Tai - Krabi ja Koh Samui

Tere

Olen lähiajal minemas Taisse - Krabi ja Koh Samui. 

Kes nendes kohtades käinud, siis palun soovitusi, et mida teha, milliste vaatamisväärsustega tutvuda jne. 

Kus tasub raha vahetada? 

Kas Koh Samuil on mõistlik autot rentida (rollerite rentimise võimalusega olen kursis) või on liiklus liiga keeruline?

Kas keegi oskab soovitada head, soodsat ja turvalist taksojuhti Krabil ja Koh Samuil (kes sõidutaks päev läbi)?

Milline on mõistlik hind taksosõidu eest (lühi- ja pikamaa sõidud)?

Raili

Palun loe Tripis läbi kõik mis puudutab Krabi ja Samuid. Üleüldse Taid.

Kui ei saanud vastust siis küsi.

Käisime paar nädalat tagasi nii Krabis (Ao Nang) kui Samuil.

Krabis tegime 4 islands tripi kiirpaadiga. Viiakse mööda erinevaid saari, igaühe peal saad natuke ringi vaadata. Väga palju rahvast. Saarte peal õlut ei müüda. Hinnale (u 700 nägu vms) lisandub rahvuspargi tasu 400 bahti.

Ao Nangis võib käia veel Railay beachil. Turistikatest kohtadest veel Emerald Pool, kus me ise ei käinud. Ao Nangi rand ei meeldinud, must ja lärmakas. Meie majutus oli rannast u 10 min sõitu, hea rahkulik basseini ääres olla.

Lisaks on seal Ao Nangis igal kolmapäeval Wednesday Evening Market - peamiselt kohalike turg, seda küll soovitan, lahe kogemus. 

Raha saab igast ATM-ist. Rahavahetuskohti on väga palju. Enne peaks internetist hetke kursi vaatama ja siis seda kohalike kurssidega võrdlema ning parima välja valima. Ise võtsime Eestist suurema summa eurosid kaasa, ülejäänu võtsime ATM-idest.

Koh Samuil saab autot rentida küll, aga enda jaoks oli vasakpoolne liiklus liiast. Käisime aastavahetuse perioodil, siis olid enamikes kohtades välja müüdud autod. Car Rent Samui tegi sellise pakkumise: "Condition to rent a car we have to take a photo your passport and driver’s license plus 5,000 baht (or 200 USD./EUR.) deposit and 100% payment in advance."

Taksosõit väga kallis. Kasutasime Grab app-i (nagu Bolt ja Uber). Lühike (3-4km) sõit u 300 bahti.

Samuil võiks Big Buddha ja Fisherman Village üle vaadata.

Unustasin lisada, et auto rendi eest sooviti saada 2500 bahti päev.

Aitäh vastajatele.

Lappasin Tai teemasid läbi, kuid endiselt on küsimus, et kas keegi oskab soovitada head autojuhti Koh Samuil, kes saarel ringi sõidutaks ja ka lennujaamast hotelli (30km)? Hind võiks olla maksimaalselt 35 € päev. Alles hiljuti käisin Balil, kus oli super autojuht ja hind 30 € päev (sõidutas hommikul 08.00-st kuni õhtul 18.00-ni).

Unustasite lisada, õnnetusse sattumisel võite kaasa saada suured probleemid, kuna sisuliselt juhtimisõigus puudub. 
AoNang ja lärmakas? Rannas on vähem inimesi kui suvel Stroomi rannas. Lärm tuleb paadimootoritelt ja tänavatel sõitvatest autodest, mis läbi valjuhääldi reklaamivad Muay Thai võitlust, täna õhtul, kell üheksa. 

AoNang-ile enam peatuma ei tasu jääda, rand on hooletusse jäetud, liiv sõelumata, suuri puulehti täis. Rannapuhkuseks lihtsam viis on minna Railay-le öö ja päev AoNangiga.

