Vaktsineerimine. Vietnam, Kambodža, Laos, Tai

Kas palju rännanud reisisellid vaktsineerivad ennast enne , kui reisivad Vietnami, Kambodzasse, Laosesse, Taisse ? Mille vastu?

Mõistlik on ikkagi külastada reisimeditsiini kabinetti ja kuulata arsti arvamust. Siin soovitatud võib ju küll olla asjalik, kuid ei taga sinu turvalisust.

Me käinud Tais, Vietnamis ja Kambodžas ja midagi ei vaksineerinud

Mina panin ükskord silmad kinni ja jooksin tipptunnil üle Tallinn-Tartu maantee, midagi ei juhtunud.  See on loomulikult igaühe enda valik, aga mina vene-ruletti ei mängiks.

Me ka käinud Tais, Vietnamis ja Kambodžas, Sri Lankal ja  ei mingeid vaktsineerimisi, samas mäletan kui aastaid tagasasi sai vaktsineeritud gripi vastu ja oh õnnetust, gripp murdis maha, peale toda pole teinud enam

No kujuta nüüd ette end olukorras, kus soovid külastada turismiatraktsiooni Tais, Vietnamis või Kambodžas. Sissepääsu juures on kiri, mis teatab, et vaid iga kaheksakümne kuues siseneja hukkub. Ja sisenejaid on tuhandeid. Iga minut kantakse paar laipa välja. Kas astud sisse, sest kaks rõõmsat nägu teatas, et nemad jõudsid õnnelikult välja?

Ja ma kuulaks samuti huviga põhjendusi. Kas liiast oli see 50 lisaeurot, mis oleks vaktsineerimisele kulunud või on asi põhimõttes?

Põhivaktsiinid võiksid alati igal inimesel tehtud olla, Aasiasse sõit on pigem põhjus asja peale mõelda ja kabinetist läbi astuda. Ühtegi sellist vaktsineeritavat katku, mis ainult sealkandis levib ja mujal maailmas mitte, pole olemas, tegu on lihtsalt keskmisest räpasemate riikidega hügieenilt, kus on baktereid soodustav troopiline kliima.

Pole ühtegi põhjust, mille poolest inimene on parem, tervem, edukam, jõukam, kui põhivaktsiinid on tegemata, küll aga leiab põhjuseid, miks nendest hoidumine võib olla vale otsus.

jaanusm, ehk tood siin välja, milliste haiguste vastu vaktsineerimisest räägid? Nagu improved ülteb, on enamus inimesi meil siiski vaktsineeritud üldkorras.

Terviseamet soovitab lisaks teha Tai. Laose, Vietnami  ja Kambodza puhul  A-hepatiiti.

Tegelikult pole neid vaktsiine tõesti palju.
On tüüfusevaktsiin, mis kestab 3 aastat. See võiks olla tehtud või uuendatud igal juhul.
On difteeria-teetanus, mis kestab 10 aastat.
Ainult need võibki põhivaktsiinideks lugeda ja need võiksid igal täiskasvanul olla tehtud.

A+B hepatiit võiks ka olla tehtud kõigil, aga see on pikem ja kallim kolmeosaline protseduur, kus vist esimesed süstid ei pakkunud veel täiskaitset või üldse kaitset. Seega nende puhul heal juhul on mõttekoht, et kas on püsivust kolm korda käia (oli vist 1.  süst + kuu aja pärast uuesti + 6 kuu pärast uuesti = eluaegne kaitse). Ja iga käik vist ca 50 euri.

A on 2-osaline ja B on 3-osalina. Aga ka need ei anna eluaegset, vaid tuleb 20 a pärast uuendada (vähemalt nii on arst kirjutanud minu kollasesse raamatusse).

Reisikindlustuse osas jätavad suht vähesed selle tegemata, miks ma peaks siis oma 'tervisekindlustusega' riskima.