Viimased kommentaarid

Mida Ryanairist on kuulda? Kas on mõistlik osta nendega Tallinn-Viin-Ateena? Kuidagi tuleb asendada Aegani ärajäänud lennud ja selline variant oleks täitsa ok hinnaga (20+20 euri) .Aga kas lendavad ka?

Kasutasime veeb.2017 Shemeij Safari teenuseid. Kõik toimis ja Emma vastas kohe ning info oli piisav. Seega võib usaldada. Meie 4-päevane safari maksis 1300 $ in. Olime kahekesi. Pargid: Tasangire 1p. Serengeti 2p., Ngorongoro 1p., majutus igati hea. Auto oli veidi väsinud aga katki ei läinud.  Emmaga me ei kohtunudki. Giid oli Alfred August.  Tore sõbralik poiss.  Aga varsti pärast meie käimist tuli ta miskipärast Emma juurest ära ja tegi oma firma www.ittravelsafari.com Võiks seda ka vaadata kuigi endal sellega kogemus puudub. FB-s postitab ta tihti pilte oma safaritest mis jätab mulje,  et asi toimib.Safaribookings.com leht on seni usaldusväärne olnud. Kasutanud nii Uganda,  Keenia kui Tansaania safari korraldamisel.

Käisime jaanuaris Keenias safaril ja puhkasime Diani Beachil. Safarikorraldaja oli Beacon Safari ja meie giid-autojuht Antoni. Seda firmat võin soovitada - suhtlesid kohe,  arvestasid meie soove,  auto oli korralik. Giidiga jäime ka väga rahule - hoolitsev, rahulik, mitte pealetükkiv, korralik inglise keel ja kõige tähtsam,  et andis oma parima meie soovide täitmiseks. Safari oli 7 päeva.  Samburu- Ol Pejeta - Lake Nakuru - Masai Mara. Saime põhjaliku ülevaate Keenia elust -olust ja loomariigist. Samburusse pikk sõit, kuid seal teistsugused kaelkirjakud ja sebrad kui mujal,  suured elevandikarjad ja vähe rahvast. Esimene loom safaril aga leopard puu otsas.Kui algul olime kahtlevad Ol Pejeta külastamise osas, siis tegelikult oli see igati külastamist väärt.  Kompaktne park, palju loomi, šimpansite ja ninasarvikute hoiupaigad kõik olid head. Majutus Sweetwaters Serena Camp oli stiilne,  ilus ja mugav. Kindlasti soovitan. Kõige lahjem oli Lake Nakuru.  Kuidagi tolmune ja igav. Flamingosid küll oli väike parv aga üsna kaugel.Masai Marasse oli väga pikk ja raputav ülesõit Nakurust. Park muidugi oma teatud headuses. Kõik suured kassid nägime ära. Sebrasid ja gnuusid oli jaanuaris muidugi vähe kuna enamus Serengetis.  Majutuseks soovitan Ashnil Mara Camp. Pargis sees, jõe kaldal,  telgi terrassilt kuuleb ja näeb jõehobusid all jões müdistamist.Kes Diani Beachile läheb,  siis super majutus oli Marula Park.  Väga privaatne ja rahulik. Nelja peale oli meil kahekorruseline maja nelja magamistoaga

Mulusse saab iga päev Kota Kinabalust lennata (mõnedel päevadel küll ümberistumine Miris) aga lennud alla tunni. Sinna oleks soovitus vähemalt kaheks ööks jääda. Canopy walk on Mulus mitu korda pikem ja ägedam.  Kui see tehtud,  pole Poringus küll enam mõtet minna. Kui korralikult planeerida, siis jõuab kahe nädalaga kõik olulise ära näha.  Kui soov Mabulile minna,  siis ka mõttekas lennata Tawausse.  Sinna hea lennuühendus ning piletid pole kallid. Sandakani/Sepilokki samuti mõttekas üks ots lennata ja teine mööda maad,  siis saab ka Kinabalu pargis ja Poring Hotspringis käia. Pikki otsi pole mõtet autoga /bussiga palju planeerida kuna tee ääres suurt midagi peale õlipalmiistanduste kahjuks vaadata pole.  Kinabatangani jõe äärde majutus koos paadituuridega oleks ka mõttekas võtta kolm päeva /kaks ööd.  See kolmas päev tähendab seda,  et heal juhul on varahommikul paadisõit ja peale hommikusööki ongi kõik. 