Lennujaamast saab võtta takso, või tellida hotellist endale transfeer. 

35. euri eest ei sõida keegi sinuga 10 tundi Samuil. See ei ole Bali, ega Sri Lanka. Saar on väga väikene, 25 km. pikk. Lennujaamast saare kõige kaugemasse hotelli on 20 km. ( mis hotell see 30 km. kaugusel on?)

Võta ekskursioonid kas hotellist või tänavalt, maksad kindla summa.

Hotell on saare teises otsas ja Google Maps näitab lennujaamast 30km sõitu.

Olen kursis, et lennujaamast saab võtta takso või hotellist tellida transfeeri.

Keegi ei pea sõidutama 10 tundi päevas, tõin lihtsalt näite, et Bali 10h maksis 35 €. Samas kui Koh Samui kohta sain sellise pakkumise - 5h 80 €.

Ootan soovitusi, kui kellelgil on kogemusi usaldusväärse autojuhiga, kes mõistliku hinna eest saarel ringi sõidutaks.

See 5h. 80.eur. on väga normaalne pakkumine. Tai ja Bali on väga erinevad riigid, ka hinnad on erinevad. Sellega tehakse saaretuur, kus külastate põhilisi vaatamisväärsusi. Neid trippe müüakse tänaval reisibüroodes ja ka putkades, samuti hotellides. Põhilised rannad Chaweng ja Lamai on neid trippide pakkujaid täis. Transfeer kuulub sinna sisse.

Ise olen Samuil olles sõitnud alati rolluga, Vaevalt kellegil on sellise autojuhi kontakte nagu Balil, Sri-Lankal, Vietnamis vaja läheb. Saar on ikka väga väikene.

Hinnad on trippidel suht paigas, väike kauplemisruum on alati.

Ka 3 ndal samuisse

 hea teada mõnda asja

Jah, Koh Samui pole tõesti Sri Lanka või Bali, kus püüad leida mõnda head kohalikku, kes pakuks kolm või kümme korda odavamat hinda kui lollile turistile, kes tingida ei oska.
Tegu turismisaarega, mis turistide jaoks arendatud - mis kohalikke seal ikka nii väga on, 90% on tulnud saarele mujalt Taist turiste teenindama. Turismisektori hinnad on paigas ja firmade vahel jaotatud - keegi pole huvitatud sellest, et mingi dumpinghinnaga vargsi odavhinnaga vedada. Konkurents hoiab ka marginaalid mõistlikkuse piires (Tai puhul turismisektori miinimumpalk ca 12 eurot päev, normaalne palk ca 25-30 eurot päev, parema teeninduse eest saab rohkem küsida). Paned auto kasutuskulu, bensiini jne otsa ja 80 eurot pole tõesti mingi ulme. Kohapeal lettidest saab adekvaatsema transpordi hinna kui netist võttes, seal istuvad inimesed müüvad kindla fikshinnaga tooteid ja lisavad juurdehindluse, et teenida 15-30 eurot päevas endale. Kui suudad 3-5 eurot siia-sinnapoole kaubelda, siis vähendad selle inimese päevateenistust, mis iganes tripid-taksosõidud-transfeerid on kõigis lettides sama kindlaksmääratud hinnakirja alusel. Hotellist võttes maksad juurde hotelli kasumimarginaali.

Autot Samuil ei rendiks, jubedad ummikud nendel paaril sõidetaval teel. Parkimisele ei taha mõeldagi.

Taksosõidu hinnad on fiksitud. Kui väga viitsid, siis äkki 1-1,5 eurot saad tingida siia-sinna. Lennujaam on eralennuväli põhimõtteliselt, väljudes on transpordiletid, kus saad minibussi transfeeri või takso kuhu iganes fikseeritud hinna eest. Hinda suuremaks ega väiksemaks kaubelda ei anna, lootus seda saavutada on sama suur nagu Sebe bussijuhilt Tallinnast Tartusse mingit althõlma "kohaliku hinda" nuruda.

