Vietnami reisikava

Finnairi piletid oktoobriks Hanoisse said ostetud ning nüüd on esialgne reisikava koos. Reisijateks on 40-ndate keskel olev paar, kel reisikogemust mõnevõrra, ka Aasias, kuid Vietnamisse minek esmakordselt. Tavaliselt vaatleme loodust ning arhitektuuriväärtusi, linnamelu ja inimesi, vedeleme rannal ning reisistiiliks on flashpacking. Veidi teeb muret mussoonihooaeg Kesk-Vietnamis. Kuna pole sellega seni kokku puutunud, et kujuta ette, kas ja kui palju võiks see reisikava mõjutada. Kas peaks Hoi Ani üldse vahele jätma ning midagi muud tegema selle aja võrra ?

Andke tagasisidet, mis puudu, mis üle ning kui koha taga on tühjus, soovitage oma kogemusest programmi. No ja seda võib ka siis soovitada, kui mingi tegevus kirjas.
Ütlen kohe, et reisilõpu vedelemist Phu Quocil eriti lühendada ei tahaks, see on talveks patareide laadimisel oluline. Mõni hea kesktaseme hotellisoovitus on ka abiks.

Day 1 Hanoi Finnair saabub 6.40 Day 2 Hanoi linnaekskursioon, öörong Sapasse
Day 3 Sapa turg kusagil? (on pühapäev) Day 4 Sapa
Day 5 Sapa öörong Hanoisse Day 6 Cat ba Halong Bay omal käel (hommikul buss Halong Citysse, paat üle jne)
Day 7 Cat Ba Day 8 Cat Ba , laev+rong Saigoni, öörong Hoi Ani Day 9 Hoi An vanalinn jms Day 10 Hoi An My Son
Day 11 Ho Chi Minh City (hommikune lend Danangist), linnaekskursioon, ööelu Day 12 Phu Quoc (hommikune lend HCMC-st) Day 13 Phu Quoc rannalebo Day 14 Phu Quoc Day 15 Phu Quoc Day 16 Phu Quoc (pealelõunane/õhtune lend Hanoisse) Day 17 Hanoi hommikul lend koju tagasi

Mis sul e-maili aadress on? Võin saata sinna kogu kirjavahetuse kohalike korraldajatega. Phu Quoci hotelli broneerisin ise, Halong Bay+Hanoi+Saigon+Hoi An võtsin läbi juhusliku korraldaja. Kõik toimis, s.h ka Saigonis toa upgrade letihinnast soodsama hinnaga.

lauriandres, panin Sulle privasse oma meiliaadressi.

3 päev- pühapäevaturg on Bac Ha´s väga värvikas.Veidi raskeks läheb koos kohvritega kohe hommikul jaamast põrutada Bac Ha suunal ja peale lõunat edasi läbi Lao Cai jaama Sapa poole. Võibolla annab oma pagasi jätta jaama hoiule. Ise sain tellitud tuuriga Sapast sõita Bac Ha`śse. 8 päev-ilmselt on mõeldud sõitu Hanoisse, saarelt saab osta kombipileti üle Haiphongi Hanoisse buss-laev-buss. 10 päev- kuna Saigoni jaoks jääb liig vähe aega, jätaks ära My Soni, asendades selle Saigoni lähistel 1-p tripiga Mekongi deltale või 1-p tripiga Caodai tempel+tunnelid. Veel soovitaks väga omapärast looduskohta- Ninh Binhi maastik ja paadisõit.Asub Hanoi ja Hoi Ani vahel ning nõuab veel üht lisapäeva. Eks ise peate otsustama. Minu 2 aasta tagune reisikiri on ka siin tripis.

Tera, sinu reisikiri oli enne piletite ostmist juba läbi loetud ;-)

Päev 3 oleks variant sõita Sapasse ja viia hotelli kohvrid ära, süüa hommikust ning sõita turule.
My Son-i kohta kahtlesin ise ka, kas peale Angkor Wati on ikka mõtet minna. Mekongi delta oli omal mõtlemise all, et võiks teha. Kas päevasest tuurist piisab aimu saamiseks ? Ujuv turg on nähtud Tais, järvepealsed majad Cambodias. Vaatasin pilte ning Cao Dai tempel tundub küll huvitav olema.

Kesk-Vietnam (Hoi An) on üldse suure küsimärgi all praegu. On variant, et kui ilm tõesti kehv nagu arvatakse, tuleb see üldse vahele jätta.

Sapasse sõit ca 40 km, tagasi 40 km, Lao Caist Bas Hasse ca 70 km (otseteed minu andmetel ei lähe). Turu tippkauplemine enne lõunat. Nii et ainult taksoga kimamine aitab, iseasi kas rahakott välja kannatab. Minu tipphetked Mekong deltal oli romantiline paadisõit pisikanalitel koos palmidest väravatega, ujuv turg oli tõesti kihvtim Tais- Damnoen Saduak. Ega deltal muidugi mingit metsikut loodust, tiigri või krokusilmi ei näe-on riisipõllud ja kanalid. Ilma kohta Hoi Anis ei tea tarka õelda, muidu linn mulle meeldis, palju hiina ülikute hooneid ja templeid.