Kui Borneole minek,  siis lisan ka paar vihjet: soovitan külastada Mulu rahvusparki,  kus matkamist mitmeks päevaks. Lopsakas loodus,  võimsad koopad. Sandakani/Sepilokki sattudes käige peale orangutanide ja päikesekarude ka ninaahvide juures. Nende hoiukeskus Labuk Bays,  see poole tunni kaugusel Sepilokist.  Aga enne uurige järele,  millal söötmisajad (hommikul ja õhtupoolikul). Söötmine  kahes erinevas kohas, saab mõlemat järjest külastada. Kui aga snorgeldamishuvi,  siis tuleb Mabuli saarele minna. Sealkandis parim. Kota Kinabalu lähistel pole eriti häid kohti kuid on palju hiinlasi. Rannad on üsna räpased ja tuleb arvestada ka liivakärbestega, kelle hammustus hullult sügeleb. Sellegipoolest soovitan soojalt,  ise juba 4 korda käinud

Dante, need põhjused mis välja tõid oleks kõik sobinud kui Nordica oleks sellise tõendi andnud, aga nad hakkasid ise ka segast ajama. Üks nende põhjendus oli,  et meeskonna vahetus. Tegelikult istusime kõik koos meeskonnaga lennukis ja ootasime pool tundi. Tõendi peal oli põhjuseks organisatoorsed probleemid,  kui õigesti mäletan ja see kindlustusele ei sobinud. PZU soovitas Nordica poole pöörduda,  kuid Nordica pole suvatsenud isegi eitavalt vastata.

Minul PZU ei katnud kulusid kui Nordica lend Tallinnast hilines väljalennuga kuna oodati transiitreisijaid. Seetõttu jäime meie järgmisest lennust maha. Lennu hilinemisel kompenseeritakse kulud kui on hilinemine põhjustatud tehnilisest rikkest jm., see ei kuulunud kompenseerimisele,  Nordica ka ei vastanud nõudele.

Üks soovitus veel: kui saate,  tehke ise check in internetis ära. Meie tegime lennujaamas ja öeldi, et nemad saavad teha ainult  KL-ini ja Turkishile pidime KL-s tegema. Sellele kulub üksjagu aega. Ise siis selle peale ei tulnud ja meid see poleks ka päästnud.

Meil olulisi lisakulusid ei olnud. Hotelli saime tasuta ja sinna viidi ja toodi ka. Olime iga öö erinevas hotellis,  mis olid lennujaamast ca poole tunni kaugusel ja mitte eriti luksuslikud. Lennupiletite eest ei maksnud ka juurde kuid ainuke variant oli Turkishi järgmine lend. Muid lende meile ei pakutud. Hotelli saamiseks tuli jah sabas seista ja vihast nägu teha,  aga umbes tunniga sai asjad aetud. Pagas oli senikaua KL-s kui meiegi ja lendas meiega koos,  vahepeal kätte ei antud. Seega tark oleks telefonilaadija,  hambahari ja muu eluliselt oluline käsipagasisse panna. Ning talveriideid pole ka mõtet enne selga panna. Muidu peab linna plätusid ja lühikesi pükse ostma minema, nagu meil juhtus.

Loodan, et ümberistumine läheb edukalt, kuid igaks juhuks omadest kogemustest: meil oli Kuala Lumpuris ümberistumiseks aega 3 tundi kui tulime Borneolt aga ikka jäime maha. Esimene lend oli Malindoga ja edasi pidime Turkishiga lendama. Pagasi saime küll otse Tallinna saata, aga kuna esimene lend hilines, ise ei jõudnud. Pagas tuli ka koos meiega pärast, seda välja ei pidanud võtma. Kuala Lumpuri lennujaamas on kaks terminaali ja rahvusvahelises terminaali KLIA 1 veel eraldi väravad kuhu tuleb eelpool nimetatud rongiga sõita. Teine terminal on KLIA 2 ja sealt valdavalt AirAsia lennud. Malaisia Air ja Turkish peaksid mõlemad KLIA 1 olema. Lennujaam suur ja soovitan kiirustada. Kui siiski maha jääte, tuleb Malaisia Airi lett üles otsida ja endale öömaja kaubelda. Turkishi letist tuleb ennast aga järgmisele lennule sebida, mis on muidugi 24 tunni pärast. Turkishi töötajad olid väga abivalmis, aga kuna lennud olid täis,  siis neli meie grupist said järgmisel päeval edasi, minul õnnestus kaks päeva oodata. Aga linn on ilus ja ilm soe,  nii et jääb ellu

