trip-krainetrip-ukraine-dark
Turvalisus Iisraelis

Kas keegi on viimase kuu jooksul käinud Iisraelis: kui turvaline seal on ja mida need terrorist traktoristid tegelikkuses tähendavad.

Kui veab, siis jääd ellu, kui ei vea, siis mitte. Inshallah!

...erineb terrorist-jalakäijast, terrorist-jalgratturist, terrorist-autojuhist sellepoolest, et tal kasutada suurem aparaat. Kuid ta ei lenda ise õhku vaid lastakse hoopis maha.

Igal pool maailmas on nii turvaline või turvatu, kui sa ise oskad olla :)

Olen käinud Iisraelis kaks korda, 2004 ja 2006, seega jah, küll mitte viimase kuu jooksul, aga ikkagi, mõnda nõu ehk oskan anda.

Ajal, mil ma seal käisin, olid üsna tavalised busside õhkulaskmised. Enesetaputerrorist pani endale pommivöö ümber, lisaks igasuguseid metalliribasid ja naelu, et damage oleks eriti hull, ronis rahvastatud bussi ja lasi end õhku.

Viimasel ajal pole sellest kuulda olnud, küll aga on jah tekkinud terrorist-traktoristid, kes siis buldoosri kaaperdavad ja sellega rünnakule asuvad.

Õnneks on nii, et Iisrael on teinud äraütlemata palju oma kodanuke ja riiki külastavate inimeste julgeoleku heaks. Turvatara, turvamehed bussipeatustes, turvakontrollid bussijaama ja kaubanduskeskusesse sisenemisel jne, kõigest ei saagi rääkida :)

Ja tõepoolest, terrorist-traktorist lastakse suhteliselt kiiresti maha. Iisraelis käivad kõik sõdurid, kes on baasist vabad, relvadega ringi. Lisaks politseinikud ja turvamehed, ja lisaks mõned eraisikud, kellel on relvad (need, kes elavad külades, mis on araablaste keskel). Tõenäosus, et mingisugune ründaja esimese mõne minuti jooksul surma ei saa, on kaduvväike.

Ja isegi siis, kui busse õhku lasti, sõitsin ma seal liinibussiga. Korra tekkis mõte küll, et mis siis kui... aga olgem ausad, esiteks, kui väike on võimalus, et terrorist just minu bussi satub, ja teiseks, kui satub, siis nii see pidi siis ka olema, eksju :)

Igatpidi on Iisrael sama turvaline koht nagu iga teine. Enamik inimesi sureb nagunii oma kodus voodis, ja ka autoõnnetustes hukkub tunduvalt rohkem inimesi kui terroristide käe läbi. Rääkimata sellest, et ta on imeline ja imeilus. Ja palju toredaid inimesi.

Kui soovid lisainffi, anna teada, jagan rõõmuga :)

"/Ja tõepoolest, terrorist-traktorist lastakse suhteliselt kiiresti maha. Iisraelis käivad kõik sõdurid, kes on baasist vabad, relvadega ringi. Lisaks politseinikud ja turvamehed, ja lisaks mõned eraisikud, kellel on relvad (need, kes elavad külades, mis on araablaste keskel). Tõenäosus, et mingisugune ründaja esimese mõne minuti jooksul surma ei saa, on kaduvväike./" - Tõsijutt

http://www.delfi.ee/news/paevauudised/valismaa/article.php?id=19600487

Seekord "vedas", et juhtus olema ka ajakirjanik palestiinlaste hulgas, sai vähemalt uudistesse...

viimase kuu aja see Iisraelis. Just sel ajal kui see traktoristist vana seal laamendas. Olin Kinnereti ääres ja pean tunnistama, et kõiki selliseid uudiseid kuulsin koduste vahendusel e-maili teel. (Seda traktorist-terrorist vennikest vist ikka näidati ka kohalikus uudistesaates, aga kuna mu jiidiš on viimasel ajal natuke unarusse jäänud, siis ei saanud õigupoolest mitte essugi aru). Ka Jeruusalemmas ja Tel Avivis oli kõik vaikne ja rahulik ja ei olnud kordagi sellist tunnet, et oleks ohtlik. Samas ei ole ma ka selline muretu või naiivne turist, vaid teadvustan endale üsna selgelt, et sellises kohas piisab vaid valel ajal vales kohas olemisest. Aga neid relvaga kodanikke jalutab seal tõepoolest igal pool ringi. Üsna õõvastav oli mingis kohalikus kõrtsis vaadata kuidas kamp -5 meest+1 naine kõik automaatidega varustatud, üsna usinalt tuisutopsi tõstsid. Nii tunnikese pärast olid juba kõik üsna ülemeelikus tujus ja veel poole tunni pärast juba omavahel tülis. Siis oli küll tunne, et no nii-nüüd võtab esimene kohe oma püssi ja hakkab puusalt sihtima-algatuseks oma sõpru ja siis juba ülejäänuid, kes ligiduses on. Aga ei-veel mõne minuti pärast korjasid oma uzid kokku ja panid jälle sõbralikus üksmeeles minema.

Parandaks mõned faktivead eelmise postitaja jutust:

Iisraelis räägitakse heebrea keelt, mitte jidišit, ja ka teleuudised on heebrea keeles. Jidiš on germaani keel, mida rääkisid aškenazid Euroopas (ja mõned veel tänapäevalgi räägivad), aga Iisraelis ikka enamasti kõneldakse heebrea keelt.

Need relvad, mis sääl kõrtsis väidetavalt olid, ei olnud kindlasti Uzid, vaid M-16-d.

Elasin Tel-Avivi kesklinnas 1996-2002. Sel ajal lendas ikka pidevalt midagi läheduses õhku, ööklubid, bussid, baarid, kohvikud, kaubanduskeskus jne. See tundus kuidagi väga igapäevane ja tavaline seal, rahvas korraks kurvastas ja elu läks edasi. Hirmutunnet seal küll ei tekkinud. Aga tore vaatepilt küll kui pisikesed noored sõdurineiud peaaegu endapikkune relv järgi lohisemas mööda tänavat jalutavad.