Hoi An meeldis mulle väga, soovitaks soojalt,mõnusa hõngu ja rahuliku olemisega linnake... Kuigi teie reisi puhul sõltub paljugi ilmast, kui ikka rämedalt sajab, siis pole lusti ega midagi.
Meie seiklesime novembris, mil Hoi An oli tookrd just tulvade lõppemisst toibunud. Iidesest pealinnast Hue`st näiteks panime kohe ruttu edasi, sest seal kallas nagu ämbrist. Ha Long Bay-Cat Ba tuuri võtsime Hanoist. See on kindlasti mugavam, kui ise rabeleda mingite kohalike bussidega, nagu LP soovitab. Kui olete Cambodias paaditrippi teinud, siis Mekongi delta ei üllata enam. Same-same. Kulgesime Vietnamist Cambodiasse paadiga.

Just selle chilli olemise pärast sai alguses Hoi Ani isegi rohkem päevi planeeritud, kahju oleks loobuda, kuid vaid 16 päeva kohapeal tahavad saada korralikult planeeritud ning lahtiseks reisikava jätta ei tahaks.

Bac Ha'sse tuleb ilmselt siis võtta auto kohe Lao Caist ning pärast sealt Sapasse sõita. Läheb küll kallimaks, aga see-eest peaks jõudma enne turismibusse kohale.

Kui Hoi An välja peaks jääma, saaks Cat Bale päevakese veel otsa panna. Thorntree oli teinud 3 katset Halong Bay touridega alates budgetist lõpetades luxuryga ning ühe veel isekorraldatuna. Viimane olevat lihtne teha ning kõige parema kulu-tulu suhtega. Aga eks paistab, kas ja kuipalju viitsib lõpuks sebida.

HaLong-CatBa tuur maksis umbes 150 USD per person, 3päeva-2ööd. Ostsime suvalisest reisibüroost tänavalt, sest kuulus backpackerite hostel pakkus seda kallimalt. Selle raha eest: korjati ilusti Hanoi kesklinnas peale ja toodi ka tagasi. ´üks öö laevukeses lahel loksudes,teine öö CatBa saarel,väga korralikus hotellis. anti süüa ´saarel matkati mäkke, lahel käidi koobastes ja sõideti kajakiga.

Vietnami hotellid olid väga ok, 10-15 USD sai kena kahese toa, kohati isegi täitsa peene.

Tripadvisoris parema tagasiside saanud mitteluks-hotellid kipuvad maksma ca 40-60 EUR... Teine põhjus, miks Halongi tour ise teha on asjaolu, et ma saan ehk oma abikaasa päevaks paadi peale, aga mitte ööseks.

Paat on öösel ankrus ja kaldast 100-200 meetri kaugusel. Mingit suurt õõtsumist ma öösel ei täheldanud.

Kui olete Angoris käinud, siis My Soni peale pole tõesti mõtet aega raisata. Meie olime Hoi Anis neli päeva. Käisime saaretuuril ja My Sonis. Saarereis oli huvitavam. Linn on niisama olemiseks mõnus ja rand, kuhu saab motikatega, on ka ilus. Novembriilma ei tea, aga märtsis oli super. Kui on ilus ilm,võiks seal kauem lebotada. Phu Quoc on väike saar ja seaa vast nii kaua pole mõtet passida. Ise küll sinna ei jõudnud, aga teiste kogemustest on selline mulje jäänud. Ise olime veel paar päeva Mui Ne-s. Kui tulete ja lähete Hanoist nagu meiegi, siis soovitan paksemad riided ja muu mittevajaliku träni Hanoi hotelli hoiule jätta. Meil asi töötas.

Hanois on ilmselt saabumisel ja lahkumisel sama hotell, nii et hoiustamiskohaks sobib hästi, hea mõte. Hoi Anis võivad olla oktoobris mussoonvihmad ja troopilised tormid, kõige sademeterikkam kuu aastas, mage lugu. Olen ka Phu Quocist väiksemal saarel 5 päeva veetnud - täitsa parasjagu oli :-) Aga mida seal tehtud on, kes käinud ?

Phu Quoc on ülimõnus. Ise ööbisin siin: http://seastarresort.com/seastarresort/ (aastal 2010, hinnad olid siis ikkagi odavamad). Tegemist on lihtsalt chill-saarega. Rendid rolleri ja sõidad ringi erinevatele randadele, sööd head ja paremat, kolad ringi. Midagi spetsiifilist seal teha ei ole. Samas, minu jaoks on see jätkuvalt üks mõnusamaid kohti, kus rannas aega veetud.

Vaata Trip.ee-s Phu Quoc´i kohta, olen sellest siin juba varem veidi kirjutanud:) Kohal olime 6 ööd ja igav ei hakanud, kuigi kumbki meist pole suuremat sorti rannasleboraja.

Olin Tripadvisorist vaadanud ka Seastar Resorti ning just chillida ma seal soovingi. Ma võin ka paar tundi päevas vabalt rannas lebotada.