Kohalikku autojuhti võib keegi ikka soovitada, aga Sri Lanka efekti "maksin 600 tuhhi asemel 150" ei maksa loota, pigem saaks lihtsalt garanteeritult muheda inimese või 5/10-eurise hinnaerinevuse võrreldes kohapealt võtmisega.

Koh Samuil saad kasutada Grab rakendust, mis on analoog meie Boltile. Lisaks on võimalik seal rentida ka autot koos juhiga: 2h 24€, 4h 42€, 6h 54€ ja 8h 69€. Grabi kasutamiseks on vajalik kohalik SIM kaarti.

Kui rollerit ei rendi, siis soovitan võta hotell kuskile keskusesse, sest takso kasutamine on siin päris kallis, 2 km eest võid maksta 7,5-9 €.

Aitäh kõikidele vastuste eest.

Kas saan õigesti aru, et selle Grab rakendusega kehtivad autojuhile need hinnad: 2h 24€, 4h 42€, 6h 54€ ja 8h 69€?

6h 54 € on juba isegi mõeldav, võrreldes kõikide nende pakkumistega mis juba saanud/uurinud olen.

Hotell on juba paraku võetud saare teise otsa, tagasimakse võimaluseta.

Rolleri rent on raskendatud, kuna reisil ka vanem inimene ja laps. Kas rollerit üldse saab laenutada ilma lubadeta? Neljasest seltskonnast vaid ühel load olemas.

Oskan vastata vaid rolleri kohta, sest erinevates Tai kohtades on see mul põhiline liiklusvahend.

Rentida saad ilma lubadeta. Load huvitavad ainult politseid kui sind peatatakse. Mina ei anna kunagi passi ära rolleri rentimisel. Äärmisel juhul annan ID kaardi või maksan deposiiti.

Rollerirendi ja lubade olemasolu kohta Tais on palju kirjutatud.

Jah, läbi rakenduse tellides kehtivad need hinnad ning maksad juhile. Hind sisaldab kütust ja juhti. Ühe auto kohta kuni 4 reisijat.

Kui saare teine ots on päris lõunaküljel, siis ma rollerit ei võtaks, vaid kasutaks transporti vajadusel. Roller sobib liiklemiseks Lamaist Fisherman's Village'ini maksimaalselt. Sealt päris lõunast üles on tund aega sõitu, 2 tundi edasi-tagasi - pole mõtet vaeva näha ise sõitmisega. Eks kohapeal vaadake, kui kaugel toidukohad ja poed on hotellist, vajadusel võib teha see üks inimene rolleri, et toidu ja muu järel käia ülejäänud seltskonna jaoks. Rolleri saab alati võtta ka hotellist, siis ei taheta mingit passi ega lisadeposiiti, see maksimaalselt 2-3 eurot hinnaerinevust ei vääri peavaevamist.

Grabi hinnaerinevust vaata kohapeal, Tais 90% juhtudest on kõige kallimad hinnad internetis ehk see, mida suudad Euroopas välja guugeldada.

Koh Samuil kindlasti kontrolli taksost väljudes, et oleksid ikka õigesse kohta saanud, enne ära taksot ära minna lase. Hotellist on kõikse kindlam võtta roller, isegi passi võib sinna jätta. Autoga pole seal sõitnud ja rentinud pole kah, aga jah, ummikuid seal tekib ja siis on rolleriga lust lasta.

Otsi ülesse Hot Pot söögikoht ja saad mõnusa söögielamuse. 

Leiad ka suure kaubakeskuse Lotus, seal on kaltsudel odavad hinnad.

Minu arvates Samuil mingeid erilisi vaatamisväärsusi ei ole kui just esimest korda selles riigis ei seikle. 

