :-) Aga teistele ikka abiks!

Korra olen dtac-i kasutanud, ei jäänud rahule. Sai hakkama, kuid oli olukordi kus levi oli aga interneti kiirus muutus olematuks, eriti kui suurematest asulatest välja minna. Samas kõrval olev AIS sim kaardiga telefon toimetas väga hästi.

15-16 päeva varem jäi sinna 600bahti juurde, kui mälu ei peta.

Üldiselt on Prepaid SIM wiki esimene referents sel teemal: https://prepaid-data-sim-card.fandom.com/wiki/Thailand. Nende väitel on näiteks AIS 'The One SIM' kaardi hinnaks 50 THB (sisaldab 2GB): https://www.ais.th/theonesim/en/?intcid=one2call-simcard-en-bt_detail-theonesimesim ning sinna laadida lisapaketina internetti, näiteks 15 päevaks 9 GB ja 150 THB: https://www.ais.th/package/en/package_net_5g.html 

Lihtsurelikule peaks seega 200 THB piisama - saab kaardi 50 THB eest, laadid 150 juurde ning kokku on sellega 2+9GB netti 15 päevaks.  Lisaks peaks sellega kaasnema ka AIS hotspottides WiFi kasutuse võimalus.

Ma kahtlustan, et viimati Phuketi lennujaamas saigi AIS 5GB/15 päeva ostetud.

Mul oli dtac kaardiga aastaid tagasi mitmetes kohtades leviprobleeme, seetõttu läksin üle AIS võrku.

Vaatasin hetkel äpis saadaolevaid hindu/pakkumisi, ja siin nad on:

Tavahinnakiri maksimaalse 4G kiirusega (hinnale lisandub 7%VAT)

Mingi "Super Value" pakkumine full speed kiirusega (mida iganes see siis ei tähenda). Samasugune pakkumine on ka 100GB 30 päeva kehtivusega, hind 150B + VAT 7 protsenti.

Ja siis Flash Deal Today Only pakkumine (ehk siis kaheks nädalaks oleks 30GB interneti hind 2x150B + 7%VAT. Netikiirusest siin miskipärast juttu ei ole.

Ja veel üks pakkumine 5G internetile AIS kodulehel, mida ma oma telefonis ei näe, kuna puudub 5G tugi (samuti maksimaalse kiirusega):

Eks võrrelge ja tehke oma järeldusi.

Lisaks, soovitan kindlasti enne operaatori poolt pakutava paketi valimist ennast hästi kurssi viia Tai operaatorite kasutatavate väljenditega Max Speed, Full Speed, High Speed Internet, Value Net, Internet Booster, Unlimited Net, Double Speed jne jne. Kui seda ei tee, on väga lihtne iseendale tünga teha.

Tihti peituvad ilusate ja kõlavate nimetuste taga siiski mingil moel piiratud paketid.

Näiteks: Unlimited (piiramatu) paketi nimetuses tähendab tihti seda, et hoopis telefonikõned oma võrku on piiramatud. Tihti arvatakse aga, et see käib interneti kohta.

"Unlimited Internet" või "Net No Limit" aga tähendab tavaliselt hoopiski seda, et internetiühendus on kas juba algselt piiratud madalale kiirusele või siis seda tehakse peale paketi põhimahu (GB) ärakasutamist. Ehk siis säilitatakse "unlimited/piiramatu" võimalus internetti siiski kasutada, mis sest, et olematu kiirusega. Nimetuse järgi tundub aga hoopiski, et sealt saad ilma igasuguste piiranguteta interneti, kas pole nii?

Tihti on ka nii, et vaatamata paketi kirjelduses olnud infole, et Messenger, Whatsapp, Line ja muud suhtlusäpid on kõik "unlimited/piiranguteta", selgub hiljem, hakates teenuse tingimusi täpsemalt uurima, et ega ikka ei ole küll - nimelt enamikul juhul on suhtlusäppides nii audio- kui videokõned pandud teenusetingimustes välistuste alla. Ehk siis selliste kõnede maht arvestatakse ikkagi kasutatud interneti tasulise mahu sisse.

Ja veel.. vähemalt mõned aastad tagasi kooriti lennujaamades ikka kõige krõbedamat hinda mobiilside ühenduse eest. Hoopis odavam oli osta stardipakett kusagilt mujalt, kasutada paketis sisalduv maht (peaaegu) ära ja siis kohe lisapakett peale osta. Aga võib-olla on olukord praeguseks muutunud.

P.S. "Mao Mao" tähendab AIS kontekstis promo pakkumist.

Ma arendaksin seda teemat veidi edasi.

Palju on vaidlusi teemal, et milline Tai mobiilioperaator on siis ikkagi see kõige parem - suurim kattuvus, suurim kiirus, parim hinna-kvaliteedi suhe jne. Arvamusi on palju erinevaid.

Viimasel ajal on Tais kõvasti arendatud 5G levi ja kuna paljud uuemad telefonid seda juba ka toetavad, siis tuleks suunata pilk tulevikku ja teha otsuseid nimelt sellest tulenevalt.

