Transport Kutaisi- Batumi

Lendame nädalaks Kutaisisse. Pool nädalast soov veeta ka Batumis. On kellelgi kogemusi Kutaisist Batumisse minekul? Kuidas ühendus ühistranspordiga? Või oleks mõistlik võtta juht, kes ära viib ja näitab teel huvitavaid kohti? 

Soovitada võib ööbimiskohti  Kutaisis ja Batumis, kuhu mahub 2 täiskasvanut ja laps.
Kõik info on oodatud!

Kõige tavalisem ühendus on marsruuttaksoga. Väljub Kutaisi raudteejaama eest, kui sinna jõuad, vaata kus on Batumi marsrutkad (erinevalt enamustest teistest gruusia tähestikuga siltidest on neil sildil kas ladina tähtedes 'Batumi' või päikese pilt) ja mine peale. Kindlat graafikut ei ole, väljuvad kui täis. Kuna kiirtee läheb nüüd linnast ringi, siis Tbilisi-Batumi bussid reeglina enam linnas ei peatu, ka ei peatu seal Tbilisi-Batumi kiirrong. Mingi kohalik rong käib ka, aga see üliaeglane. Juhiga auto on teine variant, aga ega seal tee peal midagi eriti vaadata ei ole, huvitavamad kohad just mõlema linna ümbruses ja seal võib siis juba kohapeal väljasõite teha. 

Kus linnas rohkem vaatamist on? Praegu plaan ööbida 4 ööd Batumis ja 3 ööd Kutaisis. Või peaks ümber muutma?

Kumistavi (Prometheuse) koobas ja sinna sõites on väga ilus vaade mägedele. Sataplia looduspark – kohati on pargis kaasaegset arhitektuuri, millest üks on klaaspõrandaga vaateplatvorm. Lisaks koopad, kus on hulgaliselt stalagmiite ja stalaktiite. Mõlemad on Kutaisi lähedal, tuleb takso võtta. Kolmas päev Kutaisi jaoks, turg ka. Kutaisis olin ööd Golden Floweris, seal oli üks tuba laia voodiga eraldi teistest, kesklinnas. Aga bookingus on pakkumisi palju, kui oled perefirmas, siis näed nende kohalikku elu ka.
Batumis tasub minna kalaturule. Seal memmed puhastavad ja teevad sulle väga hea mereanni. Makhunseti joa juures tasub ka käia taksoga. Tee peale jääb Adjarian Wine House, saad head kohalikku veini osta. Giorgi on taksojuht, kuid ta aitab reisidega, elamisega, jne… Ta oli väga tore ja abivalmis. Ka turul sai temaga käidud, kus ta valis meile välja selle õige tee. Tema number on +995 557754079 või +995 568393992. Auto on tal 6 kohane. Enne lepid hinna kokku, meie sõitsime temaga ka Batuumist Kutaisi, kuna oli väike laps kaasas. Aga korra sõitsime marsaga pika maa maha ja väike laps pidas vastu. Marsasse saad kõik oma kotid kodinad panna, mul olid mitu väiksemat kotti teiste pinkide all. Keegi ei teinud väljagi. Kui paned suure koti istmele, siis tuleb lisapilet võtta. Aga üldiselt on marsajuhid harjunud kõik suured kotid marsa taha mahutama.
Batuumis olin kahes kohas ööd, meeldis Giorgi Guesthouse Lermontov.
Batumis, Gribojedovi tänaval 39a oli väike kohvik, kus omanik pakkus oma veini Tsitska-Mtsvane ilus roheline, parim valge vein mida olen maitsnud. Sai ka head suppi ostrõi

Takso on kõige mõistlikum, ei mäleta täpselt aga üle 150 euro see kindlasti ei olnud. 150 km umbes.

Takso on mugav, aga ilmselge luksus. Kui pisikeses ja ülekuumenenud, tihti üle 100 km/h kiirustavas marsas mitu tundi loksumine liiga karm tundub, siis 15 lari (~5 eurot) eest sõidutab Kutaisist (ka otse lennujaamast) Batumisse (ja tagasi) Georgianbus, mis hea õnne korral liigub suure bussiga (http://www.georgianbus.com/).

Batumi / ბათუმი, suuruselt teine linn Gruusias, on eriti suvehooajal ilmselt põnevam kui Kutaisi, aga kallim ka. Must meri meelitab turiste ja tänu neile ärkab talvel üsna vaikne linn ellu ning kui vene keel suus, on igasugune asjaajamine imelihtne. Botaanikaaed, muuseumid, religioossed vaatamisväärsused, köisraudtee, lõbustuspark, restoranid, turud (kusjuures head toitu ja veel paremat (kodu)veini ei pea kaua ega kaugelt otsima). Kui lisaks ka loodus meelitab, siis Batumi ligidal on mitu kergesti ligipääsetavat rahvusparki. 

Majutuse osas aitab booking.com, aga ka airbnb on populaarsust kogumas.

Takso on mõistlik ja pole kallis- tuleb tingida! Käisime aprilli lõpus ja sõitsime kõik vahemaad Kutaisi- Borjomi, Borjomi-Tbilisi ja Batumi- Kutaisi taksoga, Borjomist Tbilisisse maksis autojuhiga auto u 30-40 eur kokku, Batumist Kutaisisse u sama.

Batumis olime hotellis Eiffel.