Ise küsin, ise vastan. Tunni ajaga ei pruugi jõuda. Meie ei jõudnud kuna Nordica hilines. Terminal 1 on rahvusvahelised lennud ja T2 siselennud ning odavlennud. Kahe terminaali vahel liigub buss umbes 10 minutise vahega ja sõiduaeg ka kuni 10 min. Bussipeatus jäi T1 välja tulles vasakule, sealt lähevad ka muud bussid (linna 98 ja 99). Isegi käsipagasiga lennates soovitan vähemalt 1,5 tundi vaheks jätta, kuna tuleb uuesti turvast ka läbi käia.

KK linnas olles on jah kõige mõistlikum sealt mõnele saarele sõita.  Need lähedal ja pole kallis. Paradiisiranda paraku sealt ei leia ja tuleb arvestada suurema hiina seltskonnaga.Gaia islandil saab ka majutuse, aga mitte nii odava. Linnaranda väga ei soovita.  Seal liivakärbsed  kelle hammustused pärast hullult sügelevad ja mingil ajal ka palju meduuse. Kui aega, siis soovitan sõita põhjatippu. Seal selline majutusasutus nagu Tommys Place. Odav lihtne koht.  Samas üle tee tühi ja ilus rand.  Saab ka snorgeldamistripi tellida. Oli ilusaid koralle ja kalu. Vesi väga soe seal pole. Rannatoole ja päikesevarje pole mõtet kuskil otsida. Neid lihtsalt pole,  kui siis ainult hotelli rannas.

Eelarvest : Aafrika oluliselt kallim Aasiast. 2000 euriga on võibolla võimalik toime tulla. Kõik sõltub safari hinnast. Kui valida odavaim variant telgis ööbimisega ja näiteks liituda mingi grupiga (osad firmad pakkusid netis) saab kulusid kokku hoida. Safaril raha muidu ei kulu kui õlle -veini peale. Söök on hinnas. Ja safari lõpus tuleb giidile ja kokale tippi maksta (ca 10 USD nägu päevas, kui nüüd õieti mäletan).

Aitäh kõigile infojagajatele, sain jälle jupi maad targemaks. Meil plaanis 11-päevane safari erinevates parkides. Saab peaaegu riigi ühest servast teise sõidetud. Gorillad ja šimpansid ka plaanis. Eks pärast saan järgmistele huvilistele ka ise infot jagada.

Andromeedale: info võib olla juba hiljaks jäänud, kuid meile tuli öösel kl 3 auto vastu ja juht aitas ööbimise otsida ning saatis hommikuks auto, mis meid sinna hotelli viis, kus meil bronn oli. Peale safarit samuti orgunniti transfeer lennujaama. Lendasime Arushast Zansibarile Auricairiga. Lennuk oli 12-kohaline ja omaette elamus. Zansibaril olime esimese öö linnas, 3 päeva Kendwas ja 3 päeva Pajes (Jambiani on vist etem). Nädal ühes kohas võib veidi igavaks minna kui just totaalne rannahull ei ole.

Käisime ka septembris mõned aastad tagasi. Alustasime Roomast, kus veetsime 3 päeva. Mida Roomas teha on juba pikem jutt ja selle kohta igal pool ka palju infot. Roomast rongiga Napolisse ja seal ümberistumine Sorrento rongile või siis vastupidi, kui alustate Sorrentost. Sorrentos olime 3 päeva. Mingeid ekskursioone ei võtnud vaid liikusime omal käel.