Olles ise katsetanud erinevatel aegadel erinevaid operaatoreid (siiski jäänud viimasel 6 aastal pidama lepingulisena ühe kindla operaatori juures), proovisin teha visuaalse ülevaate mõnedest parameetritest.

Salvestasin kolme suurima Tai mobiilioperaatori levikaardid (2G - 5G) ja liitsin need omavahel kokku parema ülevaate saamiseks.

Kaardid on täiendatud infoga tänase päeva (15.04.2022) seisuga.

Kõigepealt kattuvuse kaart. Mida tihedam ja tumedam, seda parem.

Ja siis kiiruste kaart. Jällegi, mida tumedam, seda suuremad kiirused.

Soovi korral saab igaüks ise andmeid kontrollida: Nperf maps

Panen siia ka Tais Opensignali poolt testitud mobiilse interneti ülevaated eelmise aasta novembrist (uuemaid veel ei ole).

Kõigepealt üldine (kuni 4G) kokkuvõte:

Ja siis 5G kokkuvõte:

Mis puutub hindadesse, siis need on nii kiiresti muutuvad ja valikud sõltuvad tihti ka eripakkumistest. Operaatorid pakuvad palju erinevaid (kestvusaeg, kiirus, kõnede sisalduvus, reguleeritud äppide kasutus jne.) pakette, millede võrdlemine ja nende vahel valiku tegemine on ikka päris keeruline. Seetõttu paljud ei vaevagi oma pead ja ostavad esimese ettejuhtuva paketi/kaardi ära.

Mitmest allikast on aga mulle silma jäänud, et kuigi AIS hinnatakse nii leviala kui kiiruste tõttu hetkel parimaks, siis parima hinna/kvaliteedi suhte annab hoopiski TrueMove.

Loomulikult reklaamivad kõik kolm enda firmat (ja eriti turistikaarte) märkega "No 1 in Thailand" või "Thailand's Best". Eks tegelik otsus jääb ikkagi kasutajate teha.

Võib-olla paljud ei tea ka, et turistikaartide nn. kasutusaja lõppemisel (nt. 5GB for 15 days) on SIM kaart ikkagi endiselt aktiivne ning ei ole mingit vajadust seda minema visata. Tai SIM-kaarte saab kasutada ka korduvatel reisidel ja ei olegi iga kord vaja uut kaarti Taisse reisimisel osta. Selleks peab lihtsalt enne Taist lahkumist oma kaardile tegema maksimaalse kasutusaja ulatuses (reeglina on see 1 aasta) raha laadimise ja kui ei ole plaani enne aasta möödumist tagasi tulla, siis internetis aeg-ajalt kaardile raha juurde laadides seda aega pikendada. Vajalikud summad ei ole üldse suured - minimaalne laadimine 1 kuu pikkuse lisaaja saamiseks on reeglina 10-20B.

Kogu laetud raha saab vabalt kasutada uue paketi valimiseks ja aktiveerimiseks Taisse naasmisel. Nii on sul juba Taisse tagasi tulles alles oma vana number ja olemas ka internet ning ei pea oma aega raiskama uue kaardi ostmisega. Piisab vaid oma vana kaardi uuesti telefoni panemisest ja paketi aktiveerimisest (erinevatel operaatoritel erinev protsess, kuid kõike saab teha oma operaatori USSD koode teades). Kui kasutate operaatori äppi, siis saab seda ka seal teha.

Raha kaardile laadimise teenust pakub näiteks mobiletopup.com. Vahendustasu on seal minimaalne. On olemas ka äpp.

1-kuulise ajapikenduse saamiseks piisab kõige väiksemas saadaolevas summas laadimisest. Mobiletopup kaudu AIS võrku raha laadides on ka näiteks võimalik vaid ühe laadimisega saada 3-kuuline ajapikendus (Mobiletopup teeb AIS kaardile automaatselt kolm järjestikust 10B suurust makset, igaüks neist annab 1 kuu pikendust):

Ehk on eelnev info kellelegi tulevikus abiks.

Üks tähelepanek veel. Uuematel telefonidel on võimalus teha tavakõnesid üle wifi. See teenus ei toimi Taimaal, kuigi telefon näitas, wifi kõned võimalikud, ühendab, ei kuule midagi, helistad uuesti ja siis läheb kõne juba automaatselt tavalisse võrku. Võimalik, et riigisiseste kõnedega seal toimib, kuid rahvusvaheliste pärast ei ole mõtet vaeva näha.

@ Tur1st

Kas kasutusel oli ikka VoLTE toega internetipakett? Ilma seda omamata ei saagiVoWifi kõnesid teha. Ainult telefoni menüüs oleva valiku sisselülitamisest ei piisa.

Ja need kõned ei ole ka mitte tasuta, vaid nende eest arveldatakse samuti, nagu helistaksid oma tavavõrgust.

Väike selgitav väljavõte ka:

VoWiFi (Voice over WiFi) ehk WiFi kõne on häälkõne tegemise tehnoloogia, mis võimaldab helistada üle interneti juurdepääsuga WiFi võrgu. VoWiFi toimib igas tavaseadistusega WiFi võrgus ning kõnede eest arveldatakse samamoodi nagu 2G/3G/LTE võrgus (koduvõrgus) tehtud kõnede eest.

