Tatrad, augusti esimene pool, rahavamassid?

Alpides/Dolomiitides on suvisel kõrghooajal käidud (aktiivset) puhkust veetmas küll ja rahvahulgad liigselt häirinud pole. Samas oli ütlemata mõnus eelmise aasta septembri keskel käia Sloveenias/Horvaatias, kus suvel olla ikka meeeletult rahvast olnud (eks piirangute lõpp aitas tugevalt kaasa). 

Tatrad ja augusti esimene pool, populaarsed (kuni päevased) matkarajad Poola/Slovakkia poolel - lugedes tundub ikkagi paras liikumine sel ajal seal käivat? Isegi kui (ilmaolude lubades) sättida end pigem liikuma nädala sees, mägihüttidesse ööbima ei jää (sest ei soovi plaane ette teha) - on seal seda rahvast siis "häirivalt palju"?

Zakopanes oli eelmisel aastal sel ajal rahvast nii, et tänaval ei saa liikuda. Ummikud ja järjekorrad igal pool

0
0

Populaarsematel tõusudel võivad ummikud tekkida küll sel ajal.

Kasprowile tõstukiga minekuks kindlalt pilet eelmüügist.

Kiewontile ja Rysyle ma ei üritaks minna, kuna seal tiputõusul võid tund-kaks oodata. Ehk nädala sees ja varakult rahulikum.

Morskie okole läheb lai tee, mis hajutab rahvamassid ära.

0
0

Zakopane juuli-august väga ülerahvastatud ja hotellide hinnad laes. Käisin ise oktoobris ja lihtsalt super puhkus, hea kui tänaval mõnda turisti nägid.

0
0

Kasprowil on olemas ka eraldi "fast track" kallima piletiga. Vähemalt mõned aastad tagasi oli nii.

Rysyle läksin hoopis autoga ja parklast Štrbske Plesos.

0
0

Mõned mõtted seoses Tatratega. Esiteks ,juuli 2 viimast ja augusti 2 esimest nädalat on Euroopas täielikult puhkuste periood, seda enam, et 2 aastat pole rahvas saanud rännata. Olen olnud Poola poolel mõned korrad, nii suusatades, kui matkates. Oma esimese kogemuse " hikinguga" sain Zakopanest üle Rysy minnes Štrbske Plesosse. Nende kordade alusel väidan, et Zakopane on ülerahvastatud. Poolas on 40+ miljonit ja ainuke arvestatav keskus on Zakopane, siis minnaksegi sinna suuskama ja matkama. Mai ja september oleks kindlalt parem ajaline valik. Slovakkia on meile eestlastele vähem tuttavam. Enamik teavad suusakeskusi Jasnat ja Tatranska Lomnicat ja sellega asi piirdubki. Kuna Slovakkias on elanikke 6miljoni kanti ja lisaks Kõrg-Tatratele on ka Madal -Tatrad siis on matkajate hajutatus parem, kui Poolas. Kohe Poola piiri ääres on Ždiar ja Bachledova dolina. Selline 1-2 päevane peatus. Edasi Tatranska- Kotlina, selline päevane peatuspaik. Siis muidugi Tatranska- Lomnica ja Lomnicky štit. Mõne aasta eest, sadas juuni 14ndal 1800 peal laia-laia lund ja viskas -3-4 peale, järgmisel päeval Štrbske Plesos pool teed Rysyle oli lumi maas ( nii 7-8cm) ja -2. Slovakkia poolelt on Rysy võtmine kindlasti rahva poole pealt hõlpsam. Tatranska ja Štrbske vahele jääb Hrebrenok. Esimesed hommikused mägitrammid võivad olla täis, peaks varem kohal olema. Popradist Štrbske Plesosse sõidab mägirong, hüppad peatuses välja ja teed oma tripi ära. Slovakkias on ka Madal-Tatrad. Chopok ja Jasna kuurort on meile tuttavad, kui suusakeskus. Suvel on arvestatav hikingu keskus. Muidugi Madal-Tatrate keskus Banska Bystrica. Linn, mille ümber palju radu ja kui ei viitsi kõndida, üüri ratas, palju on tekkinud nüüdseks firmasi, kes rendivad e-mägirattaid. Popradist alla jääb Slovenski Raj. Mäed madalamad, ent nii mõnigi rada on vägagi raske. Kasuta jällegi YouTube kanali abi. Seal võib mitu päeva matkata. Minu arvates on Tatrate Slovakkia pool rohkem avastamis väärsem ja vähem ülerahvastatum. Aga ära peaks käima mõlemal pool. Edu Tatrates!

4
0

Käisime kahe nädala eest Slovensky Raj radadel. Kõrg- ja Madal-Tatrates oleme käinud ja tahtsime midagi uut. Oli päris äge. Soovitan kõrgetele mägedele ja kivikõrbele vahelduseks, midagi teistsugust.

Me käisime kahel rajal - Bela Sucha https://slovakia.travel/en/the-sucha-bela-gorge-slovensky-raj ja Klastorisko https://slovakia.travel/en/the-klastorska-roklina-gorge-slovensky-raj ja tegime mõlemad ühe korraga ära (päriselt nii ei tohiks, sest kanjoneid peab ronima alt üles, aga me tulime teist pidi alla. Õnneks oli õhtu ja keegi ei tulnud vastu.) 

Seal saab kõikjal jalgratastega sõita ja tehnilisi radu (via ferratasid) ronida. Ma ise järgmine kord läheks Kyseli kanjoni raja peale.

Seal on ilusaid piirikondi veel - Mala Fatra, Pienniinid, Beskiidid, aga neid ma ise ei tunne ega oska soovitada.

Slovakkia on tore, sõbralik, mitmekesine, odav. Juuni lõpus ja juuli päris alguses oli rahvast just parajalt - radade peal on inimesi, nii et sa ei tunne end üksi, aga ei mingeid masse ei Tatrates, linnades ega mujal.

2
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased