Veneetsiast sõit väljapoole

On plaanis suvel minna nädalaks Veneetsiasse, hotelli võtaks Mestresse. Tahaks ära käia San Marinos ja siis kas Veronas või Bolognas. Kas on soovitusi? Kas mõistlikum sõita rongiga või tuleks auto rentimine hoopis odavam?

Autot rentides oled vaba kui lind :) San Marinosse minu teada rongiga ei saagi. Aga võin eksida.

Sõltub, palju keegi riskib Itaalias rendiautot kasutada. Kui liikuda maastikul, siis on mõttel jumet, samas Itaalia linnades rendiautoga liikumine tundub minu jaoks veidi hull mõte olevat. Hiljem võid veel mitu kuud tagantjärele maksta trahve, mille rendifirma Su krediitkaardilt maha võtab. Ja püüa siis itaalia keeles neid otsuseid vaidlustada.
Tegemist on muidugi minu subjektiivse arvamusega, mis ei tähenda, et auto rentimine läbinisti halb mõte on. Tuginen oma arvamuses vaid tuttavatega juhtunule.
Tegelikult tahtsin hoopis ütelda siin seda, et kunagi vaatasin enda jaoks välja variandi, et Veneetsiast San Marinosse peaks saama üsna soodsalt ja mugavalt, kui liikuda rongiga Riminisse ja sealt juba mitte kaugele San Marinosse viivad Riminist bussid.

Ei ole see Itaalia liiklus nii hull midagi kui räägitakse. Eesti liikluses karastanuile suisa lapsemäng :) Aga kõik sõltub muidugi kogemusest ja tahtmisest.

Olen liigelnud autoga enamikus Lääne-Euroopa pealinnades ja teistes suurlinnades. Rooma ja Brüssel on suht karmid oma liikluskonditsiooni poolest, kuid siiski nö liikluseeskirjadest peetakse kinni ja elementaarsed asjad toimivad. Arvan, et, kui Tallinnas vabalt hakkama saad, siis pole GPS-ga üheski Euroopa linnas probleeme.

Aastate eest ilma GPS-i ja kaardita Palermosse sisse sõites oli küll hirm naha vahel, kui 3-st reast maanteel sai linna vahel 6, lisaks motorollerid vahel triblamas. Ja kindlustuse omavastutus oli ka miskit 1300 EUR ...

Aga PÕhja-Itaalia peaks olema lihtne. Kui plaan ainult suurtes linnades ning keskustes liikuda, siis on rong hea ja mugav liikumisvahend. Kui soov rohkem päris-Itaaliat kogeda siis seda on autoga väikelinnade ja külade vahel tiirutades parem teha.

kui soov külastada vaid San Marinot ja Bolognat, siis on rong mõttekam. Edasitagasi pilet Riminisse peaks olema ca 70-80€ + 8€ buss Riminist San Marinosse. Võrdluseks: autorent 2 päeva alates 70€ + edasitagasi kütusekulu ca 50€ + edasitagasi kiirteemaks 34€ (ViaMichelini andmed)+ min 10€ parkimistasu + närvikulu Itaalia liikluses + võimalikud liiklustrahvid jms.

Kuna sõit Mestrest SMi võtab 4-5 tundi, siis on mõttekam planeerida see reis kahepäevasena - hommikul kl 7 rongi Riminisse, kl 11:30 jõuad SMi, õhtuks Riminisse tagasi, ööbimine Riminis. Järgmine päev rong Bolognasse, päev Bolognas ja õhtuks Mestresse tagasi. Vaata ka siin kasutaja Wally Kringen kirjeldust: http://www.frommers.com/community/forum.cfm/europe/italy/trip-venice-san-marino

Itaalia rongiinfo koos aegade ja piletihindadega leiab siit: www.trenitalia.it

Kuulge, see liiklustrahvide asi siin nii hull ka ei ole :) Hoiad silmad lahti, ei sõida ZTL tsooni ilma loata ja arvestad, et valgusfooride küljes on kaamerad, kes su "roosaga ülesõitmise" ära pildistavad. Närvikulu liikluses on peamiselt Roomas ja Milanos, teistes linnades soovitan lihtsalt tipptunde vältida - ja tipptunnid kuuluvad söögiaegade juurde ja on etteennustatavad.

Bologna liiklus on küllalt rahulik, samas ma soovitaksin ikkagi navigaatoriga sõita, orienteerumine lihtsam, ootamatutes ühesuunaliste tänavate võrgustikus on lihtne ära eksida. Auto kahjuks räägivad minu arvates peamiselt parkimistasud - aga ka Bolognas on siiski kesklinnast jalakäimise kaugusel võimalik leida tänavat, kus saab €6 eest kogu päeva parkida - ja aina kallinev kütus.

Samas San Marinosse ma vist ikka läheks autoga, seal on kaunis loodus ka niisama ringi vaatamiseks.

Kui üksi, siis ühistransport, kui mitmekesi, siis auto. Need peaks majanduslikult olema parimad otsused. Üldiselt on suht keeruline see värk...kui oled üksi, siis ma ei läheks nii kaugele. Pakutud Verona ja selle kõrval olev Garda järv on käe jala juures. Bologna on keskmiselt igav linn Itaalia mastaape arvestades. San Marino on normaalne sidetrip, aga antud juhul liiga kaugel, et see seda väärt oleks. Auto rentides läheks ma hoopis teisele poole - vaataks Dolomiite ntx.

Ma selle viimase postituse juurde pean ütlema kolme asja

Igaks juhuks vabandan sõna "igav" eest. Sest see tõesti ei iseloomusta ühtegi kohta Itaalias. Aga kuna ma siiski mainisin "Itaalia mastaape arvestades", siis see lihtsalt on minu jaoks nii, et Bologna jääb Itaalia rankingus sinna tabeli alasosasse. Aga loomulikult pole ma võimeline süvitsi seda hinnangt andma, sest olen Bolognas olnud 3 korda ja mitte kordagi pikemalt kui ööpäev. Mis mulle Bologna kandi osas meeldib, et sealt hakkab lõuna poole liikudes jälle ilus maastik.

Kui sa järgmine kord tuled, anna teada, äkki õnnestub sulle põnevaid paiku näidata :)