  1. Liinibussiga piki rannikut Positanosse. Väga ilus. Kindlasti soovitan.
  2. Praamiga Capri saarele. Seal kohaliku liinibussiga, millega saab saared läbi sõita. Tol ajal oli vist 3 erinevat liini. Ärge ainult viimasest praamilt maha jääge nagu meiega juhtus.
  3. Kohaliku rongiga Napoli suunal sõites saab minna Pompei varemetesse või Vesuuvi otsa ronida. Napoli linn ilmselt väärib ka ühte päeva. Rongid Sorrento ja Napoli vahel iga poole tunni järel, sõidu aeg 1 tund. Ise läheme septembri keskpaiku ja seekord plaan rendiautoga ringi liikuda (Bari, Lecce)

Olen palju lennanud nii Aasias kui mujal, kuid selline kogemus oli esmakordne. Järelikult on mul varem lihtsalt vedanud. Lendude vahed olid piisavalt pikad, nii et sellist halba üllatust ei osanud ette näha. Kuala Lumpuris nende letis, kus probleeme lahendati, olid küll üsna tuimad näod, kes õnnetuid reisijaid lihtsalt ignoreerisid ja mobiiliga rääkides aega veetsid. Lennujaamas passides oli aega põhjalikult lennuplaane uurida ja nendel päevadel igal juhul valdav enamus Malindo lendudest hilines ja osad reisid olid tühistatud. Peale Malindo hilinemiste läks meie reisil ka AirAsia lennuk katki ning ootasime jälle 3 tundi, kuid see oli vähemalt põhjendatud hilinemine. Tore, et nad odavaid hindu pakuvad ja mõned lennud ka õigeaegselt toimivad, kuid meil järelikult ei vedanud seekord. Ei välista, et kunagi soodsa hinna tõttu nendega veel lendama satun, kuid lennuplaan tuleb siis küll väga kriitiliselt üle vaadata.

Tulime paar nädalat tagasi Tansaaniast. Tegime 4-päevase safari Tarangire-Serengeti-Ngorongoro. Broneerisime ette ja hind oli 1300 USD. Kallis, aga oli ka hinda väärt. Majutused väga korralikud, kõik toimis, giid oli lahe ja auto katki ei läinud. Olime kahekesi ja ööbimised olid väga mugavad ja ilusad. Näiteks Serengeti pargis ööbisime Tortilis Camp'is. Kõigi mugavusega telgis ööbimine oli juba elamus omaette ja kogu sealne laagrielu korraldus. Ümber laagri käis parasjagu migratsioon, superlahe. Ngorongoro lähedal olime Rhino Lodge's. Jälle võib soovitada. Meie safarikorraldaja oli Shemeji Safari & Tours Tanzania. Üks omanikest on hollandlane Emma, kes elab Arushas. Temaga oli väga mugav asju ajada ja maksta sai ülekandega eurodes hollandi panka. Kõik kokkulepped toimisid ja hoolitseti kenasti. Nad pakuvad FB-s välja ka safarite jagamist, kui on mingi grupp minemas. Telkimisega safarid on muidugi ka oluliselt odavamad. Meil igal juhul sellest rahast kahju küll polnud. Mis puutub Arushast safari ostmisesse, siis oli ka algul selline plaan, kuid läksime ikkagi kindlapeale välja. Enne safarit olime ka päeva Arushas ja jalutasime linnas, kuid meile küll keegi safarit pakkuma ei tulnud ja isegi ühtegi reisibürood ei näinud. Ega me ei otsinud ka muidugi. See linn on paras hullumaja. Rahulikult jalutada ei saanud, igasugused tüübid kleepisid külge ja põhiliselt tahtsid mingeid pilte müüa. Nii et meie olime küll õnnelikud, et ei pidanud seal enam midagi sebima ja orgunnima hakkama.

Võin ka neid kiita. Ostsin Tansaania siselennupiletid nende kaudu. Hiljem muutis Turkish sinnalende ja esimest siselendu poleks enam saanud kasutada. Seega tuli kogu broneering tühistada kui esimest lendu ei lenda. Pärast mitmekordset suhtlemist ja avalduste täitmist saime aga kogu raha tagasi. Aega läks küll paar nädalat, aga isegi mingit teenustasu ei peetud kinni.