Krabil soovitan Tiger Cave, Hot Spring water no ja midagi ehk veel, näiteks ööturg, kus palju kraami on kallim kui näiteks Ao Nangi tänavapoodides. Pisut avastamist endalgi. 

 Ma pole seal märganud sellist autojuhti, kes hakkaks mingeid selliseid trippe ette võtma, mida tehakse Balil ja hinnaklass on ka kindlasti teine. Puuviljad ja toit aga hoopis paremad kui Balil!

Ao Nangi rand ei ole just suurem asi, aga ranna lõpust üle mäenuki minnes satud väga ilusasse randa. Randa minnes pead andma allkirja, sest see on n.n. rahvuspark. Kõik mis sinuga sinna läheb, läbeb sinuga tagasi ka. Sellel mäenõlval aga tähelepanu ona varustusele, ahvipätid on seal vilkab käpad taha ajama...

Ao Nangis otsid ise soodsama koha, kus raha vahetada, seal neid jagub, kõik jalutuskäigu ulatuses.

Kõik oma tripid vaatamisväärsustele tegime ise rolleriga. Ka parimad rannad avastasime ise . Hommikul hotellist välja ja õhtupimeduses tagasi, poiss mul oli siis 6 aastane.

Pikasaba paadiga saad Ao Nangist ka teistesse randadesse, 100 bahti ots ja soovitan soojalt Railay beach koos kaljudega ja koobastega. Kui silmad lahti hoiad, võid seal näha suuri varaane .

Edu ja mõnusat , turvalist reisi!

Väike hotellisoovitus Ao Nangis kuna ise hetkel siin ja hotelliga nii krdi rahul, et anna olla. Addjitresort Aonang, Mõnus perehotell, mitte "koolhoos" ja mis peamine, vaid aastakese tegutsenud, seega puhas ja värske. Pole sellist külalislahkust veel kohanud, äkki lihtsalt peatunud valedes hotellides. Wifi väga hea, et isegi üle VPN-i saab Telia TV-d HD-s vaadata. Mõnus baas kustkohast teha väljasõite, sest nagu Karl eelnevalt mainis ega see Ao Nangi rand suurem asi tõesti pole.

Rolleri rentimisest.

Roller on tavaliselt kuni 150kuupi ja see eeldab A kat juhiloa olemasolu. Juhiluba näitab üldjuhul ka juhtimisoskust. Kuna tegemist vasakpoolse liiklusega, siis oskuseid omamata võib rollerisõit väga kalliks maksma minna. Avarii puhul on niigi õhkõrn võimalus õigeks jääda, siis luba omamata, seda kohe kindlasti ei juhtu. 

Kuid ma ei saa aru teemaalgatajst, kes eelnevalt ostab hotelli ja siis hakkab alles asju uurima?

Saab rentida ka külgkorviga rolleri. Kõndides tänaval ma alati hirmuga mõtlen, et pooled rollerisõitjad on roolis esimesi kordi ja päevi. 

Eks neid lapituid ole ka näha. 

Aga nagu siin juba mainiti, siis rendifirmat sinu dokumendi olemasolu ei huvita. Parimad firmad teevad enne sulle põhjaliku õpetuse ja katsuvad veenduda, et sinu oskused lubavad sul osaleda liikluses. Ja loevad sulle ikka sõnu peale, et ole väga ettevaatlik.

Täna Chiang Mais vanalinna ümbritseva ruudu peal oli politsei reid, rollereid võtsid maha. Näitasin rahvusvahelist luba, kus A kat sees ehk siis kõik korras. Tal oli üks mapp, kus vahel pildid erinevate riikide rahvusvaheliste+tavalistest juhilubadest. Estoniat ta sealt ei leidnud(eesti rahvusvaheline ei kehti ka seaduse järgi seal ma saan aru) aga kuidagi seostas, et olen vist Ukrainast ja lubas minna.

Pole varem seda kogenud. Kas see mingi uus võte neil?