Detsembris 2012 avati uus Phu Quoci rahvusvaheline lennujaam, kuhu saavad maanduda ka B747-400 ja A 380-800, jagatakse soodustusi uutele lennuliinidele, lähitulevikus luuakse soodne viisarežiim ning saarele moodustatakse ka erimajandustsoon.

Seega võivad lähiaastad olla viimased, mil Phu Quoc on selline, nagu ta seni on olnud - chill lebosaar. Suure tõenäosusega on ta muutumas millekski Pattaya ja Phuketi sarnaseks. Kuna tänapäevases infomaailmas toimuvad protsessid palju kiiremini, ei võta see kõik enam 20-30 aastat aega, vaid pakun, et 3-5 aastat.

Pakuks välja reisi algul veel võimaliku variandi. Saabumine Hanoisse reede hommikul k 6.40. Majutus mõnes tagasihoidlikumas hotellis ja sõit edasi samal õhtul Sapa poole.Keskpäevani saab hotellis välja puhata lennuväsimust ja õhtupoole tutvuda Hanoiga. Laupäeva hommikul Lao Cais, sõit Sapasse, tutvumine linnakesega ja käik Cat Cat külasse.Hotellist või mõnest turbüroost tellida järgneva päeva tuur Lao Cai pühapäevaturule. Kokkuhoitud päev kulutada Hanoile reisi lõpus. Oleks mõistlik rongipiletid Lao Caisse organiseerida kas hotelli või mõne turbüroo kaudu, sest sealkandis on pool tosinat äriühingut, kes on omale ostnud või rentinud 1-2 pehmet kupeevagunit, mis on haagitud riikliku rongi külge.Nendele piletite müük toimub eri kohtades, nii et uustulnukal on piletitega segaseid probleeme.

See on tõesti üks võimalus, et liikudagi kohe edasi. Eks ta veidi väsitav ole, kuna mina ei oska istudes magada ning äriklassi piletit ei raatsi osta. Aga see poleks ka mitte esimene kord nii teha ja seda sügavamini ja raskemalt seal rongis öösel magaks. Päev varem Hanoisse tulla oleks ka mõistlik, siis saaks kõik võimalikud ostud jätta ka viimasele päevale ning ei peaks midagi kaasas tassima. Otselend Phu Quocilt Hanoisse tänase graafiku järgi on ka reedel ning mitte laupäeval ja see toetaks ka päeva võrra varasemat Hanoisse jõudmist.

Ilmselt tuleb rongipiletid ette ära osta, sest reedel võib Lao Cai suunas kohtadega kitsas olla.

Minu kogemused: olin kolm aastat tagasi oktoobrikuu keskel Põhja-Vietnamis. Kahjuks rikkus vihm osaliselt minu Sapa-kogemuse. Võtsin Hanoist 3-päevase Sapa paketi. Esimesel päeval, kui lõunal Sapasse jõudsime, oli ilm veel ilus ja päike paistis ja tehti paari kilomeetrine ring riisipõldude vahel. Oki ilus ja tore. Ees ootas 2 päeva matkamist samuti Sapa kandis, aga juba koos nn kodumajutusega. Kahjuks hakkas juba esimese päeva öösel sadama ja teisel päeval tõmbasime keebid selga ja alustasime matka. Päris raske oli vihmase ilmaga mäest alla matkata, põldude vahel teed muutusid vihmaseks ja nii mõnigi suutis end üleni poriseks kukkuda. Kui pealelõunal üleni märgadena kodumajutusse jõudsime, siis otsustasime edasisest loobuda ja tagasi minna hotelli (seega õhtune programm ja järgmise päeva matk jäi tegemata). Samal ajal olid Kesk-Vietnamis ka tõsisemad üleujutused, nii et paljud otsustasid rongiga sõitmise asemel Hanoist hoopis lennukiga allapoole lennata.

Sa Pa linnakeses endas on üks väga lahe park. Kõrgub linna kohal mäetipus. Ilusa ilmaga postkaardi vaated ümbruskonnale ning niisama huvitavat kolamist pooleks päevaks. http://bpham.com/gallery/vietname/view-of-sapa-downtown-from-ham-rong-mountain/

Ehk Sa Pa asemel hoopis Mai Chau ? Lugesin "Minu Vietnami" raamatust, et kogemus on võrreldav. Kas keegi on veel mõlemas käinud ning oskaks võrrelda ? Mai Chausse oleks võimalik kohe lennujaamast edasi liikuda ning see hoiaks ühe päeva kokku.

Mai Chaus pole käinud, paisab olevat kena küla riisipõldude ja karstimägedega.Wikipedia pühendab talle ca 15 rida. Sa Pa käsitlemine on Wikipedias märksa tõsisem, nii 150 rida, seega kümnekordne vahe.Vaevalt vaatamist on 10x rohkem, kuid võrdusmärki nende vahel lihtsalt ei usu.Sa Pa on ainulaadne, et 2-3 päeva jooksul on võimalik ära käia mustade hmongide, lilleliste hmongide ja punaste dzaode külades, lisaks ilusad terasspõllud ja linnake ise 1700m kõrgusel romantilise hommikuuduga vedamise korral.