Tulime nädal tagasi Tansaanias ning meilt ei küsitud kuskil kollapalaviku vaktsineerimistõendit. Lendasime Istanbulist Kilimanjarosse. Käisime safarile, mis oli tõeliselt äge elamus. Siis lendasime Arushast Zansibarile ning sealt tagasi Dar es Salamisi kaudu koju. Kui ei tule teisest Aafrika riigist, siis ei peaks probleemi olema. Malaariatablette ka ei võtnud ning kohtusime vaid mõne üksiku sääsega. Nii et muretsemiseks pole põhjust.

Kirjutasin juba eespool pikemalt oma eelmise kevade reisist. Märts on hea kuu, vihma eriti ei peaks saama. Meie kahenädalase reisi kulud kokku ilma pika lennuta olid esimesel aastal 1200 ja teisel aastal 1500, aga siis tegime ka põhjalikuma ringi, kuid majutused lihtsad ja üritasime olla säästlikud. Kindlasti soovitaksin Mulusse minna. Selleks parim variant siselend Mulusse, edasi-tagasi hind 70€, kohapeal olime 2 ööd. Võimalik ööbida dormis, meie korralik maja maksis inimese kohta 27€/öö (olime ka kolmekesi). Selle ajaga jõuab seal lahedalt ringi vaadata. Samuti oleks mõtekas lennata Sandakani (AirAsia), seal Sepilokis orangutanid ja Labuk Bays ninaahvid (üks lahedamaid vaatamisi minu meelest). Sepilokist läksime edasi Kinabatangani jõele. Meie valik oli Nature Lodge Kinabatangan. Esimesel aastal helistasime, telefoninr. võtsime LP-st, (eelmisel aastal ostsin internetist, hind 2D/1N 100€) ja järgmisel hommikul korjati meid Sepilokist peale ja viidi kohale (ka Sandakanist transfeer võimalik). Meil oli 3D/2N pakett ja see maksis 110€ /in kui jagasime kolmekesi maja. Hinnas kõik söögid (rootsi lauas hea toit), 2 hommikust ja 2 õhtust paadituuri ning päevane jalgsimatk. Pärast viivad tagasi Sandakani/Sepilokki ka. Esimesel korral soovitaksin 3D/2N olla, muidu läheb tormamiseks. Kolmas päev on nii, et hommikul kl 6 paadisõit, siis hommikusöök ja ongi äraminek . Danumi orgu tõenäoliselt te ei jõua ja see kallim kui Kinabatangani jõgi, majutused seal krõbeda hinnaga. Ise pole ka just aja ja raha tõttu käinud. Džunglielamuse saate Kinabatangani jõel kätte. Kinabalu park ja Poring Hotsprings oli minu jaoks pettumus. Ootasin rohkemat ja samuti see puulatvades käimine (Poring Hotspringsis). Võiksite selle Muluga asendada. Öömaja kolmepeale 40€ eest saab üsna korraliku. Pikemalt võite KonTiki lehelt Borneo reisi kohta lugeda. Seal minu reisikava. Samuti võin soovitada kohalikku giidi-bussijuhti, kes mõistliku hinna eest sõidutab kuhu vaja, tuleb lennujaama vastu jne. (meiega sõitis ta nädal aega ringi), räägib korralikku inglise keelt ja teeb elu lihtsamaks.
Kui veel miskit konkreetset huvitab, andke teada.

Aitäh Veigo, otsustasime Moshi kasuks. Küsimuse tekitas, et mis see Nakumatt on. Nüüd juba tean ja teadmiseks teistelegi - supermarket. Äkki on mõned eestlased veel samal ajal sealkandis ja sooviksid jagada safaritransporti? Meil plaan minna 15. veebruar 4-päevasele safarile.

Veigo, kas sama kehtib ka Moshi kohta? Või on targem ikkagi Arushast alustada?

Aitäh veelkord. Kahjuks selliseid 70 euroseid hindu Dar ja Arusha vahel pole siiani leidnud, ikka kisub sinna 200 kanti, aga eks ma otsin veel. Ilmselt kõigi mutukate pileteid netist polegi võimalik osta või alahindan ma Aafrikat?