VoWiFi on tehniliselt sarnane VoLTEga. Häälkõne muudetakse selle puhul samuti internetiliikluseks, kuid tugijaamaks on mistahes interneti juurdepääsuga WiFi ruuter. VoWiFi kõne tegemiseks on vajalik seda toetav seade ning VoLTE kõnesid toetav internetipakett. Kui need eeldused on täidetud, siis saab VoWiFit sisse ja välja lülitada telefoni seadetes.

Natuke off- topic taas, aga kas ilma pideva netita ei saa välismaal hakkama?

Ilmselt mugavuse küsimus, aga ise tõmban EU-st väljas “mobile data” telefonist maha ja pole välismaa netikaartidest väga puudust tndnud..

Valikute küsimus, võimalik, et ma olengi ainuke inimene maailmas, kes oma 75 riiki käinud läbi ilma kordagi Sim kaarte ostmata. Tõsi, internetti polnud leiutatud esimeste riikide külastamise ajal ;-))

Hotellides, aga ka kaubanduskeskustes, restodes, baarides jne. on ju reeglina wifi, hea põhjus minna ja olla ;-) Tasuta allalaaditavad kaardid, näiteks maps. me tõmban  enne riiki sisenemist juba kodus telefoni. Ei pea ju kogu aeg “online”olema?

@tom1967 saab hakkama, aga kas peab saama? Ma näiteks mõtlen samamoodi, kui näen kusagil suusakeskuses vanakooli suusatajaid, kes päev otsa suuskadega nõlvast üles vantsivad, et siis päevas 1-2 allasõitu teha. Gondel ju kohe kõrval, miks nad seda ei kasuta? 

Hakkasin mõtlema, et milleks ma näiteks Indias internetti kasutasin? Takso tellimine (linnasisene Uber, linnade vahel Ola), pangakaardi haldus (rahavõtu sisse-väljalülitamine), hindu/malajaamikeelsete tekstide otsetõlge (Google Lens), hotellid, ekskursioonid ja lõuna/õhtusöögikohtade bronn hotellides (Makemytrip), mobiilimaksed (Paytm või Paypal, saab isegi turul maksta, pääseb pidevast väikeste rahatähtede puudusest), bussipiletid (RedBus), rongipiletid (ixigo) jne. Maksab kogu see mugavus 5€ kuu aja eest ning 20 minutit aega, kui hindu poiss sulle kaardi telefoni paneb ja ära häälestab. Jah, hotellis-restos võib sul avalik internet olla, aga selle turvalisus on pehmelt öeldes puudulik ning kui nädal hiljem lausa kahe kopeeritud pangakaardiga püüti kusagil Dehli gettos ATMist raha võtta, siis jäi üle vaid 4G internetiga telefoni tänada et see tänu geolokatsioonile hoiatuse saatis ning väljavõtu blokkis.

Aga jah, kui kusagile ašramisse minna, otsetranspordiga lennujaamast, siis ehk tõesti pole SIM kaarti vaja.

See suusavõrdlus päris hea. Paar kuud tagasi tulevase olümpialinna Cortina d’Amprezzo gondlis ja tõstukil oli mul sama küsimus.

Aga eks peab kunagi siis ka selle kaardi võlu ära proovima. Kusjuures ma pole veel aru saanud, kuidas tavatelefonile mulle samal ajal saavad helistada või sms saata?  Või tekitad teise teloga endale wifi hotspoti?

Tänapäeval on enamikul telodel (sh minu alla 200€ hiinakal) kahe SIM kaardi võimekus, sealjuures saab seadetes määrata, milliselt kaardilt tuleb internet ja milliselt kõned. Kõnede puhul saab määrata kas automaatselt SIM1, SIM2 või iga kõne puhul eraldi. Ehk siis telefonis Eesti ja kohalik kaart korraga, internet kohaliku kaudu, samas Eesti kaart jääb soovi korral kõnedeks ja SMSideks toimima

Buldooza, kahjuks kordades kallimal IPhonel vist pole asi nii lihtne, mingisugune “virtuaalkaarti” võimalus vaid.

Tere,

Sim kaardi teema on ajalooks saamas ja eriti reisides, sest tihti pole teist telefoni ja vana kaardi in/out  kõnesid infot oleks ka vaja teha. Siis lahendus mida olen ise kasutanud on e-sim. See on virtuaalne nr ja mingit füüsilist kaarti pole vaja kuhugile toppida. Olen seda väga paljudes riikides kasutanud ja kõik sujub kenasti. See eeldab, et telefon pole päris Nokia 3310. Aga info ja lingid siin kus abi ja infot saab

https://digi.geenius.ee/rubriik/apple/kuidas-uutes-iphoneides-esim-kasutusele-votta/

https://www.airalo.com/

https://esimdb.com/

https://mobimatter.com/

tom1967: minu lahendus on seljakotis olev 4G ruuter kohaliku SIM-kaardiga. Telefonikõned ikka Eesti SIM-kaardiga.

Mõnedes riikides on olnud probleeme sageduse erinevuse tõttu, näiteks Mehhiko.