TOP 5 Küprosel

Ootan põnevusega Küprosel käinute arvamusi selle saare kohta. Seega moodustage palun oma TOP 5, mis selle saarega esmalt meenub. Loetelu võib sisaldada nii vaatamisväärsusi, linnasid, kultuuri, toitu, teenindust, shopingut vmt. ühesõnaga kõike, mis sügava mulje saarest on jätnud. Väike põhjendus ei teeks ka paha:) Kuna endal varsti sonnapoole minek, siis olen igasugusest infost väga huvitatud.

Maailma suvalise paiga puhul on parim osa alati see, mis jääb kõikvõimalikest toppidest välja.

Sellepärast ma teema algatasingi, et infot turismilõksude kohta on internetist rohkem kui küll ja need leian isegi ülesse, aga just tahan teada, mis inimestele kõige enam emotsioone on tekitanud...äkki mõni eksootiline roog, hea nurgatagune restoran, külake vmt.

Ennekõike on põnevamad kohad seal kuhu viib kruusatee(ja rendiautoga ei tohiks minna), aga ka Nicosia vanalinn on omapärane koht. Võta muidugi auto ka- valel poolel rool on ikka eksootika.

 1. Kataklysmos Larnakas - pühad Küprosel, mida tähistatakse muuhulgas arvukate kontsertide, võistlaulmiste ja -tantsimiste ja ilutulestikuga.
 2. Ääretult sümpaatsed ja toredad küproslased.
 3. Troodose mäed, matkarajad, külad, Kykkose klooster.
 4. Akamase poolsaare loodusrajad.
 5. Meeldejääv, kuigi negatiivse märgiga - kõik türklaste okupatsiooniga seonduv - piiripunkt Lefkosias, varemed piiritsoonis jne.
 1. Kala meze- maksab kuskil 15 eurot in kohta, pakutakse kohalikes tavernades ( s66gikohad-restoranid ), koosneb erinevatest mereandidest ( erinevad kalad, teod, krevetid, krabid, kalmaar, katol fish jne ). Kui kala ei meeldi, siis mezed v6ib tellida ka liha oma v6i mix. Erinevates kohtades sisaldavad mezed erinevaid komponente. Seda s66ma minnes soovitan minna vaga tyhja k6huga ja alguses mitte eriti palju syya sest alles l6pus tulevad suured kalad ( suured tykid ) ja minul yldjuhul siis enam k6hus ruumi ei ole.

 2. Pomodos ( v6i oli Omodos )- kyla kuskil Troodosest 40 km kaugusel. Vaike armas kyla, vaga ilus ja pildistamist seal jagub.

 3. Kindlasti v6iks ara kaia 1 66l vahemalt kohalikus 66klubis, Pafosel tean nimetada Barrio De(l) Mar- asub mere aares, natuke eemal turismi piirkonnast, Loft- Pafose barstreet juures. Minnes ( NV ) tasub suht avamise alguses kohal olla, hiljem v6ib mitte olla isegi kohta kuhu joogiklaas toetada, need on avatud klubid ( katust pole pea kohal :))

Hetkel rohkem ei meenu...

Omodos, Kilani, Pano Platres piirkond. Sealkandis on pisikesi veinitehaseid. Näiteks Vardalis: http://www.cyprusvines.com/more_info.php?id=37, http://www.vardaliswinery.com/

Kui lähed lastega, siis Larnakas on imetore veepark. isegi täiskasvanutel oli seal lõbus :) Kui Famagustasse satud, siis külasta Monks Inn Pub and Bistro'd, väga lõbus koht nii päeval kui õhtutundidel. Selle omanikud James ja Nursal on kunagi Eestis elanud. Vt täpsemalt Facebookist: http://www.facebook.com/home.php#/group.php?sid=0f7c821aa02d85a16d8d65ebe12089e7&gid=5998974207&ref=search

 1. Akamasi poolsaar ja kaljulõhe (Avakas Gorge), mille kaudu pääseb mägikülasse.
 2. Küprose kassid:), neid tundus seal rohkem olevat kui Rhodosel (ega see ei ole nüüd ometi turistilõks?!).
 3. Sõbralikud ent iseteadlikult uhked küproslased (Ja nad teavad Eestit, sest meil on Markko Märtin!).
 4. Osavad naisdžiibijuhid ja või vs Aphrodite sünnipaik idarannikul - Petra tou Romiou (no tee või tina, hoolimata turistidest on see koht imeline).
 5. Lastele (ja normaalsetele lastemeelsetele) lahe veepark Limassolis (Fasouri Watermania). Ja Aphrodite vann ja Paphose linnake, Limassoli veinitehas. Muidugi ka see kuidas küproslased söömisest lugu oskavad pidada (meze) ja eestlased toorest veini ei kannata, rääkimata šivaniast; Jamas!:) Samuti see, et eestlaste harjumus saada egiptlaselt kingitus midagi vastu andmata Küprosel ei kehti: nägin, kuidas kena blond eesti daam sai küproslaselt roosiõie ja hiljem, kui peale õhtusööki daam temaga omaette õhtut veetma ei soostunud, lendas Küprose mehe silmist tigedaid sädemeid ja äärepealt oleks kaks riiki omavahel tülli läinud:). Ja veel palju palju ilusat, sest see ON Aphrodite saar! [mälestused 2001 a oktoobrist] Lõpeks - tantsige sirtakit ja elu ongi ilus!

Kindlasti Famagusta vanalinn. Super, super, super. Kahju, et asub okupeeritud ehk põhja cyprose poolel. Samas on seal odavam ja kuna seal käib vähem turiste on nad ka sõbralikumad. Omalpoolt loodan, et see super koht kunagi Kreeka cyproslastele tagasi antakse, sest see kuulub neile. Lisan, et Famagustas on ka surnud linn aga see on teine teema ja see on nagu õuduste unenägu (seal näeb mis võib suvitus pärlist saada kui sõda tuleb selle ellu.)

Hoiatan kõiki Küprosele Pafosesse reisijaid Democritos pubi viletsa teeninduse eest. Mulle pakuti petrooleumimaitselist lambapraadi, teenindajad on umbkeelsed, ei saa aru ei inglise ega vene keelest, pubi manageri kohal pole. Olles läbi rännanud pea pool maailma ja söönud kõikjal kohaliku koloriidi mälestusteks alati kohalikku toitu ja tihti ka täiesti kahtlast kohalike inimeste toitu kohalike söögikohtadest, aga selllist s..tta, nagu siin Democritos pubis pakutakse, pole kusagil saanud. Hoidke eemalesellest kohast!